yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: יונתן בלום
  7 לילות • 22.01.2019
  "ניסיתי להפוך את אמא לטבעונית. היא איבדה ילד, תינוק בן חודשיים. הייתי אומרת לה, 'את לא מצליחה להזדהות'?'"
  יאיר נתניהו לא מובטל אלא עובד קשה, הוא הפסיק ללכת למועדוני חשפנות ונעשה לו עוול מהמאבטחים שהקליטו אותו, ובכלל, כל הרדיפה הזו של משפחת ראש הממשלה מזכירה לטל גלבוע את עצמה. זו שהמשטרה הפשיטה בחקירה, זו שהפמיניסטיות טענו שהזניחה את ילדיה. עכשיו, כשהיא אוחזת בתואר חברתו הקרובה של נתניהו ג'וניור, היא מחכה לתגמול המתבקש: שריוּן ברשימת הליכוד
  אנה בורד | צילום: יונתן בלום

  אם תשאלו את טל גלבוע, החיות במדינה לא יודעות כמה הן חייבות ליאיר נתניהו. "באמת, אחד הדברים הכי טובים שקרו לבעלי החיים זה יאיר", היא אומרת. "הקשר בינינו פתח את הדלת ללשכת ראש הממשלה". הכל התחיל בסרטון סלבס בקמפיין שהובילה נגד בית המטבחיים בחיפה. "פניתי ליאיר, הייתי בטוחה שהוא לא יענה לי כי כולם ידעו שאי־אפשר להגיע אליו, והוא כתב לי, 'טל, אני מאוד מעריך את העבודה שלך, יחד עם זאת אני לא לוקח חלק בשום קמפיין ציבורי, אני לא מתראיין, שיהיה לך בהצלחה. ואני צמחוני'. אמרתי לו, 'טוב, תודה'. אבל בגלל שאני לא מסתפקת בזה למי שאומר שהוא צמחוני, אחרי יומיים שלחתי לו עוד הודעה".

   

  ואז?

   

  "ואז נפגשנו. זה היה ביום שבו הודיעו בחדשות בשמונה שמסתמן שיוגש כתב אישום נגד בנימין נתניהו. הייתה לנו שיחה ארוכה, מדהימה. מצאתי את עצמי יושבת עם אדם זר לחלוטין, בנו של ראש הממשלה, ואנחנו מדברים שעתיים. היה בינינו קליק. פתאום את מגלה את האדם מאחורי הכותרות. באותו יום הוא שלח לי הודעה בעשר בלילה. אמרתי לבן זוגי, 'יואו, איזה בלגן בטח עם כתב האישום', ויאיר כותב לי: 'תגידי, את יכולה לשלוח לי את התחקיר על בתי המטבחיים בווטסאפ? אני רוצה לשלוח לחברים שלי'. מאז נרקמה ידידות שפתחה לי את הפתח ללשכת ראש הממשלה".

   

  במה ראש הממשלה עזר לכם עד כה?

   

  "משרד החקלאות, בטח בשנים עם השר אורי אריאל - הדרך היחידה שלו לטפל בבעלי חיים זו השמדה. יורים בכלבים בהר חברון, יורים בכלבים במג'דל שמס, יורים בכלבים בבית־שמש. את כל הדברים האלה אנחנו עוצרים לפני, או עושים בלגן אחרי. היה מקרה שמשרד החקלאות נלחם עד חורמה כדי להמית בעלי החיים שהוחרמו וראש הממשלה הרים טלפון באופן אישי, לא יודעת למי, ואמר, 'תגיעו למתווה ותעשו מה שצריך כדי שזה לא יהיה מוות של כלבים וחתולים לחינם'. ודרך אגב, את יאיר לקחתי לעשות את הסרטון האחרון באחיסמך, מקום שמקבל כלבים מ־40 רשויות מקומיות וכל היום ממית כלבים. לשם לקחתי אותו".

   

  אז כל פעם כשיש לך קרבות מול משרד החקלאות את פשוט מרימה טלפון ללשכת רה"מ והם פותרים את זה?

