{ }
שישי 22 בנובמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יונתן בלום
  7 לילות • 06.11.2018
  אין דין ויש דיין
  מאיה בצלאל וליאור דיין נהיו חברים טובים כשהוא בא להיגמל מריטלין וסמים בתוכנית טלוויזיה והיא הייתה מפיקה שנשלחה להביא לו עוד חומר. עכשיו השניים מגישים ביחד ברדיו את 'מעירים את המדינה', ומסבירים מה כדאי ליאיר נתניהו לעשות כדי להשתחרר מהצל של אביו, איזה זמר המגיש הקודם לצד בצלאל, אלירז שדה, לא רצה לשדר בתוכנית, ומה יקרה אם הקולגה אליקו ייכנס ל'האח הגדול'
  נבו זיו | צילום: יונתן בלום

  "החלום שלי היה שתהיה לי הרגשה כמו של יגאל עמיר ואמא שלו", מכריז ליאור דיין. "הבן שלה עשה את הדבר הכי נורא בעולם אבל היא אמא שלו ללא תנאי, וזה אף פעם לא היה לי. במובן הזה מאיה היא כזו", הוא מסביר את היחסים עם הפרטנרית החדשה שלו לתוכנית בוקר ברדיו. כנראה שמסתתרים בעולם דימויים דיפלומטיים יותר, אבל ליאור דיין ומאיה בצלאל־עסיס לא מחפשים אותם, הם טובים בלומר את הדברים כמו שהם. למשל - הדרך שבה הכירו לפני עשר שנים.

   

  "ליאור הצטלם לתוכנית 'פעם בחיים', הוא ואבא באו לשבועיים צילומים בגליל כדי להיגמל מריטלין וסמים", נזכרת בצלאל. "אני הייתי מתאמת הפקה. יום אחד התקשר אליי מפיק בתוכנית ואמר, 'מאיה, אני צריך שתפגשי נהג מונית ותביאי לו משהו שצריך להגיע לאסי וליאור לצילומים'. הלכתי למישהו הביתה במרכז תל־אביב, לא ידעתי מה העיסוק שלו. הוא הביא לי שקית, בא נהג מונית ולקח אותה לצפון. רק אחרי זה הבנתי מה היה שם. באמת חשבתי שהם באים לגמילה".

   

  דיין: "היא חשבה שטלוויזיה זה מציאות".

   

  בצלאל: "תוכנית ראשונה שהפקתי בטלוויזיה, הייתי ילדה. אבל הוא ואסי לא באו להיגמל. ביום הראשון לצילומים אסי התקשר אליי - 'איפה הכסף של התוכנית?' אמרתי לו, 'אני רק מתאמת הפקה'. הוא אמר לי, 'טוב אנחנו לא הולכים לצילומים, דברי עם מי שצריך שעכשיו יביאו את הכסף'".

   

  דיין: "ומיד הביאו, חצי מהסכום במזומן במעטפות".

   

  אחרי הצילומים הם כבר הפכו לחברים טובים, גרו אחד ליד השנייה בתל־אביב. שני ילדים מהדרום, ארבעה חודשים הפרש - היא צעירה חכמה ומלאת צ'ארם ממשפחה של שמונה ילדים מקריית־גת, הוא נצר למשפחת דיין־גפן, הנכד מלא החן של משה והבן של אסי וקרוליין שננטש וגדל במשפחת אומנה במושב אביגדור שבאזור.

   

  בימים ההם חי כמו ג'אנקי מהסנפה להסנפה. "התאהבתי בבן־אדם והצלחתי לנתק את הסצנה שהוא מרסק את הריטלין ומסניף", אומרת בצלאל. "אם הבת שלי תגיד לי, 'היית מסתובבת עם נרקומן' זה מלחיץ, אבל לא ראיתי את זה. בסרטים ראיתי שמגלגלים שטר ולוקחים מראה ומסדרים שורה, הוא מרוב שהיה בלחץ להסניף היה מרסק ריטלין, לוקח קש ומסניף. שם התחברנו מאוד, זה היה ממש כאילו הוא אחי. ומאוד נהניתי איתו. יום אחד אחי אייל שהוא שיפוצניק היה אצלי בדירה ולליאור עלה רעיון - הוא רוצה לעצב לי את הדירה. אמרנו, 'אבל אין לנו פה מקדחה'. בזמנו הייתי חברה מאוד טובה של יהודה לוי וליאור אמר לי, 'תתקשרי ליהודה שיביא לך מקדחה'. צילצלתי, ויהודה הלך וקנה מקדחה והביא אותה. וליאור אמר לי, 'תראי איך יהודה לוי בא אלינו עכשיו עם מקדחה. בואו נקדח!' ואפילו לא היה לנו מה לקדוח".

