yed300250
צילום: חיים הורנשטיין
חדשות • 16.09.2018
ועדת השחרורים של המחבלים
צה"ל מקים ועדה שתבחן בקשות לקציבת עונש של אסירי עולם שנשפטו בבתי הדין הצבאיים ביהודה ושומרון • המשמעות: מחבלים יוכלו לבקש לקצר את עונשם • עד היום רק אסירים שנשפטו בבתי דין אזרחיים בישראל יכלו לפעול לקיצור תקופת מאסרם • המהלך נחשף במסגרת דיון שנערך בבית המשפט בבקשתו של רוצח הנערה זיוה גולדובסקי ז"ל להשתחרר אחרי 30 שנה בכלא, בטענה שהוא מופלה לעומת מחבלים שנשפטו בבית דין אזרחי
אלישע בן קימון

האם מחבלים שנשפטו למאסר עולם יזכו לחנינה? צו שיפורסם באופן רשמי בימים הקרובים מעגן את הקמתה של ועדה שתבחן בקשות לקציבת עונש לאסירים שמרצים מאסרי עולם שנגזרו עליהם בבתי דין צבאיים ביהודה ושומרון. כיום יושבים בבתי הכלא עשרות מחבלים שנדונו למאסרי עולם, ביניהם מחבלים שביצעו פיגועים בישראל, אך המדיניות הצבאית שללה קיצורי עונש. כעת הוחלט על מהלך שלמעשה מיישר קו עם המדיניות הקיימת בנוגע לאסירים שנידונו בבתי דין אזרחיים, ויכולים לבקש קיצור עונש.

 

הקמת הוועדה תלווה בתיקון חקיקה, שטיוטה שלו מתגבשת בצה"ל בימים אלה.

 

המהלך הדרמטי נחשף בפסק דין שניתן בשבוע שעבר בבג"ץ, בעניינו של אסיר פלסטיני תושב רמאללה, שרצח בשנת 1988 את זיוה גולדובסקי ז"ל, שהיתה בת 18 במותה. הרוצח, שעבר בכלא הליך שיקום, פנה במשך השנים לגורמים הצבאיים ־ שהם הריבון בשטחי יהודה ושומרון ־ וביקש לקצוב את עונשו, בקשה שנדחתה בכל פעם.

 

הוא עתר לבג"ץ בטענה כי המדיניות הקיימת כיום מפלה בין אסירי העולם שנשפטו ביהודה ושומרון לבין האסירים שנשפטו בישראל. שופטי בג"ץ החליטו לדחות את עתירתו ולא להתערב בשיקולים הצבאיים, אך במהלך הדיון המשפטי נחשף שינוי המדיניות שיתבצע בקרוב.

 

חכים עוואד, אחד מרוצחי משפחת פוגל | צילום: חגי אהרון
חכים עוואד, אחד מרוצחי משפחת פוגל | צילום: חגי אהרון

 

 

"העותר מציין בעתירתו כי אלוף פיקוד מרכז נמנע באופן כמעט גורף בקציבת עונשיהם של אסירי עולם שנשפטו בבתי משפט צבאיים ואשר מרצים את עונשם בבתי הכלא בישראל, כשהכוונה לאסירים פלילים ובטחוניים כאחד", נכתב בפסק הדין, "נטען כי הימנעות של אלוף פיקוד מרכז מלקצוב את עונשיהם של אסירים אלה יוצרת אפליה פסולה בין אותם אסירים לבין אסירי עולם המרצים את עונשם לצדם בבתי הכלא הישראליים". עוד טען העותר כי אסירים שנשפטו במערכת הישראלית יכולים לפנות לוועדת שחרורים מיוחדת, שאינה חלה על אסירי השטחים.

 

“תנאי מאסרם של אסירים מאזור יהודה ושומרון, המרצים עונשים בבתי כלא בישראל, צריכים להיות שווים לתנאי מאסרם של תושבי ישראל, בעוד שבכל הנוגע לקציבת עונשיהם של אסירים שנשפטו באזור יהודה ושומרון אין דבר כך”, נטען על ידי העותר, “מצב זה אינו עומד בכללי התקינות המנהליים, נוגד את כבוד האדם ומוביל לאפלייה פסולה”.

