חמישי 25 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הישג סמלי. רון
  7 לילות • 16.10.2018
  תג מחיר
  הסכם הפשרה שבו תקבל דנה רון פיצוי של כמיליון שקל מקשת הוא לא רק ניצחון אישי שלה
  נבו זיו

  בסוף דנה רון זכתה במיליון גם בלי להיות הדיירת האחרונה של האח הגדול. בשנת 2018 היא מקבלת מחיאות כפיים על הזכייה בכמיליון שקל, כפי שפורסם - מחיר גבוה לתביעת הטרדה מינית, ומחיר כואב לחברה מסחרית שגם חטפה לא מעט בוץ ציבורי בפרצוף בגלל הדברים. הסכום הזה הושג בהסכם פשרה והוא ישולם לרון בידי קשת, עורך האח הגדול דאז יורם זק, והמפיק אלעד קופרמן.

   

  למי שהספיק לשכוח, במהלך תוכנית ששודרה ב־2011 פנה אליה זק במשפט מיני פוגעני ומזלזל. רון לא שמעה את הדברים בשידור חי, אבל עם ישראל כן. בתביעה שהגישה בספטמבר לפני שנה, טענה שהוטרדה מינית בידי זק גם באודישנים לתוכנית וגם בשיחת הכנה לשידור החי, וכי בעקבות הדברים נגרמו לה נזקים נפשיים.

   

  עד לא מזמן הדברים נשמעו לנו אחרת. לפני שבע שנים רון נתפסה כמתמודדת ריאליטי בעלת מחשוף נדיב וטונות של ביטחון עצמי. ההאשמות שלה נגד עורך התוכנית וטענותיה על הנזק הנפשי שנגרם לה התקבלו בזלזול. "היא מנסה למנף את עצמה", ושאר מטעמים הוטחו בה. בהמשך, כשהחלה להגיש תוכנית בוקר בקשת, ה"קומבינה" נחשפה: הנה, היא ניצלה לטובתה במניפולטיביות את הסיטואציה שנקלעה אליה. במקומות רבים נרמז שהיא קיבלה את תוכנית הבוקר כפיצוי. איזה עתיד יכול להיות למגישה כזו? אגב, זק הושעה ליומיים וחזר עד העונה האחרונה של התוכנית בזכיינית.

   

  אם זה היה קורה היום, ספק אם היה חוזר. המקרים הרבים שנחשפו בשנים האחרונות והרוח הגבית של תנועת MeToo# שינו את הכללים והיום גברים כבר יודעים - נא להתנהג בהתאם, גם אם אין מצלמות בסביבה. הרבה שמות עברו בנהר המקולל של המטרידים והמוטרדות, ופרשיית דנה רון היא נקודת ציון חשובה נוספת במאבק ליצירת עולם נקי מהטרדות מיניות.

   

  זה לא סתם ניצחון בתביעה משפטית, יש כאן משמעות סמלית לא קטנה: בית מרושת במצלמות, האח הגדול הוא גבר, דמות ששומעים בקול מסתורי, נמצא בכל מקום ורואה הכל, בפוזיציה הכי ברורה של כוח. בעצם, דמות האח הגדול היא ארכיטיפ של כל הבוסים, מהארווי ויינשטיין לביל קוסבי, ממנכ"ל CBS למנכ"ל פוקס, גברים בעמדת הכוח ששולטים וקובעים אם תקומי או תיפלי. בסוף דנה רון ניצחה את האח הגדול. לקח לה זמן, לקח גם לנו זמן.

   


  פרסום ראשון: 16.10.18 , 20:12