שבת 20 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מייגן מרקל. ההיריון והעובר המלכותי כמשאב כלכלי
  7 ימים • 07.11.2018
  ללדת שבי אחריה
  באביב הקרוב, בסוויטה היוקרתית בבית החולים סנט מארי בלונדון, צפויה מייגן מרקל להביא לעולם את הצאצא הראשון שלה ושל הנסיך הארי ‑ והממלכה כולה כבר סופרת שבועות. מסוכנויות ההימורים, שם כבר אפשר לנחש את השם, המין ואפילו שעת הלידה העתידיים, ועד מעצבי בגדי הילדים שמחכים לאייקון האופנה החדש שיצטרף למשפחת המלוכה. יניב חלילי עם כל הפרטים על טרפת ההיריון ששוטפת את בריטניה
  יניב חלילי, לונדון

  ב־15 באוקטובר בישר ארמון קנזינגטון בהתרגשות שהנסיך הארי (‭34‬) ואשתו הטרייה, מייגן מרקל (‭,(37‬ מצפים לילד ראשון. אבל שלא כמצופה, ההודעה המשמחת, גררה איתה גם לא מעט ביקורת. הורים רבים ברחבי העולם זעמו על עיתוי פרסום דבר ההיריון של מייגן, שנפל בדיוק על היום הבינלאומי ללידות שקטות, שמציין מקרים עצובים של מות עוברים. סביר להניח שהארי ומייגן לא היו מודעים לתזמון האומלל, שכן דבר הריונה של מייגן התפרסם מיד עם נחיתתם באוסטרליה, לצורך ביקור מלכותי, ובתום סוף שבוע שלם שבו חרושת השמועות הגועשת הבהירה לאנשי הארמון שעליהם לצאת עם הודעה מסודרת. אבל אמהות רבות תהו אם אף אחד, או אחת, מיועצי הארמון, לא שם לב לעיתוי ואם לא ניתן היה לדחות את המועד ביממה.

   

  כך או כך, באביב הקרוב תובהל ככל הנראה מייגן מהארמון בקנזינגטון אל בית החולים סנט מארי בטבורה של הבירה הבריטית. שם, בסוויטה יוקרתית, שעלותה עומדת על 5,000 ליש"ט ללילה, מוגנת מפני העולם החיצון וחיידקיו, תלד הדוכסית מסאסקס את תינוק הבכורה שלה ושל הנסיך הארי.

   

  נציגיהם של אלפי כלי תקשורת מכל העולם יתייצבו מיד על המדרכה ממול. הם ינסו ללכוד את הנסיך הארי נכנס לבית החולים לבקר את רעייתו וימתינו בסבלנות עד שבני הזוג ייצאו יחד אל מחוץ לאגף היולדות, ובידיהם הרך הנולד. כל פרט ופרט בתמונה הזו יהפוך איקוני, נצחי ומסחרי: העריסה שבה ינוח העולל בן יומו, השמיכה שתכסה אותו ותגן עליו מפני הפלאשים של צלמי הפפראצי, וכמובן, השמלה של האם – כולם צפויים להיחטף בהינף קליק מאתרי האינטרנט.

   

  איש לא יודע בוודאות מתי בדיוק תלד מרקל את התינוק המלכותי, מה יהיה שמו, אם מדובר ביורש זכר או יורשת בת מזל או שמא תאומים. אבל כבר עתה ברור שהפריט שתלבש אמו התשושה אחרי הלידה, יאזל במהירות מן המדפים. לא רק התינוק המלכותי יזכה, מיד עם צאתו לאוויר העולם, בלוטו של החיים – גם מעצב האופנה, שהשמלה או החצאית שלו נבחרו לככב באירוע ‑ לא יידע עוד חיי אנונימיות ומחסור.

