yed300250
הכי מטוקבקות
  קטש באימון הנבחרת, אתמול | צילום: עוז מועלם
  ספורט • 12.09.2018
  "הסיכוי לעלות קלוש. אנחנו עסוקים בעתיד"
  לא בונה על הקמפיין הקרוב אבל אופטימי לגבי ההמשך, מסביר מה קורה לשחקנים במעבר בין העתודה לבוגרת ומתרגל לחיים בלי עומרי כספי בנבחרת • לפני פתיחת השלב השני במוקדמות גביע העולם, עודד קטש מדבר
  רפאל נאה ואפרת עמורבן

  אחרי יותר מחודשיים ללא משחק רשמי, נבחרת ישראל חוזרת. המשימה: השלב השני של מוקדמות גביע העולם. היריבות הקרובות, בבית שכולל גם את יוון, סרביה ואסטוניה: גיאורגיה הערב בהיכל מנורה־מבטחים, וגרמניה ביום ראשון בחוץ. הדרך להגיע לגביע העולם: לסיים בשלישייה הראשונה. הסיכויים, אם שואלים את המאמן עודד קטש: נמוכים.

   

  במסגרת השיטה המוזרה של פיב"א כל הנבחרות שעלו סוחבות איתן את המאזנים מהשלב הקודם לשלב השני, שיורכב משלושה חלונות בספטמבר, נובמבר ופברואר 2019. ישראל מדורגת כרגע רביעית עם מאזן 3:3, ולמשחק הביתי נגד גיאורגיה הערב היא מגיעה חבולה. רשימת הפצועים שלה כוללת את גיא פניני (קרע קטן בתאומים), ג'ון דיברתולומאו (קרע חלקי בשריר האחורי, ייעדר לפחות חודש) ורפי מנקו (כאבים ברגל) שלא ישחקו בוודאות, וגם את בר טימור (קרסול) וגל מקל (גב) שנמצאים בספק למשחק. יפתח זיו זומן ויהיה בסגל.

   

  "הבית הנוכחי הוא משוכה מאוד גבוהה", אומר קטש. "הסיכוי לעלות ממנו קלוש, אבל זה פחות מעניין אותנו, אנחנו עסוקים בעתיד. אחרי השנה שלי בנבחרת ועם היכרות יותר מעמיקה עם יותר שחקנים, אפשר להסתכל על העתיד. אפשר למצוא דברים חיוביים וסיבות לאופטימיות".

   

  הפועל ירושלים נמצאת באמצע ההכנות לעונה הקרובה, ובזמן הזה אתה נמצא עם הנבחרת. איך זה מסתדר?

   

  "השיטה של החלונות היא כנראה חלק ממאבקי האגו בין פיב"א ליול"ב. ההכנה היא לא אופטימלית בעיקר בגלל השחקנים החסרים. בכל חלון יש שחקנים אחרים, אז יכול להיות שרמת הכדורסל קצת נפגעת, כוכבים נעדרים".

   

  "גאה להיות חלק מהתהליך בנבחרת"

   

  מה ההבדל בין הנבחרת של היורובאסקט הכושל לנבחרת הנוכחית?

   

  "הסגל שונה לגמרי. אנשים לקחו קצת רחוק מדי את חוסר ההצלחה בקיץ הקודם. לקחו את זה גם רחוק מבחינת הכדורסלן הישראלי. לפעמים יש טורניר קצת פחות טוב, לא צריך לעשות מזה אסון לאומי, צריך ללמוד מזה. הנבחרת שונה לגמרי, המטרות אחרות, השיטה אחרת. אני מרגיש שמחלון לחלון השחקנים יותר מתחברים גם מחוץ למגרש. אני לא יודע אם הדבר הזה יבוא לידי ביטוי כבר במשחקים הקרובים, אולי בהמשך, אבל אין לי ספק שהנבחרת יותר מתגבשת. זה תהליך שאני מאוד גאה להיות חלק ממנו".

