ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הציור החצי־גרוס | צילום: מהאינסטגרם של בנקסי
  חדשות • 06.10.2018
  פעם ראשונה, פעם שנייה, נגרס
  בנקסי, אמן הרחוב המסתורי והמפורסם בתבל, לא מפסיק להתל בעולם האמנות • זמן קצר אחרי שציור שלו נמכר במיליון ליש"ט בלונדון בסוף השבוע, היצירה החלה לגרוס את עצמה אל מול עיניהם המשתאות של באי בית־המכירות
  יניב חלילי | כתבנו בלונדון

  למרות שבנקסי, אמן הגרפיטי האלמוני, זוכה לחיבוק חם מעולם האמנות הממסדי, הוא אף פעם לא מפסיק למתוח את גבולותיו. הפעם הוא עשה זאת במכירה פומבית בבית־המכירות היוקרתי סותביס שבלונדון, שם נמכרה יצירתו "ילדה עם בלון" תמורת סכום אדיר של מיליון ליש"ט (כחמישה מיליון ש"ח).

   

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  זמן קצר אחרי שמנחה המכירה הפומבית היכה בפטיש על השולחן וסימן כי הציור נמכר, אירע דבר מדהים: היצירה, הקבועה בתוך מסגרת, החלה לגרוס את עצמה. "הציור פשוט התחיל לזוז", סיפר אחד הנוכחים. היצירה נגרסה עד מחציתה על ידי מגרסה קטנה שהותקנה במסגרת, ועל פי ההערכות הופעלה בשלט רחוק על ידי בנקסי עצמו. חלקה התחתון של היצירה נגרס, והחלק העליון נותר שלם.

   

  בסותביס סירבו לחשוף את זהות האדם שרכש את היצירה בסכום האדיר, אולם אמרו: "שוחחנו עם הקונה שהופתע לחלוטין מכל הסיפור. אנחנו בדיונים לגבי הצעדים הבאים".

   

  גריסת חלקה התחתון של היצירה העלה את השאלה האם ערכה של היצירה יעלה בעקבות המעשה - והפרסום האדיר שזכה לו - או יירד. אלכס ברנז'יק, ראש תחום אמנות עכשווית בסותביס, אמר אחרי האירוע: "בנקסי הוא אולי אמן הרחוב הגדול בהיסטוריה, והיום ראינו חלק קטן מהגאונות שלו".

   

  הציור "ילדה עם בלון"
  הציור "ילדה עם בלון"

   

  זו לא הפעם הראשונה שבנקסי לועג לעולם האמנות: בשנת 2005 הוא הציב במוזיאון הבריטי בלונדון אבן עם ציור של איש עם עגלת סופרמרקט באזור שבו מוצגים אבנים וציורים פרה־היסטוריים. רק שלושה ימים לאחר מכן עלו אנשי המוזיאון על המתיחה. באותה שנה הוא הדפיס שטרות בערך נקוב של עשרה ליש"ט, אולם את תמונת המלכה אליזבת הוא החליף בתמונתה של הנסיכה המנוחה דיאנה. לפני ארבע שנים בנקסי הציב דוכן לאמנות רחוב בניו־יורק ומכר יצירות מקוריות שלו, ששוויין עשרות־אלפי דולרים, תמורת 60 דולר האחת. בנקסי אף עומד מאחורי "המלון עם הנוף הגרוע ביותר בעולם", מלון בבית־לחם המשקיף על חומת ההפרדה. עבודותיו של בנקסי נמכרות במחירי עתק בכל העולם, והוא נחשב לאמן הרחוב המפורסם ביותר בעולם.

   


  פרסום ראשון: 06.10.18 , 23:58