   

  הארי ומייגן. במקום צי של מטפלות, יסתייעו בסבתא
  הארי ומייגן. במקום צי של מטפלות, יסתייעו בסבתא

   

   

  עד לפני כמה שנים הייתה זו קייט מידלטון שהעניקה את חותמת המלכות לטרנדים ולמותגים במה שנודע כ"אפקט קייט": כל מה שהדוכסית לבשה, אזל מן המדפים בין לילה. אבל בשנים האחרונות ניכר מגע הקסם גם בילדיה, ובממלכה כבר מדווחים על אפקט הנסיך ג'ורג' ואפקט הנסיכה שרלוט. מאז התארסו הארי ומרקל, נודע בבריטניה גם אפקט מייגן – וגם הבגדים, התכשיטים והאביזרים האופנתיים של הדודה מאמריקה נמכרים במהירות מבהילה. הצאצא העתידי שלה ושל הנסיך הארי צפוי לפסוע בעקבותיהם על אותו מסלול אופנה.

   

  רוקנרול בייבי

   

  חברת המיתוג "ברנד פייננס" פירסמה לפני שנה דו"ח מיוחד, שבו קבעה כי ערכו המותגי של ארמון המלוכה נאמד בסכום דמיוני של 67 מיליארד ליש"ט. ההערכה מתבססת על מחקר בן חמש שנים, ששיקלל את נכסי בית המלוכה, אבל גם את תרומתו המכובדת של המוסד הוותיק לכלכלת בריטניה. בתוך כל המספרים הללו, מסתתרות גם השפעות צרכניות אדירות ממדים של בני משפחת המלוכה – כולל הפעוטות. כלכלנים בריטים הביעו תקווה שההיריון והעולל המלכותי העתידי והזעיר של מייגן והארי יתרמו גם הם לשיפור המאזן המסחרי במדינה.

   

  “ארמון המלוכה הוא האוצר הלאומי של בריטניה", אומרת ריטה קליפטון, מומחית בריטית למותגים בינלאומיים. “משפחת המלוכה מסמלת אמון, יציבות, זוהר וקלאס, כשכל אחד מחבריה הוא מותג בפני עצמו, המייצג ערכים שונים. המלכה אליזבת, למשל, מייצגת שמרנות ומסורת. מנגד, מייגן מגלמת קסם ורב־תרבותיות. היא מספקת דינמיקה חדשה ומצעידה את הארמון למאה ה־21. צריך לזכור שמדובר בחברה לא רגילה בארמון המלוכה – אמריקאית, גרושה, שבאה מרקע אתני מגוון, עם רעיונות מודרניים על העצמת נשים, אמביציה חזקה, רצון לתרום ולשנות את העולם. הפרופיל המותגי שלה גבוה יותר משל חברי משפחה אחרים. היא אף הייתה ידוענית עוד לפני שהכירה את הארי".

   

  מומחית המיתוג ריטה קליפטון
  מומחית המיתוג ריטה קליפטון

   

  אם ההריונית הממוצעת זוכה במהלך תשעת החודשים בחירות קולינרית מבורכת ובמספר הטלפון של הפיצרייה השכונתית בחיוג מהיר ‑ ההיריון המדובר של מרקל מביא איתו תשומת לב כפולה ומכופלת לבחירות האופנתיות שלה. כל פריט לבוש שלה מתוחקר עד החוט האחרון. כולל דיונים מנומקים בעיתונים, הטורחים לספר לקוראות ההריוניות כיצד יוכלו להקנות לעצמן מראה זהה לזה של הדוכסית, במחירים עממיים.

   

  “מייגן נחשבת לאישה נועזת, ודאי בהשוואה לקייט”, אומרת קליפטון. “אם קייט מביאה עימה זוהר קלאסי, ערכי משפחה ומסורת, מייגן היא גרסת הרוקנרול של הארמון – מה שמתבטא גם בבגדים שהיא לובשת. מייגן שווה, במונחים של יחסי ציבור, מיליונים. הקהל עוקב אחריה, וכל דבר שהיא לובשת הופך לשיחת היום ברשתות החברתיות”.