   

  "לא תמיד. בחוק המשלוחים החיים (שמבקש להגביל יבוא של בעלי חיים לשחיטה בישראל, א"ב) לא הצלחנו בסוף. רצינו שזה יעבור בטרומית לפני שהכנסת מתפזרת. ושר החקלאות נגד חוק המשלוחים החיים, וגם בלשכת ראש הממשלה התמודדו איתו - לחצו עליו. ראש הממשלה, מברזיל, נתן הוראה להעלות את החוק לוועדה, יום אחרי שהכנסת פוזרה. קיבלתי טלפון מלשכת ראש הממשלה לפני שמונה בבוקר ואמרו לי, 'טל, אנחנו מנסים היום להעביר את החוק, פעם אחרונה, כדי שלא נצטרך להתחיל הכל מהתחלה בכנסת החדשה'. ולא צלחנו את זה, בגלל שר החקלאות".

   

  יאיר נתניהו היום טבעוני?

   

  פייק ניוז. דץ
  פייק ניוז. דץ

   

   

  "הוא כמעט טבעוני. הנסיעות האלה לחו"ל, יש מקומות שהם לא יודעים מה זה טבעונות, וזו בעיה, והוא גם לא כמוני. צריך לזכור. אני אם היום אני אצטרך לאכול חרא, אני אוכל חרא".

   

  אבל מן הצומח.

   

  "כן (צוחקת). אבל הוא עושה ממש מאמצים מדהימים. זה הטיפים הקטנים שנתתי לו, של 'תשתמש במלח קלנמק' בשביל להוריד ביצים מהתפריט - זה מלח הודי שחור שמחליף טעם וריח של ביצה - וכל מיני כאלה, והוא עושה את זה וזה מקסים, פשוט מקסים. באמת".

   

  × × ×

   

  היום שבו גלבוע תוזמן לפאנל של אופירה וברקו על תקן בני ציפר ולא בנושא אכילת ציפורים - קרוב מתמיד. לא מזמן הודיעה על הצטרפותה לליכוד, ובקרוב, כך היא אומרת, נתניהו יכריז אם הוא שומר לה שריוּן ברשימה לכנסת בבחירות הקרובות.

   

  ההזדהות שלה כעת עם משפחת נתניהו כמעט מוחלטת. מעין ברית של מותקפים, שלא נאמר שנואים. "האם האמפתיה שלי ליאיר חיברה בינינו? חד־משמעית, אני מאוד מבינה אותו", היא אומרת. "הוא בחור בן 27 ומהרגע שהוא נולד יש עליו אש תמידית. לא 'אבא שלך ראש ממשלה לא טוב', כי ביקורת על ממשלה, אוי ואבוי אם לא תהיה. גם ביקורת עליי. שתהיה ביקורת, לחלקה אני מקשיבה, לחלקה לא. אבל זה לא ביקורת, זו השפלה, הסתה. אתה כל הזמן במגננה. הדבר הזה משפיע על החיים בכל רובד אפשרי.

   

  "נמחק ממנו צלם, הוא לא בן־אדם, מותר לכתוב ולהגיד עליו הכל. שקרים. אומרים שהוא מובטל. אני רואה את זה מהצד וזה כואב. הוא עובד! עובד כל כך הרבה, ואת עדיין תפתחי ותקראי שהוא מובטל. תקראי שהוא חי בבית של ההורים שלו. אחלה. יש לי גם חברים בני 26 שחיים בבית של ההורים שלהם. מה זה 'מנצל אותנו?' מה זה 'כספי המדינה'? הוא חי בבית של ההורים שלו".

   

  וכשאת שומעת את ההקלטה שלו בדרך ממועדון הפוסיקט?

