yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  7 לילות • 06.11.2018
  חומר טוב
  חילופי יריות הם הכסף והעופרת של 'נרקוס', רק שעם צילומי העונה הרביעית, אחד מחברי ההפקה חטף כדור ונרצח, מה שגרם להגברת המאבטחים על הסט, רובם יוצאי צבא מישראל. רגע לפני חזרת הסדרה שתתמקד הפעם בסיפור של קרטלי הסמים במקסיקו, מסביר האיש שמאחוריה, אריק ניומן, למה 'נרקוס' היא בדיוק כמו 'פאודה', ומדוע חומה עם מקסיקו לא תפתור שום דבר
  יהודה נוריאל

  "בזמן שעשיתי את העונה האחרונה של 'נרקוס', אתה יודע מה ראיתי כל ערב? 'פאודה'!" מספר אריק ניומן, הבוס של הלהיט העולמי הנפלא. "'פאודה' היא אחת הסדרות האהובות עליי ביותר. הייתי מהראשונים לאמץ אותה, איך שהיא יצאה, ונעשיתי גם חבר של ליאור (רז). הספקת כבר לראות את העונה השנייה? הולי קראפ! הפרק הזה, כשהם מטפלים בוואליד ובשירין - זה היה מדהים!"

   

  מה, חיסלו את שניהם בבת אחת! מה קורה לכם שם בטלוויזיה? גם אצלכם, בקושי התאוששנו מלכתו של פבלו.

   

  "אני יודע, זה באמת קשה (צוחק). אבל אתה חייב להרוג את הגיבורים שלך. כי זה מה שקורה גם בחיים. סדרות טלוויזיה מסורתיות מציעות נחמה, אתה חוזר לעונה החדשה ואותם גיבורים ישנים מחכים לך. התוכנית שלנו מבקשת ממך להיפרד מהם, ולנסות להשקיע רגשית מחדש. האתגר הכי גדול של 'נרקוס' הוא לעשות ריסטארט, כל עונה־שתיים. וזה מדהים: שבע־שמונה שעות אחרי שאנחנו משחררים את העונה החדשה, יש כבר המון אנשים שראו את הכל".

   

  למשל אני. מההנאות הבודדות של עבודה בעיתונות. העונה הרביעית של 'נרקוס' עולה במלואה אוטוטו, ב־16 בנובמבר בנטפליקס, ובשמה הרשמי: 'נרקוס מקסיקו'. תקציר: שתי העונות הראשונות, שהפכו את 'נרקוס' למאסט־סי גלובלי, עסקו בחייו המרהיבים ובמותו העלוב של פבלו אסקובר (בכיכובו של ואגנר מורה הנפלא) וקרטל מדיין. העונה השלישית והמצוינת לא פחות, המשיכה את הקו ההיסטורי ונותרה בקולומביה, עם המחליף, קרטל קאלי המהוגן־לכאורה והמרושע עוד יותר, בכיכובם של האחים חילברטו ומיגל אורחואלה, ופאצ'ו הררה (אלברטו אמאן), כנראה ההומו הכי נחשק בתולדות המסך. כל אלה, מבעד לעיני סוכני ה־DEA האמריקאי, והחוט המקשר, הסוכן חאבי פנייה (פדרו פסקל), עם הוויס־אובר המפוכח והשפם הסבנטיזי.

   

   

  צילום: Netflix
  צילום: Netflix

   

  רמז למקסיקו נשתל בסוף עונה שלוש, בעקבותיו בא הטריילר: שיר הנושא שהפך ללהיט, הבולרו Tuyo של רודריגו אמרנטה, בגרסת חצוצרות מריאצ'י וסומבררוס, והמון אבקה לבנה באותו טעם. מקסיקו, קרוב יותר לגבול ארצות־הברית, הלקוח ושער הכניסה מספר אחת לסמים מסוכנים בעולם כולו. בעונתה החדשה הסדרה קופצת אחורה בזמן, אל סוף הסבנטיז, תחילת הסחר העולמי בקוקאין והקמת קרטל גוואדלחרה. מה שהפך מאז ועד בכלל, למלחמת הסמים המקסיקנית, שגבתה עד היום למעלה מחצי מיליון קורבנות, אנד־קאונטינג. "אני לא יכול לגלות לכם איך מלחמת הסמים נגמרת. לעזאזל, אני לא יודע אם היא תיגמר", אומר הפתיח, "אבל אני יכול לספר איך היא התחילה".

