רביעי 24 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שרבן לופו
  24 שעות • 24.10.2018
  מלכה
  אורלי זילברשץ אף פעם לא פוחדת להגיד את מה שיושב לה על הלב. עכשיו היא מדברת חופשי על החיים, הקריירה, הילדים, הווידוי של דפנה לוסטיג, פרשת דן מרגלית, הנישואים של לוסי אהריש, הדו־קרב בין יאיר נתניהו לאופירה אסייג, וגם על התפקיד המפתיע כאשת משפחת פשע והאחות של ריטה בסדרה "מלכות"
  יואב בירנברג | צילומים: שרבן לופו

  אורלי זילברשץ לא חלמה שיום אחד תגלם את אחות של ריטה. ועוד כאחת הבוסיות במשפחת פשע. אבל החיים מספקים לפעמים הפתעות. "ריטה היא דיווה במובן הכי טוב של המילה, היא פאקינג ריטה", צוחקת זילברשץ. "היא יוניק, באה לצילומים מקצועית ונותנת את הנשמה שלה. מאוד דרוכה ומדויקת. היא שרה בצילומים בפרסית, ואני לא הפסקתי לבקש ממנה על הסט לשיר במיוחד לי בפרסית. זה היה נפלא בעיניי".

   

  הסדרה המדוברת "מלכות" עולה הערב ב־HOT. עבור זילברשץ זאת הזדמנות לגלם תפקיד שונה מהטייפקאסט שלה. ליהוק לא צפוי, שמסתדר נהדר עם הקול המחוספס שלה. בכלל, הקריירה של זילברשץ פורחת בשנים האחרונות, מה שאומר שאם אתם רוצים לשבת איתה לאיזה דרינק קצר, תתפללו שלא תיפלו על עוד יום צילומים שלה. "קוראים לזה תקופה טובה, בוא נרגיע", היא קוראת אותי לסדר, "אני לא רוצה שיישמע שאני שחץ. בוא לא נפתח פה".

   

  זילברשץ, מהשחקניות המוכשרות בארץ, היא חיה חברתית, אחת שאכפת לה מאוד — לפעמים עד כאב — ממה שקורה כאן. רגע לפני שנפגשנו היא בדיוק עברה על הטוקבקים והתגובות בפייסבוק לפוסט האמיץ של דפנה לוסטיג שבו התוודתה על התקיפה המינית שעברה. זילברשץ קראה את התגובות של הגברים ששאלו למה נזכרה רק עכשיו — והתפוצצה. "זה מחריד", היא אומרת. "בחורה עברה אונס ואזרה אומץ אחרי כל כך הרבה שנים לדבר על זה. מה כל אחד דוחף את האף שלו?! נשבעת לך, אם האידיאל הוא להיות מדינה דמוקרטית שבה כל אחד יכול להביע את דעתו, עדיף כבר דיקטטורה. אנשים מדברים בכזאת אלימות וגסות, בכזה רוע, שזה פשוט מגעיל אותי. הרי כל גבר שכותב, זאת יכולה להיות אמא שלו, הבת שלו, אחותו. אם אני אומרת למישהו משהו לא בסדר, אני יכולה לא להירדם בלילה מרוב רגשות אשמה, והם הולכים לישון בשקט".

   

  למרות הכל, זילברשץ תולה תקוות גדולות בשינוי שמחולל קמפיין MeToo#. "יש לי שתי ילדות, והדבר הכי נורמלי שאני יכולה לקוות בשבילן הוא שהן אולי יגדלו למציאות שבה אנשים יתנהגו יותר בכבוד אחד אל השני ושהסטנדרטים ישתנו. הרי הטרדות זה דבר מגעיל. אין לזה שום הגדרה אחרת. אני לא חושבת שיש אישה בעולם שלא הוטרדה באיזושהי צורה".

   

  אני? אחות של ריטה? זילברשץ וריטה בסדרה "מלכות" | צילום: מתוך מלכות באדיבות HOT
  אני? אחות של ריטה? זילברשץ וריטה בסדרה "מלכות" | צילום: מתוך מלכות באדיבות HOT

   

   

  גם את סבלת מהטרדות מיניות?

