yed300250
הכי מטוקבקות
  טביב. "למאמנים פה יש אגו גדול" | צילומים: עוז מועלם, אוהד צויגנברג, אורן אהרוני
  ספורט • 13.11.2018
  "אוהדי בית"ר מתגעגעים אליי"
  עוקץ את ברקת, מזכיר את הכישלון של איביץ', מסביר איפה שחר טועה וקובע שהאלופה מבאר־שבע הפכה ל"עוד קבוצה בליגה" • אלי טביב מוריד את הכפפות ומצהיר: "אין סיכוי שאקנה קבוצת כדורגל בארץ, אבל דווקא בחו"ל יש סיכוי לא קטן"
  נדב צנציפר

  מאז שאלי טביב עזב את בית"ר ירושלים הוא שמר על שתיקה שנמשכה שלושה חודשים וחצי. רגע אחרי הכניסה לפגרה, כששתי הקבוצות בהן שימש בעלים משתרכות בתחתית ליגת העל, הוא העניק ראיון בלעדי ל"ידיעות אחרונות" בו דיבר על האקסיות, על האנשים שהחליפו אותו ועל הכדורגל הישראלי. 

   

  "לא אשקר, אני אוהב כדורגל, אבל בינתיים לא מרגיש שזה חסר לי, אולי זה יבוא בשלב מאוחר יותר", הצהיר כבר בפתיחה, "אין שום סיכוי שאקנה קבוצת כדורגל בארץ, אבל דווקא בחו"ל יש סיכוי לא קטן". אחת התוכניות של טביב היא לרכוש קבוצה בקפריסין ולהשביח דרכה שחקנים.

   

  בכל הקבוצות בהן היית עזבת בטריקת דלת ועם הרבה בלגן. למה שמועדונים רציניים ירצו אותך כבעלים?

   

  "אני יכול להגיד לך שאני מקבל כל היום הודעות מאוהדים שרופים של בית"ר שהפגינו לי מתחת לבית והיום הם מתגעגעים אליי. הייתה לי הצלחה גדולה מאוד בבית"ר. בשבילי להגיע לאירופה זה יותר מזכייה בגביע המדינה, שזה נחמד, שמחה של ערב או שניים, אבל להגיע לאירופה זו הכרה במועדון ואת זה עשיתי כל שנה. אם הקומץ היה הגון איתי, היינו מתקדמים גם באירופה. אני לא יכול להיות מטומטם בכל פעם מחדש, כשהקהל שלך גורם לך נזקים במיליוני שקלים ואני צריך לכסות את השטויות האלה עם כסף מהבית במקום להביא עוד שני שחקנים טובים. כבר לא ראיתי שום עתיד במועדון".

   

  אצל משה חוגג הקהל מתנהג למופת. 

   

  "גם אני נתתי לאותם אנשים קרדיט גדול כשרכשתי את הקבוצה, אבל הם בגדו בי עם האירועים משרלרואה, שם הבנתי שנגמר הסיפור והתחלתי לחפש רוכש, לא רציתי להמשיך. עוד העמדתי תקציבים והצלחנו, אבל עם הקומץ קשה להגיע להישגים. אתה עובד כל השנה להגיע לאירופה ואז בכמה דקות הם הורסים הכל". 

   

  אתה מופתע מכך שבית"ר ירושלים במקום האחרון? 

   

  "לא אני אמרתי, אלא חוגג עצמו הצהיר שלבית"ר יש סגל שחקנים שמתאים למקום שני או שלישי הוא גם אמר את זה לגיא לוזון בפיטורים. ברור שאני מופתע שהם במקום האחרון ואני גם משוכנע שהם יישארו בליגה בסוף. מה שאני חושב על הניהול והסגל אשאיר לעצמי, מעדיף שלא להעביר ביקורת". 

   

  בעונה שעברה ההתערבת מקצועית בבית"ר, למרות עונש ההרחקה שלא איפשר זאת. 

   

  "כשווילי רוטנשטיינר מעביר הוראות באוזניות זה בסדר, כולם פירגנו לו בתקשורת. כשאלאך עשה את זה במכבי חיפה, כולם אמרו שזו ממש מקצוענות אירופית. כשאני עשיתי את זה, בחנו אותי בזכוכית מגדלת, ואין קשר לעונש של ההתאחדות, זה הרי היה עוד לפני כן. יש אנשי תקשורת חוכמולוגים שחושבים שהמציאו את הכדורגל, ברור שזה היה משהו שמכוון נגדי. למרות ההצלחה שלי היה קל לאנשים אינטרסנטים לקטול אותי בכל הזדמנות, עוד מתקופת הפועל ת"א, אבל הבעיה שלהם שאני חזק, כי אם הייתי מתייחס למה שאומרים, לא הייתי מצליח.