   

  "תמיד ידענו שנגיע למקסיקו, בסופו של דבר", מספר ניומן. "עוד בעונה השנייה התחלנו לדבר על המעבר לשם, והחלטנו לעשות את זה עם הסיפור של קרטל גוואדלחרה, שנת האפס של סחר הסמים המודרני במקסיקו וממנה". 'נרקוס' נאלצה שוב להמר ולשלם במיטב אנשיה, כי ככה זה בעולם הסמים. אם לא היה די באובדנו של פבלו הי"ד, עכשיו ייעלם מחיינו גם חאבי פנייה. "פדרו פסקל ידע על זה עוד בעונה השנייה ושמר על כך בסוד. הוא לא ידע להחליט אם הוא רוצה שנהרוג אותו מיד, או בכל זאת, מי יודע, אולי הוא ישוב איפשהו בהמשך. כי המקסיקנים עשו הרבה עסקים עם הקולומביאנים", צוחק ניומן. "תשמע, זה משוגע לגמרי. לא ידעתי כמה זה יהיה קשה לחסל גיבורים, אבל זה פאן. תמיד חשבנו שאפשר למצוא קאסט שאנשים יאהבו מחדש".

   

  הם מצאו. דייגו לונה, כוכב בינלאומי נוצץ וגיבור מקומי במקסיקו, ומייקל פנייה המעולה, בדואט המהווה את הציר המרכזי של העונה החדשה. לונה מגלם את מיגל אנחל פליקס גאיירדו, "אל פדרינו", מקים קרטל גוואדלחרה. פנייה הוא קיקי קאמרנה, סוכן ה־DEA המושתל בארגון הסמים.

   

  'נרקוס מקסיקו' נראית כמובן כמו מגה־מיליון דולר, מרתקת עד הקצה, ואזהרת ספוילר הכרחית: לא כדאי לפתוח ויקיפדיה.

   

   

  מייקל פניה | צילום: Netflix
  מייקל פניה | צילום: Netflix

   

   

  × × ×

   

  גם המציאות המדממת, להבדיל, עשתה הופעת אורח בסדרה. במהלך הצילומים לעונה החדשה, נרצח קרלוס מוניוז פורטל, איש הפקה שהיה בסיור לוקיישנים, במטח יריות למכוניתו מצפון למקסיקו־סיטי. "טרגדיה איומה. היא טילטלה את כולנו. על פי כל המידע שיש בידינו, ובידי המשטרה במקסיקו, לרצח לא היה שום קשר ל'נרקוס' או לסחר בסמים. פשוט תאונה של טעות בזיהוי", אומר ניומן. "בעקבות האירוע החמרנו מאוד את כל אמצעי האבטחה שלנו. אגב, רבים מהאנשים ששומרים עלינו הם ישראלים, כ־20־25 ישראלים בוגרי צבא, יחד עם אבטחה מקומית. ולא - לא היו מעולם איומים על הסדרה והצוות, לא במקסיקו ולא בקולומביה".

   

  נדבר קצת על הסדרה. 'נטפליקס' ידועה באיסוף הנתונים ושיטות המחקר המדוקדקות שלה. זה אומר שאחרי שלוש עונות, אתה כבר יודע איפה 'נרקוס' עבדה יותר טוב, או ממה כדאי להימנע? מה היו האינפוטים שקיבלתם?

   

  "זה מעניין, כי 'נטפליקס' מאוד רכושנים עם המידע שלהם. למרות הקרבה בינינו, הם לא מספרים לי יותר מדי. ואני מעריך את זה. כי זה אומר שהם לעולם לא יקראו לי ויגידו, 'תעשו יותר מזה, ופחות מזה'. זה אומר שלנו אין בעיות תוכן, כמו בהפקות לערוצי הברודקאסט, ואין לנו בעיות של ספונסרינג - זו ממש התוכנית שרציתי לעשות. מה שכן אומרים ב'נטפליקס', הוא שהאותנטיות חשובה במיוחד לצופי 'נרקוס'. זה סיפור אמיתי, שמסופר תוך הקפדה גדולה מאוד על הפרטים. הם גם מעריכים את המורכבות של הסדרה. 'נרקוס' היא לא שחור־לבן, לא עושה גלוריפיקציה של אף צד, ולכל אחד יש צדדים מעוררי הזדהות.