   

  דיין: "מנרקומן הפכתי למעצב פנים".

   

  טוב, זו לא עוד מערכת יחסים בין שני מגישים של תוכנית בוקר. עכשיו למשל דיין ובצלאל יושבים מולי בבית הקפה שקבענו בו בגבעתיים, רגל אחת שלו מורמת על הכיסא והיא קושרת לו את הנעליים, אחרי שכבר שעה הוא מנסה לקשור אותם בצורה מסוימת ולא מצליח. שניהם נשואים, לה יש ילד בן שנתיים, לו ילד בן ארבע וחצי, וכבר שבועיים שהם מגישים יחד את תוכנית הבוקר 'מעירים את המדינה' של רדיו לב המדינה (91FM) כל יום בין שמונה לעשר. בצלאל מחזיקה בעמדת השידור הזו כבר חמש שנים, ארבע מהם לצד אלירז שדה ועוד שנה עם מושיק גלאמין שבא להחליף לתקופה. "אבל ידעתי שזה זמני כי יש לו את העסקים שלו".

   

  ליאור, רצית תוכנית בוקר ברדיו?

   

  דיין: "לפני חצי שנה לא הייתי מסכים, אבל אז לקחתי החלטה - לעזור לאשתי בתחום הכביסה. אני מדהים בכביסה אגב, יודע הכל על הרתחות, הכל, ואז בלילה בכביסות התחלתי לשמוע תוכניות בוקר. אני היחיד ששומע בלילה תוכניות בוקר, ונהייתה לי אהבה לזה. תוכנית בוקר בטלוויזיה אני לא מסכים לעשות כי אתה מרגיש במופע ביזאר, תמיד איכשהו אתה מגיע לאברי גלעד, לפניך יש את דני דנון ואחריך מומחה לגאדג'טים שעפים למישהו בפנים".

   

  איזה תוכניות בוקר אתה שומע בלילה?

   

   

  "את גלי צה"ל של הבוקר ואת טל ואביעד, יש להם קסם מדהים. את שי ודרור מאוד אהבתי אבל עם לאה לב אני כבר לא מקשיב כי מבחינתי היא כמו יוקו אונו שהפרידה ביניהם. ולפעמים אני שומע את דפנה ומיה ב־102FM, אבל האמת? אני לא אוהב את התוכנית. עשיתי רשימה, אין אדם שהן מעלות שהוא לא חבר שלהן, וכולם הכי מדהימים בעולם. די, אתם חברים של כולם, צריך לקרוא לתוכנית 'גילוי נאות'".

   

  בצלאל: "ברדיו אתה רוצה לפנות לאזרחי המדינה הזו, והרבה פעמים שדרנים משדרים לעצמם או לאנשי תקשורת שמאזינים להם. אנחנו משדרים לכולם".

   

  דיין: "עם ריכוז מאוד גבוה של נהגי משאיות שעולים לשידור. אתה ידעת שמעבירים כל כך הרבה סחורות בארץ?"

   

  מאיה, אפשר פשוט לפתוח לו מיקרופון ולנוח, לא?

   

  בצלאל: "כן, אבל ברדיו צריך לדעת מתי לחתוך, לשים נקודה. אם זה תלוי בו - אין שירים ואין פרסומות, הוא רק מדבר שעתיים, אז אני שמה לו נקודה".

   

  דיין: "כשהייתי בכיתה ח' נסענו לטיול בצפון והיינו בהר תבור, והייתה התערבות על 50 שקל שאני אדבר כל הדרך מהר תבור עד באר טוביה. הצלחתי".

   

  את מרגישה את רוח אצולת עמק יזרעאל ומשפחת דיין נושבת ממנו?

   

  בצלאל: "ליאור זה עם ישראל. עם כל הכבוד למשפחת דיין, אני באתי ממשפחת בצלאל בקריית־גת שהיא אצולה. ליאור אין בו אגו, הוא יותר עממי ממני ומעוד אלף אנשים".

