yed300250
הכי מטוקבקות
  עמית סגל
  7 ימים • 27.12.2018
  משפט שלמה
  עמית סגל בוחר בשלמה פילבר, פעם יועצו ואיש אמונו של נתניהו, והיום עד מדינה נגדו, כי דבריו יכריעו גורלות (או שלא)
  עמית סגל

  אם תיקי נתניהו הם סיפור השנה, ותיק 4000 מסתמן ככבד בתיקים, ועדי המדינה יכריעו את גורל התיק, אז שלמה פילבר הוא מועמד רציני לתפקיד איש השנה. סיפורו של כל עד מדינה הוא דרמה אנושית: העוזר או המזכירה, הנהג או היועצת שהופכים מאנשי אמון למודיעים משטרתיים. בניסיון להסביר לעצמם ולעולם את מה שרבים בציבור רואים כמלשינות ("יהודה איש קריות", בלשונו של יהורם גאון), הם מספרים לעצמם ולעולם סיפור על הבוס שנטש ובגד. שולה זקן חתמה על הסכם עד מדינה אחרי שלטענתה אהוד אולמרט לא אמר לה שלום בחתונה (אבל באורח פלא הקליטה אותו שנים קודם, מן הסתם הכפתור נלחץ בטעות); ניר חפץ סיפר שהזדעזע מהשפעתו של יאיר נתניהו על החלטות ביטחוניות (ולכן חודשים אחר כך עוד דיברר במרץ את המשפחה).

   

  הסיפור של שלמה פילבר שונה. היועץ הקרוב, שהפך למנהל קמפיין הליכוד שהפך למנכ"ל משרד התקשורת ואז הפך לעד מדינה, אינו טוען שנתניהו בגד או התנכל. ראש הממשלה החרים מועמדים בבחירות המקומיות כי נחשדו שעבדו עם מנכ"לו לשעבר, אבל פילבר ישים כנראה מח"ל גם ב־2019. חתימתו על הסכם עד מדינה לא נצבעה בגוונים אידיאולוגיים או אישיים. הוא מתאר ב־2018 את עסקת עד המדינה במילים דומות מאוד לאלה שבהן תיאר ב־2015 את עסקת המיזוג של בזק ויס: מיקסום רווחים בל־יגונה ממצב דברים לא מזהיר. הדיל השנה די השתלם מבחינתו: בלי העמדה לדין פלילי, בלי שנים של סיוט משפטי ובלי הוצאות של מיליונים.

   

  בהתאמה, יש פער בלתי ניתן לגישור בין התקוות שתולה הפרקליטות בעד המדינה החשוב שלה לבין החשיבות המועטה מאוד שהעד מייחס לעצמו. בראיון לפני חודשיים טען: "אמרתי אמת בראיונות לתקשורת, אמרתי אמת בוועדות הכנסת וגם אמרתי אמת במשטרה". תזכורת: בכנסת וברדיו הוא הסביר שוב ושוב שכל ההחלטות על בזק התקבלו באופן מקצועי, ללא הטיה או לחץ מצד נתניהו. "אני לא יודע מה קורה בוואלה", אמר באחד הראיונות ב־2017, "אני כן יכול לומר בצורה הכי ודאית בעולם שכל ההחלטות שמתקבלות במשרד התקשורת ביחס לחברת בזק מתקבלות בצורה מאוד מקצועית, בעבודת מטה מסודרת, ואין שום העדפה ולא יכולה להיות". אמירה כזו כמוה כהזמנה לפרקליטי נתניהו לקרוע אותו בחקירה הנגדית, אי־שם בשלהי 2021. אולי בסתר ליבו הוא אפילו קצת מקווה לכך?

   

  "בסוף כולם יבינו למה חתמתי", זרק לפני חודשיים רמז עבה. האם הפרקליטות קנתה במחיר מנופח עדות ללא תוכן ממשי? או שפילבר משנמך את תוכן דבריו כדי לשרוד בסביבתו האידיאולוגית והאישית, שתיהן ימין דתי, ביביסטי? הוא עדיין מקווה שהשאלה הזו לא תוכרע, כי בסוף לא יהיה משפט. או שתיחתם עסקת טיעון או שהיועץ יחליט איכשהו להימנע מכתב אישום. אפשר להבין אותו: אם נתניהו יועמד לדין בתיק 4000, זה יהיה לא רק משפט נתניהו אלא גם משפט שלמה. ועד המדינה המרכזי יהיה בתפקיד התינוק שייקרע לגזרים.

   

  yed660100