חמישי 25 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: סטודיו קמיליון
  ממון • 23.10.2018
  מפעל ביוטק ראשון באילת ייצר תרופה לאיידס
  מאת עופר פטרסבורג

  מפעל ומרכז פיתוח לתרופה חדשה לאיידס, שהוכחה כיעילה גם בטיפול בסרטן, צפוי לקום באילת – מפעל הביוטק הראשון בעיר הדרומית. מדובר בתרופה "גמורה", שפיתחה חברת "ציון מדיקל" ונמצאת בתהליך פיתוח מתקדם. התרופה כבר נוסתה בהצלחה על בני אדם. לחברה כבר הוקצו 14 דונם להקמת המפעל ומרכז הפיתוח, והיא מתכוונת לגייס בהדרגה מאות עובדים.

   

  בשלב הראשון, בתוך כשנתיים, מתוכנן לקום מרכז פיתוח חדשני על כ־4 דונמים, ויכלול 50 חוקרים, רופאים ועוד. בשלב השני יוקם בהדרגה מערך הייצור, על 10 דונמים נוספים, עם צפי לעד מאות עובדים בשלבי השיא של הייצור. ההשקעה המוערכת היא כ־30 מיליון דולר בשלב הראשון (כולל תמיכה של כ־30% ממשרד הכלכלה) ועוד כ־90 מיליון דולר עד שיא מערך הייצור (עם תמיכה אפשרית נוספת).

   

  את הייצור תנהל ד"ר אסמירה נפתלי, שעבדה 14 שנה ב"טבע" ועסקה במערך הפיתוח והייצור של ה"קופקסון" ותרופות אחרות.

   

  מהחברה נמסר: "ביקרנו באתרים ובערים רבות בישראל, מתוך רצון לבצע את הייצור כאן בארץ. באילת יש יתרונות אסטרטגיים חשובים כמו קרבה לשדה תעופה לצורכי יצוא לעשרות רבות של מדינות. מעל לכל, מצאנו כאן תמיכה של ראש העירייה. נושא האישורים, הגיבוי והתמיכה באילת ובמשרד הכלכלה הוא קריטי לחברה כמונו".

   

  ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי: "זו בשורה ענקית לאילת. המפעל, שיעסיק מאות עובדים בתעסוקה איכותית, יקדם את התעשייה בעיר ויתרום תרומה מכרעת לכלכלתה ולגיוון מקורות התעסוקה בה".

   

  ה"גמורה" מבוססת על תגליותיו של פרופ' אברהם לויטר מהאוניברסיטה העברית, וחברת ציון מדיקל מפתחת את התרופה תחת פטנטים עדכניים.

   

  שר הכלכלה, אלי כהן: "אילת נכללת באזור עדיפות לאומית א', ומשכך יצואניות יכולות ליהנות ממגוון כלי סיוע אותם מעמידה המדינה, לרבות הקצאת קרקע להקמת המפעל, מענקים ומס מופחת. אנו רואים חשיבות רבה בגיוון התעסוקה באילת ונפעל לסייע לחברה עם הגשת התוכניות, וכן לחברות טכנולוגיות נוספות שיבחרו להקים בה את פעילותן".

   


  פרסום ראשון: 23.10.18 , 19:44