שישי 10 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  גל גדות
  7 לילות • 15.01.2019
  תפתחו ת'סטורי
  מה המחיר לפרסום בסטורי של בר רפאלי? כמה עוקבים שחשודים כמזויפים יש לרותם סלע? מי עוקב יותר אחרי אייל גולן, גברים או נשים? איזה כוכב מקומי שווה הכי הרבה כסף באינסטגרם? ומי לא מוכנים לפרסם ברשת החברתית? תעשו לייק לרשימת הישראלים החזקים ביותר באינסטגרם רז שכניק
  רז שכניק

  ב־2010 עלתה לאוויר האפליקציה אינסטגרם, ומאז שום חוויה לא נראית - לפחות כלפי חוץ - אותו הדבר. האוכל טעים יותר, החופשות נוצצות יותר, אפילו הקקי של הכלב מריח טוב יותר עם הפילטר הנכון. שש שנים אחרי הגיע שלב נוסף באבולוציה: הסטוריז. 15 שניות לספר סיפור, ונדמה עכשיו שמי צריך יותר מזה? האפליקציה מייצרת תחושה של תקשורת ישירה עם הסלבריטאים הגדולים בארץ ובעולם שמשתפים את חייהם ברשת. מכוכבות פופ, דרך ספורטאים ועד שפים ומובילי רשת שהפכו לכאלה בזכות פרופילים מוצלחים. ככה תוכלו להרגיש שאתם יודעים ממקור ראשון מה קים קרדשיאן לובשת ממש עכשיו, איך לברון ג'יימס מרגיש בדרך חזרה ממשחק או מה יש במקרר הגבינות של ניקול ראידמן, למשל. מעבר לתופעה החברתית המהדהדת, הצלחה באינסטגרם הפכה למבחן כוח של ממש, כשהכסף הגדול מוזרם בהתאם, תמורת העלאת פוסטים וסטוריז מסחריים.

   

  × × ×

   

  עם פתיחת 2019, צללנו לבדוק את עוצמת המפורסמים הישראלים באינסטגרם. יחד עם חברת SHOUT, המתמחה בניתוח של מובילי רשת וחיבור למותגים ברשתות החברתיות, הרכבנו את דירוג עשרת הפרופילים הפופולריים, לצד המחיר ששווה כל פוסט או סטורי. על מה התבססנו: מספר העוקבים, מספר הלייקים הממוצע, מספר התגובות הממוצע, רמת המעורבות, מדד שבוחן את כמות התגובות והלייקים של העוקבים ביחס למספרם, רמת השיח סביב המדורגים ברשתות החברתיות - המשפיעה על מחירים למפרסמים, וגם אחוז העוקבים הדוממים, שייתכן שהם פיקטיביים או שאינם פעילים, ונקראים בשפה המקצועית "גוסט" (רוחות). ב־SHOUT מסבירים שלא מדובר בעוקבים קנויים, וכי בשנה האחרונה נרשמת מגמת עלייה של בוטים שנדבקים לפרופילים. במקביל, בדקנו בעולם הפרסום, השיווק ויחסי הציבור את רמות המחירים לפוסטים ולסטוריז של עשרת המובילים. נתוני מספר העוקבים נכונים למועד סגירת הגיליון.

   

  × × ×

   

