שישי 27 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  בן-דרור ימיני
  חדשות • 02.12.2018
  זמן להפסיק להתכחש
  בן דרור-ימיני

  שלום לך מיקי גיצין, מנכ"ל הקרן החדשה לישראל. לפני ימים אחדים פיטרה CNN את הפרשן מרק לאמונט היל בגלל קריאה ל"פלסטין חופשית מהים עד הירדן", שהמשמעות שלה היא קריאה אנטישמית לחיסול ישראל. פעמים רבות אמרת, גם פומבית וגם בשיחות בינינו, שאתה מתנגד להענקת תקציבים למי שתומכים בקריאות כאלה. הצהרת שאתה ציוני. היו ויש בינינו מחלוקות, אבל אני משוכנע שהתכוונת לכל מילה. זו הסיבה שהגנתי על הקרן כאשר הביקורת נגדה לא הייתה הוגנת.

   

  העניין הוא, גיצין ידידי, שגם בעבר וגם עכשיו היו ויש בקרן, ובעיקר בין נתמכיה, פעילות ופעילים, בתפקידים הבכירים ביותר, שדעותיהם דומות לאלה של היל. אציג לך כאן כמה דוגמאות.

   

  מנכ"לית הקרן למגיני זכויות אדם, שנתמכת על ידי הקרן, כינתה את ישראל "גזענית ורצחנית", ו"מדינת אפרטהייד יהודית וזמנית". היא גם תומכת בזכות לחיסול ישראל, שמתחזה ל"זכות השיבה". היא הולכת צעד קדימה וקוראת, כמו היל, ל"סיום הכיבוש מהירדן לים".

   

  בעבר כבר הפניתי את תשומת לבך ל"לוחמים לשלום", שמנהלים קמפיין רשת שכל־כולו תמיכה ב"זכות השיבה". אתה ואני יודעים, מר גיצין, שמדובר, למעשה, בשלילת זכות הקיום של ישראל. הם לא לבד. אחדים מראשי "בצלם" בעשורים האחרונים הם תומכים מוצהרים ב"זכות השיבה".

   

  והמצעד נמשך. חבר המועצה הציבורית של "בצלם" טען ש"ישראל גרועה מהמשטר הנאצי" וש"זה לא מספיק לדבר על המפלצת, צריך לעשות מעשה". אם זה לא עידוד לרצח, אז לא ברור מהו עידוד. ארגון "יש דין" מעסיק בלוגר שכתב (בבלוג הפרטי שלו), שישראל היא "תיאוקרטיה יהודית רצחנית", ולכן "את המדינה היהודית יהיה צורך להחריב בדם ואש, כדי שאפשר יהיה לבנות אותה מחדש כמדינה דמוקרטית".

   

  הקרן תומכת גם ב"שוברים שתיקה". ובכן, שניים מתוך שלושת חברי ההנהלה תומכים בסנקציות בינלאומיות נגד ישראל. חבר הנהלה שלישי פירסם מאמר תחת הכותרת: "חריג הוא מי שלא מוכן להרוג אזרחים". הישראלים, לדידו, הם לא בני אדם. הם חבורה של צמאי דם. והמנכ"לית שפרשה לאחרונה פירסמה מאמר שהוא למעשה תמיכה ב־BDS. זו הרוח הרעה ששוררת שם. ואתה מממן.

   

  בעבר אמרה סמנכ"ל הקרן לשגרירות האמריקאית שהיא "לא מודאגת מכך שלא תהיה מדינה יהודית, כי היא תהיה יותר דמוקרטית". אבל גם לאחר שאמרה את דברי הבלע הללו, היא עברה לתפקיד בכיר בעמותה אחרת שממומנת על־ידי הקרן. משהו דומה קרה גם לבכירה ב"בצלם". היא כתבה ש"ישראל גורמת לזוועות הגדולות של האנושות... ישראל מוכיחה דבקות בערכי הנאציזם". וגם היא מצאה לעצמה משכן חדש, במסגרת עמותה שנתמכת על־ידי הקרן. הקרן הוכיחה שהיא יכולה להתנער מגורמים מהסוג הזה. כך, למשל, הפסיקה הקרן את התמיכה ב"קואליציית נשים לשלום" בגין תמיכה בחרם על ישראל. זה היה צעד ראוי שממתין להמשך.

   

  לא ציינתי את שמות הפעילים הבכירים, מאוד בכירים, משום שהעניין הוא לא התחשבנות אישית. אתה מכיר את כולם. מדובר בעניין עקרוני. ואתה יודע שיש אצלכם עוד גופים ופעילים שמפיצים תעמולה דומה. הם אלה שמובילים עיתונאים כמו היל לשלול את זכות קיומה של ישראל. לא הצגתי כאן גופים כמו עדאלה, שהם סיפור בפני עצמו. אפשר להסתפק בדברים שהוצגו כאן. ואל תספר לי שוב שלקרן יש פעילות חשובה למען חברה צודקת. זה נכון, אבל הביקורת על גוף או אישיות פוליטית היא לא על המעשים הטובים אלא על העשרה אחוזים של מעשים פסולים. ואצלכם, שנינו יודעים, מדובר ביותר מעשרה אחוזים.

   

  מר גיצין, שרק לא תספר לנו ש"מדובר באנשים פרטיים". גם היל הוא איש פרטי. והוא פוטר. כך שיש לך הזדמנות להוכיח שהדברים שלך על כך שהקרן ציונית הם לא הונאה ולא מס שפתיים. ואם לא תעשה כלום, אז אל תתלונן בפעם הבאה שמישהו יאמר שהקרן החדשה היא אנטי־ציונית. הכדור אצלך.

   


  פרסום ראשון: 02.12.18 , 23:29