שבת 30 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  מיין נשים
  חדשות • 24.10.2018
  בתוך שבועיים: תוכנית לאומית למיגור אלימות נגד נשים
  הלחץ הציבורי עבד: בעקבות גל המחאה על ריבוי מקרי רצח נשים, הממשלה תתקצב תוכנית חירום למניעת אלימות • "בכנסת הבינו שנשים הן לא שקופות", אומרת ח"כ יעל כהן־פארן
  תלם יהב | כתבנו לענייני רווחה

  הלחץ הציבורי בשבועות האחרונים נושא פירות. הממשלה הודיעה כי תתקצב תוכנית חירום לאומית למניעת אלימות נגד נשים. התוכנית הוכרזה בעקבות לחץ של חברות כנסת מהאופוזיציה וכן בעקבות הקמפיין הציבורי הנרחב שסוקר בהרחבה ב"ידיעות אחרונות".

   

  חברות כנסת מהאופוזיציה - יעל כהן־פארן (המחנה הציוני), מיכל רוזין (מרצ), עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) ועליזה לביא (יש עתיד) - הציגו אתמול במליאה הצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית למניעת אלימות נגד נשים. ההצעה עלתה בעקבות גל של מקרי רצח נשים בשבועות האחרונים.

   

  לטענת חברות הכנסת, בעקבות מו"מ מול יו"ר הקואליציה הוחלט כי הממשלה תקדם בתוך שבועיים תוכנית חירום לאומית למיגור האלימות נגד נשים. לכן נדחתה ההצבעה על ועדת החקירה הפרלמנטרית בשבועיים.

   

  יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ סלימאן, אמרה: "חשוב לנו לקדם ביעילות ובמסירות את הנושא ולמקמו בראש סדר העדיפויות. כל אישה צריכה לחיות בביטחון ובשלווה. 20 נשים נרצחו מתחילת השנה, רשימה מדממת שמונה עוד 148 נשים מאז 2007. שום שינוי לא מורגש בשטח".

   

  גם ח"כ יעל כהן־פארן מאמינה שהמצב חייב להשתנות: "הצלחנו יחד לעורר את האדישות של הגורמים האחראים לביטחון הנשים. הממשלה התחייבה לקיים את תפקידה ולהציג תוכנית חירום לאומית, מתוקצבת, למיגור האלימות נגד נשים. נפל דבר בכנסת, והקואליציה הבינה שנשים הן לא שקופות".

   

  ח"כ לביא מתריעה נגד המצב הבלתי נסבל. "20 נשים נרצחו השנה. 20 משפחות שנהרסו, ילדים רבים שהתייתמו. רובן שיוועו לעזרה והיו מוכרות לרשויות. הן חיו תחת אלימות מתמשכת ואנחנו לא היינו שם עבורן. הרצח הבא זועק על הקיר. חובה להקים רשות לאומית למניעת אלימות".

   

  ח"כ מיכל רוזין מחזקת את הקו של שותפותיה למאבק. "זה הזמן להפסיק את ההזנחה הפושעת ולשנות את סדרי העדיפויות שלנו. זה הזמן לצאת מהשאננות, לשנות את סדר היום בחברה שלנו, בכנסת ובממשלה, ולא רק כשעוד אישה נרצחת. האם אנחנו כחברה, כמדינה, עשינו מספיק למנוע את הרצח הבא?".

   

  ענת לב־אדלר, עיתונאית "ידיעות אחרונות" ואחת ממובילות המאבק יחד עם יעל אבקסיס ורונית לב־ארי, אמרה אתמול: "אנחנו שמחות וגאות להיווכח שהמחאה שלנו הצליחה לייצר מודעות והובילה באופן ישיר להתהוותה של תוכנית חירום לאומית מתוקצבת למיגור האלימות נגד נשים. זהו הישג בעל ערך מתקן עולם ואנו מחזקות את ידיהן של הח"כיות מהאופוזיציה שיזמו את המהלך".

   

   


  פרסום ראשון: 24.10.18 , 23:36