yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: גבריאל בהרליה
  7 לילות • 12.09.2018
  על הגל
  היא המציאה היריון כדי להתחמק מתפקיד, חטפה תביעת ענק כי קראה לבוס גוץ שמן, צינזרה לעצמה את 'נערת הרוק', המציאה את הכותרת 'נערת הקוק', הפסידה בקדם־אירוויזיון של לוקסמבורג בגלל שחיתות והכירה את בעלה פולי פוליאקוב בפוסטר על קיר משרד ההפקה. מה זוכרת ריקי גל מהקריירה המסחררת שלה ומי המציא לה את השם?
  רז שכניק

  1. מי אחראי לשינוי שמך מרבקה בן מנחם לריקי גל?

   

  "חופני".

   

  התשובה: חופני כהן.

   

  "זו הייתה הופעה בקולנוע מוגרבי בתל־אביב, ב־1970. הוא היה מנחה הערב ושאל אותי מה שמי, אמרתי רבקה בן מנחם. אמר לי, 'זה לא שם טוב לבמה, את היית בחיל הים, בואי נקרא לך ריקי גל'. הוא לא שאל ולא ביקש את אישורי. מאז זה הפך להיות שמי. זו הייתה ההופעה היחידה שאבא שלי משה ראה אותי על הבמה כי הוא היה מנהל קידוחי נפט של חלץ, לא ראה ולא שמע ולא ידע, כל היום בשדות הנפט. ובמקרה הוא היה בתל־אביב והגיע. הוא היה מאוד גאה לראות אותי". (1)

   

  2. מה פיספסת עם המחזה 'גטו'?

   

  "את ההשתתפות במחזה בתיאטרון שייקספיר בלונדון".

   

  התשובה: תפקיד ב'גטו' בתיאטרון שייקספיר בלונדון.

   

   

  "איגוד השחקנים האנגלי לא אישר לי לשחק שם, למרות שהבמאי מאוד רצה אותי. סטיבן פימלוט שביים את 'עלובי החיים' בארץ אמר לבמאי האנגלי של 'גטו': 'רק זמרת אחת יכולה לעשות את זה'. אבל באיגוד האנגלי נעמדו על הרגליים והיה להם אפילו תנאי, 'שחקן תמורת שחקן', כלומר שיקבלו שחקן אנגלי בהצגה פה, שזה כמובן בלתי אפשרי כי הם לא מדברים עברית. זו ההחמצה היחידה בקריירה שהשאירה בי צער, כי זה היה חלום לשחק שם". (1)

   

  3. איזה שינוי עשה דודו אלהרר בטקסט של 'נערת הרוק' ומה קיבל יצחק לאור, כותב המילים, מדודו אלהרר על השינוי?

   

  "אני מתקנת לך את הארכיון. זה לא דודו, זו אני שהוסיפה את המילה 'אוכלת' במקום 'מוצצת'. דודו פשוט רצה לקחת קרדיט על כל דבר, הוא רצה לשלוט בי ובמתי כספי ביד רמה מבלי שנוכל להתערב. איש נוראי, אם כי חכם מאוד. זה נגמר בפשרה כספית".

   

   

  התשובה: איאלץ להאמין לך. את היית שם.

   

  "הייתה לי מבוכה אישית מהמילה 'מוצצת' והעדפתי להחליף אותה. יצחק לאור התנגד כמובן לשינוי והוכיח לי שתכלס הוא צודק. הוא שיכנע אותי שהמילה 'אוכלת' במשמעות המיידית שלה היא הרבה יותר בוטה מ'מוצצת'. אני מסכימה איתו. אז הייתי ילדה צעירה וביישנית".

   

  אבל לא התביישת לשיר 'מזדיינת'.

   

  "נכון, אבל איכשהו מוצצת נראתה לי כמו מילה שגברים משתמשים בה כדי לכנות אישה. עם כל השאר לא הייתה לי שום בעיה. היום אני שרה בגרסה המקורית. שילמתי ליצחק 500 דולר על השינוי. לא נורא". (1)

   

   

  4. מה קרה עם ריטה ב'קברט'?

   

  "'הבימה' בחרה בריטה לתפקיד הראשי, הבמאי הצרפתי רצה אותי".

   

  התשובה: תשובה מלאה.

