שבת 24 באוגוסט 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  חדשות • 01.11.2018
  דרישת שלום מדוחא
  באולם קונגרסים התכנסו גנרלים, כלכלנים ומזרחנים ישראלים, ובאולם ספורט התאמנו אתלטים ישראלים: על אף שאין יחסים דיפלומטיים בין ישראל וקטאר - היחסים מתהדקים • בכיר בנסיכות הנפט ל"ידיעות אחרונות": מעמדה של ישראל משתפר במדינות המפרץ הפרסי, ואחרי ההתקרבות לעומאן ואבו־דאבי, תגיע גם בחריין
  סמדר פרי

  בקרוב מאוד, אמר לי בכיר בנסיכות קטאר, יסתיים המצור הסעודי שנמשך כבר שנה וייפסק החרם שהטילו מצרים, איחוד הנסיכויות ובחריין על קטאר. במקביל, הוא המשיך, היחסים עם ישראל ישתפרו בכל אחת מנסיכויות המפרץ, כשהבאה בתור אחרי עומאן ואבו־דאבי היא ממלכת בחריין.

   

  הבכיר הקטארי הדגיש שהיחסים בין ישראל לסעודיה, ש"יש להם הרבה מאוד עומק" כהגדרתו, יישארו בינתיים "מאחורי המסך". זאת מכיוון שיורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן, אינו מעוניין שהקשרים ייחשפו לפי שעה, ולדבריו גם לישראל אין עניין בחשיפה.

   

  בן סלמאן העביר השבוע מסר ראשון לקטאר על כוונתו לחדש את היחסים בקרוב. "למרות הסכסוך בינינו", הודיע יורש העצר הסעודי, "אני חייב להודיע שאני מעריך ומתפעל מההתנהלות הכלכלית של נסיכות קטאר". כעת ממתינים יועציו של אמיר קטאר, שייח תמים בן חמד אל־תאני, לאיתותים שיביאו לחידוש היחסים עם הנסיכויות השכנות.

   

  בינתיים קטאר מעורבת מאוד בסכסוך הישראלי־פלסטיני. בין היתר היא משלמת את החשבונות עבור החשמל בעזה, והיא כבר התחייבה לסכום של 60 מיליון דולר עבור רכישת דלק להפעלת תחנת הכוח ברצועה בחצי השנה הקרובה. השגריר הקטארי בעזה, מוחמד אל־עמאדי, מעביר את הכספים, ולפי הגדרתו שומר על "קשר חיובי מאוד" הן עם הרצועה והן עם ישראל.

   

  נסיכות קטאר, העשירה בין מדינות המפרץ, הופכת גם ל"נסיכות הספורט" לקראת האולימפיאדה שתיערך כאן ב־2022. השלטונות בונים, ובקצב רצחני, בתי־מלון, מסעדות וחנויות חדשות, ומצפים להמוני מבקרים שיזכו לאירוח הפתעה: חלקם ישוכנו בחינם בבתי־המלון והאחרים ישלמו מחיר סמלי בלבד.

   

  גם מקומם של הישראלים אינו נפקד, והשבוע הם לא נמצאו רק בטורניר הג'ודו בדובאיי או בפמליית ראש הממשלה בעומאן: באחד מבתי־המלון בדוחא מתאמנת קבוצה של ספורטאים ישראלים, אבל לבקשת המארחים היא שומרת על פרופיל נמוך.

   

  וישנה פה גם קבוצה שנייה של ישראלים, שהוזמנה לכינוס כלכלי־מדיני הנערך בחסות משרד החוץ הקטארי. אמנם אין יחסים רשמיים בין קטאר לישראל, אבל קציני צבא לשעבר, יועצים מדיניים, כלכלנים ומזרחנים ישראלים נמצאים בדוחא ומעוררים עניין מיוחד. העניין אינו רק חיובי: בקטאר נפתח אתר של מתנגדי הנורמליזציה עם ישראל בשם "קטאר נגד ישראל". מפעילי האתר יודעים לזהות כל אחד מהישראלים שהגיעו לכינוס, והם מעלים את תמונתו המעודכנת מהאירוע ומזהירים מפניו. השלטון הקטארי לא מפריע וגם לא מעודד את הפעילות הזאת. אבל העיניים של אנשי הביטחון הבכירים בנסיכות פקוחות ובוחנות כל מה שקורה בוועידה.

   


  פרסום ראשון: 01.11.18 , 23:37