ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גבריאל בהרליה
  7 לילות • 31.10.2018
  לביאה
  דברים שעברו על ריטה בשנים האחרונות: היא כמעט מתה מחיידק בדם והתאוששה, הבת שלה משי עזבה את הבית, היא הבינה שהיא כבר לא צריכה להיות יותר זמרת השנה וחזרה למשחק כאשת ראש מאפיה בסדרה 'מלכות'. עכשיו, מלכת המוזיקה הישראלית מדברת על האהבה החדשה בחייה, צ'רלי בוזגלו, ומסבירה למה עדיף בלי מגורים משותפים
  רז שכניק | צילום: גבריאל בהרליה

  השעון תיקתק באוגוסט 2016 לרעתה של ריטה, שהובהלה למיון באיכילוב אחרי מה שהתברר כאיום אמיתי על חייה. "אני מגיעה לאשפוז, וזאת שקיבלה אותי לטיפול נמרץ ביקשה לעשות איתי סלפי. אחות!"

   

  עיתוי מושלם.

   

  "נשבעת לך. אמרתי לה, 'ככה? עם כל זה?' אז היא אמרה, 'טוב־טוב'. עניתי, 'אני מקווה שעוד כמה זמן אני ארגיש טוב ונצטלם אחר כך".

   

   

   

   

  ברוגע או קצת בעצבים?

   

  "בחולשה בעיקר. הייתי עם חום גבוה מאוד".

   

  מה קרה שם בעצם?

   

  "חיידק בדם. הייתה לי הופעה בבריכת הסולטן ולפניה הרגשתי לא טוב. לא הבנתי מה זה. חשבתי שנתפס לי הגב. הרגשתי חולשה, משהו מבולבל. באו, נתנו לי זריקה בגב, בכל זאת 9,000 איש מחכים. גם אם מתתי ואומרים לי להופיע, אני קמה לתחייה. אז עליתי לבמה, והייתה הופעה מדהימה".

   

  ואחר כך בבית?

   

  "צמרמורות, עם חום, לטמטומי הרב החזקתי ככה שלושה ימים. לא רציתי רופאים, רק התייעצתי טלפונית, והחום התחיל להיות מאוד גבוה. משי אמרה לי, 'אמא, בואי ניקח אותך להוא ולהוא', אמרתי לה, 'אקמול וזה יעבור'. גם לא סיפרתי לאנשים".

   

  למה לא?

   

  "בפרסית זה נקרא 'סאבור'. זה אחד שהוא סובל בשקט".

   

  חשבתי שזה רק בפולנית.

   

  "אז הנה, למדת משהו. באיזשהו שלב הבנתי שאני לא בסדר. משי הזמינה הביתה רופאה שאמרה, 'ישר למיון'. לבית החולים התברר שהגעתי עם הלם זיהומי, לחץ דם נמוך, אמרו לי, 'אם היית מאחרת בחצי שעה־שעה, כבר לא היית בחיים'".

   

  עד כדי כך?

   

  "זו הייתה הידרדרות קשה, הרגשתי ממש רע. לא ברור איך הגיע החיידק. הייתי מאושפזת במשך שבוע ואני זוכרת שרעדתי ברמות קשות. טיפלו בי מדהים. הייתי צריכה עוד חודשיים־שלושה כדי להתחזק, ביטלתי שתי הופעות גדולות. לגוף לקח זמן כדי לחזור לעצמו".

   

  את חוששת מאז יותר לבריאותך?

   

  "לא, אבל מאז משי לא נותנת לי שלא לבדוק כל דבר. 'מה כואב לך? צריך רופא? צריכה משהו?' אני אומרת, 'אל תגזימי עם זה'. היא מאוד מגינה עליי מאז. רוצה לדעת שאני לא מזניחה משהו".

