רביעי 30 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  רגב השבוע בביתה בראש־העין. "לא הייתי מצביעה נגד הוועדה למניעת אלימות נגד נשים, אבל יש משמעת קואליציונית. בולעים הרבה מאוד צפרדעים"
  המוסף לשבת • 29.11.2018
  "לא יעלה שום חוק להצבעה, כולל חוק גדעון סער, בלי שחוק הנאמנות יעלה מחדש"
  מירי רגב לא מוכנה להודות בתבוסה שספג השבוע חוק הנאמנות בתרבות | "איפה טעיתי? שלא התחלתי את התהליך לפני שלוש שנים", אומרת שרת התרבות ומבהירה שתמשיך להיאבק על הבייבי הפוליטי שלה | היא מתעקשת שראש הממשלה לא נטש אותה ומסבירה למה אחרים בליכוד כן עשו זאת: "חלק מהשרים מקנאים בקשר שלי עם בני הזוג נתניהו"
  יובל קרני | צילום: טל שחר

  "ממש לא הייתי לבד", אומרת שרת התרבות מירי רגב, כשהיא מנסה להסביר את הפיאסקו שאירע השבוע כשעמדה לבדה בכנסת וניסתה להסביר מה השתבש בקו הגמר. איך בדרך להעברת חוק הנאמנות בקריאה שלישית, הקואליציה מושכת אותו מסדר היום ברגע האחרון.

   

  "לא הפקירו אותי, להפך", מתעקשת רגב בראיון ראשון לאחר נפילת החוק. "ח"כים רבים בליכוד דיברו בעד החוק. רוב המחנה הלאומי בעד החוק. החוק הזה הוא מבחן למחנה הלאומי: מול השמאל, מול הקרן החדשה ומול האמנים שעושים את הכל כדי להפיל אותו – ועובדה שהם הצליחו בינתיים. הקרן החדשה הוציאה הודעה איך היא הצליחה לשכנע את סיעת כולנו ואת בני בגין להצביע נגד החוק".

   

  חוק הנאמנות בתרבות הוא אחד החוקים היותר שנויים במחלוקת שנולדו בכהונה האחרונה של הממשלה הזו. ולמרות דבריה על תמיכה מקיר לקיר במפלגתה ובקואליציה, גם חברים של רגב במחנה הלאומי לא הבינו למה היא מתאבדת על הצעת חוק, שבגרסתו הסופית הוא נטול כל עוקץ. כך, לדוגמה, בעקבות הסתייגות של ח"כ מירב בן־ארי (כולנו), האפשרות לשלול תקציב מגוף תרבות מסוים מחייבת הסכמה של נציג היועץ המשפטי לממשלה, נציג האוצר ונציג משרד תרבות. במילים אחרות: זה לא יקרה.

   

  אבל את ההשפלה הגדולה ביותר קיבלה השבוע רגב מבעל ברית פוליטי, ראש הממשלה בנימין נתניהו. שעתיים בדיוק לאחר מסיבת העיתונאים של רגב כינס נתניהו בדיוק באותו מקום את ישיבת סיעת הליכוד בכנסת, דיבר על ביקורו בבקו"ם, על יחסי החוץ הפורחים של מדינת ישראל ועל נושאים אחרים, אבל את הבייבי של רגב אפילו לא הזכיר במילה. עשה דיליט.

   

  רגב וגברת נתניהו בטקס המשואות. "כולם מדברים גם על מישל, אז למה על שרה לא? היא עשתה משהו רע?" | צילום: אוהד צויגנברג
  רגב וגברת נתניהו בטקס המשואות. "כולם מדברים גם על מישל, אז למה על שרה לא? היא עשתה משהו רע?" | צילום: אוהד צויגנברג

   

  "נתניהו לא נטש אותי", מתעקשת רגב. "אם הוא היה נוטש אותי, הוא לא היה מעביר את החוק הזה בממשלה ובוועדת השרים. ראש הממשלה מחויב לחוק הזה. אסור שזה לא יהיה חלק מחבילת חוקים שהקואליציה רוצה להעביר. אני מאמינה שראש הממשלה מחויב לחוק שחשוב לציבור הליכודי וחשוב למחנה הלאומי".

