שבת 24 באוגוסט 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 16.01.2019
  מחפשים מוצא
  סלילת דרכי המילוט הופסקה • התוכנית לשיקום השדות לא יושמה • והשלטים שמבשרים על עבודות התשתית נותרו מיותמים • מחלוקת בין קרן קיימת לישראל לבין משרד האוצר גרמה לעצירה בעבודות פיתוח רבות באזור העוטף • ראשי הרשויות זועמים ומתריעים מפני פגיעה בביטחון ובמשרד האוצר מבטיחים: "אנו בדיאלוג מול קק"ל"
  מתן צורי

  תושבי קיבוץ סופה שבעוטף עזה, שחיים במרחק של כמה מאות מטרים מגבול רצועת עזה, התעודדו מהשלט שהציבה קק"ל בכניסה לקיבוץ, רק לפני שבוע. השלט מבשר על תחילת עבודות תשתית להקמת 20 יחידות דיור חדשות – חיזוק משמעותי לצמיחה הדמוגרפית באזור, שממילא משפחות מתקשות לגור בו בגלל המצב הביטחוני. אבל השמחה הייתה מוקדמת מדי: לפני כמה ימים הודיעה קק"ל שהיא מקפיאה את כל הפרויקט שלה ביישובי עוטף עזה, בשל מחלוקות מול משרד האוצר.

   

  הודעת קק"ל - שרק לפני כמה חודשים הכריזה בישיבת דירקטוריון חגיגית על ההחלטה להשקיע 100 מיליון שקל בתחום התשתיות והביטחון ביישובי עוטף עזה - עוררה סערה בקרב ראשי הרשויות בעוטף. הפרויקטים שאליהם התחייבה קק"ל רובם ביטחוניים ויש להם השפעה קריטית על היישובים.

   

  בין השאר מדובר על סלילת דרכי מילוט ליישובי דרום רצועת עזה, כדי שיוכלו לצאת מיישובם במצבי חירום.

   

  כך למשל, בקיבוץ גבים, שבמועצה האזורית שער הנגב, החלו לפני חודש בעבודות סלילה של כביש מילוט ואף שפכו במקום מצעים לקראת סלילת הכביש. בשבוע שעבר הכל נעצר. תוואי הכביש והמצעים נותרו במקום. גם עבודות התשתית להרחבות היישובים, בין השאר בקיבוצים חולית, סופה ונחל עוז, הוקפאו. חקלאי עוטף עזה גם הם משלמים את המחיר: פרויקט לשיקום השדות, שנהרסו בשל תנועה של כלים צבאיים בזמני ההסלמות, הופסק אף הוא.

   

  השלט הוצב, העבודות הופסקו. קיבוץ סופה
  השלט הוצב, העבודות הופסקו. קיבוץ סופה

   

   

  "דווקא בימים של שקט יחסי, שבהם על יישובי עוטף עזה להתארגן ולהיערך לקראת ימי הסלמה - סכסוכים בין גופים בולמים את הצמיחה שלנו", אמר אחד מראשי הרשויות באזור. "יש כאן פגיעה ישירה בביטחונם של התושבים ובעתיד האזור".

   

  ראשי הרשויות העבירו פנייה ליו"ר קק"ל, דני עטר, שבה כתבו בין השאר: "עצירת העבודות, דוגמת דרך המילוט מקיבוץ גבים, תהפוך בכייה לדורות. לא ייתכן שבמציאות הביטחונית שבה אנו חיים, תיעצר פעילות זו".

   

  שי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת מרחבים, פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש ממנו להתערב בסוגיה.

   

  ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "משרד האוצר נמצא בימים אלו בדיאלוג מול הגורמים הרלוונטיים בקק"ל, במטרה לייצר תהליך סדור ומקצועי שמביא לידי ביטוי את סדרי העדיפות של הממשלה בפרויקטים המשותפים שיבוצעו על ידי קק"ל. אנו מקווים שניתן יהיה להגיע להבנות בתקופה הקרובה".

   

  מקק"ל נמסר בתגובה: "לאחרונה, בהחלטה מצערת ולא ברורה, החליט היועץ המשפטי לממשלה למנוע ממשרדי הממשלה להמשיך בביצוע פרויקטים משותפים עם קק"ל. אנו מקווים שההחלטה התמוהה הזו תשתנה במהרה".

   


  פרסום ראשון: 16.01.19 , 23:21