שישי 23 באוגוסט 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יחסי ציבור
  24 שעות • 31.10.2018
  בית הקלפים מתמוטט
  אפילו התסריטאים מלאי הדמיון של "בית הקלפים" התקשו להתמודד עם התקיפה המינית בה הואשם הכוכב הראשי קווין ספייסי, ושבעקבותיה פוטר מהסדרה. עכשיו מגיעה העונה השישית והאחרונה של התוכנית, שיורדת לא רק בגלל ספייסי, אלא כי קשה להדהים כשבבית הלבן האמיתי יושב דונלד טראמפ. "תמיד הצלחנו לגרום לאנשים להגיד 'זה לא יכול לקרות במציאות'. עכשיו כבר אין לנו את היתרון הזה", מסבירה רובין רייט, שמגלמת בעונה החדשה את הנשיאה הראשונה של אמריקה
  ציפי שמילוביץ, ניו-יורק

  בצילום האחרון של הסצנה האחרונה בעונה החמישית של "בית הקלפים" מביטה קלייר אנדרווד למצלמה, בדרך שעד אז הייתה שייכת רק לבעלה, פרנק, ואומרת: ”עכשיו תורי“. "בית הקלפים" תמיד הייתה אמורה להסתיים עם קלייר כנשיאת ארה“ב, האישה הנשיאה הראשונה. מה שלא היה ברור הייתה הדרך לשם. אם הילארי קלינטון הייתה מנצחת בבחירות, קלייר הייתה זוכה בבחירות אף היא. קלינטון הפסידה, וקלייר נזקקה לדרך אחרת — הרבה פחות מחממת לב והרבה יותר מתאימה לה — להגיע למשרד הסגלגל, והיא אכן עשתה זאת באופן ציני בלתי נסבל. אבל אפילו הדמיון הבאמת פרוע של תסריטאי "בית הקלפים" לא ראה את מה שעומד להתרחש.

   

  זה קרה שבועיים אחרי תחילת הצילומים של העונה השישית, שתוכננה בכל מקרה להיות האחרונה, אבל אף אחד מחוץ להפקה עוד לא ידע על זה. יום אחד — לכאורה משום מקום, אבל מי שקצת הכיר את השמועות סביב קווין ספייסי בהוליווד לא לגמרי הופתע — המגדל קרס. השחקן אנתוני ראפ טען כי ספייסי תקף אותו מינית כשראפ היה בן 14 וספייסי בן 26, אי־אז בשנות השמונים. עיתוי התלונה, במקביל להתפוצצות פרשת הארווי וויינשטיין, הוסיף לה עוד ווליום, ויחד עם המוניטין הקריפיים שבנה לעצמו ספייסי לאורך השנים היה די ברור כי ראפ אומר אמת, וכי ספייסי עומד לשלם ביוקר.

   

  ספייסי פירסם הודעה שכללה התנצלות על התקיפה, ובאופן מעורר קבס חיבר את ההתנצלות ליציאה מהארון שכל אנשי הברנז'ה ידעו שהוא נמצא בו. הפקת "בית הקלפים" נסגרה מיידית, ספייסי פוטר, ונטפליקס נותרה המומה. היא הייתה צריכה להחליט מה עושים עם סדרה שאיבדה את הדמות המרכזית שלה ושנדמה כי אין לה שום דרך להמשיך. איך בדיוק מחליפים את פרנק אנדרווד, המקיאבליסט שדיבר אל המצלמה והסביר לצופים כמה נורא, מושחת וציני העולם שמנהל את אמריקה מהבית הלבן. איך עושים זאת כש־11 מ־13 הפרקים כבר היו כתובים.