   

  דיין: "הייתי לא מזמן בכנס של משפחת בלבול, המשפחה שאצלה גדלתי. מדהים לאן התגלגל החזון הציוני, מדגניה ונהלל לכנס של משפחת בלבול בפארק הירקון, אלף בלבולים ומדברים ערבית. מאבא שלי למדתי לתעב התנשאות. יהיו בני משפחה שלי שיגרמו למאיה להרגיש שהם מעליה".

   

  בצלאל: "אני לא שם, אבל דווקא הייתי עכשיו בבית חולים עם אבא שלי, באתי לדבר עם הרופא לשאול משהו והוא ישר בא בקטע של 'אל תעשי פה רעש'. מי בא לעשות רעש? באתי לדבר איתך. מה אתה חושב, בגלל שאני מזרחית תקבל את סרטון השוקולד בשנייה? אתה צריך ממש להדליק אותי כדי לקבל את סרטון השוקולד".

   

  מה ההבדל בין ליאור למגישים הקודמים?

   

  בצלאל: "ליאור אין לו אגו מולי. האמת היא שגם למושיק לא היה אגו מולי. אלירז היה אחר, הוא היה המוביל בזמנו, כוכב יותר, עם רצון להשמיע יותר. זה בסדר וזה לגיטימי. בגלל שראיתי שהוא יותר משתלט נתתי לו את המקום הזה. עוד הבדל זה כשנגמר השידור ליאור אומר לי, 'מאיה תודה, איך הייתי?' פרטנרים אחרים בחיים לא אמרו לי 'תודה'".

   

  דיין: "אני ילד למופת, היא בעלת הבית שלי".

   

  אלירז שדה | צילום: ענת מוסברג
  אלירז שדה | צילום: ענת מוסברג

   

  אז עכשיו אפשר להשמיע את אייל גולן בתוכנית? הבנתי שהיה וטו על השמעות שלו אצלכם.

   

  בצלאל: "של אלירז? זה לא בדיוק וטו. זה עשה לו פחות נעים בבוקר, ואני כיבדתי את זה. ברדיו יש עורך מוזיקלי והוא מעביר לך רשימה. אם אייל היה ברשימה רוב הסיכויים שאלירז לא היה בוחר אותו, ואני לא לחצתי שם, כי זה הפרטנר שלי ואם זה מכניס אותו לפינה של אי־נוחות אני מרפה בקטע הזה. מאז שהוא עזב השמעתי מלא אייל גולן והתאהבתי במוזיקה שלו, זה משהו ששנים לא שמעתי".

   

  דיין: "פעם שיחקתי בקליפ של אייל גולן בעבור 12 ריטלינים".

   

  איזה קליפ?

   

  "'אל תלכי לי'".

   

  מה עשית שם?

   

  "שיחקתי את התפקיד הכי גרוע בחיי. באותו יום הייתי צריך ריטלין, חבר בהפקה אמר לי שיש לו 12 כדורים, 'אני רק צריך אותך לכמה שעות'. אני לא חושב שעניין אותי למה זה. הגעתי, 'אתה רוצה? תישאר שלוש שעות'".

   

  מה שיחקת?

   

  "קליפ של אייל גולן, מה כבר יכול להיות? צילמו אותי הולך בשדרה, רב עם מישהי ואומר לה שתחזור אליי ויושב בפוזות של נוגה, מהורהר, מדוכדך. היא לא חוזרת בסוף. מ'הוא הלך בשדות' ל'הוא הלך בשדרות'".

   

  × × ×

   

  אייל גולן | צילום: ענת מוסברג
  אייל גולן | צילום: ענת מוסברג

   

  השילוב ביניהם מעניין ומצחיק ומלא קסם ואהבה כמו של אם ובנה. היא האחראית שמרשה לו לטעות, אפילו לאחר באישור פעם בשבוע. הדיל: אם דיין מאחר לתוכנית הוא משאיר הודעה מוקלטת עם תירוץ והיא משדרת אותה. בשבוע שעבר הוא סיפר למאזינים שבדרך הוא מילא דלק, ואז נפל לו האשראי לבור עם סורגים והוא נכנס ללחץ וכמעט קרס ואנשים באו לעזרתו ולא הצליחו לעזור, ואז הוא ראה ילד קטן וביקש את עזרת הילד שהצליח עם ידיו הקטנות לשלוף את כרטיס האשראי. גם הבוקר הוא איחר, הפעם כי נכנס למחלף משה דיין ושקע במחשבות על המשפחה ולכן פיספס את היציאה הנכונה. בצלאל לעולם לא תאחר וכמובן שתצלצל אליו בכל בוקר כדי לוודא שהוא קם. "זה בסדר, אם אני מאחר אני משלים שעות אצל אליקו", מסכם דיין.