   

  כשחוק הלאום היה בדיוק באותו מצב במושב הכנסת הקודם - נתניהו כינס את סיעת הליכוד, דפק על השולחן, שיבח את יוזם החוק ח"כ אבי דיכטר והבטיח אישית להעביר את החוק. וכך היה. כשהחוק של רגב נפל השבוע – יוק. נתניהו דמם.

   

  נותרת לבד במערכה. איפה טעית?

   

  "איפה טעיתי? שלא התחלתי את זה לפני שלוש שנים. לא טעינו. תראה, זאת פוליטיקה. להעביר חוק כזה זה תהליך ארוך. כבר שנתיים וחצי אני בסיפור הזה. דיונים, תהליכים, חסמים, בעיקר משפטיים. זה לא הגיע להצבעה אבל החוק לא נפל. אנחנו קואליציה צרה של 61 ח"כים, זאת בעיה".

   

  נתניהו | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  נתניהו | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

   

  אז תנסי שוב רק בכנסת הבאה?

   

  "זה עוד יעבור בכנסת הנוכחית. אם היו רוצים להפיל את החוק שלי באמת היו מביאים את זה להצבעה ואז לא היה לזה רוב. במקרה כזה לפחות היינו חושפים את כחלון שמדבר ימין אבל עושה שמאל, ומביכים את ליברמן, שבגלל פוליטיקה קטנה הוא היה מוכן לחבור לאחמד טיבי ולהפיל את החוק".

   

  דיברת עם רה"מ מאז נפילתו של החוק?

   

  "החוק לא נפל, החוק נדחה. דיברתי עם ראש הממשלה והיה ברור שלא מעלים את החוק כי אין לו רוב. אנחנו ננסה לעלות את החוק ברגע שתהיה הסכמה בין הליכוד לכולנו וליברמן על שורה של חוקים. נתניהו נתן לי להבין שהוא הולך על החוק הזה עד הסוף. החוק הזה יקודם במסגרת ההבנות על כל החוקים שאמורים לעבור. אני לא מתכוונת לוותר על החוק. אני אלחם שהוא יעבור במושב הנוכחי כחלק מחבילת החוקים שחשובים לימין. כמו שחוק עונש מוות למחבלים וכל החוקים האחרים חשובים - גם חוק הנאמנות חשוב".

   

  גנץ | צילום: ישראל יוסף
  גנץ | צילום: ישראל יוסף

   

  רגב מחדדת: "לא יעלה שום חוק לאישור הכנסת בלי שהחוק הזה יעלה. יש כמה חוקים חשובים לקואליציה, כמו חוק עונש מוות למחבלים (שמאחוריו עומד ליברמן - י.ק), חוק גדעון סער (נתניהו) וחוק היועצים המשפטיים (איילת שקד), ולא אתן שהם יעלו בלי שחוק הנאמנות יהיה חלק מחבילת חוקים".

   

  פוליטיקאים מהמחנה שלך אומרים שזה חוק נכון, אבל כשמירי רגב מובילה אותו זה בא עם רעש, בוטות וכוחניות. שאת הפלת את החוק במו ידייך.

   

  "אני כופרת בעצם השאלה. זה לא הסגנון, זה מה שאני מייצגת - מאבק צודק ובלתי מתפשר על עקרונות וערכים. לא שמעתי שמחוללים מהפכות משמעותיות בתחומי הליבה של החברה שלנו רק במתק שפתיים. לעיתים זה דורש עימות ומאבק - זו מנהיגות בעיניי. לא באתי להרים כוס שמפניה בפרמיירות. באתי לעבוד קשה עבור אזרחי ישראל. לא באתי להתנחמד.

   

  "יש בליכוד אנשים הרבה יותר כוחניים ממני: דוד ביטן, דודי אמסלם, ישראל כץ. גם במחנה הציוני: שלי יחימוביץ', יואל חסון. כולם כוחניים. מה זה בוטות בדיוק? זה תירוץ לא לעשות משהו? זה הסגנון שלי. סגנון של לעשות, סגנון של לשנות. כל מי שהוא מהימין הוא בוטה וחריף. כל מי שהוא מהשמאל – הוא אסרטיבי. שלי יחימוביץ' היא אסרטיבית, זהבה גלאון אסרטיבית, אבל אני בוטה. זאת הצביעות. בוטה, מתלהמת, פרובוקטיבית, זה בדיוק כמו אסרטיבית".