   

  "הסיפור הזה של חשפניות, זונות, כל הדברים האלה - אני מסתכלת על זה כמו המאבק לשחרור בעלי החיים. קחי עכשיו מלא גברים בישראל ותגידי להם 'מופע חשפנות', רבים יגידו לך, 'מה הבעיה עם זה'. יש גם ויכוח על זנות - אני לא מתווכחת, לי ברור מאיפה הן הגיעו ולמה הן הגיעו למצב הזה. אני נגד. עברו ארבע שנים מההקלטה הזו ואחד הדברים הכי דוחים שאפשר לעשות לבן־אדם, שהוא בן־אדם פרטי, שב־70 אחוז מהכתבות עליו מזכירים את ההקלטה. זה ירדוף אחריו כנראה עד יומו האחרון, בחור בן 23 שתוי, עם חברים באוטו, וזה מה שיצא. איך להתייחס לזה? מה שיש לו עם בת הזוג שלו לשעבר, לי לוי, הוא סוגר איתה. כמה עוד נדון בזה?"

   

  אבל מה העמדה שלך לגבי זה? לגבי ניצול נשים?

   

  "מה העמדה שלי? זה נורא מבחינת הפרטיות שלו. ומה שאומרים על זה שהוא כל היום עם מאבטחים - מישהו בכלל חשב מה זה לחיות כל היום עם מאבטחים? איזה לא מהנה זה שאין לך רגע דל וגם יש התרעות על החיים שלך, רוצים לחסל או לחטוף אותך רק כי אתה הבן של ראש הממשלה? כשאני מדברת איתו אני כל הזמן חושבת על זה. הוא בוטח בהם, אבל איך אני יכולה לדעת אם מה שאני אומרת לו נשאר בינינו? את יודעת איזה מטריד זה? יאיר לא הולך למועדונים יותר, ואפשר לשחרר את זה. אבל אין, לא ישחררו".

   

  אבל הוא דמות ציבורית, הוא שם את עצמו שם, הפוסטים המשתלחים, כמו ה"בוגדים" למשל, האצבע המשולשת בבית המשפט. עובדה שעל אבנר נתניהו אנחנו לא שומעים.

   

  (בציניות) "איזה כיף לאבנר שהוא צריך לברוח מכולם כי הוא בנו של ראש הממשלה, ולא לפתוח את הרשתות החברתיות שלו, ומה שאת יכולה לעשות, הוא לא יכול. שניהם משלמים מחיר כי הם הבנים של ראש הממשלה".

   

  אמרת בתוכנית הבוקר של קשת: "קורעים אותם (את משפחת נתניהו) בדיוק כמו את בעלי החיים בצלחות". באמת?

   

  "זה פייק ניוז, כשיצאה הכותרת הזאת אני התעצבנתי. עשו לי אמבוש, אני אמורה לבוא רק מול המנחה רסקין, ואז יש שם פאנל שלם מולי, ופתאום משה דץ. מאיפה באת? יא חתיכת כלומניק, אני דיברתי איתך? ואני מנסה לענות, והוא צורח".

   

  מה זאת אומרת, את אמרת את זה בשידור.

   

  "היו שלושה משפטים שהתחברו שם מהאטרף, וככה הוציאו את זה החוצה".

   

  ומה לגבי כל החקירות נגד נתניהו? זה לא מעורר בך אי־נוחות?

   

  "קודם כל, כל אדם חף מפשע עד שהוא הורשע. אני מצאתי את עצמי לפני שנה עם כתבי אישום. המעצר הראשון שלי היה בשש בבוקר, לא יודעת כמה שוטרי יס"מ עצרו אותי, את בן הזוג שלי לשעבר ואת אחותי, את מבינה מה זו רדיפה פוליטית? על מה? ליד הבנות שלי. זומנתי פעם למשטרה וביקשו לעשות לי חיפוש בעירום. אני והשב"חים היינו היחידים באזיקים. עשו לי חיפוש בכוח. מה אני אסתיר? בגלל שצילמתי בלול? הגישו נגדי כתב אישום! אז לפני נתניהו, כשאני מדברת איתך עליי, האזרח הקטן מה שנקרא, הבטן שלי מלאה על הפרקליטות. מה שהולך בפרקליטות זה ביזיון, את יכולה רק לדמיין שתקבלי צדק. אני חד־משמעית רדופה".