   

  "יש דברים שבדיעבד אני יכולה להגיד עליהם שזאת הייתה הטרדה ואז לא הבנתי את זה. אצלנו לא הייתה כזאת מודעות לנושא. כשהיינו ילדים היינו אומרים, 'הפה שלי ברשותי', אז גם הגוף שלי ברשותי. אף אחד לא יכול לדחוף לך ידיים או לעשות לך משהו שאת לא רוצה. אני מתארת לעצמי שהדברים האלה לא עברו מהעולם, אבל אני מקווה שעכשיו הגברים יבינו שלא הכל מותר להם, ויחשבו פעמיים לפני שהם מטרידים או תוקפים. אני רואה את הילדות שלי, והמודעות שלהן לגבי מה מותר ומה אסור הרבה יותר מפותחת משהייתה כשאני הייתי בגילן. בדור הקודם הייתה הרבה יהירות. אז היה לגיטימי עבור גברים להגיד 'בואי מיידלע', להתחכך ברגל. אבל מה שאנחנו שומעים עכשיו במקרים כמו של דן מרגלית שמרשה לעצמו לחשוף את המה שמו שלו, זה דברים אחרים לגמרי".

   

  אין חשש שיהיו גם נשים שירצו לחסל חשבונות ויפרסמו ברשתות החברתיות על הטרדות מיניות שעברו כביכול?

   

  "מטבע הדברים נופלים חללים בדרך. אין ספק שאסור לך לתלות בנאדם בכיכר העיר, וצריך להיזהר מזה כמו מאש. אם העללת על מישהו, זה יכול לגמור אותו. מצד שני יש לי הרגשה שזה לא כיף כזה גדול לאישה שנאנסת לבוא ולספר על כך. אני רואה את התגובות לזה. הן יכולות להיות משפילות ומעליבות במיוחד. אני חושבת שאם הגברים שפגעו יבקשו סליחה מהבנות שמעלות את הסיפור לאינטרנט, ויגידו שהם מתנצלים מעומק ליבם על מה שעשו, אולי יסלחו להם. זה כמובן לא מכפר על המעשה הנורא, אבל זה כן נותן הרגשה שמישהו לוקח אחריות על מה שעשה".

   

  זילברשץ כועסת. "מספיק עם כל הגברים האלה שמסתובבים עם עורכי דין וממציאים כל מיני מילים מכובסות. כשמישהו מהגברים מתווכח ואומר 'לא עשיתי את זה', זה עוד יותר מקומם ומכעיס. כאילו אתה ממשיך לזלזל במה שהאישה הזאת מרגישה. מה דן מרגלית אמר, 'אין לי כוח להתעסק עכשיו בשארית חיי בדבר הזה'. מה זה אין לך כוח? להוציא את המה שמו היה לך כוח?!".

   

  צילום: שרבן לופו
  צילום: שרבן לופו

   

  "אנשים פה ירדו מהפסים"

   

  גם מקרי הרצח של נשים שמתרחשים בתדירות מפחידה, מקוממים את זילברשץ. "נשים, בהרבה מקומות על פני כדור הארץ, עדיין נחותות ומושפלות, אבל אני מקווה שלאט־לאט דברים משתנים. אין גבול לעוולות שיש בעולם", היא אומרת. "מתעמרים בכל מי שחלש בחברה — אם זה נשים, זקנים וטרנסג'נדרים".

   

  מה את חושבת על חוק "נאמנות בתרבות" של מירי רגב?

   

  "זה פשוט הזוי. אמנות ויצירה במדינה דמוקרטית צריכים להיות חופשיים. אני מאמינה בסופו של דבר שאם האמנות אמיתית וחתרנית, אף אחד לא יסתום לה את הפה".

   

  יאללה, זילברשץ ממשיכה לדפדף באקטואליה. את לוסי אהריש היא מאוד אוהבת. הרבה פחות את התגובות הגזעניות שבהן נתקלו בני הזוג, מפוליטיקאים ומסתם אנשים בפייסבוק. "הסיפור הזה הוא חוצפה", היא אומרת. "מה אכפת לכם עם מי מישהו מתחתן?! איך זה בדיוק העניין שלכם אם היא התאהבה ביהודי או סיני או צ'רקסי. הו גיבס א שיט. יש כל כך הרבה פרמטרים לפני דת של מישהו, עדה או זהות לאומית שמעניינים אותי בתור בנאדם — למשל איזה בנאדם הוא, ערכי או לא. אין לי כוחות לשמוע את הגזענות הזאת. גזענות היא אחד הדברים שהכי מגעילים אותי פיזית. לוסי בחורה מגניבה, אינטלגנטית, איזו מתיקות של בנאדם! כל הכבוד אם הבן שלי היה מביא אותה ככלה. וואחד כבוד. ריספקט".