   

  ביטן. "שיגיד מה שהוא רוצה, אני האחראית" | צילום: שאול גולן
  ביטן. "שיגיד מה שהוא רוצה, אני האחראית" | צילום: שאול גולן

   

  חטפת ביקורת פנימית. דוד ביטן אמר שזאת הייתה טעות לעשות מסיבת עיתונאים כזו. האשים אותך שאת מדליקה מדורות במקום להרגיע.

   

  "ביטן יכול להגיד מה שהוא רוצה. זאת דעתו. אבל בסוף אני אחראית. אני לא עוד ח"כית. אני מחויבת למשרד שלי. התדרוך שלי השבוע היה נכון כי רציתי להעביר מסר שהחוק הזה לא נפל. החוק נדחה. פשוט שני שותפים בכירים שלנו, כחלון וליברמן, מספרים לכולם שהם ימין, אבל בסוף הולכים על הקרן החדשה כדי להפיל את החוק. הציבור צריך לדעת את זה".

   

  למה על חוק גדעון סער מתאבדים בקואליציה ולא על החוק שלך?

   

  "אני יודעת שדודי מאמין בחוק ומחויב לו ואני בטוחה שהוא יתאבד עליו כדי שהוא יעבור. דודי מתכוון להביא את החוק להצבעה, אבל הוא צריך לספור קולות. אמסלם מחויב לחוק הנאמנות. אם הוא היה רוצה להפיל אותו, הוא היה מביא אותו להצבעה כשאין לנו רוב".

   

  "איזו מזוזה את"

   

  רגב הייתה במהלך השבוע בעיצומו של קמפיין להצלת החוק והפכה את ליברמן וכחלון לשמאלנים תומכי טרור. לא פחות. "הם הצביעו כמו שהקרן החדשה רצתה שיצביעו", היא אומרת. "ברור שליברמן וכחלון הם נגד טרור, אבל איך הם הצביעו בעד אחמד טיבי שתומך בהעברת כספים להאדרת מחבלים? אני מאשימה אותם במתן רוח גבית למעודדי טרור. כי עכשיו אפשר להמשיך לעשות אירועים לכל מיני מחבלים או תומכי טרור מכספי המדינה".

   

  רגב גם לא ויתרה על לגעת בעצב החשוף של השכול. שרת התרבות הציגה במסיבת העיתונאים את אורטל תמם, אחייניתו של החייל משה תמם ז"ל שנרצח על ידי המחבל וליד דקה. באופן מקומם, הצגה על חייו של המחבל הועלתה על ידי תיאטרון "אל־מידאן" בחיפה במימון ממשלתי. "אני לא גייסתי את משפחת תמם. היא גייסה אותי. אני בכלל לא ידעתי מהסיפור הזה לפניהם", טוענת רגב, בהתייחסות לפרשת "אל־מידאן" שהייתה אחד הטריגרים לחוק הנאמנות בתרבות.

   

  אז הם חלק מהקמפיין הפוליטי שלך?

   

  "הם לא חלק מהקמפיין שלי. אורטל היא הקמפיין. המשפחה שלה זה הקמפיין", אומרת רגב, ומוסיפה גם שאורטל תמם היא זו שביקשה השבוע להצטרף למסיבת העיתונאים, אחרי ששמעה שרגב מתכוונת לכנס אותה. "יו"ר יד לבנים אלי בן־שם התראיין ואמר שהם חלק מהפוליטיקה הישראלית. כשמגיעה משפחה שכולה אליי ומבקשת שאעזור לה, זה חלק מתפקידי".

   

  רגב דיברה בשם המשפחות השכולות, אבל לא כולן הסכימו עם השימוש שהיא עושה בשמן. מיד לאחר מסיבת העיתונאים שלה העלה המשורר גיורא פישר, אביו של חייל גולני שנפל בג'נין במבצע "חומת מגן", פוסט בפייסבוק וכתב: "מירי רגב, באיזו זכות את רוקדת על הדם של בני מרום ועל שלנו? עשר פעמים דיברת בשמנו, המשפחות השכולות. מי שמך? איזו דרך איומה לשסות אותנו, בני הארץ הזו, האחד בשני. כאילו שמצביע או תומך באחמד טיבי או בתמר זנדברג הוא בוגד. נאמנות? את הבוגדת הגדולה בחזון הציוני".