   

  × × ×

   

  הוא גאון מוזיקלי. עם הבעל לשעבר רמי קלינשטיין | צילום: רפי דלויה
  הוא גאון מוזיקלי. עם הבעל לשעבר רמי קלינשטיין | צילום: רפי דלויה

   

  בראיון הקודם כאן, במאי 2014, סיפרה ריטה שהיא סוף־סוף מוכנה לאהבה. וזה אכן הגיע. בשנה וחצי האחרונות היא הולכת יד ביד עם עורך הדין צ'רלי בוזגלו, בעברו שדר רדיו ושחקן, בין היתר ב'רמת אביב ג''. "הכרנו דרך חברה משותפת שבוע אחרי יום ההולדת שלי", היא מספרת.

   

  והוא גם לגמרי מהעולם שלך.

   

  "זה מדהים, הוא ראיין את כל העולם ואשתו ברדיו, אבל מעולם לא ראיין אותי. לא ראיתי אף פעם את הסדרות איתו. לא הכרתי אותו. זה משהו מוזר־מוזר. הוא סימס לי ראשון, קבענו לדבר ומהרגע הראשון זה הרגיש לי מאוד חופשי, טבעי. זה היה מאוד מפתיע".

   

  למה?

   

  "כי זה התחבר מהר, אולי כי כמו שאתה אומר, משהו דומה בעולמות שלנו. שנינו למדנו בבית צבי, הוא בדיוק הגיע שנה אחרי שעזבתי. עד שהכרתי את צ'רלי שאלתי את עצמי איך פוגשים מישהו שבאמת אוכל להתחבר אליו. זה קרה".

   

  התאהבת?

   

  "אני חושבת שכן. אתה רואה, אי־אפשר לדעת אף פעם מתי זה יבוא לך. אולי כי פתחתי משהו בי. הבנתי שהכל מסודר ועכשיו אני צריכה למצוא אהבה. זימנתי את זה".

   

  זו הייתה משבצת לא פשוטה להיכנס אליה. אשתו לשעבר של צ'רלי, שלי, התאבדה בדצמבר 2016 בקפיצה ממגדל. הנסיבות להתאבדות לא ברורות עד היום. "אין ספק שהבנתי שאני מתחילה לצאת עם מישהו שהוא התאלמן ושאהב מאוד את אשתו, ושמעתי על שלי שהייתה אישה משכמה ומעלה. ברור שזה היה להיכנס למקום אבל מאוד. לפחות שנה מהמקרה הוא לא הפסיק לבכות. הייתה שם חברות מאוד גדולה ביניהם, וזה בטח משהו שאף פעם בחיים לא עובר".

   

  לא הרתיע אותך להיכנס למקום כזה?

   

  "אם יש חיבור, ולא מצאתי כזה דבר לפני צ'רלי, זה דבר משמעותי. דווקא מהמקום הזה, האבֵל, ראיתי אדם כל כך כן, כזה שכל הזמן היא איתו, וראיתי אבא שנהיה גם אמא במשרה מלאה, יש לו שני בנים נסיכים. החיבור שלי איתם היה כל כך רגיש ויפה. הם קיבלו אותי באהבה. כן, זה היה להיכנס למקום מאוד רגיש, אבל אני חושבת שמעצם היותי מי שאני, בן אדם מאוד מחבק ומלא חום, המקום הזה משך אותי גם לחבק וגם לנסות להיות טיפה בים הזה שנלקח מהם".

   

  חיבור שלא חשבתי שיגיע. ריטה וצ'רלי בוזגלו
  חיבור שלא חשבתי שיגיע. ריטה וצ'רלי בוזגלו

   

  אתם לא גרים יחד?

   

  "לא. מה פתאום?"

   

  למה בעצם?

   

  "הוא עסוק עד מעל הראש ואני עסוקה עד מעל הראש, ואם אנחנו מתראים בין פעם לפעמיים בשבוע, זה מקסים. אני אומרת, למה לקלקל מה שנחמד? במגורים משותפים לפעמים אתה לוקח כבר את הכל כמובן מאליו, וגם רואים אותך בסוף כל יום, כשהעייפות מכל היום עליך, מה שלא קורה כשלא גרים ביחד. זה ממש נחמד ויפה, וכל אחד מגדל את הילדים שלו".

   

  להיות בזוגיות עם ריטה זה לא דבר פשוט לגבר בהיבט התקשורתי, גם אם הוא בעצמו מוכר.

