ראשון 20 באוקטובר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: מוטי קמחי
  חדשות • 10.01.2019
  עמד במבחן
  קריאות גנאי, שריקות בוז ואפילו הנאום התוקפני של איתן כבל, לא מנעו מאבי גבאי לקטוף הישג פוליטי בוועידת המפלגה: שלושת השריונים שלו אושרו וכן תקנון הבחירות החדש שהציע • אולם הפילוג בעבודה העיב על הניצחון • "הכישלון שלנו בסקרים הוא נטו גבאי", מתח כבל ביקורת חריפה, ושלף בדיקת פוליגרף כדי להוכיח שיו"ר המפלגה הוא שקרן
  יובל קרני | כתבנו לענייני מפלגות

  לראשונה מאז פירוק המחנה הציוני והפילוג מציפי לבני, התכנסו אמש אלפי פעילי מפלגת העבודה בגני התערוכה ואישרו את שלושת השריונים ברשימה שביקש היו"ר אבי גבאי, וכן את תקנון הבחירות החדש שהציע. גבאי התקבל במקום בקריאות עידוד אך ספג לא מעט שריקות בוז והתנגדויות עזות מצד חבריו למפלגה ובראשם ח"כ איתן כבל.

   

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בנאומו חזר גבאי על קריאתו ללפיד ולגנץ שלא להצטרף לקואליציה של נתניהו אחרי הבחירות. "במדינה נורמלית ראש ממשלה לא תוקף את רשויות החוק. אתם לא יכולים להזדעזע מההתקפות של נתניהו על רשויות החוק ואז לרוץ ולהצטרף לקואליציה שלו. אני קורא לכם, הצטרפו לקואליציה של שינוי".

   

  לאורך הוועידה, הפריעו מתנגדיו של גבאי באמצעות משרוקיות וצעקות מהשורות שבקדמת האולם. הם דרשו להדיח את גבאי ולהחליפו, אך נאלצו להסתפק במחאה קולנית בלבד. "למרות כל הרעש הזה אני גאה במפלגה שלנו", הגיב להם גבאי. כשהצעקות נגדו באולם התגברו, הוא כבר נשמע חסר סבלנות: "הביקורת שלכם לא תשיג דבר מלבד כמה כותרות", אמר למתנגדים.

   

  אך חרף המשרוקיות והקריאות של גבאי לאיש המפתח בבחירות, בני גנץ, מי שגנב את ההצגה היה דווקא ח"כ איתן כבל, שעמד באופן גלוי מאחורי המחאה והמרד נגד גבאי.

   

  "אני מודה. טעיתי בקשר אליך, טעינו כולנו. טעיתי כשתמכתי בך בסיבוב השני מול ידידי עמיר פרץ. עמיר חברי, אני לוקח אחריות על הטעות שלי. אני מתנצל בפניך", צעק כבל מעל הבמה, "לכן, אני מתחייב כאן שאם נקיים בחירות מהירות ליו"ר שיוביל אותנו אני לא אתמודד".

   

   

   

  לאחר מכן שלף את השפן מהכובע: בדיקת פוליגרף שעבר באותו היום כדי להוכיח שגבאי משקר. "גבאי טען ששיקרתי על כך שאיים כי יחריב את המפלגה עלינו ועליו. לכן יזמתי בדיקת פוליגרף ונמצאתי דובר אמת. שוב התגלה ששיקר ולא בפעם הראשונה", אמר כבל תוך שהוא מנופף בדפים. "קיבלת גיבוי מעל ומעבר. כשהצלחת - לקחת את כל הקרדיט לעצמך. עכשיו כשאתה מתרסק אתה מאשים אותנו. יש גבול. הכול עליך. הכישלון הזה הוא 'נטו גבאי'. אני קורא לפריימריז פתוחים עוד לפני הבחירות כדי להחליף אותך".

   

  גם ח"כ איילת נחמיאס־ורבין דיברה אמש מדם ליבה ואמרה כי התקנון שגבאי העביר הוא "אנטי דמוקרטי", כלשונה. "הוא טוען שזה ארגז הכלים שלו לעבוד אבל מדובר בארגז כלים לסתימת פיות", אמרה, "גבאי דורש צייתנות אבל צייתנות לא קיימת במפלגה דמוקרטית". נחמיאס־ורבין טענה, כי לאחר הנאום ניגשה ללחוץ את ידו של יו"ר המפלגה גבאי, אולם הוא התעלם ממנה.

   

  מי שתפס אמש את עמדת "המבוגר האחראי" במהלך הוועידה הסוערת היה ח"כ עמיר פרץ, שהפסיד לגבאי בסיבוב השני בפריימריז.

   

  ח"כ פרץ נשא נאום מאחד, הביע תמיכה בגבאי לראשות הממשלה וקרא לעמוד מאחוריו: "רק אם נקפיד על המשמורת המשותפת בגוש המרכז-שמאל נביא תקווה לשינוי ולהחלפת השלטון המסואב הזה".

   

  לבסוף, למרות כל זעקות השבר והגילוי הדרמטי של כבל, אושרה דרישתו של גבאי לשלושה שריונים אישיים ברשימת המפלגה לכנסת, במקומות 2, 10 ו־16.

   

  "אלפי חברות וחברי מפלגת העבודה הוכיחו שאנחנו מחויבים לשינוי בישראל", אמר גבאי בסיומה של הוועידה. "הניצחון הערב הוא תחילת הדרך. אנחנו הולכים לעבוד קשה ולהפתיע בגדול".

   


  פרסום ראשון: 10.01.19 , 23:57