   

  רגב: "אני שמעתי את הדברים, אני מכבדת אותו. אבל אני אומרת תודה רבה ומי שמייצג את המשפחות השכולות זה יו"ר יד לבנים, אלי בן־שם. אני לא יכולה לפנות לכל משפחה שכולה בנפרד. ברגע שאלי בן־שם מדבר איתי ומחפש את עזרתי בהעברת החוק, מבחינתי הוא הארגון. אם אתם חושבים שהוא לא מייצג אתכם, תחליפו אותו".

   

  כל הדוגמאות שאת נותנת ללמה צריך את חוק הנאמנות ממש בשוליים ולא מייצגות.

   

  "הן לא בשוליים, וזה גם לא משנה. איך נתעסק עם מקרי השוליים האלה אם אין לנו כלים וחוקים? כחלון חבר לחוק שלי בהתחלה כי הוא הבין שאין לו כלים להתמודד עם המקרים האלה. היו לנו כבר 100 תלונות ששלחנו למשרד האוצר. זה פסטיבל אירועי הנכבה וזה אמנים שאמנות בשבילם זה לחרבן על הדגל. אני לא מוכנה שיחרבנו על דגל ישראל".

   

  יש קמפיין גדול של אמנים נגד חוק הנאמנות, והם לא תומכי מחבלים.

   

  "לא נכון. כל האמנים האלה הם החבר'ה של הקרן החדשה. גברי בנאי, קוטלר, גילה אלמגור, ליאורה ריבלין. כל פעם אותם אנשים. הרוב הדומם של האמנים איתי".

   

  אז למה הוא דומם?

   

  "כי נמאס לו. הם מפחדים להיפגע. הם מפחדים שאנשים לא יעסיקו אותם, הם מפחדים שלא ישמיעו אותם. מגיעים לכאן אמנים ושואלים אותי אם אפשר להיפגש בארבע עיניים. שאלתי אותם אם אפשר להגיד שהייתם אצלי? הם אומרים לי לא. אמנים מבקשים לדבר איתי על הפלייליסט אבל לא מוכנים שאספר שנפגשנו. הם פוחדים ממוסדות התרבות, כי הם באג'נדה של השמאל. פוחדים שיפטרו אותם. אפילו שמאלנים מגיעים אליי. הם מחבקים אותי, מנשקים אותי, אבל חוששים לפרנסה שלהם".

   

  רגב טוענת שמנסים להשפיל אותה. היא לא מסתירה את העניין העדתי ולפעמים אפילו נוח לה לדבר עליו. "יכול להיות שחלק מהביקורת עליי היא גם ממניעים עדתיים", היא משיבה. "אני לא פוסלת את זה. לדעתי, הם משתגעים מזה שאני מצליחה לממש את המדיניות שלי. הם היו בטוחים שאני איזה פודל. חשבו שישתיקו אותי עם הזמנה לפרמיירה וכוס יין. ואז באה למשרד התרבות מישהי שהיא לא הם. אני לא חלק מהם, לא חלק מהחבורה שלהם. זה משגע אותם".

   

  אמנות מטבעה היא פוליטית. יש לך התנגדות שמשרדך יתמוך בהצגה שיש בה מסרים נגד הכיבוש?

   

  "לא. יש לי רק בעיה אחת. שבהצגות או בסרטים שאנחנו מממנים יעברו על אחד מחמשת חוקי הנכבה (שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ביזוי הדגל ועוד - י.ק). מישהו רוצה לעשות הצגה נגד הכיבוש – שיעשה. זה חופש הביטוי. אני נגד חופש הסתה. רוב הציבור איתי. תראה את השאלות שאתה שואל אותי. אתה לא מסתובב איתי בחתונות או בשווקים. אם היית מסתובב איתי שבוע במקומות שאני מגיעה אליהם היית אומר לי: 'וואלה, מירי, איזו מזוזה את. איך אנשים אוהבים אותך, מחבקים אותך, מנשקים אותך'. אבל אתה שואל אותי על הקוטלרים, על הרבקה מיכאלי, על האלמגורים. קומץ בציבור הישראלי שגם ככה הוא לא בוחר ימין"

   

  ליברמן הגיב לאמירה שלך עליו במשפט: "לא מסתדר לי שמדברים על מירי רגב ועל תרבות ביחד".