 

בתגובתם של אלוף פיקוד מרכז והיועץ המשפטי לאזור יהודה ושומרון לעתירה נכתב כי "נערכה עבודת מטה לבחינת הסוגייה. בעקבות אותה עבודת מטה הוחלט להקים ועדה ממליצה לקציבת עונשי מאסר עולם באזור (יו"ש א.ב.ק) בהתאם לכך גיבש יועמ"ש איו"ש טיוטת תיקון לתחיקת הבטחון בנושא אשר הועברה להתייחסות הגורמים הרלוונטים". עד כה שוחררו אסירי עולם רק בעסקאות או בהחלטת דרג מדיני ולא בהחלטת וועדה או גורם צבאי.

 

נכון להיום החוק מפריד, כמו בשלל דברים נוספים, בין אסירי העולם שנשפטו בישראל לאלו שנשפטו בבתי משפט צבאיים בשטחי יו"ש. על פי החוק בישראל, קיימת לאסיר העולם הזכות לפנות לוועדה הממליצה לקציבת עונשו, דבר שלא קיים במשפט הצבאי הנהוג ביו"ש וכרגע מתקדם לקראת שינוי בצה"ל. משמעות הדברים היא כי גם מחבלים שהורשעו ברצח יוכלו לבקש בבוא היום ובכפוף לתנאים שונים קיצבת עונש. לדברי גורמים משפטיים, למרות הקמת הוועדה הסיכוי כי ייקצב עונשו של מחבל הוא נמוך מאוד אבל עדיין מדובר בשינוי משמעותי.

 

זיעד עוואד, רוצח ברוך מזרחי ז"ל | צילום: אוהד צויגנברג
זיעד עוואד, רוצח ברוך מזרחי ז"ל | צילום: אוהד צויגנברג

 

 

בתנועת אם תרצו ובארגון לביא, שבין היתר עוסקים בסיוע משפטי למשפחות שכולות, תקפו את המהלך ומסרו: "הקמת ועדת ההקצבות למחבלים תוביל בהכרח לשחרור של מחבלים רוצחים בהיקף עצום ידי שנה ולפגיעה חמורה בהרתעה".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "לאחרונה נחתם צו על פיו בקשות לקציבת עונש המוגשות למפקד פיקוד המרכז על ידי אסירים שנידונו למאסר עולם בבית משפט צבאי ייבחנו על ידי וועדה ממליצה בראשות שופט צבאי טרם הבאתן להחלטת מפקד הפיקוד. הרכב הוועדה וסדרי פעילותה הינם בדומה לוועדה הפועלת מכח חוק שחרור על תנאי ביחס לאסירים שנידודנו למאסר עולם על ידי בית משפט אזרחי (לרבות מחבלים שנשפטו בישראל) בהתאמות הרלוונטיות לאזור יהודה ושומרון. הוועדה הוקמה בין היתר על רקע הערות שנשמעו במהלך דיון בעתירה לבג"ץ בנושא. בפסק דינו שניתן בימים האחרונים התייחס בית המשפט העליון לצורך להקים ועדה ממליצה בעניין מהרה".

 

שופטי בג"ץ, ניל הנדל, יוסף אלרון ואורי שהם (שופט בדימוס), בירכו בפסק הדין על הקמת ועדה לקציבת עונשים ביהודה ושומרון. השופט שהם כתב: "ראוי לקדם צעד זה במהרה, תוך התאמת החקיקה ככל האפשר להסדרים הקיימים בחוק שחרור על תנאי, בדגש על הרכב הוועדה וסמכויותיה".

 

עומאר אל-עבד, רוצח בני משפחת סולומון | צילום: אוהד צויגנברג
עומאר אל-עבד, רוצח בני משפחת סולומון | צילום: אוהד צויגנברג

 

yed660100