   

   

  "הבמאי הצרפתי הגיע לארץ, ראה את ריטה ואמר שהיא לא מתאימה. הוא בא להופעה שלי ומיד החליט שהתפקיד שלי. 'הבימה' שלחו אותי למילאנו לראות את ההצגה. חזרתי ממילאנו ואמרתי שאני לא מעוניינת לעשות אותה, לא אהבתי את הבימוי ואת הכוריאוגרף האנטישמי שהגיע לארץ לעבוד עם השחקנים. הרגשתי שהוא בור ושאני לא רוצה לעבוד איתו ועם אנשיו בגישה הזו. כדי לא לפגוע ב'הבימה' אמרתי, 'תגידו לעיתונאים שאני בהיריון ושאני לא יכולה לעשות את זה'. ואז הם פנו למיקי קם, שלקחה את התפקיד. מוכרי הכרטיסים והקהל אמרו, 'אם ריקי הייתה עושה את זה, זה היה נפלא'. הייתי אמורה לעשות את 'קברט' בפריז כי השחקנית הראשית נכנסה להיריון, אבל אז היא הפילה וביקשה לחזור לתפקיד הראשי". (1)

   

  5. למה גברי לוי ז"ל תבע אותך ב־1995 בחצי מיליון שקל?

   

  "הופעתי במשחקי הפועל, הוא התנהג אלינו כמו נפוליאון אכזר עד שבשלב מסוים פשוט אמרתי לו, 'אתה גוץ שמן', ועל זה הוא תבע אותי".

   

   

  התשובה: לוי טען שאמרת לו, 'אפס, כלומניק, מניאק'.

   

  "מניאק לא אמרתי. כל השאר נכון. בסוף עשינו סולחה ולחצנו ידיים. מאז היינו ביחסים טובים והוא היה אפילו שופט שלי ב'רוקדים עם כוכבים' ואמר שמעולם לא ראה ואלס יפה כזה". (1/2)

   

  6. מה הייתה האמירה השנויה במחלוקת שאמר עלייך מנחם גולן ז"ל אחרי הסרט 'השיבה מהודו' עם אקי אבני?

   

  "אין לי מושג".

   

  התשובה: "זו סצנה לא קלה לאישה בגילה".

   

  "הוא צודק. הסרט נע סביב בחור מאוד צעיר ויחסיו עם אישה מבוגרת. זה לא פשוט היה לצלם גבר שאמור להיות בן 20 עם אישה בת 45. נהניתי אז בעיקר מהודו. היה לי זמן לטייל. אני, לעומת זאת, הייתי צריכה להתייחס למנחם גולן כמו לילד, להרגיע כל הזמן את הכעסים שלו. על הסט הוא התנהג לפעמים כל כך נורא ואני הבטחתי שאני לא אעשה לו את מה שעשתה גילה אלמגור, שב'מבצע יונתן' שרטה לו את הגב תוך כדי ארוחה בגלל שהוא הרים עליה את קולו". (0)

   

  7. מה אמרת להוריו של הראל סקעת אחרי שהפסיד בגמר 'כוכב נולד' בשנת 2004?

   

  "שהוא יהיה כוכב גדול?"

   

  התשובה: "אנחנו מדינה קשה, החיים פה לא קלים".

   

  צוחקת: "באמת? אבל אמרתי להם גם שהוא יהיה כוכב גדול ושהוא זמר ענק. השנים הוכיחו שצדקתי. בעיניי הוא היה צריך לנצח ולדעתי התערבו שם מהמרים והפעילו הצבעות באינטרנט, בדרך חוקית אגב. הייתה להם סיבה טובה להתערב כדי שהראל מויאל ינצח והם יגרפו הרבה כסף. זו באמת הייתה הפתעה גדולה שהרעישה אז את המדינה". (0)

   

  8. מי היה עורך הדין שטען מולך בסדרה 'השיר שלנו'?

   

  "מי זוכר?"

   

  התשובה: אלכס אנסקי.

   

  "וואלה. זו הייתה קפיצה לבריכה לשחייה קצרה שאגב הידהדה הרבה בשידורים החוזרים. זה היה לבוא, לפתוח חולצה, להשתגע וללכת הביתה. זה רכב על הקטע שלי כשופטת אז ב'כוכב נולד'. הקטע הזה רדף אותי וסבלתי כי השיפוט שלי, עם הדרכה והערות מקצועיות, עוד לא התקבל אז בציבור. התרגלו לזה אחר כך ונעשה יותר גרוע. קראו לי ריקי ביץ'". (0)

   

  9. איזה שיר ביצעת באודישן ללהקת פיקוד הדרום?