   

   

  כמעט טבעוני. נתניהו
  כמעט טבעוני. נתניהו

  × × ×

   

  מה ששלה שלה. מככבת ברשימות האקטיביסטיות המשפיעות בישראל. נאמה השנה במצעד בעלי החיים בניו יורק, ודורגה במקום השביעי ברשימת הטבעונים המשפיעים בעולם ב-2017. הסגנון של גלבוע חלק מהסיפור, המדיום או הדם במזרקה הוא המסר. וגם היכולת להתחמק מתשובה ישירה לשאלות שמעוררות אי־נוחות. בקיצור, היא בהחלט מוכנה להיכנס לכנסת ישראל. ובהתאם, אחרי החברות עם יאיר, הגיעה גם ההצעה להצטרף לרשימת הליכוד. "הייתי צריכה להגיד אם אני רוצה או לא רוצה להיות אחת מחברות הכנסת של הליכוד, והבחירה שלי הייתה מאוד פשוטה, אמרתי, 'כן, בוודאי'. ראש הממשלה יחליט אחרי הפריימריז של הליכוד אם לשריין אותי, כרגע יש לו שריון אחד, במקום 21. בבחירות הקודמות, שני ראשי מפלגות ביקשו ממני תמיכה פומבית, ואצלי אין שום תמיכה פומבית, מה אני צריכה את זה?"

   

  הפעילות מול לשכת רה"מ, היא מדגישה, היא בהתנדבות מלאה והיא לא מקבלת עליה תשלום. "אני יודעת שאני מביאה מנדטים", היא מחייכת. אם לשפוט לפי התגובות בבית הקפה הטבעוני, גלבוע כבר נבחרה לראשות הממשלה. טוב, זו לא חוכמה. זה כמו להיכנס להיכל נוקיה עם לברון ג'יימס. "יש כוח אלקטורלי ענק בכל מה שקשור לצמחונים, טבעונים, אוהבי בעלי חיים, כלבתוליסטים. יש פה 400 אלף טבעונים, לפחות לפי נתונים מחקריים, בצבא יש שישה אחוז טבעונים. וזה גם מסתדר מצוין עם הרמטכ"ל החדש שהוא צמחוני על סף טבעוני. אני לא בקשר איתו, אבל אני יודעת, כי פעם העליתי פוסט והדובר שלו הגיב לי. וזה מצוין. בצבא חייבים לדאוג להם".

   

  מה דעתך על החבירה של מיקי חיימוביץ׳ לבני גנץ?

   

  "הידיעה על השריון שלי יצרה שיח מטורף. לא היה לי ספק שהשיח הזה ישפיע גם על המפלגות האחרות, וכל מפלגה שמכבדת את עצמה חייבת להכניס אקטיביסט למען בעלי חיים. מיקי חיימוביץ' מריצה את מיטלס־מאנדיי בישראל, והדיבור שם הוא אקולוגיה וזה דיבור נכון, כי המצב האקולוגי הולך להכריע אותנו. אבל האם מיטלס־מאנדיי הוא פני המהפכה? חד־משמעית לא. אגב, בהתחלה של זה הם נתנו מתכון עם חלב, ואמרתי להם שזה לא סבבה והם שינו את זה".

   

  אחת הטענות הרווחות היא מה לימין ולטבעונות?

   

  "מה לשמאל ולטבעונות? אתם תחליטו איפה אני יכולה לייצג את בעלי החיים? אני אחליט. ביבי יחליט. תמיד הצבעתי ליכוד. הייתי חמש שנים בצבא, קצינה מצטיינת. יש הרבה טבעונים ימנים שעשו להם דמוניזציה מוחלטת. עד לפני כמה שנים לא היה דבר כזה להיות טבעוני וימני. הם לא יכלו להביע את הדעה שלהם".

   

  הם היו בארון?

   

  "חד־משמעית! הייתה קבוצה סודית שנקראה טבעונים ימנים. אם השמאלנים נושאים את דגל הצדק והמוסר והחמלה, אז למה אתם לא טבעונים? למה כל השמאלנים לא טבעונים? יש שדרנים שברור שהם שמאלנים שאומרים ׳איך היא הולכת לליכוד? לא אכפת לה מבני אדם?׳ ואני מסתכלת ואומרת להם ׳לכם לא אכפת מבעלי חיים׳?

