ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 11.11.2018
  גנים פרטיים יכולים לאסור כניסה, ציבוריים זקוקים לחקיקה
  רותם אליזרע

  ההורים והרופאים רוצים להשאיר מחוץ לגנים את הילדים שהוריהם מסרבים לחסנם, אבל האם זה חוקי? לטענת משפטנים, כל עוד מדובר בגן פרטי הוא יכול לעשות זאת.

   

  "אין כל הוראה חוקית המונעת מבעלים של גן ילדים פרטי להתנות את הרישום לגן בהצגת פנקס חיסונים הכולל את כל החיסונים על פי המלצות משרד הבריאות", מסביר עו"ד רז בן־דור, שותף במשרד מטרי־מאירי. "גני עירייה וגנים המפוקחים על ידי משרד הכלכלה פועלים לפי הנחיות משרד החינוך ומשרד הכלכלה ולא על פי החלטת הגננת או מנהלת אשכול הגנים. מניעת רישום לגן הנחשב ציבורי צריכה להיעשות על פי חקיקה מפורשת ולא די בהחלטה של מנהלת הגן או הגננת". מאחר שאין מניעה חוקית להתנות רישום לגן פרטי בהתחסנות, הרי שאין מניעה חוקית לבקש פנקסי חיסונים על מנת לוודא שהילד מחוסן על פי המלצות משרד הבריאות.

   

  אתגר משפטי נוסף הוא החיסיון הרפואי שלו זכאים הילדים. "חיסיון רפואי של הילד ניתן להסרה בהסכמת ההורה, וככל שההורה מסכים למסור את פנקס החיסונים, אין הפרה של זכויות רפואיות", מבהיר עו"ד בן־דור. "מובן שהורה אינו חייב למסור את פנקס החיסונים, ובמקרה כזה, ככל שמדובר בגן פרטי, ניתן למנוע את רישומו או כניסתו של הילד לגן עד להצגת פנקס חיסונים".