   

  ההלם היה כל כך גדול שבמשך שבועיים אף אחד לא ידע מה לומר. האינסטינקט הראשוני היה לסגור את הבאסטה. הרגע בו קלייר אומרת למצלמה "עכשיו תורי" יכול היה לשמש כסיום סביר לסדרה, אבל רובין רייט לא הייתה מוכנה לשמוע על כך. הרעיון כי עונה שלמה שאמורה לעסוק באישה שהגיעה לעמדה החזקה ביותר בעולם תתבטל בגלל התנהגות בזויה של גבר היה פשוט בלתי נסבל עבורה. והיה גם העניין של 2,000 אנשי צוות מסורים שעבדו קשה על בניית אחת הסדרות החשובות והמרשימות הפקתית בהיסטוריה של הטלוויזיה, ועכשיו יאבדו מקום עבודה.

   

  ”היה קשה מאוד לעכל את זה“, אמרה רייט בשבוע האחרון, שוב ושוב. "האקלים היה כל כך אינטנסיבי באותם ימים, וזה היה בכל מקום. איש לא ידע איך להתמודד עם כל זה. אמרתי לנטפליקס, ’זה לא מוסרי, אנחנו לא הולכים ככה הביתה‘". וזה בדיוק מה שקרה. פרנק אנדרווד נשלח לבית הקברות, וקלייר נשלחה לחדר הסגלגל.

   

  שילם ביוקר. קווין ספייסי
  שילם ביוקר. קווין ספייסי

   

  להרוג את פרנק

   

  ל"בית הקלפים" יש מקום מרכזי וחשוב בהיסטוריה של הטלוויזיה, והצורה בה היא עוזבת, תחת עננה של סקנדל גדול, היא כמעט פואטיקה. העונה השישית והאחרונה, שתכלול רק שמונה פרקים ותשוחרר לאוויר הבינג‘ בארה"ב ביום שישי (ואצלנו יום למחרת) — ארבעה ימים לפני הבחירות לקונגרס, שלדעת הרבה אנשים פחות או יותר יקבעו את גורל האומה — סוחבת על גבה משקל כבד. היא צריכה גם להמשיך באופן משומן בלי הדמות הראשית שלה, וגם להביא סוף משביע רצון לסדרה שהיא האבא והאמא המייסדים של המפלצת הידועה גם בשם נטפליקס.

   

  סיבוב יחסי הציבור של חברי קאסט "בית הקלפים" בשבועות האחרונים היה מוזר. כולם דיברו על פרנק אנדרווד, כמעט אף אחד לא דיבר על קווין ספייסי. כולם דיברו על איך העונה האחרונה תתמודד עם מותו של פרנק, כמעט אף אחד לא דיבר על מדוע, בעצם, הרגו אותו רגע לפני העונה האחרונה. ”לא יכולנו להעמיד פנים שהדמות מעולם לא הייתה קיימת“, אמרה אחת ממנהלות הסדרה, מליסה גיבסון, ”או למחוק אותה. להרוג את פרנק הייתה הדרך ההגיונית ביותר להמשיך את הסיפור באופן אורגני. לא אעמיד פנים שכל זה היה נעים“.

   

  אף אחד מחברי הקאסט או הצוות לא דיבר עם ספייסי בשנה האחרונה. רייט הבהירה כי הקשר שלהם, מבחינתה, היה רק בעבודה, ולא היה לה שום מושג לגבי עברו או חייו מחוץ לסט המפואר בבולטימור. ”בהתחלה כולנו היינו המומים ואחר כך מאוד עצובים“, אמרה רייט ל"וראייטי". ”הסיפור שלי, הסיפור של קלייר, היה אמור להיות נפרד בכל מקרה בעונה האחרונה, אז מהבחינה הזו אין הבדל גדול“.

   

  גם האנשים שניהלו את הסדרה התעקשו שלא היה להם שום קשר עם ספייסי מחוץ לעבודה נטו. ”היחסים שלנו איתו היו ממוקדים לחלוטין בסיפור", אמרה מליסה גיבסון. "היו לנו שיחות אינטנסיביות על תסריטים וסצנות ודיאלוגים, אבל הכל היה תמיד סביב זה“.