   

  זילברשץ ממשיכה במרץ. "למה צריך לעניין אותי שהבן של ביבי רב עם אופירה אסייג. למי אכפת! הרי מה שמעניין הוא שעמדה אישה לא בריאה ושאלה את ראש הממשלה על חדר המיון בקריית־שמונה, ולא המריבה המטופשת הזאת. האנשים פה ירדו מהפסים. איזה חוסר כבוד זה להלבין את פניה של אישה ולהגיד שהיא משעממת, ועוד ליד כולם. בנאדם, מה יש לך?! מה עם טיפה צניעות, טיפה כבוד לבנאדם שמדבר. היא דיברה אליך כאל בנאדם שיכול לשנות דברים. אין בפוליטיקה שלנו צניעות, רק יוהרה. הכל כל כך כוחני ולא מכבד. לא אכפת לי שראש הממשלה ואשתו יאכלו כל היום גלונים על גלונים של גלידה וישתו שמפניה סגולה או ורודה, העיקר שיעשה שלום וידאג לחלשים ולצעירים".

   

  "אני לא חיה בשמיים"

   

  כבר יותר משלושים שנה שזילברשץ, גרושתו של יובל בנאי, מככבת בתיאטרון, בטלוויזיה ועל המסך הגדול. מאחוריה שני פרסי אופיר ותפקידים זכורים בסרטים כמו "שירת הסירנה" ו"כנפיים שבורות". עד לפני כמה שנים שיחקה גם לא מעט בתיאטרון ("אמא קוראז'", "דג מוסר"), אבל עכשיו הטלוויזיה והקולנוע הם לב העשייה שלה. "תיאטרון זו פרנסה קבועה, אבל פשוט אין לי זמן", היא אומרת.

   

  החברים הכי טובים של זילברשץ הם שלושת ילדיה — אלישע (מוזיקאי ושחקן), עמליה (סטודנטית לקולנוע), וסופי. "היחסים שלי עם הילדים מאוד קרובים, שונים מאוד מהיחסים שלי עם ההורים שלי, אולי בגלל שחוויתי ילדות אחרת", היא אומרת. "מה גבול הפתיחות בינינו? אני לא דוחפת את האף שלי, אבל אני פתוחה לדיאלוג".

   

  גם הם בחרו לעסוק באמנות כמוך וכמו אבא שלהם.

   

  "בוא נהיה כנים, הם ילדים תל־אביבים, וחצי מהילדים שגדלו בלב תל־אביב עוסקים באמנות, כך שזה לא מפתיע. אלישע לא חלם להיות שחקן. הוא התחיל לשחק מטעמי פרנסה אחרי שהבין שאי־אפשר לחיות רק ממוזיקה. היה לו נוח להיות במקצוע יותר רציף, אבל זה מה שהוא בחר. עמליה לומדת קולנוע ואוהבת את זה מאוד. היא רוצה לביים, אבל היא חזק בצילום. אנחנו מתייעצים אחד עם השני מה לעשות. הם נותנים לי הערות, אומרים זה מגניב או לא מגניב".

   

  זוגיות חדשה יש לך?

   

  "יש לי זוגיות מאוד יציבה וטובה עם נטפליקס", היא צוחקת. "זאת אחת ממערכות היחסים הכי יציבות שהיו לי בחיי. אני גם מרגישה שהוא מכיר אותי. כל פעם שאני נכנסת, דבר ראשון הוא אומר לי, 'ברוך בואך אורלי'. זה נורא מרגש אותי תמיד. הוא גם מכיר אותי. הוא אומר, 'היי אורלי, את ראית את הסדרות האלה, אולי תאהבי גם את זה'. אני קוראת לו נטי. והוא תמיד בשבילי 24 שעות. לא רק שהוא מכיר אותי, אין לו גם דרישות ממני. לפעמים עובר בינינו חתול שחור כשיש תקלה, אבל הוא נוח לשימוש".