   

  ״אנשים אומרים לי ׳אל תשווי. אדם לא שווה לבעל חיים׳. אחלה, אז למה עכשיו אתם משווים? למה עכשיו כל כך דחוף לכם להגיד ׳מה לא אכפת לה מבני אדם?׳ איפה הייתם כל השנים? אם מישהו לא אכפת לו מבני אדם - זה כל מי שאוכל בשר, חלב וביצים. תעשיית המזון מן החי היא התעשייה הכי מזהמת בעולם, ואם אנחנו רוצים להמשיך לדון בסכסוך הישראלי־פלסטיני, וביאיר נתניהו ובבעלי חיים, כדאי שנדע מה לעשות עם זה״. גלבוע נלהבת.

   

  "כשגארי יורובסקי בא להרצות באוניברסיטת אריאל, מה עשו לו. איזה בלאגן, על זה שהוא הולך להעביר הרצאה מחוץ לגבולות הקו הירוק. אריאל. ברשות הפלסטינית לא אוכלים בעלי חיים? את בעלי החיים לא מעניין מי אוכל אותם ובשם איזו אידאולוגיה״.

   

  אז יש פה צביעות מצד השמאל?

   

  "בוודאי שיש צביעות מצד השמאל, צביעות, אלימות, התחסדות".

   

  לפני פחות משנה עשית קמפיין למוצרים הטבעוניים של 'זוגלובק'. לא צביעות?

   

  "את יודעת שאני חסמתי את זוגלובק שלוש פעמים? ללהיות פורצת דרך יש מחיר. אתה יכול לשבת בבית ולעשות רק את הדברים הנוחים ושכולם ילקקו לך את התחת, ואתה יכול לקבל החלטות אחרות. עם זוגלו'ס (המוצרים הטבעוניים של זוגלובק), החברים הקרובים אמרו, 'את משוגעת? את יודעת מה יגידו עלייך?' לא מעניין אותי. מה אנחנו טהרנים? אני מפרנסת כל יום אנשים שפוגעים בבעלי חיים אבל אני לא טהרנית, אני חכמה. וזה כל הסיפור. כשהסופרים ריקים, כשהאוכל יקר, את מי תשכנעי לעבור לטבעונות? אני צריכה שבכל סופר יהיה מזון טבעוני במחיר שפוי כדי שאדם יוכל לקנות את זה".

   

  ב־2014 היא זכתה בעונה השישית של 'האח הגדול'. עומדת בראש העמותה שייסדה, 'קירות שקופים', וממנה היא מתפרנסת כיום. הכסף מגיע מתרומות. "אחרי הזכייה, טבעונים אמרו לי, 'זה הכסף של כולנו'. טבעונים, חצופים, כמו תמיד אמרו לי לאן אני צריכה לתת, למי. 'זה הכסף של כולנו, אנחנו כולנו סימסנו', מה עשיתי? תרמתי לחוות החופש, וכל שאר הכסף זה הכסף שלי. כל בן־אדם שיוצא מ'האח הגדול' שואלים אותו אם הוא קנה דירה. אצלי זה אם תרמתי לבעלי חיים. שזה נורא מצחיק.

   

  "אני אמא לשלוש בנות בנוסף להכל, שנים עבדתי ברמה של להשיג פרנסה הביתה ולהילחם על שחרור בעלי חיים. שבע שנים עשיתי את זה בהתנדבות מלאה על חשבוני, על חשבון הבית שלי, הייתי עובדת כל היום ב'קירות שקופים' ובערבים מאמנת בקאנטרי כדי לשלם חשמל. בשנה האחרונה אני מתפרנסת מזה והלוואי ויהיה לנו מלא כסף לתת למלא פעילים. זה מה שאני רוצה".

