ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  "הטיפולים גורמים לנזקים נפשיים". מצעד הגאווה | צילום ארכיון: יאיר שגיא
  חדשות • 06.01.2019
  ההסתדרות הרפואית נגד טיפולי ההמרה
  התופעה הזו נפוצה בעיקר בקרב בני נוער: הומואים ולסביות נשלחים לטיפול פסיכולוגי שמטרתו להפוך אותם ל"נורמלים" • כעת נייר עמדה חדש של ההסתדרות הרפואית קובע: הטיפולים מזיקים ולכן אסור לרופאים לבצע אותם או להפנות אליהם • "אין מקום לאף טיפול המבוסס על ההנחה שהומוסקסואליות היא מחלה או הפרעה הדורשת טיפול"
  רותם אליזרע

  פרסום ראשון: נייר עמדה חדש של ההסתדרות הרפואית קובע שאסור לרופאים לבצע טיפולי המרה או להפנות לטיפולים אלו. "יש סכנה מיוחדת בהפניית ילדים ובני נוער לטיפולים לשינוי הנטייה המינית", כך נכתב באשר לתופעה הנפוצה בעיקר במגזר הדתי.

   

  במידה שרופא יעבור על ההנחיה החדשה, ניתן יהיה להגיש נגדו תלונה לוועדת האתיקה של ההסתדרות הרפואית. זו עלולה להטיל עליו סנקציות - החל מנזיפה והתראה ועד שלילת חברותו בארגון.

   

  "מסקירת ספרות מקיפה ומניירות עמדה של ארגונים נוספים עולה הסכמה כי אין מקום לאף טיפול המבוסס על ההנחה שהומוסקסואליות היא מחלה או הפרעה הדורשת טיפול. הטיפולים לשינוי הנטייה המינית לא נמצאו כיעילים והם אף עלולים לגרום לנזקים נפשיים ובהם חרדה, דיכאון ואובדנות", נכתב בנייר העמדה שעליו חתומים האיגוד הישראלי לפסיכיאטרייה, החברה הישראלית לרפואת מתבגרים, האיגוד הישראלי לרפואת ילדים והחברה לקידום הבריאות בקהילת הלהט"ב, איגוד רופאי המשפחה והאיגוד הישראלי לפסיכיאטרייה של הילד והמתבגר.

   

  עוד נכתב בנייר העמדה, כי טיפולי ההמרה יכולים לגרום לנזקים כמו בידוד ונסיגה חברתית, קושי בקשירת קשרים אינטימיים וביחסי מין, פגיעה באמונה הדתית, כעס וריחוק כלפי ההורים, ועוד.

   

  וזה לא הכל - בטיפולי ההמרה מעורבים לא אחת "מטפלים" שאינם עומדים בקריטריונים המקצועיים שנקבעו בעבור אנשים העוסקים בטיפול נפשי. "נוסף על הנזק מטיפול שאינו ראוי כשלעצמו, עלול להיגרם נזק מקבלת טיפול מאדם שאין לו הכשרה לטפל. כמו כן, קיים סיכון מוגבר להתעללות וניצול של ילדים ובני נוער", כך נכתב.

   

  בהסתדרות הרפואית טוענים שהטיפול היחיד שניתן להפנות אנשים הסובלים מקונפליקט פנימי הוא טיפול פסיכותרפי שיתמקד בקונפליקטים ובסבל הנלווה.

   

  נדב שוורץ (36), פעיל בקהילה הלהט"בית בירושלים, חווה על בשרו טיפולי המרה קיקיוניים. "פניתי לארגון שנקרא 'עצת נפש'. הם הצמידו לי 'מטפל' שהוא לא איש מקצוע, שניסה להסביר לי שאבא שלי הפך אותי להומו ואחרי הטיפול אני כבר לא אמשך יותר לגברים".

   

  שוורץ לא לבד. כמוהו עוד גברים רבים נשלחו לטיפולי המרה, והוא עצמו מסייע להם. "אני מכיר כאלו שנשלחו לעקוב ולצלם בחורות בסתר או לאונן על תמונות של נשים בבית. חלקם עברו עונשים פיזיים הכוללים הלקאה בגלל משיכה לגברים".

   

  יו"ר איגוד הפסיכיאטרייה בישראל, ד"ר צבי פישל, הסביר כי לטיפולי המרה אין שום יכולת לשנות זהות מינית. "אני מקווה שרופאים יבינו שאם הם מבצעים הפניה של מטופל להליך שכזה הם מסתכנים בכך שהם עוברים עבירה על כללי האתיקה של הארגון", הבהיר ד"ר פישל.

   

  ד"ר רותי גופן, יו"ר שותפה של החברה לרפואת להט"ב, שפנתה להסתדרות הרפואית בבקשה להוציא את נייר העמדה, הוסיפה: "ראינו צורך בכך שגם ההסתדרות הרפואית והממסד הרפואי בארץ יביעו את עמדתם המקצועית בקול ברור. ההנחיות האלו חשובות ויכולות להציל נפשות".

   


  פרסום ראשון: 06.01.19 , 23:18