   

  מי שלקח את הדברים קצת יותר ללב הוא מייקל קלי — דאג סטמפר בסדרה — האיש שלמעשה נתן את חייו לאנדרווד. לשניים היו הרבה מאוד סצנות יחד והיו ביניהם יחסים טובים. ”כשהכל התפוצץ היו בי מיליון רגשות“, אמר קלי ל"וראייטי". ”חוסר אמון, הלם. מעולם לא ראיתי שום רמז להתנהגות כזו“.

   

  כשהצילומים התחדשו, קלי עדיין היה מאוד טעון. “קווין היה בדרן גדול על הסט. הוא גרם לכולנו לצחוק הרבה והיה מוזר שזה פתאום נעלם. זה בכלל מוזר כשמישהו שלא מת פשוט נעלם יום אחד מהחיים שלך, אבל 'המלכה', כמו שאני מכנה את רובין, לקחה אחריות. היא נתנה דוגמה והנהיגה ובזכותה אנחנו יכולים לסיים את המסע הזה כמו שצריך“.

   

  נגמרו הרעיונות

   

  כאשר "בית הקלפים" עלתה לאוויר ב־2013 היא הייתה פורצת דרך באופן שמעט סדרות אחרות בהיסטוריה יכולות להתגאות בו. נטפליקס, עד אז ערוץ סטרימינג שסתם הראה סרטים וסדרות, לקחה את אחד ההימורים הגדולים בהיסטוריה של הטלוויזיה. תקציב העונה הראשונה עמד על 100 מיליון דולר — קנה מידה של סרט קולנוע גדול — אבל המהפכה הגדולה הייתה כמובן שחרור כל הפרקים ביחד. כך בא לעולם הבינג‘ ושום דבר מאז כבר לא דומה למה שהיה. נטפליקס הזמינה מראש שתי עונות, ו"בית הקלפים" הייתה מועמדת במהלך חמש העונות הראשונות שלה ל־46 פרסי אמי וזכתה בשישה.

   

  העונה החדשה נפתחת עם קלייר, כיום אלמנה, ואחרי 100 ימים כנשיאה מאחורי השולחן במשרד הסגלגל. היא מקשיבה לחבר צוות שמקריא לה רשימה של איומי מוות ומאמרי ביקורת מיזוגניים. זה לא מזיז לה. ”לעולם לא אקבל יותר הוראות מאף גבר“, אומרת קלייר, שיוצרי הסדרה מבטיחים כי בעונה הזו היא גורמת לפרנק להיראות כמו אידיאליסט צחור.

   

  כדי להוסיף שמן למדורה מצטרפות העונה שתי דמויות מרכזיות חדשות: זוג האחים ביל ואנט שפארד, אותם מגלמים גרג קיניר ודיאן ליין. הם מתבססים על האחים צ‘ארלס ודייויד קוך, צמד המיליארדרים שעיצבו את הפוליטיקה הרפובליקנית יותר מכל אחד אחד, לפחות עד הגעתו של טראמפ. זה מתחבר להחלטה לסיים אחרי העונה השישית שהייתה, בין היתר, גם תוצאה של המציאות. בחיים תחת ממשל טראמפ אפילו סדרת הפוליטיקה הכי צינית בהיסטוריה מתקשה להמשיך להדהים.

   

  ”ההחלטה לסיים את הסדרה נראתה כל הזמן נכונה“, אמרה רייט. ”אזלו הרעיונות. כל מה שעשינו נראה יותר כמו מהדורת חדשות מאשר סדרה פיקטיבית. הסוד של הסדרה שלנו היה שתמיד הצלחנו לגרום לאנשים להגיד 'זה אף פעם לא יכול לקרות במציאות'. עכשיו כבר אין לנו את היתרון הזה. הסדרה תמיד שאלה עד כמה רחוק אפשר לדחוף את הגבול לפני שהכל מתפרק ומתמוטט. נקבל את התשובה לגבי קלייר. התשובה לגבי אמריקה קצת פחות ברורה“.

   

   

  העונה השישית של "בית הקלפים" תעלה בשבת בסלקום tv, ב־HOT וב־yes

   

   


  פרסום ראשון: 31.10.18 , 20:03