   

  "אם ליברמן היה גבר הוא היה בא ואומר לי, 'מירי, חברתי לאחמד טיבי והצבעתי נגד חוק הנאמנות שלך'. הוא לא ענה לי עניינית. אז מה הוא עשה? פגע בי ברמה האישית. אמר לי שאני לא תרבותית. מי קבע מה זה תרבותי ומה זה לא תרבותי? מי קובע בכלל?"

   

  סער וסערה

   

  אי שם לפני בחירות 2009, הפציעה רגב למרכז הבמה הפוליטית. נתניהו אירגן לכבודה מסיבת עיתונאים בקומה ה־12 של מצודת זאב בתל־אביב. השושבין: גדעון סער, שהיה מקורב של השניים. "אם מישהו כועס או מתעצבן על מירי בליכוד, אז אומרים לו: 'זה גדעון אשם'", סיפר פעם אחד משרי הליכוד בחצי הומור. לפני כמה שבועות העליל נתניהו על גדעון סער עלילה פוליטית פנטסטית: הוא רוקם יחד עם נשיא המדינה רובי ריבלין פוטש נגדו. זה הסתיים בפוטש־בננה. סיפור הפוטש שלא היה הוא הרקע לחוק פרסונלי חדש מבית היוצר של נתניהו: חוק גדעון סער. רגב, שיודעת לדבר כמעט על כל נושא בעולם, בורחת מהסיפור הזה. "אני לא מכירה מה היה שם בדיוק. אני לא רוצה לשפוט", היא אומרת.

   

  כנראה שלא היה כלום בסיפור הזה.

   

  "אני לא יודעת. לא דיברתי עם אף אחד מהם. אני מאמינה שנתניהו אמר משהו כי ככה הוא חשב וככה אמרו לו. אבל אני באמת לא יודעת מה היה שם".

   

  הטענה היא שמדובר בהמצאה של נתניהו.

   

  "אני מבקשת לא להתייחס לעניין הזה".

   

  נושא שאין לה בעיה להתייחס אליו הוא בני גנץ. אל שלל הקרבות והפרשיות שבהן היא קשורה – הצטרפה בשבוע שעבר גם ההתקפה הפרועה שלה על הרמטכ"ל לשעבר, ואמירה אומללה שקשרה אליו את מותו של ילד בן ארבע. בעוד שגנץ התחיל לטפס בסקרים ולהצטייר כאלטרנטיבה לראש הממשלה נתניהו – עשתה רגב הקשר מניפולטיבי כאילו "נאום הכלניות" שלו גרם בעקיפין למותו של הילד דניאל טרגרמן ז"ל. "בני גנץ אמר צאו לקטוף כלניות ודניאל טרגרמן נהרג", תקפה רגב. בין אם מדובר בניסוח לא מוצלח או בהתקפה מתוכננת מראש מסיבות פוליטיות, רגב לא מתחרטת.

   

  "אני ממש לא מצטערת על האמירה הזאת", היא אומרת. "לא קישרתי בין נאום הכלניות של גנץ לבין מותו של הילד. רק ציינתי עובדות. גנץ היה רמטכ"ל. ברגע שהוא פשט את מדיו אין מקום לאתרג אותו יותר. השמאל בונה אותו כמנהיג שלהם, התקשורת שומרת עליו, כולל הפרשנים. השמאל מנסה לעטוף אותו בצמר גפן ולשמור עליו מכל משמר כי הם רואים בו את התקווה שלהם. הם רואים בו המשיח שלהם. בני גנץ מנסה ליהנות בסיטואציה כזו מכל העולמות. הוא צריך לצאת בהודעה ברורה לציבור מהו ומיהו ומה הוא באמת רוצה. כשאני נשאלתי על ידי התקשורת אם הוא מתאים לתפקיד שר הביטחון - השבתי. כשהוא הוזכר כמועמד לשר הביטחון, היה חשוב להזכיר את המערכה בדרום".