   

  "זה מה שנפלא בטלוויזיה. אתה יכול לספר סיפור של אדם רע, ובאותה נשימה לגלות את האנושיות שלו. זה למשל אחד הדברים שאני כל כך אוהב ב'פאודה'. אבו אחמד 'הפנתר' (הישאם סלימאן), או בעונה השנייה 'אל מקדסי' (פיראס נסאר) - אתה מבין שהוא לא רק מטורף, או מפלצת. אבא שלו נהרג. הוא חי תחת דיכוי בשטחים הכבושים. כשאתה צופה בסדרה, ויש ב'נרקוס' וב'פאודה' הרבה משותף, אתה יכול להיות בעד כל הצדדים, 'דובדבן' שהם באד־אס ונורא קול, ובו־זמנית לגלות אמפתיה גם לאנשים האחרים. כי החיים הם כאלה. הסיפור הוא לא על אנשים טובים ואנשים רעים. לטעמי, יש אנשים רעים, ויש אנשים באמת רעים. זו ההבחנה היחידה. אבל כולם אנושיים".

   

  על הדרך הסדרה עושה את הדראג־לורדס לאנשים הכי מגניבים בעולם. פבלו אסקובר, כוכב פופ.

   

  "זו טענה שאני שומע הרבה. יש הבדל בין להציג באור זוהר, לבין אנושיות. רק כשהגיבור שלך אנושי, תמצא בו דברים שאתה אוהב. זו בדיוק הנקודה. נכון, הסיפור על ברוני הסמים הפך כמה מהאנשים האלה, כמו פבלו אסקובר, לאלילים. אבל כולם פגשו סוף נורא! הם לא היו אנשים שמחים במיוחד, לחיות בפחד מתמיד להירצח, אתה או המשפחה שלך, ובסוף הוא מוצא את עצמו מת על גג במדיין, בלי נעליים, בלי גרוש, כמו נווד. ובמקרה הפחות גרוע, הם נכלאים לשארית חייהם. תיכנס לטריילר, זה נורא קול. תבלה קצת זמן בסדרה, תבין שזה הולך להיגמר נורא רע. כמו ליאור ב'פאודה'. הוא מרחק שנייה מלתקוע לעצמו אקדח בפה! כן, הוא בד־אס, והוא קיק־אס, אבל זה לא גלורי בכלל. אתה לא רוצה להיות ליאור! זה נורא".

   

   

  ודייגו לונה | צילום: Netflix
  ודייגו לונה | צילום: Netflix

   

  × × ×

   

  ההצלחה של 'נרקוס' הציתה גם מלחמת קרטלים טלוויזיונית, בדמות סדרות דומות שמנסות להידחס אל התא ולהסניף שורה עסיסית, כמו 'דראג לורדס' הדוקומנטרית, 'סרבייבינג אסקובר' הקולומביאנית, ולפני כולן, 'אל צ'אפו', שמיהרה לתפוס את סיפורו של חואקין גוזמן, ראש קרטל סינלואה ומי שהפך למבוקש מספר אחת באמריקה אחרי אוסמה בן לאדן.

   

  ניומן דוחה מיידית את הסברה ש'נרקוס' חזרה למקסיקו כדי להראות ל'אל צ'אפו' מי הדון באמת. "אני מכיר את הסדרות האלה, וזה רק מחניף לנו", הוא אומר. "אני רואה תוכניות - בלי שמות - שממש מעתיקות אותנו, וזה רק מחמיא. עשינו משהו שראוי לחזור עליו. באמת, לא היה לי רגע אחד של כעס. ולמרות התחרות, ויש הרבה חקיינים, אני מרגיש שאנחנו מצוינים, בליגה של עצמנו, מול כל מי שיבוא. הכוונה היא להמשיך את הסגנון הייחודי של 'נרקוס', תוך כדי שאנחנו מציעים בכל עונה אפשרות כניסה לצופים חדשים".

