שבת 20 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ממון • 15.10.2018
  משטר של קומיסרים
  סבר פלוצקר

  כשסוגיית המיזוג בין רשת וערוץ עשר הובאה לרשות להגבלים עסקיים, העליתי כאן בקשה צנועה. ביקשתי מאנשי הרשות ומהעומדת בראשה להודיע שהנושא אמנם מצוי רשמית בתחום סמכותה, אבל היא לא רוצה להתערב בנושאים של תרבות ותקשורת (במובן "מדיה"), ולכן לא תדון כלל במיזוג. תודה אבל לא תודה.

   

  המשאלה לא התמלאה. רשות ההגבלים אמנם אישרה את המיזוג, אך הוסיפה לאישור התניות בתכנים שהיו, בעיניי, לא פחות בעייתיים ומקוממים מאי־אישור. אף אחד, אבל אף אחד, לא יודע ולא יכול לדעת מהי מידת התחרות הרצויה בתחומי תרבות ותקשורת. ריבוי אמצעי תקשורת, כולם חלשים כלכלית, לא בהכרח מוביל לשיפור בתכנים; סביר שמוביל לדילול נוסף. ומהו בדיוק "שיפור"? יותר תוכניות ריאליטי או בישול (בישראל הטלוויזיונית או שרים או מבשלים)? יותר דיונים על ספרים חדשים או יותר בדיחות עדתיות? עם כל הכבוד לרשות ההגבלים, מסופקני אם תפקידה להשיב על שאלות אלו, ובכלל להתייחס אליהן.

   

  אפילו בבנקאות, כפי שגילה העולם לפני עשור במשבר הפיננסי הגדול, תחרות שלוחת רסן עלולה להיות הרסנית. בעיתונות, ברדיו, בטלוויזיה - קל וחומר.

   

  הנכונות של רשות ההגבלים לדון בכובד ראש במיזוג בין רשת וערוץ עשר, נתנה הכשר (עקיף) לעוד גוף רגולטורי, הרשות השנייה לרדיו ולטלוויזיה, להתייחס לנושא ולחשוף שיניים, בבחינת "גם אני". מועצת הרשות השנייה - גוף מיושן ומיותר - נטלה לעצמה סמכות לחסום את המיזוג, בטענות שונות ומשונות. מי לכל הרוחות שמכם, חברי המועצה, להביע דעה מה טוב ומה רע להמוני ישראלים הצופים בטלוויזיה? מאיפה לקחתם את החוצפה? ממשטר של קומיסרים לתרבות בברית־המועצות הקומוניסטית?

   

  ועוד הוספתם חטא על חוצפה בהכרזה שלפני ההחלטה תקיימו "שימוע פומבי" בנושא; קרקס בא העירה.

   

  אחד המאפיינים הבולטים של המשטרים הלא־ליברליים החדשים במזרח אירופה, הוא המאמץ להכתיב תכנים לתקשורת ולטלוויזיה בפרט, ולהחליש אותה כלכלית. זה נעשה, כמובן, במסווה של גיוון ודאגה לתרבות המונים. ראש הממשלה נתניהו ניסה ליישם את השיטות בארץ, בלא הצלחה עד כה. אבל כל עוד פעילים כאן במרץ עוד ועוד רגולטורים של אמצעי תקשורת שהממשלה ממנה, הניסיון להשתלט לא תם. הוא רק מתעכב, והבלימה של המיזוג בין רשת וערוץ עשר תוכיח.

   


  פרסום ראשון: 15.10.18 , 20:28