ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מכת ברק בשמי עזה
  חדשות • 23.10.2018
  שרים בקבינט: חמאס לא התכוון לירות
  לאחר ירי הרקטות לבאר־שבע וגוש דן בשבוע שעבר צה"ל נערך להגיב בעוצמה • אלא ששרים בכירים כעת טוענים: הערכת המודיעין היתה כי הירי מהרצועה לא היה מכוון
  איתמר אייכנר

  זמן קצר לאחר ירי שתי הרקטות מעזה לעבר באר־שבע וגוש דן מיהרו בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי לפרסם הכחשה גורפת: "לא אנחנו אחראים". אלא שכעת מתברר שגם במערכת הביטחון ובדרג הפוליטי היו מי שסברו כי ייתכן שהירי נגרם בשוגג, ככל הנראה כתוצאה מסופת ברקים — ולכן גם החליטו להימנע, בשלב זה, מפעולה צבאית ברצועה.

   

  שרים בקבינט המדיני־ביטחוני טוענים כי ישראל לא יצאה למבצע בעזה בשבוע שעבר מאחר שהמודיעין קבע ברמה גבוהה מאוד של ודאות כי חמאס והג'יהאד האיסלאמי לא ירו במכוון את הרקטות לבאר ושבע וגוש דן. אחד משרי הקבינט אף טען כי מהנתונים שהוצגו היה ברור לכל, כי היה מדובר בתקלה שנגרמה מסופת הברקים שהתחוללה בעזה בלילה שבין שלישי לרביעי.

   

  ירי הרקטות כמה שניות אחרי הסופה בשמי עזה
  ירי הרקטות כמה שניות אחרי הסופה בשמי עזה

   

  לדברי השר, היו אינדיקציות שחמאס וג'יהאד היו במבוכה רבה ואף החליפו האשמות ביניהם עד שהבינו שמדובר בתקלה. "נהגנו באחריות רבה", הוא הסביר, "לא היה נכון לצאת למלחמה בגלל מזג אוויר". הוא הדגיש כי למרות המתיחות באזור הגדר ישראל ממשיכה לתת סיכוי למאמצי ההסדרה שמתנהלים מאחורי הקלעים בהובלת שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב והמצרים.

   

  כבר ביום רביעי בלילה, כשהקבינט התכנס לדון בתגובה אפשרית בעזה, פורסם ברשתות החברתיות כי מכת ברק היא שגרמה לירי הרקטות. תחילה התקשו השרים להאמין לכך ואף העלו בדיחות בעניין, אלא שכעת נודע כי בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידי השרים הם שינו את דעתם והחליטו כי קיימות מספיק אינדיקציות לכך שאכן מדובר היה בתקלה — ולא בירי מכוון, המצדיק תגובה צבאית רחבה.

   

  שר הביטחון, שהטיל ספק בקיום מאמצי התיווך, אמר כי הוא דבק במכה קשה נגד חמאס אך מחויב להחלטות הקבינט. "אני לא מאמין בשום הסדרה מול חמאס. זה לא עובד, זה לא עבד בעבר, זה לא יעבוד בעתיד", אמר אתמול בוועדת החוץ והביטחון בכנסת.

   

  בהכנת הידיעה השתתף מתן צורי