   

  בכיתי כשעזבה את הבית. משי | צילום: ענת מוסברג
  בכיתי כשעזבה את הבית. משי | צילום: ענת מוסברג

   

  "מה שאני אוהבת אצלו, זו העובדה שהוא מלא בביטחון עצמי, והוא צבעוני מספיק בעצמו ובטוח בזה שהוא יכול באמת להיות עם מישהי שיש לה קריירה מלאה - גבר חזק. אני חושבת שבאמת היה צריך בסיטואציה הזו מישהו אמיץ מאוד ובטוח במקום שלו ובמי ומה שהוא כדי שזה לא יאיים עליו, לא יאיים על מקומו. לצאת החוצה איתי זה לא דבר קל, כי בכל מקום מזהים, בכל מקום מדברים, בכל מקום רוצים להצטלם, זה דבר לא פשוט כבן זוג". בספטמבר 2007 רעשה המדינה כשריטה ורמי נפרדו אחרי 21 שנות נישואים וגם דרך מקצועית צמודה. קלינשטיין נכנס לזוגיות עם אלכס אילן כשנתיים לאחר מכן ובני הזוג התחתנו ב־2012, ועם השנים הביאו לעולם שלושה ילדים.

   

  בניגוד אלייך, רמי יצא די מהר לדרך זוגית ומשפחתית חדשה. הופתעת?

   

  "אני חושבת שבתקופה ההיא לא הייתי כל כך מרוכזת במה שקורה עם רמי וכל מה שסביבו. הייתי מרוכזת באיך אני משקמת את הבית שלי ואת החיים שלי".

   

  ובכל זאת, אחרי ששמעת?

   

  "אני חושבת שלגברים יש נטייה ויכולת נדירה להתחיל דרך חדשה מאוד מהר".

   

  × × ×

   

  כמעט ויתרה על התפקיד. ריטה ב'מלכות' של HOT
  כמעט ויתרה על התפקיד. ריטה ב'מלכות' של HOT

   

  הקריירה שלה מגיעה עכשיו לדרך חדשה, תפקיד ראשי ראשון אי פעם בטלוויזיה, בסדרת הפשע 'מלכות' של HOT (ימי חמישי 20:15 בHOT3 וב־ HOT VOD). ריטה משחקת את דורי, שהופכת למעשה לראש משפחת הפשע אחרי שהגברים במשפחה נרצחו. היא עושה את זה בצורה נפלאה, אותנטית ולא מתאמצת, מדויקת מאוד. התפוצצות של כישרון המשחק שתמיד היה שם, אבל לא קיבל יותר מדי מרחב לאור הפוקוס על הקריירה המוזיקלית. ב־1989 זכתה ריטה בפרס שחקנית השנה על תפקידה בסרט 'אלף נשותיו של נפתלי סימן טוב', ומאז כיכבה גם במחזות זמר בתיאטרון, "והנה זה קרה גם בטלוויזיה אחרי שלכל ההצעות לאורך השנים לא נעניתי בגלל מצוקת זמנים. לפני שנתיים גל זייד (יוצר הסדרה) אמר שיש לו איזשהו רעיון לסדרה על ראש משפחת פשע, אישה, ובלי שום מחשבה אמרתי כן. לא שאלתי כלום. ישר משהו הקפיץ אותי להגיד כן. כמובן שאחרי זה קראתי חלק מהתסריט, ראיתי שזה מדהים, אבל באיזשהו שלב קיבלתי רגליים קרות, אמרתי לגל שאני לא רוצה לעשות את זה".

   

  למה?

   

  "כי הבנתי שזו עבודה קשה. אמרתי לעצמי שגם ככה אני כל כך הרבה שנים עובדת כל כך קשה, האם לא מגיע לי קצת עדנה של מנוחה, ולא להיכנס שוב לעוד משהו שמצריך עבודה מאוד אינטנסיבית של כמה חודשים? ובדיוק זה היה במקביל לחזרות על 'ניסים שקופים' (האלבום האחרון, ר"ש). אבל גל אמר, 'את הולכת לעשות את זה'. הוא היה חד־משמעי. והבנתי שאם אני לא אעשה את זה, אני הולכת להפסיד, כתלמידה, כאדם שעובד עם שחקנים בצורה שלא ראיתי. אז פחדתי להגיד לא".