   

  "כיום יותר מדי מאמנים ובעלי בית מתייחסים לשטויות שאומרים בתקשורת, הולכים לפי החליל שלהם ונופלים לבור. בכל פעם מחדש הוכחתי לכולם כמה שהם טועים. כשמכרתי שחקנים בבית"ר, כולם ביקרו אותי, ובכל פעם הבאתי שחקנים טובים יותר ומדי שנה ההישגיות הייתה גדולה יותר. בשנה שעברה עם רבע תקציב מהגדולות התמודדתי על האליפות בלי קונט, ז'אורז'יניו, הייסטר, ועידן ורד שהחל מהמחזור השישי היה חולה. רק המזל הרע מנע מאיתנו תואר".   

   

  אתה בטוח שוורד היה חולה בגמר גביע המדינה? הוא טוען שהיה כשיר לגמרי ולא שותף בגלל סיבות לא מקצועיות. 

   

  "תראה לי שחקן אחד שלא נתתי לו לשחק בשנה שעברה מטעמים שהם לא מקצועיים. לשכטר לא היה חוזה לעונה הבאה והוא היה פצוע, לוורד היה חוזה, אז מה האינטרס שלי לא לשתף אותו? כאילו שאם ורד היה משחק בגמר, היינו זוכים בגביע. אני רואה אותו היום, כשהוא כבר בריא ברוך השם, איך הוא מפסיד להפועל חדרה, למכבי פ"ת או חוטף חמישייה מבני־יהודה. מי האידיוט שחושב שלא רציתי לזכות בגביע המדינה? אין אחד שרצה בזה יותר ממני. או ההמצאות שהעדפתי לא לזכות כדי לא לשלם מענקים. אז שיידעו, בבית"ר לא היה לאף שחקן מענק גביע". 

   

  הפועל ת"א לא תרד

   

  מה אתה חושב על ההידרדרות של הפועל ת"א?  

   

  "להפועל יש השנה תקציב שאיתו לקחנו דאבל או נלחמנו על האליפות עם בית"ר. גם היא לא תרד העונה ללאומית, היא קבוצה טובה יותר מכמה אחרות בליגה. לא חושב שהיא הקבוצה הכי משעממת בליגה, היו לה משחקים לא טובים בהם היא לא כבשה כי אין לה מספיק איכות התקפית. דווקא בזרים לא הושקעו תקציבים. הפועל הפכה לקבוצה שרק רוצה להישאר בליגה, ככה בנו אותה. אין לי ביקורת כלפי הבעלים, זה מה שהם רוצים או יכולים. רוצים משהו אחר? שיביאו בעלים אחרים. כיום, הרבה אוהדי הפועל, שרופים אמיתיים, מצטערים על איך שהקומץ התנהג כלפיי וההסתה שהייתה נגדי. הם מבינים איזו טעות הם עשו".

   

  הטענה היא שבכל קבוצה שעזבת השארת אדמה חרוכה ולכן היא התרסקה.

   

  "אז אמרו. בהפועל ת"א השארתי את כל הנכסים המקצועים אחרי הזכייה בגביע: דמארי, איגיבור, תמוז וידין. ועם אותו סגל, הם לא הצליחו לעשות כלום. יצרו לי תדמית לא נכונה".

   

  מה אתה חושב על האלופה הפועל באר־שבע שרחוקה עשר נקודות ממכבי ת"א? 

   

  "כבר בתחילת העונה היה לי ברור שהם היו חייבים להשאיר את ווקאמה שהוא שובר שוויון, אחרת לא ישמרו על האליפות. והם יכלו להשאיר אותו. בלעדיו השנה באר־שבע היא עוד קבוצה בליגה. קח למשל את האסלביינק, הוא שחקן טוב, אבל אם הוא היה כזה כוכב גדול, והוא כבר לא ילד, למה הוא לא הגיע לקבוצה גדולה בהולנד? כי אין לו מספרים. הביאו את דיא סבע, אבל לא כל שחקן טוב ככל שיהיה במכבי נתניה יכול לעשות את אותם דברים בבאר־שבע. עם כמה זרים שלא היו מוכרים קודם בארץ באר־שבע הצליחה? היא שילמה סכומי עתק על שחקנים שלא שווים את זה והתרסקה. אלונה ברקת לקחה שלוש אליפויות, אבל שאיפה אמיתית של כל בעלים היא להגיע לליגת האלופות ועם כל הכבוד, את זה היא לא עשתה". 

   

  על מכבי ת"א והמאמן ולדימיר איביץ' בטח יש לך מילים טובות, לא?