   

  מייגן, כמו קייט, לובשת גם פריטי לבוש של מותגים עממיים. הנגישות הזאת היא חלק מהמותג.

   

  “כן, מייגן יוצרת עירוב של גבוה ונמוך, של יוקרתי ועממי. אבל אם קייט שומרת על זהות מאוד בריטית, כרעיית המלך העתידי ‑ מייגן, לעומתה, ממתגת עצמה כאייקון גלובלי, ולכן השיק שלה שונה. הארי ומייגן שואפים למלא תפקיד של שגרירים בריטים בעולם, לכן גם בבחירות האופנתיות שלהם יש אמירה קוסמופוליטית יותר. ואני מניחה שכך יהיה גם הדבר לגבי ילדיהם העתידיים".

   

  כלומר יהיה הבדל בין הדרך שבה מתלבש הנסיך ג'ורג', לבגדים שמייגן והארי ילבישו בהם את התינוק/ת המלכותי/ת שלהם?

   

  “בהחלט. ג'ורג' הוא המלך העתידי ומשנות חייו המאוד מוקדמות, סוללת יועצים בונה את התדמית שלו. לילדים הללו – גם לתינוק המלכותי של הארי ומייגן – יש תרומה חשובה לכלכלתה של המדינה. עם זאת, אף אחד כבר לא מכריח את בני משפחת המלוכה ללבוש בגדים שאינם אוהבים. גם לילדי המשפחה יש מקום להחליט מה הם רוצים ללבוש יותר או פחות. זה עולם מודרני. פעם בני משפחת המלוכה נדרשו לציית ולבצע דברים שלא בהכרח הסכימו איתם, כפי שראינו לא אחת אצל הנסיכה דיאנה. היום, הארי, מייגן, וויליאם וקייט מפגינים תשוקה לערכים ונוטלים חלק בדיון. הם לא בני ערובה של התפקידים שלהם”.

   

  אבל הם עדיין חברים במשפחת המלוכה. הארי ומייגן צריכים למלא פרוטוקול.

   

  “נכון, ועדיין אפשר לראות את ההבדלים בין שנות ילדותו של הנסיך צ’רלס לבין שנות הילדות של נכדיו. צ’רלס אולץ ללמוד בגורדונסטון, מוסד חינוכי שאימלל אותו וצבע את ילדותו בצבעים אפורים. הילדים של וויליאם וקייט כבר לא הולכים לבתי הספר הנוקשים הללו, אלא למוסדות פתוחים יותר. בחתונה של הארי ומייגן אפשר היה לראות את הילדים מצחקקים, האווירה הייתה משוחררת ולא רצינית כבעבר”.

   

  קייט מידלטון, הנסיך וויליאם, והילדים, ג'ורג' ושרלוט. “אפשר לראות את הנסיכים הצעירים מצחקקים, הם גדלים באווירה משוחררת"
  קייט מידלטון, הנסיך וויליאם, והילדים, ג'ורג' ושרלוט. “אפשר לראות את הנסיכים הצעירים מצחקקים, הם גדלים באווירה משוחררת"

   

  עם חירות מסוימת, גדולה מאשר בעבר, אבל גם יועצי תדמית כובלים, צריכים מייגן, הארי וילדיהם העתידיים לצעוד אל עבר המאה ה־21. כל זאת, כאמור, לאחר שצוות של סטייליסטים מנפה את השלל ומציג את התוצרת בפני בני, ובעיקר בנות המשפחה. באירועים כמו לידות מלכותיות משתרבב לעסק יותר משמץ של סמליות ומסורת. “השמיכות שבהן נעטפו התינוקות של וויליאם וקייט אחרי הלידה, כמו הבגדים שהילדים לבשו באירועים חשובים ‑ נושאים סמליות רבה", אומרת קליפטון. היא ודאי מתכוונת לסוודר שג'ורג' לבש לפני ארבע שנים, שהיה שייך לסבו, הנסיך צ'רלס, כשהאחרון היה תינוק קטן וחמוד. הסוודר לא רק סיפק קריצה נוסטלגית ברורה, אלא גם מסר אופנתי ונכון של מיחזור בגדים ושימוש מחודש בהם. הנה כי כן: מתברר, שלא רק גיסתך מעבירה בגדים מדור לדור.