   

  קיבלת השראה מדמות נשית כלשהי בעולם התחתון?

   

  "לא ממש. הייתה לי ישר בראש איזושהי דמות שהיא מאוד חזקה, אסרטיבית, משהו שחשבתי שיהיה לי לפחות קל לשחק אותו. לא לקחתי אף מודל. לא עברתי על שום דבר. בניתי דמות בורדרליינית לגמרי, שאי־אפשר לדעת כל רגע איך תגיב. היא דמות נקמנית, קפריזית, כל יום צילומים הבנתי עליה עוד משהו".

   

  יש בה משהו ממך?

   

  "שום דבר בה לא דומה לאופי שלי. היא עם הראש על הכתפיים. הערכים שלה הם לא אלה שלי. לא הצלחתי למצוא בי משהו שמזכיר את דורי".

   

  גם לא הדרמטיות?

   

  "אני לא דרמטית, זה העניין".

   

  מעטים יסכימו עם הקביעה הזו, אם בכלל.

   

  "זה לא נכון. תשאל אנשים שקרובים אליי, שבאמת קרובים וחיים אותי. אני לא דרמטית. לפחות ככה נדמה לי, אוקיי?"

   

  לא דרמטית? את הסופר־דיווה של ישראל.

   

  "אבל זה משהו שרואים כשאני שרה ומופיעה. אני לא חושבת שהדמות הזו מתנהגת בבית, או עם החברים שלי או האחיות שלי וההורים, בדרמה. רגע, מצאתי בכל זאת דבר משותף בין דורי לביני. בכל החיים שלי יש סביבי בעיקר נשים, אמא שלי והאחיות, ויש לי מנהלת אישית ועוזרת אישית, וצוות היח"צ מורכב מנשים וכמובן הבנות שלי. נדמה לי שזה מה שהיה לי טבעי גם על הסט".

   

  אמא שלך משחקת על כיסא גלגלים. היה קשה לראות אותה ככה?

   

  "זה קצת מוזר. היא משחקת דמות דמנטית והיא, בחיים האמיתיים, כולה אש וחיוּת ופתאום אני צריכה לראות שמאכילים אותה. זה צבט בלב לפעמים אבל בין לבין היו הפסקות שהחזירו את הכל למקומו הטוב".

   

  עוברות לך בראש מחשבות על הגיל?

   

  "אתה בעצם רוצה לשאול את אני מפחדת מזִקנה? אני חושבת שהגיל מביא איתו יותר עומק, דיוק ואותנטיות. כי דברים שיכולים לסלוח לך עליהם עד גיל עשרים ומשהו, או שלושים ומשהו, כבר פחות נסלחים בגיל הזה. ולגבי המראה? פילאטיס, ומורחת קרמים. זהו".

   

  קמפיין MeToo# הביא הרבה וידויים על מקרים שקרו לנשים בעבר. חווית משהו כזה?

   

  "לא חושבת שיש כמעט נערות או נשים שלא עברו הטרדה מינית כלשהי".

   

  ואת?

   

  "גם אני עברתי הטרדות כאלה ואחרות, לא התלוננתי כי אפילו לא הייתי מודעת לזה אז שזו הטרדה. הייתי נערה, האנשים האלה בטח לא חיים כבר. אלה לא היו דברים קשים מאוד, אבל כן נופלים תחת הגדרה של הטרדה. אם זה היה נעשה בתקופה הזו, ברור שהייתי מבינה שאסור לבנאדם להתנהג אליי ככה גם אם יש לו סמכות כלשהי. אז ב־MeToo# יש משהו מאוד מבורך. אבל לפעמים דברים כאלה יכולים לגלוש לקיצוניות מסוימת".

   

  כלומר?

   

  "שפתאום אתה אומר, 'וואו, מאיפה הקיצוניות הזאת. האם פתאום לא יהיה איזה נזק הפוך לדבר הזה?' בסופו של דבר, אתה יודע, זה כמו מטוטלת".