   

  "יסטרדיי".

    

  צילום: שאול גולן
  צילום: שאול גולן

  התשובה: 'יסטרדיי'.

   

  "ביטלס, נו. בכלל לא רציתי להתקבל ללהקה, הייתי רק בת 16, הגיטריסט של להקת פיקוד הדרום סחב אותי בכוח. אני היחידה שהתקבלתי באותם אודישנים. שאול ביבר, מפקד הלהקה, בא אליי ואמר לי, 'מיידעלע, את נוסעת להופיע לחיילים בסיני'. זו הייתה תחילת מלחמת ההתשה. אמרתי לו איך נופיע? ואז קפץ שלמה ארצי משורות הנבחנים ואמר, 'אני אלווה אותה', ונהיינו צמד. שלמה היה מפקד מלידה". (1)

   

  10. מה עשית בלוקסמבורג ב־1981?

   

  "הקלטתי שיר לקדם־אירוויזיון שלהם, בצרפתית כמובן".

   

  התשובה: השתתפה בקדם של לוקסמבורג.

   

  "חיים סבן הזמין אותי לפריז להקליט שיר לרדיו לוקסמבורג לצורך התחרות בשביל הקדם. היה שם זמר ותיק שכבר השתתף באירוויזיון והיה חבר של מנהל הרדיו, הם היו זוג. סידרו שהוא יזכה במקום הראשון ואני הגעתי שנייה ולא ייצגתי אותם באירוויזיון". (1)

   

  התבאסת?

   

  "ממש לא, פגשתי את דלידה באולפן בפריז, יצרתי קשרים עם חיים סבן, נסעתי אחר כך ללוס־אנג'לס והקלטתי כמה שירים, חלקם בספרדית, הכרתי את הנגנים של ג'וני מיטשל ופרנק זאפה. חיים שיווק את השירים לכל מיני תחנות, הקלטתי שיר לסרט שהשותף שלו הפיק. בסוף לא יצאה מזה קריירה בחו"ל אבל הרווחתי חוויות".

   

   

  11. איזה שיר שרת בפסטיגל הראשון וכמה קיבלת עליו?

   

  "'ילדה של כרמל'? 'אייל החתיך'? 'ליקי חמודיקי' שכתב משה דיין?"

   

  התשובה: 'רוקנרול חתול', שהגיע למקום השני. הפרס: 5,000 לירות.

   

  "וואלה, נכון, הייתה הצלחה גדולה עם השיר הזה. זה היה אז הרבה כסף, הספיק לחיות חודש. יצאו לי הרבה להיטי ילדים חוץ מהשיר הזה, למשל 'אמת או חובה', 'הצריף של תמרי', אפילו 'בני ילד רע' שהוא הלהיט הכי גדול שלי עד היום ומושמע ברדיו מדי יום כבר 31 שנה. השתתפתי במשהו כמו 15 פסטיגלים ופסטיבלים לילדים. השיר הראשון לילדים היה 'מיכאל', עוד לפני שהייתה טלוויזיה. צילמו במצלמות פילם בשביל סרטי רול והקרינו כשפתחו את רשות השידור". (0)

   

  12. בין מי למי שרת ב'עם אחד שיר אחד'?

   

  "בעז שרעבי, אריק סיני, דני ליטני?"

   

  התשובה: גידי גוב ויהורם גאון.

   

  "ענקים. זה היה מין חוויות 'שחקו נא', הוויית נעורים של המקצוע שהוא זכות. כשיש מפגש כזה בין כל כך הרבה אנשים מוכשרים באולפן זו חגיגה, וגם חגיגה של אגואים. הייתה שם הרבה דחפנות של כל אחד, כל אחד ניסה להתבלט". (0)

   

  13. באיזו הפגנה השתתפת במארס 1988 בכיכר מלכי ישראל של אז?

   

  "משהו על תאונות דרכים?"

   

  התשובה: מחאת אמנים נגד הנעשה בשטחים.

   

  "לא זכרתי. אז השמאל עוד היה איכשהו בצד החזק של המדינה, היום קשה לי לראות דבר כזה קורה. אני הלכתי להפגנה של הדרוזים בעניין חוק הלאום. ואני יודעת שהיו אמנים שחששו להשתתף גם בזה. לי כבר ממש לא אכפת. אני שרה בערבית וזה מתקבל, מה שפעם לא התקבל. אני לא ימנית ולא שמאלנית, אלא ציונית בעד חיים שפויים. הופעתי בטקס ליצחק רבין ז"ל כשנבחר לראש הממשלה ב־1992. זו הייתה שמחה אישית שלי, לאו דווקא הצהרה פוליטית". (0)

   

  14. מה זעקו הכותרות ביולי 1989? ומה אמרת על זה בראיון שאחרי?