  "הרשימה הזו מבוססת על הפעילות שאנחנו רואים באינסטגרם, אבל לא רק שם, אלא על ההשלכות של אותה פעילות על חזיתות אחרות במדינה", מסביר חן חסון, מנכ"ל SHOUT. "תמונה או סטורי של אייל גולן לא נעצרים שם, אלא מייצרים דיבור ויחסי ציבור מעבר להופעה שלהם באינסטגרם. יש בעלי פרופילים ישראלים שמחזיקים גם הם במאות אלפי עוקבים, אפילו ביותר ממיליון, דוגמת הקריקטוריסט יהודה דביר שמחזיק ב־3.8 מיליון עוקבים, אבל לא נכנס לדירוג העשרה. הוא בוודאי משפיע על עולמות הקומיקס בעולם, אבל לא בהכרח על רמת השיח הישראלי המקומי. גם אביטל כהן, מובילת דעה בעולמות הפיטנס, מחזיקה מעל למיליון עוקבים באינסטגרם אבל לא בהכרח תגרור אייטמים ברחבי הרשת, כמו רותם סלע, למשל. יש גם פרופילים בעלי עשרות אלפי עוקבים בלבד שמייצרים שיח באינסטגרם לא פחות מעשרת הפופולריים, למשל ליאל אלי, בחורה עם 160 אלף עוקבים שלא שמעת עליה, אבל נחשבת לכוח עולה בתחום בזכות סרטוני הומור. היא בהחלט יכולה להניע לרכישות צרכניות את העוקבים שלה, משהו שסלבס רבים לא מסוגלים. מצד שני, פוסט של בר רפאלי או אייל גולן יגיע ל'ידיעות אחרונות' או גיא פינס בהסתברות גבוהה יותר".

   

  1 - גל גדות

  גדות מחזיקה במספר עוקבים מרשים מאוד גם בקנה מידה עולמי. לבד מארצות־הברית, מתברר שהיא אהודה במיוחד בהודו, ובאירופה אהובה על ידי האיטלקים. גדות בולטת באחוז מעורבות גבוה ביחס לכמות העוקבים. שיעור הגוסטינג (עוקבים מפרופילים לא פעילים, שעשויים להיות פיקטיביים) שלה גם הוא גבוה, סביב 33 אחוז, אבל הגיוני ביחס למספר העוקבים, ושיעור הלייקים שלה מבוטים יחסית נמוך (שבעה אחוזים). גברים עוקבים אחרי גדות בדיוק כמו נשים, שוויון מוחלט, אך נשים בכל זאת נוטות לעשות יותר לייקים מאשר הגברים.

   

  עוקבים: 27.3 מיליון

  לייקים בממוצע: 1.156 מיליון

  תגובות בממוצע: 5,157

  מחיר לפוסט/סטורי: אין כזה, מאחר שוונדר וומן מעלה פוסטים או סטוריז רק במסגרת קמפיינים שאליהם היא מחויבת כפרזנטורית. בהנחה שהייתה "יוצאת לשוק", מחירה היה עומד על עשרות אלפי דולרים עד 100 אלף דולר לפוסט.

  עוקבים שחשודים כפיקטיביים: 33%

   

  2- בר רפאלי

  30 אחוז מהעוקבים של רפאלי מגיעים מישראל, היתר מחו"ל. החשיפה הבינלאומית שקיבלה בעבר, עם שערים במגזינים חשובים (וכמובן הזוגיות עם לאונרדו דיקפריו) הביאה לאהדה רבה גם בארצות־הברית ובאיטליה. נשים עוקבות אחרי רפאלי הרבה יותר מגברים (61 אחוז מול 39 אחוז), וגם מפרגנות לה הרבה יותר בלייקים (66 אחוז). אין שום תזוזה בולטת בפרופיל של רפאלי, לטובה או לרעה, בעקבות פרשת המסים האחרונה.

   

  עוקבים: 2.8 מיליון

  לייקים בממוצע: 41,452

  תגובות בממוצע: 319

  מחיר לפוסט/סטורי: 100-80 אלף שקל

  עוקבים שחשודים כפיקטיביים: 20%

   

   
  צילום: אייל נבו
  צילום: אייל נבו

   

  3 - נטע אלחמיסטר

   

  רוב העוקבים והלייקים של אלחמיסטר מגיעים מישראל, 26 אחוז רשומים בארצות־הברית, שם אלחמיסטר עושה יותר ויותר פעילות בשנתיים האחרונות באירועים הקשורים לאופנה. רוב העוקבים שלה הם נשים, כשדור ה־Y שולט שם וגם בעוגת הלייקים שהיא מקבלת. עשירית מהלייקים שאלחמיסטר מקבלת מגיעים מבוטים, ובאשר לרוחות, שם המספר גבוה יותר.

