ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  ממון • 11.11.2018
  רוצים תותים? תחכו
  הביקוש גבוה אבל עונת התותים מתחילה רשמית רק בדצמבר • בינתיים, מי שלא יכול לגבור על החשק יצטרך לשלם כ־120 שקל לקילו • ירקנים, חקלאים ומשרד החקלאות ממליצים: מתחשק? תתאפקו
  מאת איריס ליפשיץ־קליגר

  הגשם כאן, הנחליאלי הופיע - וגם התותים הגיעו למדפים, או לפחות למדפי הירקנים שמעזים להגיד ללקוחות שלהם שזה יעלה כ־120 שקל לק"ג. אריזות של כ־250 גרם עולות 26־30 שקל, מה שגרם לירקן איימן טועמה, בעלי "שוק אבן יהודה", לוותר על התותים בינתיים: "המחיר מטורף. הלקוחות יתרעמו - ובצדק".

   

  ב"מושבניק", למשל, אריזת 250 ג' של זן תותי גיל (BIO) תעלה 29.9 שקל, ו־2 סלסילות יעלו 49.9 שקל במחיר מבצע. ב"כרמלה" מארז של 250 ג' יעלה 24.9 שקל, ושני מארזים במבצע של 39.9 שקל. ב"יינות ביתן" אריזת 250 גר' עולה 29.9 שקל, כמעט 120 שקל לק"ג, וגם בשווקים המחירים דומים. שימו לב שלרוב המחיר על המדפים לא מתייחס לק"ג אלא למארז קטן של רבע קילו.

   

  תתאפקו 3 חודשים

  למה יקר? זו עדיין לא העונה. "תחזרי אליי בפברואר, שיא העונה של התותים, ותשלמי 10 שקלים על שני מארזים של 500 גרם כל אחד", אומר טועמה. ועכשיו? "להתאפק ולא לגעת בתותים גם אם מתחשק", אמר. להמלצה הזו הצטרף גם איציק כהן, מנכ"ל ארגון מגדלי הפירות, שהזכיר כי "כרגיל, מחירי פירות ראשונים בשמיים. בכל יום נכנסים עוד תותים והמחיר יורד בהתאם".

   

  עימד אבו־סאפי, מגדל ותיק של תותים בקלנאסווה, מזהיר גם הוא ואומר שלא רק שהתותים על המדפים יקרים - הם גם פחות איכותיים וטעימים: "תחילת העונה של תותי שדה היא בתחילת דצמבר, והשיא בפברואר". טיפ חשוב שהוסיף אבו־סאפי: קנו תותים באריזה עם מדבקה שעליה מצוין "ביו", משמע שהתותים עברו ניקוי. "ושיהיו על המדבקה פרטי החקלאי המגדל ומספר טלפון. לא ממליץ לגעת בתותים שלא מגיעים כך", הוסיף.

   

  ממשרד החקלאות קיבלנו את התשובה שחוזרת על עצמה מדי שנה, שעל פיה תמיד בתחילת העונה יש מעט פירות והמחיר בהתאם, ובמקרה התותים - עכשיו זה טרום־עונה ויש רק "זנים מבכירים". המשרד ממליץ להתאפק: "ההמלצה שלנו היא לקנות פירות וירקות בעונתם, אז יש היצע מספק והמחיר סביר. עונת התותים מתחילה באמצע־סוף נובמבר, ונמשכת עד אפריל־מאי. התותים בשווקים עתה הם יבול ראשוני בהיצע מאוד מצומצם, ולכן מחירם גבוה".

   

  בשיא העונה תוכלו גם להגיע לחממות שמציעות קטיף תותים עצמי במחיר משתלם בהחלט, למשל ב"תותלאנד" במשק טל או ב"סתלבטות" בהוד־השרון (25 שקלים כניסה, אפשר למלא סלסילה ולזלול חופשי במקום). הרשימה עוד ארוכה, רק חכו לעונה.

   


  פרסום ראשון: 11.11.18 , 19:13