   

  × × ×

   

  אחרי ההצלחה של האלבום האחרון 'ניסים שקופים' שהתקבל בחיבוק ברדיו, וסדרת ההופעות שהיו מלאות, היא עובדת על אלבום חדש עם המוזיקאי אייל קצב, "מסוג אחר לגמרי, גם בעברית, גם באנגלית". השנה חוגגת ריטה 30 לאלבום המופת 'ימי התום', שיצא ב־1988 והשאיר להיטי נצח בפס הקול הישראלי, בהם שיר הנושא, 'בוא', 'חיה לי מיום ליום', 'עטוף ברחמים', ו'הנסיכה והרוח' (הופעה מיוחדת ל'ימי התום' תיערך ב־ 19.1.19 בהאנגר 11 ת"א, ובנוסף תצא לסיבוב הופעות חורף בזאפה החל מ־29.1).

   

  הכל התחיל דווקא בגניזה החלטית של אלבום שריטה כבר הקליטה במהירות, כדי להכות בברזל הלוהט שאחרי אלבום הבכורה המהדהד. בהליקון נלחצו, ויעקב גלעד הגיע כיועץ אמנותי, "עם הטקסטים 'חיה לי מיום ליום' של חנוך לוין, 'ימי התום' של צרויה להב, ו'רומיאו' שלה", נזכרת ריטה, "את 'חיה לי מיום ליום' יעקב הקריא לי בקול וזה הגיע בעיתוי מדהים. ערב לפני פגשתי חברה מבית צבי אחרי הרבה זמן. דיברנו על זה שלי יש זוגיות ארוכת שנים ולה אין. כל אחת מדדה את הטוב ואת הרע שבדבר הזה, ואז היא אמרה לי משהו שנורא שרט לי את הנשמה, 'ריטה, את יודעת, לפעמים כדי לא ללכת הביתה לבד, אני סתם הולכת עם מישהו בסוף, גם אם הוא לא ממש מוצא חן בעיניי'. לא הבנתי איך היא יכולה, איך זה אפשרי?"

   

  היום את מבינה?

   

  "לא. יש אנשים שהלבד מקשה עליהם ואני לא יכולה לשפוט אף אחד. לפעמים אנשים גם חסרי משפחה, אתה יודע, זה לבד־לבד־לבד. בדיוק למחרת יעקב גלעד בא עם 'אני חיה לי מיום ליום' וזה התחבר ישירות לחברה שלי, 'פה ושם הופיע גבר כמו בתחנת רכבת נידחת'. אמרתי, 'זהו, אני יכולה להיכנס לדמות הזאת, זה טרי לי, גם אם זו לא אני'".

   

  למה את 'רומיאו' לא לקחת לאלבום.

   

  "כי היה לצידו את 'ימי התום' המדהים־מדהים־מדהים, 'הו רומיאו' היה יפהפה. אני מסתכלת על 'ימי התום' ואני מסתכלת על 'הו רומיאו' ואומרת ליעקב ורמי, 'שני שירים על פרידה? אני לא יכולה, אני בסך הכל בחורה בת 25, ואני לא יודעת עדיין מה זו פרידה. אקח אחד, את 'ימי התום', שנגע לליבי מאוד".

   

  לחן יפהפה של רמי.

   

  "איך שהגיע הטקסט, ככה פתאום, העיניים של רמי מתרחקות ונכנסות לתוך העולם שלו, ככה תמיד ידעתי שהוא בזון של יצירה. רמי לקח את הטקסט של 'ימי התום', ביקש סליחה, נכנס לחדר, שכה יהיה לי טוב, ואחרי עשר דקות יצא עם השיר. עד עכשיו אני מצטמררת".

   

  והיה גם את 'בוא', שהפך אחרי הקאבר של עברי לידר להמנון הקהילה הגאה.

   

  "'השיר הזה הגיע ברגע האחרון ממש. עשינו חזרות על כל השירים של האלבום, לפני הקלטה. ורמי פתאום אומר, 'חסר לנו שיר קצבי'. היה בצד טקסט של מירי פיגנבוים, רמי שוב נכנס לחדר ויצא מהר מאוד עם הלחן של 'בוא'".