   

  "'ריקי גל הפילה'. אמרתי בראיון אחרי, אם אני זוכרת נכון, שאני רוצה להיות אמא".

   

  התשובה: אמרת: "לא נתתי לעצמי ילד, אבל נתתי לעצמי קהל אחרי 'אוויטה'".

   

  "כנראה שחלק מהמקצוע הוא שיתעסקו לך ברחם. ברור שהפלה זה לא דבר נעים אבל יצאתי מזה ויש לי ילדה נהדרת, ואני מאושרת". (1/2)

   

  15. ומה הייתה הכותרת התורנית עלייך ב־2004?

   

  "נערת הקוק".

   

  התשובה: אכן, 'נערת הקוק'.

   

  "אני זו שהמצאתי את זה. באינטרנט התחילו לנחש מי זו הזמרת שמצאו אצלה קוק. אמרתי לחברה שלי תזרקי להם 'נערת הקוק' ונסגור את הסיפור. צחקתי, הרי זה לא היה שלי בכל מובן ולכן יכולתי לצחוק על זה מבלי לפחד". (1)

   

  16. איזה שיר שלך נכנס לסרט 'אבא גנוב'?

   

  "'ילד אסור, ילד מותר'".

    

  אבא גנוב
  אבא גנוב

  התשובה:'ילד אסור, ילד מותר'.

   

  "זה השיר הראשון שבחרתי להוציא כסינגל מתוך כל שיריי עם מתי כספי. עד היום אני גאה בו והוא אחד מהפייבוריטים של הקהל. את מתי הכרתי בסיני כשהייתי בלהקת חיל הים והוא בלהקת פיקוד הדרום. הפכנו להיות חברים ואמרתי לו שאחכה עד שהוא יתפנה לעשות איתי אלבום. חיכיתי 15 שנה וזה היה האלבום הראשון שלי. החיבור שלי עם מתי נראה הזוי לכולם ואיש לא האמין בו, אבל זה היה חיבור שניצח בגדול". (1)

   

  17. למה רצה שלמה ארצי ללהק אותך ב־1989?

   

  "למחזמר 'שאול' שהוא כתב".

   

  התשובה: למחזמר 'שאול' שמעולם לא הבשיל.

   

  "הוא רצה אותי בתור בעלת האוב. עד היום זה כמובן לא יצא. אולי שלמה עוד כותב את זה". (1)

   

   

  18. מי הכיר לך את פולי?

   

  "האח של גברי בנאי, נו, יוסי בנאי".

    

  צילום: מיכאל קרמר
  צילום: מיכאל קרמר

  התשובה: חיים בנאי.

   

  "נכון. ראיתי פוסטר של 'הגששים' במשרד ההפקות שלי בתל־אביב, הצבעתי על פולי ואמרתי, 'את האיש הזה אני רוצה להכיר'. ואז חיים היה במשרד ואמר לי, 'מה את אומרת? פולי בדיוק התגרש'. אחרי הפגישה הקצרה הראשונה שלנו הוא ראה אותי במקרה בבנק לאומי בדיזנגוף, כשהגיע עם גברי. הם הסתכלו עליי מהצד, ופולי אמר לגברי, 'אתה רואה את זאת? היא תהיה אשתי'. הוא צדק. תקופה מסוימת אחרי כבר יצאנו לדייט בקפה 'פינתי' ואז הלכנו לסרט בקולנוע גורדון, על צ'כוב. פולי התיישב על כיסא מספר 7 ואמר לי, 'זה מספר המזל שלי, נולדתי ב־7 ביולי'. ואז הסתכלתי עליו ואמרתי לו, 'לא ייתכן, גם אני נולדתי ב־7 ביולי'. וזה חיבר אותנו". (1/2)

   

  סיכום הנקודות: 10.5 מתוך 18

   

   

  ריקי גל תופיע בזאפה תל־אביב ב־14 בספטמבר, בפסטיבל ראשון־לציון עם תזמורת צה"ל ב־26 בספטמבר, ובזאפה חיפה ב־5 באוקטובר.

   


  פרסום ראשון: 12.09.18 , 16:23
  yed660100