ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 10.12.2018
  חנוכה שמח ממצרים
  הנשיא א־סיסי הודיע שיקדיש 71 מיליון דולר לשיפוץ אתרי המורשת היהודיים במצרים • לראשונה צוין חג החנוכה בקהיר באירוע משותף ליהודים, מוסלמים ונוצרים
  סמדר פרי

  שר הארכיאולוגיה של מצרים, חאלד אלענאני, מגלה: הנשיא א־סיסי החליט להקדיש 71 מיליון דולר לשיפוץ אתרי המורשת ובתי הכנסת היהודיים במצרים. עוד הוסיף, כי חלק מבתי הכנסת יפסיקו לכהן כבתי תפילה ויהפכו לאתרי סיור פתוחים לקהל הרחב, מקומיים ותיירים.

   

  לאחרונה נמסרו לממשלת מצרים 500 פריטים שנאספו בבתי הכנסת והם יוצגו לקהל הרחב. בקהיר יש 13 בתי כנסת, אולם רק שלושה מהם פעילים: בית הכנסת "שערי שמיים", בית הכנסת "בן עזרא" בעבאסייה ובית הכנסת של בני העדה הקראית.

   

  "יש חשיבות בשיקום בתי הכנסת היהודיים, בדיוק כמו שיפוץ המורשת הפרעונית, האיסלאמית והקופטית", הדגיש השר המצרי. "צריך לזכור, שהפריטים היהודיים ובתי הכנסת שייכים לממשלת מצרים".

   

  הנשיא א־סיסי הבהיר עוד, כי בתהליך השיפוץ לא תהיה "מעורבות זרה" (ניסיונות התערבות ומימון של ארגונים יהודיים בחו"ל), וכי כל העבודות יתבצעו בידי אזרחים מצרים בלבד, בהקצאת כספי ממשלת מצרים.

   

  "רוב בתי הכנסת נמצאים כיום במצב גרוע, וחייבים לעבור שיפוץ כדי להפוך אותם למרכזי מבקרים", הסביר אלענאני, בהופעה מיוחדת בפרלמנט של מצרים. עוד סיפר כי רשויות המלחמה בהברחות הצליחו לאתר בנסיכות שארג'ה במפרץ הפרסי מאות פריטים שנגנבו מבתי הכנסת בדרכם לאירופה. לטענתו, גם לאיטליה הוברחו פריטים יהודיים, איסלאמיים ופרעוניים, "ואנחנו מנהלים משא ומתן עם ממשלת איטליה להחזירם".

   

  בפעם הראשונה צוין חג החנוכה בקהיר באירוע משותף ליהודים, מוסלמים ונוצרים. ראש הקהילה היהודית, מאגדה הארון, הזמינה לבית הכנסת המפואר "שערי שמיים", הנמצא בעיבורה של קהיר, עשרות אורחים לא יהודים וערכה טקס הדלקת הנר האחרון של חנוכה. היא הסבירה את משמעות החג, וקראה לנוכחים להשתתף בטקס מיוחד. במצרים נותרו פחות מתריסר יהודים, שרידי הקהילה היהודית הגדולה, רובם קשישים.

   


  פרסום ראשון: 10.12.18 , 23:52