   

  עוקבים: 1.4 מיליון

  לייקים בממוצע: 48,566

  תגובות בממוצע: 404

  מחיר לפוסט/סטורי: 60-40 אלף שקל

  עוקבים שחשודים כפיקטיביים: 21%

  צילום: ענת מוסברג
  צילום: ענת מוסברג

   

  4 - אנה זק

  עוד לא בת 18, זק היא מטאור האינסטגרם של ישראל אחרי שדמותה נולדה באפליקציה מיוזיקלי וצברה עוד ועוד עוקבים. 55 אחוז מהעוקבים שלה הם מהארץ, אבל יש לה נוכחות לא רעה בכלל גם בקרב גולשים מארצות־הברית, איטליה וגרמניה. הפרופיל של זק הוא גם אחד הפעילים ברשת מבין הישראלים, וכן מספרים גבוהים מאוד של לייקים ותגובות, יותר משל רפאלי ואלחמיסטר. למרות המיצוב שלה ככוכבת נוער, זק מחזיקה בכמות עוקבים יפה גם בגילי 19 עד 25.

   

  עוקבים: 1.2 מיליון

  לייקיים בממוצע: 83,012

  תגובות בממוצע: 1,526

  מחיר לפוסט/סטורי: 50-25 אלף שקל

  עוקבים שחשודים כפיקטיביים: 24%

   

   
  צילום: רפי דלויה
  צילום: רפי דלויה

   

  5 - מריה דומרק

  הרבה יותר גברים מנשים עוקבים אחרי דומרק, שדווקא מקבלת לייקים יותר מנשים. לאחרונה היא חווה נטישת עוקבים. דומרק תצטרך לייצר יותר תוכן משמעותי כדי להישאר ברמה גבוהה של פופולריות. גם היא סובלת מיותר מדי לייקים של בוטים ושיעור הגוסט שלה מגיעה כמעט ל־22 אחוז.

   

  עוקבים: 1.2 מיליון

  לייקים בממוצע: 37,160

  תגובות בממוצע: 450

  מחיר לפוסט/סטורי: 30-10 אלף שקל

  עוקבים שחשודים כפיקטיביים: 22% 

   

  צילום: טל שחר
  צילום: טל שחר
   

   

  6 - רותם סלע

  הפרופיל של רותם סלע מצטיין באחוזי מעורבות יפים, כמות עוקבים גבוהה מישראל והמון נשים ובנות צעירות. גם הלייקים שלה מגיעים בעיקר מישראל ומבנות. כמות העוקבים החשודים שלה לא טובה והגוסטינג שלה מגיע ל־23 אחוזים. עליית העונה של 'הכוכב הבא' הביאה לסלע קפיצה גדולה בכמות העוקבים והמגיבים היומיים.

   

  עוקבים: 766,500

  לייקים בממוצע: 38,665

  תגובות בממוצע: 331

  מחיר לפוסט/סטורי: 50-40 אלף שקל

  עוקבים שחשודים כפיקטיביים: 23%

   

  צילום: דנה קופל
  צילום: דנה קופל

   

   

  7 - אסי עזר

  נשים מאוד מחבבות את אסי עזר ומהוות רוב מכריע של עוקביו, וגם פעילות מאוד בלייקים ובתגובות לעומת גברים, שמפרגנים לו פחות באינסטגרם. רוב העוקבים שלו נעים בגילים שבין 19 ל־25, נתח החביב מאוד על המפרסמים. עם זאת, בשנה האחרונה כשעזר העלה פוסטים מסחריים, לרוב הם היו כ"טובה" ולא תמורת תשלום. הפרופיל של עזר בולט במעורבות גבוהה ויש לו יחס מעולה של לייקים ותגובות. גם אצל עזר יש יותר מדי רוחות בין העוקבים, שמגיעים עד כמעט רבע מהכמות.

