שלישי 27 באוקטובר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 21.09.2018
  אקספרס של חצי
  אודי עציון

  אחרי 70 שנה מעניקה סוף־סוף מדינת ישראל לבירתה תחנת רכבת מושקעת, עם קו חשמלי מתקדם, שיהיה שער חדש ומרכזי לירושלים. אין ספק שרגעי הנסיעה בגשר הענק מעל עמק הארזים יהפכו להיות אחת מהתמונות הכי מזוהות עימה. כירושלמי, כיף לראות את העיר מתקדמת, נראית לרגע כמו בירה אירופית מתוחכמת, ולא רק כעיר המורכבת, המסובכת והמלוכלכת שהיא ביום־יום.

   

  אבל גם כירושלמי, קשה לעשות כאן אבו יו־יו לעובדות. ראש הממשלה נתניהו ושר התחבורה חנכו אתמול קו רכבת לא אפוי, שחרג מזמן מלוח הזמנים שתוכנן לו, ולא יוריד מכונית אחת מהפקקים המתארכים בנתיבי איילון ובגינות סחרוב. הבטיחו לנו קו לתל־אביב, קיבלנו קיצור דרך לדיוטי־פרי.

   

  למודי ניסיון מהדחיות הקודמות, במשרד התחבורה כבר לא מתחייבים יותר על מועד הפתיחה של הקו המלא עד הרצליה, שצפוי כעת "בעוד מספר חודשים", אחרי שכבר היה צפוי ב־2008, ב־2012, ב־2016, וגם בפסח האחרון.

   

  כדי לאפשר את פתיחת הקו, שונה בתחילת החודש לוח הזמנים של רכבת ישראל, וקרונות נלקחו עבורו מקווים אחרים. רכבות ישירות מבאר־שבע לנהריה, ומכרמיאל לבאר־שבע בוטלו. על כל ירושלמי שדרכו לנתב"ג תתקצר, יהיו כמה ישראלים עצבניים ובצדק, שדרכם הקבועה תתארך, כי יידרשו להתחיל להחליף רכבות בדרך. לא עדיף היה לחכות להגעת הקרונות החדשים שכל כך חסרים לרכבת ולדחות את פתיחת הקו המפוצל הזה?

   

  ירושלמי שיתעקש לנסוע ברכבת עד לתל־אביב, יצטרך להחליף בנתב"ג לרכבת הדיזל הישנה והמזהמת, ולזכות בזמן נסיעה דומה לזה שהאוטובוסים של אגד מציעים לנו כבר שנים. פעם היו מחליפים סוסים בחאן בשער הגיא, אולי יש כאן איזו מחווה היסטורית.

   

  ואם אנחנו ממריאים או נוחתים בנתב"ג בסופ"ש, בטיסת בוקר מוקדמת או אחרי שמונה בערב, עדיין נצטרך למצוא דרך אחרת להגיע לירושלים גם אחרי השקעה של כ־ 7 מיליארד שקל בקו החדש, בגלל זמני הפעילות המוגבלים של הקו החדש. האם תייר שמגיע לארץ ממדינה מערבית עם רכבות שמתפקדות 24 שעות ביממה יראה בכך ביטוי למדינת הסטארט־אפ שהקמנו, או ייטה יותר לחשוב שהיא קצת צ'פצ'ולה, שלא לומר פצלוחה.

   

  יש עוד מאאתיים בעיות אחרות בסיפור הזה, אבל דבר אחד ברור: לא ככה נפתור את בעיות התחבורה המחמירות של ישראל. מקסימום תהיה לנו תמונה חגיגית לעיתון.