ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 10.11.2018
  מזומנים תמורת שקט
  יוסי יהושוע

  התמונה של מזוודות הדולרים נכנסות לרצועת עזה מספרת את הסיפור של הפתרון היחיד כנראה לרצועת עזה: שיפור המצב הכלכלי הקשה תמורת שקט.

   

  למעשה, ישראל מנסה לקנות שקט בשטרות דולרים. אפשר לקרוא לזה פרוטקשן או פרס לטרור, אבל כל הסדר שמונח על השולחן בין ישראל לחמאס מגלם את הנוסחה הזו בצורה כזו או אחרת. התמונה הזו כאבה לרבים בבטן לא רק בגלל הכסף, אלא כי דווקא ממשלת ימין בראשות נתניהו הטיפה לאורך כל השנים למדיניות אחרת מול חמאס, וכי נראה שאפשר היה להגיע לאותה תוצאה כברל פני שבעה חודשים ולחסוך את ההסלמה.

   

  העברת הכסף הקטארי היא החלק הראשון במהלך המדורג של ההסדרה, שכוללת הפסקת אש ורק לאחר מכן שיקום הרצועה. ביום שישי נרשמה ירידה מסוימת בהיקף האירועים על הגדר - פחות צמיגים בוערים ופחות מטענים, אבל כן נרשמה תקלה מבצעית בגזרה הצפונית, עם חדירת הפלסטיני לחממות נתיב העשרה והצלחתו להצית אותן מתחת לאף של התצפיות וכוח הצנחנים שמוצב שם.

   

  מהתחקיר הראשוני עולה כי תצפיות זיהו את החשוד סמוך לגדר המערכת עוד בטרם חצה אותה, והוסיפו לעקוב אחריו במהלך האירוע. בעקבות הזיהוי הוזנקו כוחות צבאיים רבים שכיתרו את המרחב שבו זוהה החשוד, ובמקביל הוצבו כוחות לבידוד מרחב היישוב מהמרחב שבו הוא ניסה להסתתר. הכוחות ביצעו סריקות במרחב ועצרו את החשוד סמוך לחממה שנמצאת בקצה השטח החקלאי, מרחק של כקילומטר מהיישוב. צה"ל לא הגיב לחדירה הזו במסגרת הניסיונות לשמר את הרגיעה.

   

  הפלסטיני שחצה את הגדר נעצר רק במרחק של 500־700 מטר בתוך שטח ישראל. זאת בניגוד למקרים דומים שבהם החודרים נעצרו מיד על הגדר. תרחיש הבלהות של פיקוד הדרום הוא חדירה של מחבלים ליישוב בעוטף עזה, וכדי להימנע ממנו בעתיד נדרש תחקיר מעמיק של האירוע החמור הזה.

   

  ובחזרה לכסף הקטארי. ביום שישי פירסמנו ששר הביטחון אביגדור ליברמן התנגד להעברת הכסף וטען שהוא יביא לשקט בטווח הקצר בלבד. שרים בקבינט הזכירו אחר כך שליברמן הוא הראשון שהתניע את המגעים עם הקטארים, ועדיין הסיפור החשוב כאן הוא ששוב ראש הממשלה מנהל את מדיניות הביטחון יחד עם הרמטכ"ל מעל לראשו של שר הביטחון. ליברמן דחף כמה פעמים בחודש האחרון למהלומה צבאית נגד חמאס, אך נתניהו קיבל את עמדת הצבא וכעת רואים את זה גם במהלך האסטרטגי לקידום ההסדרה, ששר הביטחון מתנגד לה בתוקף.

   

  אם ההסדרה תצליח, ואפילו אם הבנות "צוק איתן" ישובו, ליברמן יתברר כמי שהימר לא נכון. אם ההסדרה תתפוצץ זה ישיב לו את כבודו המקצועי והפוליטי.

   


  פרסום ראשון: 10.11.18 , 23:50