ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: דנה קופל
  חדשות • 10.01.2019
  אבירי המזל הכפול
  כמה ימים לפני התקרית שבה התנתקה חופת מטוס אף־15 במהלך טיסה, אירעה באותה טייסת תקרית לא פחות דרמטית • מטוס קרב של חיל האוויר המצרי חדר, ככל הנראה בטעות, לשטח ישראל, ו"ננעל" על אחד המטוסים של טייסת "אבירי הזנב הכפול" שהיה בטיסת אימון • בקוקפיט ישב באותה שעה סא"ל מ', מפקד הטייסת • כעבור כמה רגעים הבין הטייס המצרי את הטעות, וחזר לשטח מצרים ללא עימות
  יוסי יהושוע

  השבוע הסוער של טייסת "אבירי הזנב הכפול": בשבוע שעבר הסעיר את המדינה סיפורו של מטוס האף־15, שהחופה שלו התנתקה תוך כדי טיסה בגובה 30 אלף רגל. באותה תקרית דרמטית הצליחו צוות המטוס, הטייס סרן י' והנווט סגן ר', להנחית בקור רוח את המטוס למרות התקלה החמורה. עכשיו מתברר שכמה ימים קודם לכן חוותה אותה טייסת בדיוק אירוע לא פחות מטלטל.

   

  כמה ימים לפני תקרית החופה, מטוסים של טייסת "אבירי הזנב הכפול" היו בעיצומה של טיסת אימונים מעל המים הטריטוריאליים של ישראל. בקוקפיט של אחד ממטוסי האף־15 "בז" ישב סא"ל מ', מפקד הטייסת.

   

  לפתע הבחינו בבקרה של חיל האוויר כי מטוס קרב מסוג אף־16 של חיל האוויר המצרי חודר לתוך שטח ישראל. ככל הנראה, הטייס המצרי התבלבל במהלך הניווט וחצה מבלי משים את הגבול.

   

  הבקר האווירי הפנה את סא"ל מ' לעבר המטוס החודר. ואז, הופתע מפקד הטייסת לגלות שהטייס המצרי, שכנראה נלחץ מאוד, נועל עליו את המכ"מ שלו. לאחר כמה שניות מתוחות, הבין הטייס המצרי מה אירע ו"התאפס על עצמו". סא"ל מ' ליווה את המטוס המצרי עד שזה חזר לשטח מצרים.

   

  צילום: AFP
  צילום: AFP

   

   

  חשוב לציין: לפעולה שהטייסים מכנים "נעילה" עלולה להיות משמעות מרחיקת לכת, במקרה שבו מטוס נועל את המכ"מ שלו על מטוס אחר למטרת תקיפה. במקרה כזה, המערכות שלו עוקבות אחר המטרה וממתינות לרגע שבו הטייס יחליט לשגר לעברה טיל אוויר־אוויר - וילחץ על הכפתור. אבל במקרה זה, הטייס המצרי היה בטוח שהמטוס שמולו שייך למבנה שלו, וננעל עליו שלא למטרת תקיפה, אלא בניסיון לבדוק האם הוא אכן אחד מחבריו.

   

  לאחר שהאירוע הסתיים, בוצעו תחקירים ראשוניים. מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, לא היה שבע רצון והעיר בפורום מפקדים כי התקרית היתה צריך להסתיים ב"התנהלות מבצעית אחרת". האלוף נורקין העיר, כי מפקד הטייסת לא גילה עירנות מספקת ולא ביצע את סט הפעולות הנדגרשות כדי להימנע מנעילת המכ"מ - גם אם היא לא היתה למטרות תקיפה.

   

  התקרית שבה הוזנק האף־15 לעבר המטוס המצרי קרתה בסמיכות מעניינת לראיון שהעניק נשיא מצרים, א־סיסי, לתוכנית "60 דקות" של רשת CBS האמריקאית. בראיון אמר א־סיסי כי למצרים יש מגוון רחב של שיתופי פעולה עם ישראל. א־סיסי טען בראיון כי לעתים מטוסי חיל האוויר המצרי טסים מעל שטח ישראל כדי להגיע למטרות דאעש שאותן הם תוקפים. לאחר הקלטת הראיון, מסיבה שעדיין אינה ברורה, התחרט א־סיסי וביקש לגנוז אותו. הרשת האמריקאית סירבה, ושידרה את הראיון בתחילת השבוע.

   

  לפני ימים אחדים התייחס מפקד הטייסת סא"ל מ', בראיון ל"24 שעות", למשימות של יירוט מטרות זרות: "זה לא חריג, זה קורה כמעט כל יום. עם כל מגוון הכלים שטסים באוויר, ממטוסי נוסעים ועד מזל"טים, כשאחד מהם מתקרב לגבולות המדינה באופן מחשיד, אנחנו מזנקים לעברו כדי לוודא שאנחנו משמרים את הריבונות שלנו".

   

  על האתגרים שניצבים בפני טייסי קרב, אמר סא"ל מ': "הפחד לא קיים, ואני לא אומר את זה במובן המצ'ואיסטי. יוצאים לגיחה משימתיים, ערניים, עם רצון לבצע את המשימה ולחזור בשלום. אנחנו לא מפוחדים, אבל גם לא שאננים. המטוס הוא לא מקום בטוח, אבל הוא מכונת מלחמה מעולה, שאם אתה מפעיל אותה כמו שצריך, תחזור בשלום".

   

  מדובר צה"ל נמסר אמש בתגובה לאירוע כי ״בין חיל האוויר המצרי לחיל האוויר הישראלי יש תיאום אווירי בטיחותי וכך היה גם במקרה המדובר. המטוסים לא היוו איום הדדי.״

   


  פרסום ראשון: 10.01.19 , 23:54