ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  חדשות • 22.09.2018
  סם הרגעה
  מתנת החג של השר לביטחון פנים למשתמשי הקנאביס: הרפורמה שתמנע הפללת מעשנים תחול רטרואקטיבית - על כל מי שנתפס מתחילת 2018 • המשמעות: תיקים יועברו מבתי־המשפט, והמשתמשים יימנעו מתיק פלילי
  עמיחי אתאלי

  בעוד כחצי שנה אמורה להיכנס לתוקף רפורמת האי־הפללה שאותה הוביל השר לביטחון פנים גלעד ארדן. מטרת הרפורמה היא לאפשר למאות־אלפי ישראלים שצורכים קנאביס לא להיות מתויגים כעבריינים, ולמנוע מהם תיק פלילי במשטרה. הרפורמה אמורה להיכנס לתוקף בתחילת חודש אפריל 2019, וכעת מודיע השר ארדן על מחילה רטרואקטיבית גם לאלפים שנתפסו כשברשותם קנאביס גם בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2018.

   

  הרפורמה שאותה אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית בסוף חודש יולי קובעת כי אזרח שייתפס עם כמות של עד 15 גרם קנאביס, ישלם קנס של 1,000 שקלים. תפיסה שנייה בתוך טווח זמן של חמש שנים תשית על האזרח קנס של 2,000 שקלים, ותפיסה שלישית בתוך אותו פרק זמן תגרור את האזרח הסורר ל"הסדר מותנה", שבמסגרתו יודה בביצוע העבירה ויחויב בתשלום קנס גדול יותר או בביצוע עבודות לתועלת הציבור, אך לא יוגש נגדו כתב אישום.

   

  השר ארדן | צילום: אוראל כהן
  השר ארדן | צילום: אוראל כהן

   

  כעת החליט השר ארדן להחיל את אופציית ההסדר המותנה על אלפי אזרחים שנתפסו מאז תחילת ינואר 2018 כשברשותם קנאביס ונגדם נפתחו הליכים פליליים. על פי החלטת ארדן, אותם אזרחים שנתפסו טרם כניסת החוק לתוקף לא יוכלו לשלם את קנסות ה־1,000 או ה־2,000 שקלים, אלא יופנו מיד להליך של הסדר מותנה שבמסגרתו חטיבת התביעות של המשטרה תפנה אותם לפעילות כלשהי לתועלת הציבור. בכך הם יימנעו מהליך פלילי, ואלפי התיקים שנפתחו נגד אותם אזרחים צפויים להיסגר.

   

  על פי תחשיבים, מודל אי־ההפללה צפוי להשפיע על כ־23 אלף משתמשים בשנה. המודל מבוסס על אכיפה מתונה יחסית של כ־2.5% מהפוטנציאל בלבד. הוספת עבירת השימוש העצמי להסדר מותנה תעביר באופן מיידי 800 תיקים מבתי־משפט להליך ההסדר.

   

  השר ארדן אמר ל"ידיעות אחרונות": "המדיניות החדשה גובשה כדי לצמצם את השימוש בסמים, אך לא להטיל כתם פלילי שיפגע בעתידו של אדם נורמטיבי שהשתמש בקנאביס. הדגש עובר מההליך הפלילי לקנסות מינהליים, חינוך, הסברה וטיפול. ההסדר המותנה הוא הצעד הראשון שייכנס לתוקף עד לתחילת היישום של רפורמת אי־ההפללה שהובלתי".

   

   


  פרסום ראשון: 22.09.18 , 23:38