   

  קליפטון מאמינה שהנסיך הארי ודאי יתעקש לשלב פריטים של אמו, הנסיכה המנוחה דיאנה, במלתחה של התינוק/ת המלכותיים שייוולדו באביב. “הוא ירצה שאמא שלו תיזכר ברגעים החשובים בחייו”.

   

  בבריטניה אגב כבר הכריזו על הנסיך ג'ורג', בן החמש, כעל אייקון אופנה. לפני שנה וחצי, בעודו לומד להבדיל בין צבעי גואש ופנדה, כבר נבחר הפעוט לרשימת המתלבשים הטובים ביותר של המגזין "ג'י קיו". בנימוקי השופטים: הנסיך מגלם היטב במלבושיו את שלל הטרנדים של האופנה, מסגנון האופנה התאגידי־אך־בעל־הקריצה של אנשי החליפות ועד להיפסטרים של אל־איי, שלובשים שורטס וגרביים שחורות. איפה שלא תראו את ג'ורג', הוא תמיד לבוש באיפוק מהודר, כיאה לנער אריסטוקרטי. אצלו לא תראו סינרים מוכתמים או בגדים מ"פריימרק".

   

  אליס או ארתור

   

   

  לא רק פריטי אופנה, סינרים ושמיכות צפויים ליהנות מהבייבי־בום המלכותי. בענף ההימורים לא השתהו זמן רב – שעות אחדות אחרי שנודע דבר הריונה של מייגן, כבר חנכו סוכנויות ההימורים בורסה חדשה, שעוסקת רובה ככולה בתינוק המלכותי של הארי ומייגן.

   

  “האמת היא שכבר בחתונתה של הנסיכה יוג'יני, כשמייגן לבשה מעיל רחב שוליים, אנשים החלו לחשוד והימרו שהיא בהיריון, ימים אחדים לפני שהארמון פירסם את הדבר. הפסדנו לא מעט כסף כיוון שהאנשים הללו צדקו", מספר רופרט אדאמס, מנהל השיווק של סוכנות ההימורים הבכירה בבריטניה, “וויליאם היל". אפילו בסוכנות שלו, המורגלת בהימורים סביב בני משפחת המלוכה, הופתעו לגלות את דבר ההיריון המהיר של מייגן.

   

  אחרי ההלם הגיעה ההתעשתות ועימה ההימורים. כרגע מציעה וויליאם היל הימורים על שמו של התינוק או התינוקת, הימור שמקפל בתוכו, מן הסתם, גם הימור על מין היילוד. אדאמס אומר שככל שיתקרב מועד הלידה המשוער, תציע וויליאם היל הימורים רבים נוספים – על התאריך המדויק של הלידה, שעת הלידה (לפני או אחרי השעה 12 בצהריים), השבוע שבו יגיח לאוויר העולם יורש העצר, באיזה יום בשבוע ייוולד ומה יהיה צבע פריט הלבוש הראשון שילבש. “יש כמעט אינסוף אפשרויות", אומר אדאמס בסיפוק.

   

  הוא אף מספר כי לאחר היוודע דבר הריונה של מייגן, הסוכנות שלו חוותה קפיצה של 20 אחוז במספר ההימורים על שם התינוק, בהשוואה לסכומי ההימורים סביב הריונה הראשון של קייט. “מייגן והארי מאוד פופולריים ורואים זאת היטב גם בלהיטות של אנשים להמר על התינוק שלהם".