   

  שניהם בני 35, מתגלגלים בתקשורת מכאן לשם כבר לא מעט שנים. דיין הוציא ספר שירים וספר סיפורים קצרים, הגיע ל'מחוברים', ולצד כתיבת טורים אישיים במעריב השתתף באינספור פאנלים, הגיש בערוצים 20 ו־24 והשתתף בריאליטי 'גולסטאר'. בתחילת 2019 אמורים להתחיל הצילומים לסדרה 'משוגעים' שיצר עבור HOT, על מערכת יחסים בין צעיר שמתאשפז לראשונה במחלקה פסיכיאטרית לבין אביו, מאושפז ותיק במחלקה. "הגיבור הראשי לא עם השם שלי, אבל בוא נגיד ש־60 אחוז זה אוטוביוגרפי". בצלאל שתויגה כ"חברה הטובה של נינט" שילבה בין עבודות הפקה וליהוק מאחורי הקלעים, לבין פתיחת מבערי הפה השנון שלה ב'טינופת' ששודרה בעבר ב־HOT ובתוכניות פאנל בידוריות. היום היא מגישה גם בערוץ 24, רוצה להביא עוד ילדים לעולם וכמובן להגיש בטלוויזיה, אם אפשר אז לייט־נייט.

   

  קראתי שיכול להיות שאליקו מהתחנה ייכנס ל'אח הגדול VIP'. לוטשים עיניים לרצועה שלו?

   

  דיין: "כן. אם אליקו ילך ל'אח הגדול' זה משאיר פתח. יש רצועה ואני אהיה 'ליאוריקו'. אין לך אף אחד ברדיו שהשם שלו כל כך טוב לזה, ומה שצריך זה שם. מי? נתן זהבי יהיה זהביקו? ארי שמאי - שמאיקו? מרגול - מרגוליקו? זה נשמע כמו מנה איטלקית שיצאה משליטה".

   

  בצלאל: "אני מאחלת לליאוריקו שיחליף את אליקו".

   

  דיין: " "יש זמרים שאני מטפח ורוצה לקדם, הים התיכון גדול מספיק בשבילי ובשביל אליקו. הבעיה שלי עם המוזיקה המזרחית זה שאם אני רוצה - יש בנתב"ג לוח טיסות שאני יכול להתעדכן לבד, אני לא צריך שדודו אהרון ישיר לי מתי הטיסה יוצאת. הכל הפך לשמות של רחובות, מספרים, עניין טכני".

   

  בצלאל: "בעיניי 'טרמינל' היה שיר כיפי ומרים אבל לרוב שירים כאלה לא מחזיקים במבחן הזמן. הם על גל מסוים ויכול להיות שהם יטבעו אחר כך. עוד עשר שנים תעדיף להישאר עם 'הפרח בגני'".

   

  דיין: "הרוב זה הטרמינלים וזה אני לא אוהב. ואני מתמצא בביוגרפיה של זוהר ארגוב וחיים משה יותר מרוב האנשים. זוהר היה מבחינתי כוכב הפאנק הכי גדול בארץ, אנרכיסט, אותו ואת חיים משה אני שומע בבית. מה הבעיה שלי? זוהר ארגוב אולי לא כתב את המילים, אבל עוזי חיטמן היה מגיע אליו הביתה ורואה אותו על המיטה שוכב על הגב ומתהפך על הבטן, ואתה מאמין לו שהוא שר את זה. אני בבעיה עם אייל גולן, אני לא מאמין שיש לו בעיה עם בחורות. כל יומיים הוא עם מישהי אחרת אז אל תמכור לי שאתה יושב בים ובוכה".

   

  בצלאל: "אבל אייל לא כותב את השירים שלו".

   

  דיין: "גם זוהר לא כתב אותם. אייל גולן - אני לא מאמין שהוא יושב בים ובוכה. יש לו שירים יפים מהאלבום הראשון, אבל כשהוא שר על מישהי שזרקה אותו והוא גמור? הוא לא גבר מיוסר. היה יום שנתקעתי על תחנה בחדרה ושמעתי שיר מהאלבום החדש שלו - שהוא יושב בים, מהרהר ובוכה. מתי אייל גולן יושב בים מהרהר ובוכה? אייל גולן נהנה כשהוא בים".