   

  "אני דווקא חושב שאיביץ' אחראי במכבי לכישלון גדול כשלא העלה אותה לשלב הבתים של הליגה האירופית. משום מה שכחו לו את זה ממש מהר. הוא לא הפסיד לאיזו קבוצה בכירה, אלא לקבוצה נחותה (סרפסבורג הנורווגית). לכן זה לא כזה הישג לעשות את מה שהוא עושה עם התקציב הכי גדול בליגה מול קבוצות ישראליות בליגה נחלשת. אם אני נהנה ממשהו זה לראות את הרעב של השחקנים הצעירים ולא שוב זרים שבאים לעשות קופה, או את אצילי שמתחיל להראות מה שעשה בתקופה בה טיפחתי אותו בבית"ר".

   

  איך אתה היית נוהג עם אלירן עטר? 

   

  "אם הוא מתנהל כמקצוען באימונים, ואני כבעלים רואה שהוא לא משחק ויודע שהוא שחקן טוב, הייתי מגיע למאמן ומבקש ממנו לדעת מה קורה ומבהיר שהוא צריך לשחק. מאמנים עושים טעויות. מה יקרה אם תהיה מעידה בכמה משחקים ויצטרכו אותו? מכבי תיקח אליפות רק אם תביא עוד חלוץ זר". 

   

  מכבי חיפה לא פוגעת כבר שבע שנים. איפה יעקב שחר טועה?  

   

  "אני חושב שהבחירה באלי גוטמן הייתה הנכונה ביותר. הוא עבד איתי שלוש שנים בהפועל ת"א ועשינו הישגים אדירים. אחרי שהגעתי כאורח למשחק של מכבי חיפה נגד בית"ר ירושלים קראתי שטויות על זה שהיו שיחות ביני לבין יענקל'ה שחר כדי שאהיה מנהל מקצועי, לא ייאמן כמה אנשים אוהבים להמציא".

   

  ובכל זאת, מה לא עובד בחיפה?

   

  "לא יכול להיות שייתנו למאמנים לעשות כל מה שהם רוצים, ואצלנו למאמנים יש המון אגו. שחר נתן יותר מדי קרדיט למאמנים שלו וזו הטעות הכי גדולה. בעל בית או נציג מטעמו שמבין בכדורגל חייב להיות מעל המאמנים. גם באירופה בעלים מביאים רכש. בשנה שעברה נתנו ללוזון לעשות מה שהוא רוצה, כל הזרים שהגיעו היו כישלון והיו שישה כאלו. אצלי כאלו זרים לא היו מגיעים. כשאין פיקוח, זה מועד לכישלון. הכבוד משגע את הבעלים שמשקיעים יותר מדי כסף למרות שהם יודעים בוודאות שהשחקנים שווים רבע ממה שהם משלמים עליהם. רוצים להביא את התואר בכל הכוח עם שחקנים שלא שווים את המשכורת האסטרונומית".

   

  "הניהול פה לא שפוי"

   

  אתה לא מחזיק מהניהול של בעלי הקבוצות בישראל?

   

  "הניהול פה לא שפוי, הרמה ירדה והסכומים רק עלו. כל השחקנים שמקבלים פה 250 או 400 אלף דולר לא יקבלו באירופה אפילו חצי מזה. הטיפ שלי הוא לא להיגרר אחרי הטירוף של בעלים אחרים. גם אין כבוד בין בעלי הבית, תראה למשל את ההתבטאויות של אשר אלון נגדי רק כדי למצוא חן בעיני הקהל הבית"רי שהפגין נגדי. קולגה שמחזיק במועדון עם עשרה אוהדים ואני עם תקציב שפוי מצליח להגיע לתארים. צרות העין גמרה אותו".

   

  אחרי 10 מחזורים יש כבר 4 מאמנים שפוטרו, כולל בני בן־זקן שאימן תחתיך בעונה שעברה. 

   

  "פשוט חוסר סבלנות. למעט שרון מימר אותו פיטרתי בשל חילוקי דעות עוד לפני פתיחת העונה, אני חיכיתי עד ינואר כשפיטרתי מאמן. קח את הדוגמה של בן־זקן בסכנין. הרי הביאו אותו ברגע האחרון, והיו צריכים לחכות איתו. אבל ידוע שבסכנין אין סבלנות כמו שראינו עם טל בנין ומאמנים אחרים. אני לא חושב שבן־זקן נכשל שם"

   

  ואיך אתה רואה את ההצלחה בנבחרת עם הצוות המקצועי האוסטרי? 

   

  "אני אחד שמסתכל על השורה התחתונה, כך שהדרך עוד ארוכה. הם יימדדו אם יביאו את הנבחרת ליורו, לא פחות מזה, כל תוצאה אחרת זה כישלון. בנבחרת אתה תלוי בחומר השחקנים והבחירה בהם צריכה להיות ללא שיקולים זרים. זה אכן מה שקורה עכשיו".

   

   


  פרסום ראשון: 13.11.18 , 23:33
  yed660100