   

  לקטש, כמו שאפשר להבין, אין ציפיות גדולות מהקמפיין הקרוב. הוא גם אומר ש"יש הרבה דברים לשפר בדרך שבה מגדלים שחקנים", אבל מוסיף ש"עשינו צעד קדימה, והעתיד נראה ורוד. יש תהליך הצערה שמתרחש בהדרגתיות, ואפשר לראות הרבה דברים חיוביים ומעודדים להמשך".

   

  מקום שני או חמישי באליפות אירופה כמו בעבר זה הישג שריאלי לצפות לו בהמשך?

   

  "נראה רחוק, אבל זה בהחלט משהו שאפשר לחלום עליו. בעבודה נכונה זה יכול לקרות ברמה של חמש שנים קדימה".

   

  הזימונים של בלאט, זוסמן ונמרוד לוי הם חלק מהניסיון לקדם שחקנים צעירים?

   

  "הם נמצאים איפה שהם נמצאים לא רק בגלל שהם צעירים אלא בגלל שהם טובים ומגיע להם. בקיץ שעבר הייתה נבחרת מנוסה ובוגרת יותר, ואני חושב שצריך לבנות משהו עם הסתכלות קדימה לעוד שלוש־ארבע שנים. אני יודע שזה לא אופייני בארץ, יכול להיות שהמאמן הבא של הנבחרת ייהנה מזה, וזה בסדר גמור מבחינתי. כל אחד צריך לעשות את התפקיד שלו בזמן שלו".

   

  מה קורה במעבר בין נבחרת העתודה לנבחרת הבוגרת?

   

  "בין העתודה לבוגרת יש שלוש שנים מאוד קריטיות, שבהן נכנסים הורים, סוכנים, אנשים מסביב, דעת קהל, תקשורת והמון לחץ על השחקנים הצעירים. והם לפעמים מאבדים את הדרך, מאבדים את הסבלנות, מאבדים את הריכוז שלהם. צריך להבין שהאימון ביום שאחרי המשחק הוא יותר חשוב מכמה דקות קיבלת או לא קיבלת, ושם הם מאבדים את זה. לפעמים זה חוסר כיוון, אבל היום אני מרגיש ניצנים של משהו אחר. שחקנים מודעים לזה, מתייעצים ודורשים כיוון ואת המעטפת הנכונה".

   

  "להתרכז יותר בדרך ופחות בתוצאות"

   

  יש שחקנים ראויים שלא זומנו לנבחרת. הם יגיעו עם אותה מוטיבציה לפעם הבאה?

   

  "שחקנים שלא יגיעו עם מלוא המוטיבציה או לא ירצו להיות פה - לא יהיו פה. אני לא אתייחס לשמות, אבל חלק מאלה שדיברו עליהם והם לא פה ‑ זה כי הם לא היו בשיא המוטיבציה, או שבאו עם ציפיות שאנחנו ידענו שלא יכולות להתממש. הם גילו קצת אי שביעות רצון שלא התאימה להתנהלות שלנו ולרוח הקבוצתית שאנחנו רוצים שתהיה בנבחרת".

   

  גם עומרי כספי לא הגיע.

   

  "הוא יהיה חסר מאוד, אין לנו כמו עומרי גם מבחינת היכולות וגם מבחינת הניסיון. בהנחה שעומרי, כמו שמגיע לו, יהיה ב־NBA, אז לפי הלו"ז שנבנה בשנתיים הקרובות הוא לא יוכל להצטרף. אנחנו צריכים להתרגל להיות בלעדיו בשנתיים הקרובות".

   

  איך אבא רפאל ז"ל, שליווה אותך במגרשים מגיל צעיר, היה מגיב לזה שאתה מאמן את הנבחרת ואת הפועל ירושלים?

   

  "אבא השריש אצלי דברים שגדלתי עליהם, כמו אהבה ללא תנאי. הוא היה אופטימי מאוד, תמיד האמין בלחשוב חיובי ובזה שהכל אפשרי. אין אימון או משחק שמתחיל בלי שהתמונה שלו עוברת לי בראש".

   

  מה אתה מאחל לך ולנבחרת לקראת השנה החדשה?

   

  "בעיקר להתרכז בדרך ופחות בתוצאות. ברגע שנעשה את זה, גם התוצאות יגיעו".

   


  פרסום ראשון: 12.09.18 , 23:52
  yed660100