   

  פוליקר תרם לך את 'הנסיכה והרוח'.

   

  "הוא בא אלינו לסלון עם בוזוקי, ניגן את השיר וזה היה מהמם. נתנו את הלחן לעלי מוהר ז"ל ויום אחד הוא מתקשר, 'כתבתי חצי, בואו תשמעו'. הגענו אליו, עלי מקריא לנו את הטקסט ואומר, 'נכון שכולם יחשבו שעכשיו את הנסיכה? לא, את תהיי הרוח, המספרת'. זה רגע שאני לא אשכח".

   

  תחזרי לעבוד פעם עם רמי?

   

  "לפני הכל אני רוצה לומר משהו חשוב על רמי, שהוא באמת אחד מהמלחינים הגדולים ביותר שיש פה, גאון מוזיקלי. אני חבה לו הרבה מאוד מהקריירה".

   

  ופה מגיע אבל.

   

  "מצד שני, לא תמיד מה שמתאים לך בתקופה מסוימת, יכול להתאים לך לתקופה אחרת. באמת, מרגע הפירוק של הדבר הזה, נפתחתי לכל כך הרבה עולמות, לכל כך הרבה דברים חדשים. מסעיר אותי ומרגש אותי לעבוד עם כל כך הרבה יוצרים, עבורי אלה מפגשים מאוד מבורכים, מפרים ופוריים. מי יודע מה יהיה עוד שנה, עוד עשר שנים. אבל היום, העולם שלי מלא בעשייה טובה ונהדרת".

   

  דור ההמשך כבר מזמן לא נמצא מאחורי הקלעים. משי, בתה הבכורה, 26, פרצה בשנים האחרונות ככוכבת בפני עצמה, ובקרוב תשחק בתפקיד ראשי במחזמר 'מרי פופינס' שיעלה בתיאטרון הבימה, כשברזומה שלה כבר תפקידים ב'שיער', 'סיפור הפרברים' ו'היירספריי'. הן גם הוציאו השנה דואט מצליח מאוד, 'קחי לך'. הפרק הדרמטי הטרי בחיים של משי וריטה נרשם כשהבת עזבה לראשונה את הבית לטובת מגורים משותפים עם בן זוגה. "היה קשה. היא בת 26, זה נכון, אבל היא ילדה שעושה שמחה מאוד גדולה בבית. יש לה טמפרמנט, אש כזו. היא מאוד כמוני. אז העזיבה שלה לא עברה ככה סתם".

   

  בכית?

   

  "בטח שבכיתי. היא הקפידה לסדר את המזוודות כשאני לא רואה. דיברנו על זה שהיא רוצה לעבור עם החבר ואמרתי לה, 'זה מהמם וזה יפה'. אבל כמובן שהנשמה שלי קשורה בשתי הילדות, אנחנו שלישייה מטורפת. אז יש חסר מאוד גדול, שליש מהבית איננו. זה אחר. אנחנו מדברות המון וזה הרבה בזכותה. היא כל הזמן בקשר".

   

  היא צריכה להוציא אלבום?

   

  "קודם שירים, ככה זה הולך היום. לפני כמה שנים, כשמשי התחילה, היא אמרה לי, 'תמיד יהיה את הדבר הזה, שישוו אותי אלייך כזמרת, יציקו לי עם זה'. אמרתי לה, 'משי תקשיבי, ברגע שאת תשירי, ברגע שאת נוגעת בלב של בן אדם ואת מרגשת אותו, מעבר לזה הוא יותר לא יזכור שום דבר אחר. את תיגעי להם בלב, וזה הדבר החשוב. ואת נוגעת, את מרגשת'. אני חושבת שהדבר הזה היה בשיא תפארתו בשיר שלנו, 'קחי לך'. משי ואני מקבלות הודעות על אמא ובת שעושות קעקוע בהשראת השיר, 'קחי לך את גאוות אמך, או גאוות בתך על האדם שאת'. ראיתי אמא שמכניסה את הבת שלה למקווה עם השיר".