   

   

  × × ×

   

  בקורות החיים של גלבוע יש גם תקופה ב'ברגר קינג'. לאבא שלה, איציק ז"ל, היה מפעל נקניקים ובמשפחה של אמא שלה, יונה, גידלו חזירים לשחיטה. "כשלאבא שלי היה מפעל נקניקים לא נכנסו נקניקים הביתה. כשאתה רואה איך עושים את זה, אתה לא נוגע בזה. שזה מצחיק, כי גם אני שכחתי את זה. קניתי נקניקים כשהייתי גדולה. אבל הבית היה בית קרניסטי לחלוטין. בוקר, צהריים, ערב, בשר, ביצים. כל הזמן".

   

  זה היה בגלגול אחר. וגם שם היה מאבק. "ההורים שלי מצאו את עצמם מאנשים מאוד עמידים ברעננה לאנשים שהגיעו לפת לחם. האינתיפאדה הראשונה חיסלה לו את העסק, הוא נשאר עם הרבה חובות ואי־אפשר היה להתמודד עם זה. אני חייתי את זה, אליי באו הביתה לקחת את הטלוויזיה, את המערכת, את הווידיאו. בגלל זה נורא מצחיק אותי כשמדברים איתי גבוהה־גבוהה על האוכלוסיות החלשות. הייתי שם. הייתי ילדה שהיה לה הכל והייתי ילדה שלא היה לה אוכל בבית.

   

  "הכל קרה ביחד, האדמה התערערה לי מתחת לרגליים, הייתי בערך בת חמש, ההורים שלי נפרדו ואבא שלי פשט את הרגל. עברתי מיליון דירות והוצאות לפועל על ימין ועל שמאל. בתור ילד, כשאתה הקורבן ונכנסים ומתחילים להוציא את הכל מהבית, וכל השכנים פותחים את הדלתות, זה מביך ברמות מטורפות. אלה היו שבע שנים מאוד קשות, עקובות מדם. ילדה בכיתה ה', אין לי מקרר בבית במשך כמה חודשים, כל מה שאוכלים זה קופסאות שימורים, חלב עמיד. מגן עדן להזיה מוחלטת. וזה לימד אותי הרבה על החיים, על עצמאות, לא הייתה לי ברירה אלא להיות עצמאית. בדיעבד זה עשה אותי מה שאני, אבל בתור ילדה אלה לא חוויות מגניבות".  

   

  הייתה תקופה שאת ואבא שלך הייתם בנתק.

   

  "אבא שלי ברח. שבע שנים לא הייתה לו ברירה, הוא נאלץ לברוח. היו לו חובות לאיזה שלושה בנקים, חובות קטנים שהערבים שילמו והמשיכו לרדוף אחריו. זה צמח למשהו שאתה לא יכול לשלוט בו. מיליונים. הדבר היחיד שאתה יכול לעשות זה לברוח. אבא שלי ברח ונעלם גם ממני. בגיל 13 בערך. שבע שנים לא ידעתי איפה אבא שלי, עד היום שהוא חטף התקף לב".

   

  ניסית לחפש אותו?

   

  "הייתי עסוקה בלכעוס, לא הבנתי שאבא שלי נס על חייו. התחושה הייתה של נטישה. ואז הוא קיבל התקף לב והודיעו לי מבית החולים להגיע. ומשבע השנים הרעות זה עבר לשבע השנים הטובות, קיבלתי אותו במתנה חזרה. היינו בקשר מהמם. וכל שישי היינו הולכים לשווארמה ביחד עם הבנות שלי הקטנות (צוחקת). עד שהוא נפטר.

   

  "ההתקף לב שלו היה חד־משמעית קשור לתזונה. כשהוא קיבל את ההתקף הראשון היינו כולנו קרניסטים, והחיו את אבא שלי עם שוקרים חשמליים, כן? אז נכנס רופא צעיר ואמר לו, 'מר גלבוע, אם אתה רוצה לחיות אתה צריך להוריד בשר וחלב מהתפריט שלך', ואבא שלי ואני נשפכנו מצחוק. אנחנו? לא לאכול בשר?

   

  "יומיים או יום לפני שהוא נפטר הוא אכל קבנוס ואחרי כמה שעות הוא אכל רוויון והתקשר ואמר שהוא חושב שהוא הולך למות. אם הייתי טבעונית אז, אני הייתי מצילה אותו. אם אבא שלי היה טבעוני הוא לא היה נפטר. זה נורא, זו ההכאה על חטא שלי, שלא עשיתי את זה קודם כשהוא היה חי, ולא הייתי מפספסת את החבר הכי טוב שלי".