   

  זילברשץ צוחקת הרבה לאורך הראיון. "למזלי אני נהנית ממה שאני עושה. מה אני רוצה בסך הכל? לרכוב על האופניים שלי, לקנות במגה, ללכת לשוק פעם בכמה זמן, וכשיש כסף — לנסוע לחוץ־לארץ. אני לא קונה בגדים בשני מיליון שקל. לא תמצא פראדה בארון שלי. אני לא חיה בשמיים.

   

  "מצד שני, בוא נדייק. עם כל הרצון שלי לצייר את עצמי עממיקו וצנועה, אני עדיין בורגנית תל־אביבית שחיה את החיים הטובים. יש אנשים שאין להם רבע מהחיים האלה. אז בוא לא נתבכיין ונשחק את העממיקו. הכל בעירבון מוגבל. אני גרה בדירה יפה במרכז תל־אביב, והאופניים זה האוטו שלי".

   

  "אני כולה אורלי"

   

  "מלכות" עולה הערב ב־HOT. הסדרה שיצר גל זיד, מביאה את סיפורן של נשות משפחת מלכה, אימפריית פשע מקומית, שנזרקות לתוך מציאות קשה ומסוכסכת אחרי שהגברים שלהן נרצחו. עליהן לא רק לשרוד, אלא גם להיאבק על מקומן בעולם גברי שמקדש רק כוח, ולנקום את מות הגברים. מלבד ריטה וזילברשץ מככבות בסדרה גם דאנה איבגי, מלי לוי, ליהי קורונובסקי ושרונה יהאן־פרוז, אמא של ריטה — ולצידן גם מיכאל אלוני, גיל פרנק ויגאל נאור.

   

  במשך שנים אורלי זילברשץ סירבה לעשות אודישנים לתפקידים בטלוויזיה ובקולנוע. לשמחתה, כשהמלהקים של הסדרה "מלכות" התקשרו אליה — היא נכנעה. "אמרתי לעצמי, מאיפה היהירות הזאת לחשוב שאסור לי לעשות אודישנים, לחשוב שהבמאי יגיד 'אני רוצה רק את אורלי, לא אף אחת אחרת'. אני לא כזאת ביג־סטאר שאסור לי להיבחן כמו כולן, אני כולה אורלי", היא אומרת בכנות. "ככה קיבלתי את התפקיד שמאוד רציתי בסדרה 'מלכות'. בחיים אני לא מתלבשת מי יודע מה לאודישנים, והפעם מה זה השקעתי בעצמי. חשבתי איך אגרום להם להגיד שאני מגניבה ושהם ייפלו שדודים. זה ליהוק פצצה. בכל זאת, אני מגלמת את אחות של ריטה.

   

  "כל הזמן נשים מייללות שאין להן תפקידים, והנה כתבו סדרה שהתפקידים הראשיים בה הן של נשים, שזה מגניב לאללה", היא אומרת. "אם היו עושים כאן את 'שובר שורות', לא היו לוקחים אותי לתפקיד הראשי, רק לתפקיד של אשתו. אבל אותי מעניין לעשות גם תפקידים של בנים. גם נורא רציתי לעבוד עם גל זייד ועם הבמאי אמיר מן. גל הוא תסריטאי מוכשר כמו שד. אני שחקנית מנוסה, ועדיין הוא הוציא ממני דברים מפתיעים. יש מעט תפקידים בגילאים האלה שאת לא אישה של מישהו אלא עומדת בזכות עצמך. נורא בא לי לעשות תפקידים אחרים. אני מרגישה שבתקופה האחרונה נפתחתי לתפקידים שהם לא בזון שלי".

   

  איך את מסתדרת עם השנים שחולפות?

   

  "אני מעשנת, אני שותה מאתיים אספרסו ביום, ואוכלת פיצה בשתיים בלילה כשהילדות שלי מזמינות. בוא נגיד שאם היו מזמינים אותי מ'ידיעות אחרונות' להצטלם לשער של 'זמנים בריאים', בטח היו סוגרים את המדור הזה מיד. להזדקן זה לא להיט. המחשבה המטורפת הזאת שיום אחד הכל יסתיים זו מחשבה פסיכית. אי־אפשר להתעסק בזה כל היום. חוץ מזה החיים באמת יפים".

   

   

  הסדרה "מלכות" עולה הערב ב־20:15 ב־HOT3 וזמינה ב־VOD

   


  פרסום ראשון: 24.10.18 , 20:05