   

  אם כבר אייל גולן ואלירז, אז חייבים גם קצת אופירה וברקוביץ', תוכנית שתופסת נפח שהולך וגדל בשיחות של תוכניות הבוקר. כאן בצלאל מזכירה שבעלה, רועי עסיס, הוא אחד משני עורכי התוכנית. "תמיד בשידור אני אומרת שבעלי ערך את התוכנית, ואז אומרת מה שאני רוצה", היא מסבירה. "אני משוחדת, אבל חשוב שתהיה תוכנית כזו בטלוויזיה, שלא מתביישת להגיד הכל בפָּנים גם אם זה פוגע ולא פוליטיקלי־קורקט. מרגע שנכנס הסלולר אתה כבר לא יכול להיות צבוע. אתה לא יכול לקרוא בפייסבוק אלף ואחד טוקבקים של החיים ואז בטלוויזיה כולם יפים, מעונבים וממלכתיים. לאופירה וברקו יש דינמיקה של זוג שעשה המון רדיו ביחד. הם עברו למסך הטלוויזיה ונשארו אותנטיים, בלי לפחד מביקורת, וזה לא מובן מאליו".

   

  דיין: "אני מאמין לאיל ברקוביץ' כי היה סרט דוקומנטרי עליו, וכשלא הזמינו אותו לשחק בנבחרת הוא אמר, 'כשאני לא שם - אני רוצה שהם יפסידו'. בחיים לא שמעתי שחקן כדורגל אומר משהו כזה".

   

  כ"בן של", איזו עצה יש לך ליאיר נתניהו שכתב את הפוסט נגד אופירה?

   

  דיין: "אנשים לא יודעים מה זה עושה לך בראש שנים לחיות בצילו של מישהו. ללכת ברחוב ולשמוע עשר פעמים ביום כמה שאבא שלך גאון, יוצר הפרעה נפשית, קושי מטורף של זהות. אני שרפתי עשור שלם על הדבר הזה. אני בטוח שקשה לו מאוד. אני הבנתי שהייתי מין חיקוי דהוי וחיוור של אבא שלי, הייתי קורא טור של אבא שלי וממש מנסה לחקות אותו. לקח לי המון זמן להיות גאה בזה ולא לקנא בזה. בקיצור, העצה שלי ליאיר - ללכת על עיצוב פנים. או מכון גמילה ואז ללכת ל'מחוברים'".

   

  בצלאל: "לליאור זה עזר".

   

  דיין: "אגב, החלום שלי זה להיות מטופל אצל שרה נתניהו פסיכולוגית ילדים, שתיתן לי ריטלין".

   

  "הייתי מין חיקוי דהוי וחיוור של אבא". אסי דיין ז"ל | צילום: דודי חסון
  "הייתי מין חיקוי דהוי וחיוור של אבא". אסי דיין ז"ל | צילום: דודי חסון

   

  מה חשבתם על חוק הנאמנות בתרבות שיזמה השרה מירי רגב?

   

  דיין: "ב'גבעת חלפון' היו משנים כמה סצנות שהיו עלולות להיות ביקורתיות מדי על צה"ל, למשל מג"ד שעוסק בצפייה בחוברות פורנו. הסרט הפך למיתולוגיה, אבל בתקופה ההיא צה"ל היה אלוהים, אז מג"ד שרואה פורנו וחנה לסלאו זורמת באוהל?"

   

  בצלאל: "לדעתי מירי הייתה מעבירה את 'גבעת חלפון' כי זה היה מצחיק אותה".

   

  דיין: "גם 'החיים על פי אגפא' אין ספק שלא היה עובר אותה. 'מבצע יונתן' בטוח היה עובר".

   

  בינתיים יש לכם את התוכנית שלכם, כל בוקר, זה בטח מייצב את החיים.

   

  דיין "דוד שלי יהונתן (גפן, נ"ז) אמר לי, 'ליאור תקשיב, מה שהציל אותי בחיים זה שהיה לי את הטור האישי שלי והייתי מחויב לו בכל יום ראשון'. אז זה נכנס לאותה רובריקה של, 'בוא ניתן להתחייבות הזו לעשות סדר'. אגב, כשיהונתן רצה לעזוב את הטור ההורים של נורית אשתו אמרו לו, 'אתה לא תעז לעזוב כי זה פנסיה עם ריבית טובה'".

   

  nevo21@gmail.com

   

   


  פרסום ראשון: 06.11.18 , 20:28