ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יריב כץ
  ממון • 20.10.2018
  "מס על דירות לא מכורות יגרום לעליית מחירים"
  הקבלנים מאיימים לפנות לבג"ץ בעקבות כוונת האוצר להטיל מס על דירות שלא נמכרו • מזהירים: "נגלגל את המס על רוכשי הדירות" • יו״ר לשכת שמאי המקרקעין: "זה יגרום לקבלנים למכור במהירות ולהוריד מחירים
  מאת עופר פטרסבורג

  כחלון נגד הקבלנים, סיבוב נוסף: האוצר מתכננן להטיל מס על דירות שלא נמכרו למרות שבנייתן הסתיימה. הקבלנים מאיימים כי יעתרו לבג"ץ נגד ההחלטה. ״זו פגיעה בתנאי השוק החופשי ונפעל נגדה בבתי המשפט״, אמר יהודה כתב, יו״ר ארגון קבלני תל־אביב-יפו ובת־ים.

   

  בכמה דירות מדובר? תלוי את מי שואלים. בפברואר 2018, בפתיחת דיוני התקציב בוועדת הכספים, הכריז שר האוצר משה כחלון: "יש 50 אלף דירות לא מכורות - והקבלנים לא רוצים להוריד מחירים". עם זאת, מבדיקה אחרונה שנעשתה על ידי הלמ"ס, סמוך להכרזתו של כחלון, המלאי ביוזמה פרטית מגיע לכ־23 אלף יחידות דיור (מאז הפסיק הלמ"ס לפרסם את מלאי הדירות הלא־מכורות). הקבלנים, לעומת זאת, טוענים שמדובר בכ־3,000 דירות בלבד שבנייתן הסתיימה לחלוטין.

   

  קראו עוד: עלייה במכירת דירות בחודשי הקיץ | גד ליאור

   

  כעת מתברר כי רשות המיסים שוקדת על תוכנית למיסוי הדירות הלא־מכורות, וביום חמישי האחרון, בכנס של ארגון הקבלנים בתל־אביב, הכריז שי אהרונוביץ', סמנכ"ל בכיר למיסוי מקרקעין ברשות המסים: ״גילינו שיש כמה אלפי דירות בבעלות קבלנים שלא נמכרות ואנו בוחנים צעדי מיסוי כדי לדרבן מכירה". 

   

  הקבלנים אומרים כי צעד כזה רק יביא לצמצום התחלות הבנייה. חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ: "המס יחולל אי־וודאות נוספת, ידרדר את היקף התחלות הבנייה, ויביא לייקור נוסף של הדירות".

   

  לדברי קבלנים ומומחי נדל"ן, כאשר מוטל מיסוי כלשהו על מוצר, הוא יתחלק בין הקונה למוכר. לכן, אם יוטל מיסוי נוסף על "דירות מדף", הציבור עשוי לשלם חלק ממנו, במיוחד באזורי הביקוש.

   

  "דירה שאינה נמכרת מוגדרת כמלאי עסקי שהקבלן יכול לשים בצד או להשכיר עד שיחליט למוכרה. במקרה כזה, הוא אינו משלם כיום כל מס, למעט מס על דמי השכירות", אמר מומחה הנדל"ן אוהד דנוס. "במצב החדש, הקבלן יתחיל לשלם מס על עצם ההחזקה בדירה והדבר עשוי להכביד על תזרים המזומנים שלו".

   

  עפרה חדד, סמנכ"לית יורו ישראל: "מיסוי כזה יאט משמעותית את קצב הבנייה ויצמצם את כמות הדירות שיוצאות לשוק מפני שקבלנים יתחילו לבנות רק לאחר שיש מכירה של לפחות 65% מהבניין, ויאריכו את משך הזמן לקבלת טופס 4 עד לאחר מכירת כל הדירות".

   

  עו"ד שמואל שוב, המלווה פרויקטים רבים בנדל"ן: "מדובר במהלך שבו רשות המסים תגבה מס הכנסה לפני שהקבלנים מכרו את הדירות ולמעשה זה מכניס את מס הרכוש, שהיה נהוג בעבר, מהדלת האחורית. דרישות כאלו יכולות להוות בעיה מול בנקים מלווים כולל אי־עמידה בתנאי הסכמי הליווי ומחירי המכירה בו, וכן להשפיע על דרישות הבנקים מהקבלנים״.

   

  אבל לא כולם נגד התוכנית. חיים מסילתי, יו״ר לשכת שמאי מקרקעין: "נראה שזה יגרום לחלק מהקבלנים למכור דירות במהירות יחסית על ידי הורדת מחירים, אבל נכון יותר להטיל את המס על קרקעות ריקות זמינות לבנייה המוחזקות על ידי פרטיים".

   

  כמה דירות לא מכורות יש בשוק?

  לפי כחלון: 50,000

  לפי הלמ"ס: 23,000

  לפי הקבלנים: 3,000

   


  פרסום ראשון: 20.10.18 , 19:43