   

  סכום ההתערבות מוגבל כרגע ל־50 ליש"ט. “אם מישהו ישים כסף על השם דיאנה כשם שיינתן לתינוקת המלכותית, לא ניתן לו להתערב על אלפי ליש"ט ‑ כי מדובר בהימור יחסית בטוח", הוא מסביר.

   

  התינוקות המלכותיים הם עסק מכניס מאוד לתעשיית ההימורים בבריטניה. לידת הנסיך ג'ורג', למשל, הכניסה לוויליאם היל בלבד כמיליון ליש"ט בהימורים. לידתם של שרלוט ולואי הניבו סכום דומה – 800 אלף ליש"ט הכנסות מהימורים בכל לידה. עם זאת, הוא מדגיש כי הלידות המלכותיות מכניסות סכומים נמוכים בהרבה מהימורי ספורט, בגלל הבדלים מגדריים: גברים נוטים להמר על כדורגל יותר מאשר על משפחת המלוכה. נשים, שממעטות להמר, חורגות ממנהגן ומניחות ז'יטונים בעיקר בהימורים על בני משפחת המלוכה.

   

  טווח ההימורים רחב, אבל יש נושאים שסוכנויות ההימורים לא יסכימו להמר עליהם. “אנחנו לא מאפשרים לאנשים להמר אם תינוק מלכותי ייוולד עם מחלה כלשהי, למרות שהוצעו לנו הימורים כאלה בעבר", אומר אדאמס. “לא נהמר על נושאים סרי טעם".

   

  גם בני משפחת המלוכה, מהמרים בעצמם, לא יהמרו על התינוק המלכותי החדש. “בני משפחת המלוכה נוטים להמר בסכומים קטנים ובעיקר על מרוצי סוסים. אבל הם לעולם לא מהמרים על שאלות שקשורות בהם", מספר אדאמס. “עם זאת, לעיתים הדלפות מהארמון, של האנשים הקרובים ביותר לבני משפחת המלוכה, מוצאות את דרכן לבתי ההימורים. אם ביום אחד אנחנו מקבלים 15־20 הימורים עם תשובה זהה, באותו אזור בלונדון, אנחנו מבינים שמישהו יודע משהו. בשתי הלידות הראשונות של קייט, כמה ממקורבי בני הזוג המלכותי ידעו על כוונתם לקרוא לילדים ג'ורג' ושרלוט והימרו בסכומים גבוהים על השמות הללו. לפתע ראינו בבת אחת אינפלציה בהימורים על השמות הללו והבנו שלמישהו היה מידע מבפנים".

   

   

  אז מה השמות המובילים בבורסת ההימורים? בגזרת הבנות, באופן מאוד לא מפתיע, מוביל השם דיאנה. אחריו נמצאים גם השמות אליס (קיצור מודרני של השם אליזבת), ויקטוריה ואלכסנדרה. בגזרת הבנים מובילים השמות ארתור (שעובר במשפחת המלוכה מדור לדור ומופיע בעיקר כשם השני או השלישי של בני המשפחה), צ'רלס (על שם הסב), ג'יימס ופיליפ. אבל בבריטניה, כמו בבריטניה, אי־אפשר בלי קצת חוש הומור, גם אם הוא ביזארי. בבורסת השמות, במקומות נמוכים מאוד, מופיעים גם השמות ג'ינג'ר (ג'ינג'י באנגלית), פרינסס (נסיכה) ושרדונה. לחיים.

   

  מורשת דיאנה

   

  אז אילו חיים צפויים לתינוק המלכותי? מלבד תה מנחה ונשפים בארמון, סביר להניח שהתינוק של הארי ומייגן ייהנה מהמיקום הנמוך שלו ברשימת יורשי העצר ומהעובדה שלעולם לא יכהן כמלך. בני הזוג המלכותי כבר פעלו להרחקת התינוק מהחיים הציבוריים, עוד לפני סריקת המערכות. כך, הארי כבר הודיע כי לא יבקש תואר אצולה עבור הרך הנולד, כלומר – התינוק או התינוקת לא ייקראו נסיך או נסיכה, אלא יסתפקו בתואר אגבי של רוזן או ליידי.