   

  צופים זה יופי. מה עם פרס האמי? עד היום, אף מועמדות?

   

  "לא יודע למה. אני באמת... (צוחק) לא יודע, בוא נדלג. תשמע, ואני לא משווה - גם 'הסמויה' לא זכתה מעולם באמי, והסדרה הזו שינתה את חיי. אז אני מלא גאווה שאנחנו חלק מקהילה של טלוויזיה גלובלית מצוינת".

   

  אפרופו גלובלי, זה אומר לשמור על שפת המקור ולהעז עם כתוביות?

   

  "כן. במקומות מסוימים הייתה הנחה כזו, שאנשים לא רוצים לקרוא כשהם רואים טלוויזיה. אולי בעצם התכוונתי, שאנשים לא רוצים לחשוב. אני שמח שההצלחה שלנו הניעה יוצרים, מפיקים ואולפנים ליטול סיכון, ולהמר שאם זה נהדר - אנשים יקראו כתוביות. למשל 'בבילון ברלין' הגרמנית, 'פאודה' הישראלית, 'גומורה' האיטלקית - הן נפלאות!"

   

  תהיה עונה חמישית?

   

  "אסור לי רשמית לענות. בוא נגיד שאני מקווה. אנחנו בטח רוצים לעשות יותר מארבע עונות, ויש מה לספר, אם נמשיך ללכת בעקבות ההיסטוריה, זה סיפור שלא נגמר וגיבור־על אחד שלא נגמר. הגיבור הראשי של הסדרה הוא הקוקאין. או ליתר דיוק, המאבק העקר נגדו".

   

  אפשר להניח שאתה נוטה לטיפול בסמים בדרך של מניעת נזק למשתמש, במקום מלחמה בסוחרים ובקרטלים?

   

  "כמו שאני מבין את הנושא, צריך להתייחס לשימוש בסמים כמשבר בריאות ובעיה טיפולית. אתה לא יכול לעצור את כל האנשים ולקוות שלא ישתמשו יותר בסמים: זה פשוט לא יקרה. אתה כבר רואה את היתרונות בלגליזציה של מריחואנה. באמריקה יש את הביקוש הכי גבוה בעולם לקוקאין, ובזה צריך להיאבק. אחרת זה יימשך לנצח, כמו ש'נרקוס' מראה".

   

  הפוקוס על מקסיקו לא יכול לשחק דווקא לידיו של טראמפ, והרעיון שלו לבנות חומה?

   

  "שאלה מצוינת. הלוואי שהוא יגיד דבר כזה! המחשבה המטופשת, שחומה הולכת לשנות משהו, זה מה שרע באמריקה עכשיו. אתה יודע איפה יש סמים? הרבה סמים? יותר סמים משאתה יכול לדמיין? בבתי כלא. והם מוקפים בחומות. אם יש ביקוש לסמים, לא משנה מה תשים בדרך, חומה או גדוד של גולני – הסמים יעברו הלאה. אתה לא יכול לעצור את זה. אם יש ביקוש, יש אספקה. הרעיון שחומה תשנה משהו הוא כל כך מטומטם ולא מבוסס, כמו הרבה מהאקלים הפוליטי האמריקאי, שפועל מתוך בורות. הלוואי שטראמפ יגיד את זה, כדי שנוכל לענות לו: לך לכלא האמריקאי. יש שם טונות של סמים".

   

  לסיום, ניומן מברר מה המזג אוויר בתל־אביב ונאנח. "אוף, אני מת כבר להגיע. כולם מסביב מספרים לי כמה תל־אביב מקום נהדר. החמצתי בזמנו הזדמנות שהייתה לי, במסגרת טיול משפחתי. נו כן, אני יהודי, איזו שאלה", הוא צוחק. "אולי תצטרכו להקים איזה קרטל סמים רציני כדי שיהיה לי גם על מה לעבוד בישראל. זה באמת יהיה כיף".

   

  yehuda.nuriel@gmail.com

   

   


  פרסום ראשון: 06.11.18 , 20:24
  yed660100