   

  עוקבים: 717,500

  לייקים בממוצע: 44,054

  תגובות בממוצע: 1,172

  מחיר לפוסט/סטורי: עזר כמעט ולא העלה פוסטים מסחריים בשנה האחרונה, אבל אם ישוב לשוק, מחירו מוערך בדומה לזה של בת זוגו המקצועית רותם סלע, 50-40 אלף שקל.

  עוקבים שחשודים כפיקטיביים: 25%

   

  צילום: ענת מוסברג
  צילום: ענת מוסברג
   

   

  8 - קורל סימנוביץ'

  רוב העוקבים של סימנוביץ' מגיעים מישראל, אבל יש לה נציגות מכובדת מספרד, 20 אחוז, כמובן בשל היותה אשתו של כדורגלן ברצלונה סרג'י רוברטו. גם שליש מהלייקים שלה מגיעים מספרד. לסימנוביץ' אחוזי מעורבות נאים ואת רוב הלייקים היא מקבלת מנשים, ששוב נמצאות מפרגנות לדוגמנית. רק 9.4 אחוז מהעוקבים שלה הם רוחות.

   

  עוקבים: 671,000

  לייקים בממוצע: 38,514

  תגובות בממוצע: 178

  מחיר לפוסט/סטורי: 25־35 אלף

  עוקבים שחשודים כפיקטיביים: 9%

   

  צילום: דפי דלויה
  צילום: דפי דלויה
   

   

  9 - נועה קירל

  קירל עומדת על מספרי לייקים ותגובות יפים מאוד, והפרופיל שלה משיג אחוזי מעורבות גבוהים ומצליח לייצר שיח ברשתות החברתיות. אבל במקביל היא סובלת מכמעט 30 אחוז של עוקבי רוחות, נתון שיצטרך להשתפר אם תרצה לשמור על הביקוש ברמות המחיר הנוכחיות, מאחר שיש לה לא מעט לייקים מבוטים (15 אחוז). נשים מעניקות לקירל את רוב הלייקים בצורה גורפת, 76 אחוז. מסחרית, היא נחשבת נכס למפרסמים, מאחר שקהל היעד שלה מאוד ברור ומכאן מחירה הגבוה לפוסט/סטורי, למרות שהיא רחוקה ממיליון עוקבים.

   

  מספר עוקבים: 662,200

  מספר לייקים בממוצע: 51,887

  מספר תגובות בממוצע: 1,787

  מחיר לפוסט/סטורי: 80-50 אלף שקל

  מספר עוקבים שחשודים כפיקטיביים: 29%

   

   

  יחצ
  יחצ

   

   

  10 - אייל גולן

  מי שציפה למחאה נשית בעקבות פרשת הקטינות שממנה יצא, טעה. לגולן יותר עוקבות באינסטוש מאשר עוקבים, והנשים גם מעניקות לו יותר לייקים לפוסטים. רמת המעורבות שמנפק הפרופיל של אייל גולן גבוהה בהרבה מהממוצע ולא פעם הפוסטים שלו גולשים מעבר לאינסטגרם, לרמת התקשורת הארצית. יש לו מספרי לייקים ותגובות סבירים, אבל רבע מהעוקבים שלו הם רוחות. עם זאת, בלייקים יש להם נוכחות של תשעה אחוזים בלבד.

   

  עוקבים: 597,300

  לייקים בממוצע: 21,427

  תגובות בממוצע: 791

  מחיר לפוסט/סטורי: כמעט ולא מעלה פוסטים מסחריים ולכן אין נתונים כאלה. בהנחה שהיה מעלה, גולן היה יכול לבקש מעל 50 אלף שקל לפוסט/סטורי.

  עוקבים שחשודים כפיקטיביים: 25%

   

   

  צילום: ענת מוסברג
  צילום: ענת מוסברג

   

   

   

   

   

   

   

   


  פרסום ראשון: 15.01.19 , 17:37