   

  אלפי קילומטרים מביתו העתידי של התינוק, בארמון קנזינגטון, נרשמה סבתו, דוריה רגלנד, אמה של מייגן, לקורס טיפול בתינוקות. בבריטניה מדווחים כי רגלנד תעבור להתגורר עם בני הזוג המלכותי אחרי הלידה, לפחות לתקופה של חצי שנה, ותסייע למייגן לגדל את התינוק. הדוכסית לא מעוניינת שצי של מטפלות יסייעו בגידול תינוקה ושואפת להעניק לו חיים נורמליים ככל האפשר.

   

   

  אם מישהו מבין דבר או שניים בילדות נורמלית – או בהיעדרה – זה הנסיך הארי. היתום המלכותי, שנאלץ לגדול תחת העדשה הפקוחה של המצלמות, יבקש להעניק לבנו חיים נסתרים מעין הציבור וילדות שפויה. מייגן והוא ירשמו את בנם למוסדות חינוך פרטיים, אבל יהיו אלה מוסדות חינוכיים רגילים, ודאי בהשוואה לפנימיות הנוקשות שבהן למדו הנסיכים וויליאם והארי.

   

  מורשתה של הנסיכה המנוחה דיאנה, שנלחמה על מנת להעניק לצמד ילדיה ילדות נוטפת חום ואהבה, ממשיכה לפעם בליבו של הארי. גם מייגן, שחוותה ילדות לא קלה בצל גירושי הוריה והמאבקים הרבים שהיו ביניהם, תנסה לערוך תיקון ותילחם כדי להעניק לתינוקה ילדות בריאה. החוקים וההסכמים שנחתמו אחרי מותה של דיאנה, בין ארמון המלוכה וכלי התקשורת בבריטניה, יסייעו לבני הזוג המלכותי לשמור את תינוקם הרחק מהעין הציבורית. במסגרת ההסכמים הללו, כלי התקשורת נמנעים מפלישה חטטנית לחיי ילדי משפחת המלוכה ולא מתקרבים אליהם, אלא כשמדובר באירוע רשמי. מי יודע, אולי התינוק יוכל אפילו לפלוט בפומבי, מבלי לחשוש שהאירוע יהפוך לשיחת היום בפעוטון.

   

   

  בקז'ואל מוקפד: מעיל טרנץ', סוודר שחור, סקיני ג'ינס ומגפונים עם שרוכים (סטיוארט ויצמן)
  בקז'ואל מוקפד: מעיל טרנץ', סוודר שחור, סקיני ג'ינס ומגפונים עם שרוכים (סטיוארט ויצמן)

   

  מחתרת הקטיפה: בחצאית קפלים וחולצה בכחול עמוק, של ג'יבנשי ועקבים של מנולו בלניק
  מחתרת הקטיפה: בחצאית קפלים וחולצה בכחול עמוק, של ג'יבנשי ועקבים של מנולו בלניק

   

  לא מפספסת: בשמלת כותנה מפוספסת בירוק של המעצב האוסטרלי מרטין גרנט
  לא מפספסת: בשמלת כותנה מפוספסת בירוק של המעצב האוסטרלי מרטין גרנט

   

  במראה האתני: שמלת מקסי פרחונית עם פונפונים וסנדלי אספדריל
  במראה האתני: שמלת מקסי פרחונית עם פונפונים וסנדלי אספדריל

   

  צוהלת בתכלת: בשמלת חולצה מכופתרת של ורוניקה בירד
  צוהלת בתכלת: בשמלת חולצה מכופתרת של ורוניקה בירד

   


  פרסום ראשון: 07.11.18 , 22:18