   

  רגב טוענת כי ביקרה את נאום הכלניות בזמן אמת. "מאוד כעסתי על הנאום שלו. ולא רק אני. תראה מה גנץ אמר: 'כל תושב עוטף עזה יכול לחזור לביתו, לפתח את השדות, לחזור לחיות את חייו כפי שהיו קודם. יש פה קיץ חם, סתיו יבוא אחריו', ממש משורר הפך להיות. תראה מה קרה כאן: הוא אמר שיהיה שקט, הערכת המצב המודיעינית אמרה שאין שקט ושבוע לאחר מכן נהרג ילד בן ארבע. אבל אני לא האשמתי אותו. הפירוש הוא שלך".

   

  גם ראש הממשלה חגג ניצחון על חמאס ("הנחתנו מכה קשה") כמה חודשים אחר כך עפו עלינו 500 טילים בתוך יממה, ורק במזל לא נהרג ילד.

   

  "יש הבדל בין רמטכ"ל שתפקידו לתת הערכת מצב מדויקת לציבור, ובין אמירות כלליות. היחיד שאמר את האמת על הרמטכ"ל היה רביב דרוקר: הוא אמר, 'הוא במקרה נהיה רמטכ"ל ואתם יודעים מה הוא היה לפני'. כל האחרים מנסים לשמור עליו כאתרוג. אני לא חפיפניקית ולא יפת נפש. אז כששאלו אותי שאלה על גנץ – אני עונה".

   

  אז תפסת אותו בנקודת חולשה עם נאום הכלניות ועל זה את בונה קמפיין שלם למה הוא לא מתאים להיות שר ביטחון?

   

  "גם אתה כל הזמן תופס אותי בנקודות חולשה שלי. כל הריאיון איתך זה לתפוס אותי בנקודת חולשה. למה אתה עושה לו הנחות? למה לי אתה לא עושה הנחות? אין הנחות לאף אחד".

   

  תיק הביטחון מעניין אותך?

   

  "בעתיד ברור שנושאי הביטחון מעניינים אותי. אני לא מדברת על הממשלה הנוכחית. בממשלה הבאה יש כמה תיקים שמעניינים אותי: ביטחון, ביטחון פנים. אלו סוגיות שמדברות אליי. עד היום לא הייתה אישה שרת ביטחון ולא שרה לביטחון פנים. ראש הממשלה יקבע אם אני אהיה תקדים או לא".

   

  לאן את שואפת להגיע בפריימריז הבאים?

   

  "בחמישייה הראשונה. אני לא שואפת להיות ראשונה. פעם שמעת אותי אומרת שאני שואפת להיות מספר אחת?"

   

  אני מניח שיש לך דרייב כזה.

   

  "לא, יש לי דרייב לעשות ולהשפיע".

   

  את שלמה עם ההחלטה שלך להצביע נגד ההצעה להקים ועדת חקירה למניעת אלימות נגד נשים?

   

  "לא".

   

  אז מה הבעיה עם זה? אלימות נגד נשים זה לא נושא פוליטי שנוי במחלוקת.

   

  "כי יש משמעת קואליציונית. הרבה מאוד פעמים אני מצביעה נגד המצפון שלי. אני לא הייתי מצביעה נגד חוק הפונדקאות ולא נגד ועדת למניעת אלימות נגד נשים. אנחנו בולעים הרבה מאוד צפרדעים".

   

  שרה נתניהו אמרה לראש הממשלה מול המצלמות: "בעניין הזה אין קואליציה ואופוזיציה".

   

  "נכון, היא צודקת. אבל המשחק הפוליטי הוא יותר מורכב".

