ראשון 16 ביוני 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: דובר צה"ל
  חדשות • 12.10.2018
  המנהרה ה־15
  בפעם ה־15 בתוך שנתיים צה"ל ניטרל והשמיד מנהרת טרור התקפית של חמאס • המנהרה, שאורכה כקילומטר, יצאה מחאן־יונס וחדרה 200 מטר לתוך שטח ישראל • "בשום שלב המנהרה לא היוותה איום על תושבי עוטף עזה", אומרים בצה"ל ומגלים: "אנחנו אוחזים בעוד כמה מנהרות שחמאס תיכנן להשתמש בהן לפיגועים"
  איתי בלומנטל ומתן צורי

  עוד הצלחה לצה"ל בסיכול רשת המנהרות של חמאס ברצועה: בפעם ה־15 בתוך שנתיים ניטרל אתמול צה"ל והשמיד מנהרת טרור של הארגון.

   

   

   

  המנהרה, שנחשפה כבר לפני כמה חודשים, היא חלק מרשת מנהרות שהסתעפו ממנה מנהרות נוספות. אורכה כקילומטר - מאזור העיר חאן־יונס שברצועת עזה ועד 200 מטר בתוך שטח ישראל. לדברי סא"ל ר', מפקד יחידת הנדסה שהשתתף בנטרול המנהרה, "בשום שלב המנהרה לא היוותה איום וסיכון לתושבי עוטף עזה".

   

  קראו עוד: פוגעים ובורחים | יוסי יהושוע

   

  דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר לאחר השמדת המנהרה: "מאמץ המנהרות נמשך כל הזמן ומובל באוגדת עזה עם יכולות טכנולוגיות והנדסיות. המנהרה הזאת, שאנחנו אוחזים בה מזה כמה חודשים, מבטאת התפתחות ביכולות שלנו לאיתור מנהרות. עשינו למידה וחקירה של המנהרה ויש שיפור ביכולות הלחימה שלנו אל מול רשת המנהרות של חמאס בתוך הרצועה".

   

  הדובר הוסיף כי צה"ל "אוחז בעוד כמה מנהרות שחמאס תיכנן שישמשו תשתית לפיגוע במדינת ישראל". לדבריו העיתוי לנטרול המנהרה דווקא אתמול "קשור לשיקולים מבצעיים וגם לזה שהיא מתחברת לרשת של מנהרות לחימה בתוך הרצועה". בצה"ל אומרים כי מה שמייחד את המנהרה שנוטרלה אתמול הוא "התפתחות שיטות הבנייה, שימוש בחומרים שונים, מספר פיתולים וחיבורים בתוך רשת המנהרות וכן קיומה של רשת חשמל וקשר בתוך המנהרה".

   

  דובר צה"ל
  דובר צה"ל

   

  איתור והשמדת המנהרות נעשה במקביל להקמת המכשול בגבול רצועת עזה. עד כה השלים צה"ל בניית 20 ק"מ מהמכשול. "נכון להגיד בשלב הזה שיש לנו שיטה טכנולוגית שהשתפרה בחודשים האחרונים לאיתור, טיפול, אחיזה וסיכול מנהרות", אמר דובר צה"ל. "אנחנו אוחזים בעוד מספר מנהרות שחמאס תיכנן שישמשו תשתית לפיגוע במדינת ישראל".

   

  בישראל מאשימים את חמאס בהשקעות עתק בתשתיות טרור במקום בתשתיות אזרחיות. "המחירים שמנהרות כאלה עולות, במיוחד עם ניסיון לפרוס בהן מערכת חשמל וטלפוניה, בסוף זה בא מכסף כלשהו, והכסף הזה בא על חשבון תושבי הרצועה. חמאס בוחר להשקיע את הכסף שלו במנהרות ולא לטפל בתושבים שלו. זה צריך להיות סימן לתושבי הרצועה שהשלטון שלהם מעדיף להשקיע בטרור ולא בדברים אחרים".

   

  מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו־רוקון, פנה בעקבות חשיפת המנהרה לתושבי רצועת עזה בעמוד הפייסבוק בערבית "אלמונסק" וקרא להם: "למרות מצוקתכם, ארגון הטרור חמאס ממשיך להשקיע סכומי עתק בטרור, במקום לדאוג לכם ולפתח את התשתיות האזרחיות ברצועה".

   

  שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בחשבון הטוויטר שלו בעקבות השמדת המנהרה: "איננו מפסיקים לעבוד לרגע, מעל ומתחת לקרקע. מנהרת הטרור שהשמדנו הבוקר היא עוד מנהרה שלא תעמוד לרשות חמאס במערכה הבאה. בכל יום אנחנו מתקדמים עוד צעד בדרך לחיסול נשק המנהרות".