שלישי 26 במרץ 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: AP
  24 שעות • 19.12.2018
  העכביש שיחיה לנצח
  דמות הקומיקס האהובה בכל הזמנים חוזרת בסרט אנימציה חדש שמבוגרים וגם ילדים ייהנו ממנו
  בנימין טוביאס

  טוב, איך לעזאזל שוב עולה למסכים סרט חדש של ספיידרמן, הפעם באנימציה? הו, שאלה מצוינת. זו כבר הגרסה הרביעית לאיש העכביש בפחות מ־20 שנה, אחרי סדרות הסרטים בכיכוב טובי מגווייר (שלושה סרטים), אנדרו גארפילד (שניים כושלים) וטום הולנד (שלוש פעמים עד כה בסרטי מארוול, ויהיו עוד פעמיים לפחות).

   

  לפני ש"ספיידרמן: ממד העכביש" הוא סרט, מדובר במזימה חמדנית של ראשי אולפן יצירתיים: איך מצליחים לסחוט עוד קצת כסף מדמות הקומיקס האהובה בכל הזמנים – כן, יותר מבאטמן ומסופרמן – כשהזכויות עליה מנתרות כל כמה שנים מאולפן לאולפן, ממפיק למפיק, כמו חרק חמקני. את הנוכחי אגב מפיק (שוב) הישראלי אבי ארד – לשעבר מייסד אולפני "מארוול" שעבר לשתף פעולה עם היריבה "סוני" – והסמטוחה המשפטית הזו כבר פירנסה לא מעט עורכי דין ורואי חשבון בהוליווד.

   

   

   

  ואחרי שליגלגנו, נאמר ש"ספיידרמן: ממד העכביש" הוא כנראה הפתרון היצירתי, החמוד והנבון ביותר שסוני יכלו לעשות כדי לצאת בכבוד מהמִחזוּר: לא עוד גרסה חיה, עם אותו סיפור שחוק על פיטר פארקר שננשך על ידי עכביש רדיואקטיבי, ראה את דודו נהרג, ממלמל "עם כוח רב מגיעה אחריות גדולה" וכל היאדה־יאדה־יאדה.

   

  "ממד העכביש" בכלל מתחיל לא כסרט על ספיידרמן, אלא כסיפור חדש על נער אחר, לטיני־שחור מניו־יורק בשם מיילס. אחרי שספיידרמן (הלבן) נהרג, מתחילים להגיע לעולמו בנסיבות מוזרות כל מיני ספיידרמנים אחרים, שונים ומשונים, מעולמות אחרים וסגנונות שונים. אחד מהם מדובב באופן קורע למדי על ידי ניקולס קייג', בדמות שכבר הפכה לקאלט.

   

  למעשה, סוני עושים סרט שהוא קודם כל בדיחה קפיטליסטית מודעת לעצמה על כך שכל אחד רוצה לעשות גרסה משלו לספיידרמן. לא מפתיע שהאיש שעומד מאחורי הסרט הוא פיל לורד המבריק, אחד משני יוצרי "סרט לגו" ו"רחוב ג'אמפ 21" – סרטים הוליוודיים חמדנים שצוחקים על עצמם בלי סוף שהם הוליוודיים וחמדנים.

   

  כל זה יוצר סרט מבדר למדי, לא גדול, שלפרקים מרשה לעצמו להתפרע ולצחוק על עצמו ועל הפרנצ'ייז – לפני שהוא חוזר לתלם ולסוף בנאלי למדי. אבל הדרך לשם מבדרת ומענגת, האנימציה יפה (אבל גם קצת היפראקטיבית מדי), והעיקר: הילדים ייהנו.

   


  פרסום ראשון: 19.12.18 , 20:58