ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מוראד ומקווגי | צילומים: אי־אף־פי
  חדשות • 06.10.2018
  משבויה של דאעש לכלת פרס נובל
  פרס נובל לשלום יוענק לנאדיה מוראד, פעילה יזידית למען זכויות אדם שנאנסה ועונתה על ידי דאעש, ולדניס מקווגי, גינקולוג מקונגו שטיפל בעשרות־אלפי קורבנות אונס, על "מאמציהם לשים קץ לאלימות מינית כנשק במלחמות"
  סמדר פרי

  פרס נובל לשלום יוענק לדניס מקווגי ולנאדיה מוראד על מאבקם באלימות מינית, כך הכריזה אתמול ועדת הפרס באוסלו.

   

  מקווגי הוא גינקולוג מקונגו שטיפל בעשרות־אלפי נשים שנפלו קורבן לאלימות מינית במלחמת קונגו השנייה ב־1998, וידוע כמבקר חריף של ממשלת קונגו. מוראד היא פעילה יזידית למען זכויות אדם שנשבתה על ידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בעיראק ושימשה שפחת מין, וכיום פועלת למען קורבנות עינויים וסחר בזנות. לפי נימוקי הוועדה, השניים "העמידו את הביטחון האישי שלהם בסכנה כשלחמו באומץ בפשעי מלחמה והבטיחו צדק לקורבנות".

   

  מוראד נחטפה יחד עם נשים יזידיות אחרות מביתה באוגוסט 2014, כשלוחמי דאעש תקפו את הכפר שלה, קוצ'ו, בסינג'ר שבצפון עיראק. היא נשבתה יחד עם אחיותיה ואיבדה את ששת אחיה ואת אמה לאחר שאנשי דאעש הרגו את כל הגברים בכפר ואת כל הנשים שנחשבו למבוגרות מדי מכדי שאפשר יהיה לנצלן מינית. היא אחת מ־3,000 נשים יזידיות שהיו קורבנות אונס והתעללות של דאעש. זאת, לדברי ועדת הפרס, "באופן שיטתי וכחלק מאסטרטגיה צבאית".

   

  מוראד בת ה־25 כבר הספיקה למלא תפקיד של שגרירת רצון טוב מטעם האו"ם, זכתה בפרס ואצלב האוול היוקרתי ובפרס אנדרה סחרוב לחופש מחשבה, ועכשיו, אחרי שנתיים של מאמצים מצד מעריציה בכורדיסטאן, תקבל סוף־סוף את פרס נובל לשלום.

   

  לפני שנתיים ראיינתי אותה ארוכות ב"ידיעות אחרונות". בראיון גוללה מוראד את סיפור חייה שנפתח במשפחה חמה ומלוכדת שהתגוררה בכפר הקטן קוצ'ו בצפון עיראק, עד שיום אחד הגיעו במפתיע אנשי דאעש לכפר וחטפו אותה ואת בני משפחתה ביחד עם מאות נוספים. את הנשים המבוגרות, ובהן אמה של נאדיה, הוציאו להורג, את הצעירות יותר שלחו להתרחץ ותלו עליהן מספרים, "לכל המעוניין". נאדיה עברה בין שלושה "בעלים" ונאנסה בידי עשרות נוספים.

   

  היווא עות'מאן, עיתונאי ויועץ מיוחד לארמון הנשיאות בעיראק, נרתם ביחד עם שני חברים להציג את מועמדותה של נאדיה מוראד לפרס נובל. "הטרגדיה שלה סוחטת ממני דמעות, ואני מעריץ את האומץ שלה", הסביר לי. הוא ניסה לפני שנתיים, לפני שנה, ועכשיו הצליח סוף־סוף. "כשיזידי מאבד את כבודו, לא חשוב אם זה גבר או אישה", אומר עות'מאן, "היזידי לא ישתוק. הוא ישיב מלחמה".

   

  בהצהרתה אחרי ההודעה על הזכייה בפרס כתבה נאדיה מוראד: "אני חושבת על אמא שלי שנרצחה בידי דאעש ועל הילדים שגדלתי איתם, ונעלמו. אני פועלת לזכרם". עם פרסום הזכייה בירכה מוראד את שותפה לפרס, וציינה את "ההשראה שקיבלתי מפעילותך הנפלאה".

   


  פרסום ראשון: 06.10.18 , 23:43