   

  איך הייתה העבודה עם משי באולפן?

   

  "התרגשתי מאוד. לא הצלחתי לשיר. נחנקתי. הבת אלף הזאת באה, עשתה את זה בשעה והלכה, ואני שבוע נאבקת בזה, מנסה, שרה וכלום, לא יוצא לי קול. ממש מחנק. חשבתי שהשיר הזה כבר לא מתאים לי ושאני לא יכולה לשיר אותו, אמרתי למשי שאולי אוותר עליו. היא לא הסכימה, ובאיזשהו רגע זה הצליח".

   

  הבנתי שגם נועם בדרך לשיר ראשון.

   

  "יש בה משהו מאוד שלם. זאת אומרת, אני לא הייתי מעיזה לעשות סינגל לילדה בת 16, כן, או 17. היא כותבת, מלחינה, יש לה חומרים".

   

  את אוהבת את זה שהם בחרו בדרך הזאת? יש שם עור של פיל כדי לספוג?

   

  "לאף אחת מהן אין, גם לי אין. מה הזכות שלי אם אני בתחום הזה, להגיד להם, 'כן תעשו את זה או לא תעשו?' את הקושי שלי הן ראו בחיים שלהן, גם את הקושי של רמי, אז אני חושבת שהן מודעות. הן לא רואות, כמו ילדים אחרים, שזה רק נורא כיף להופיע. הן רואים בבית את העבודה האינסופית, הרבה פעמים את שיברון הלב".

   

  שיברון לב?

   

  "מעבודה קשה, מדברים שלא מצליחים. מה, אני לא הקלטתי תשע שנים את האלבום 'ניסים שקופים' למשל? לא עבדתי עליו וכל שנייה עשיתי, מחקתי, עשיתי, מחקתי".

   

  עידן האלבומים לא נגמר?

   

  "כן, אבל לי יהיה אלבום. אגיד לך מה החשש שלי מה'רק שירים'. אם אתה מוציא רק שיר, אתה רוצה שהוא יהיה סינגל. בדרך כלל באלבום היו לנו את השירים שחשבנו שיתפוצצו ואת הלב של האלבומים, הפנינים. למשל, 'נוצה ברוח' הייתה פנינה. 'ימי התום' גם. אלו לא היו השירים שחשבנו שיתפוצצו אבל הם אומרים משהו עליך כאמן, באלבום שלם אתה מביא גם את הדברים הפחות מוחצנים ורועשים וגועשים. אני חוששת שבגלל עידן הסינגלים, הפנינים והלב ילכו וייכחדו".

   

  המנהל של מריה קארי אמר לי פעם, 'מריה לא יכולה להיות יותר מקום ראשון במצעד. זה נגמר מההיבט הזה, גם לא פול מקרטני'. מזדהה?

   

  "זה יהיה מביש אם פול מקרטני יתחרה עם ילד בן 19 שעוד לא עשה כלום בחיים. בכלל, להכניס אותם לאותה קטגוריה, לתחרות של מקום ראשון ושני, יהיה קצת מביך. מקרטני, סטיבי וונדר, אלטון ג'ון, הם כבר לא בשום תחרות, בשום השוואה. הם לא יכולים להיות מקום ראשון כי מי שבוחר הם ילדים. לך יש זמן להצביע לדברים האלה?"

   

  תואר זמרת השנה, נגיד, חסר לך?

   

  "לא, אני כבר לא שם. אני כבר לא יכולה להיות זמרת השנה. אני כבר לא צריכה, לא אמורה".

   

  מתי הבנת את זה?

   

  "לפני משהו כמו עשר שנים. אני מבינה שיש תהליכים בחיים אבל בתמורה אתה מקבל טונה של דברים אחרים. הפרס הוא הרבה יותר נצחי, יותר משמעותי, הרבה יותר עמוק. שירים שנשארים, קהל שמגיע. ולפעמים, גם שירים חדשים כמו זה עם משי, שהופכים להמנונים פתאום".

   

  razs@yedioth.co.il

   


  פרסום ראשון: 31.10.18 , 01:10