   

  נאום המלך

   

  בשנתיים האחרונות הפכה רגב לשכפ"ץ ההסברה וההגנה של בני הזוג נתניהו. שרים בכירים התאיידו מהתפקיד הכפוי והמאולץ, ורגב מילאה את החלל מעל ומעבר למצופה. כשחזר מביקור מוצלח בהודו בינואר האחרון, היא סיפרה בעיניים נוצצות איך הגיע נתניהו לדרגת "מלך" בתת־היבשת ההודית, שאינה ממלכה אגב. כשליוותה אותו לאו"ם בספטמבר האחרון החניפה לו ולרעייתו: "ראש הממשלה אנחנו גאים בך, אוהבים אותך. הגברת נתניהו, תודה רבה לך על הרגישות שלך ועל הדרך שאת מובילה עם ראש הממשלה".

   

  זה לא מביך אותך?

   

  "לא. לא יודעת מה זה מביך כשמפרגנים לראש הממשלה".

   

  כשנתניהו חזר מהודו נתת את "נאום המלך". אחד השרים העיר אז: "זה כבר מתחיל להביך אותו".

   

  "מעניין אותי לדעת אם השר יודע מה נתניהו חושב או לא. אני יודעת שיש חוסר פרגון בין השרים, וחלק מהם מקנאים בקשר שיש לי עם בני הזוג נתניהו. אי־אפשר להתנהל על קנאה ועל עין צרה. אני הולכת עם האמת שלי. אני מעריכה את ראש הממשלה, אני מעריכה מאוד את אשתו".

   

  דברי חנופה לראש הממשלה זה בסדר. למה רלוונטי להזכיר כל פעם את רעייתו?

   

  "אני לא חושבת שזה דברי חנופה. זאת האמת. כשהוא מדבר על הביקור שלו בהודו ואתה רואה את התמונות איך קיבלו אותו כמו מלך, אז למה לא להגיד את המילים הטובות האלו? למה לא להתייחס אליה אם היא נמצאת שם? מה, היא נטע זר? כשאובמה ומישל מגיעים לאירוע אז כולם מדברים גם על מישל, אז למה על שרה לא? היא עשתה משהו רע?"

   

  למה זו רק את? למה שרים אחרים בליכוד לא?

   

  "זו תעודת עניות לשרים אחרים שלא יודעים לפרגן לראש הממשלה. ממה הם נבהלים? מה קרה? אם אתה מפרגן לראש הממשלה אתה לא נשאר עצמאי בדעה שלך? מה קרה? ראש הממשלה הוא לא בן־אדם? הוא לא רוצה לקבל לפעמים גם איזו מילה טובה? הוא עובד 24/7 בשבילנו".

   

  את מעריכה שגם נתניהו יכיר לך את הטוב במינוי לתפקיד בכיר יותר בממשלה?

   

  "אני לא עושה דבר כדי שיחזירו לי טובות".

   

  אני לא מאמין שפוליטיקאית כמוך לא מצפה לדיבידנד פוליטי על הפרגונים לנתניהו.

   

  "אני לא צריכה לקבל שום דיבידנד. ראש ממשלה רואה מה אני שווה בסקרים. הוא רואה איזו אהדה יש לי בציבור. רואה איך אני מובילה תהליכים. כולם מבינים, כולל כל השרים שמעקמים את האף, שאני נכס לליכוד. מה לעשות".

   

  האם את מרגישה לא בנוח ביחס לחשדות כלפי ראש הממשלה?

   

  "אני מרגישה לא בנוח שמלבישים עליו דברים כאשר בית המשפט לא קבע שזה נכון. כל עוד בית המשפט לא אמר אשם, שום דבר לא קיים מבחינתי. עומדת לו חזקת החפות וכך יש לנהוג בו".

   

  ישנן עובדות שאינן במחלוקת: במשך שנים נתניהו קיבל מתנות של סיגרים ושמפניות במאות אלפי שקלים.

   

  "מי אמר את זה? אתה?"

   

  נתניהו הודה בעובדות האלה.

   

  "אני לא יודעת מה הוא הודה ומה לא. אתה לא תכניס אותי לזה. כל ראש ממשלה קיבל מתנות כאלו ואחרות לאורך הקדנציות שלו. מחמירים מאוד עם נתניהו. לא נותנים לו יום אחד של שקט. נעשה לו עוול גדול. לאורך שנים תולים את ביבי בכיכר העיר". ¿

   

  yuval-k@yedioth.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 29.11.18 , 18:24