   

  אביה היה בן 58 כשמת. "הוא נפטר חסר כל במקלחת, בקיבוץ אייל. ככה הוא גר בקיבוץ עם התאילנדים, הוא היה איש מאוד חרוץ שחינך אותנו למוסר עבודה גבוה. הגיעו בבוקר לקחת אותו לעבודה. נהג משאית שמרוויח 4,500 שקל, מהבן־אדם הזה מרעננה, לאדם ששום דבר לא על שמו, האוטו לא על שמו, החשבון בנק לא על שמו, בן־אדם מתחת לרדאר. איזה מבאס לחיות ככה. בבוקר ראו שגלבוע לא נמצא בשער, ואם גלבוע לא נמצא בשער משהו קרה. והם נכנסנו לקיבוץ והגופה שלו הייתה במקלחת, כשכל החתולים שהוא האכיל לא נתנו לאף אחד להתקרב לגופה. אבא שלי, עם זה שתמיד היה גבר־גבר, בסוף מי שמר עליו? החתולים שלו. הוא היה איש מאוד־מאוד מיוחד".

   

  וגם עם אמה לא היה קל. "היא מאובחנת עם מאניה־דפרסיה", גלבוע מספרת. "נאלצתי לגדל את עצמי. אישה שמצאה את הבן שלה בן החודשיים מת בבית, והיא צריכה להרים אותו כחול - אמא שלי התחרפנה מהסיפור הזה ממש. היא הייתה מאושפזת שנה וחשבו שהיא יצאה מזה, אבל היא לא באמת יצאה מזה, זה משהו שכנראה מלווה אותך כל החיים. היא אישה שעברה חיים מאוד קשים, ועם כל החיים הקשים שלה, וגם היום, הדבר הראשון שהיא עושה זה לתת.

   

  "ובשנה האחרונה של אבא שלי הוא דיבר על ירון. בחיים הוא לא דיבר על זה קודם. הוא האשים את עצמו שהיה חם מדי בבית, ויכול להיות שהם לא נתנו לו לנשום כמו שצריך. מוות פתאומי בעריסה, עד היום לא יודעים מה גורם לזה. אבל הוא פתאום נכנס למחשבות כאלה".

   

  היא בת 40, יש לה שלוש בנות, אלונה בת 16, מיכאלה בת 14 וגילבוע בת עשר ("את כולן עשיתי בטעות") מנישואיה הקודמים לערן יוז. היום היא בזוגיות עם רועי שפרניק, שצעיר ממנה בשש שנים. צלם ואקטיביסט שעובד איתה בעמותה. "רועי לא רוצה עוד ילדים, הוא תמיד אומר שהוא קיבל עסקת חבילה", היא מחייכת.

   

  גלבוע חסינה להכל, עד שמגיעים לבנות שלה. "הדברים הכי נוראיים זה כשמעמידים את האימהות שלי במקום דוחה. ביקורת, שקרים. מישהי כתבה שנטשתי את הבנות שלי, שאני מזניחה אותן. כל הזמן אני רואה את זה, זה מגיע מנשים, תמיד. בגלל זה אני גם לא מתקרבת לקהילה הפמיניסטית, ואני גם שנואה שם. נורא. הבנות שלי זה מקום שחודר כל שכבה בי. להגיד עליי שאני אמא מזניחה או נוראית, זה נורא. זה כואב לי, אבל אני מסתכלת על זה גם בבוז. הבנות שלי מעולם לא היו בקייטנה או בצהרון".

   

  זוכרת עוד רגעי שבירה?

   

  "את יודעת מה ילדים טבעונים עוברים היום בבתי ספר? כשמיכאלה הייתה בכיתה ד' העיפו אותה ממסיבת כיתה. זה מערער. אתה ילד ופתאום אתה מוחרם. הייתה אמא שכתבה עליה בבלוג, 'טבעונים, נמאסתם'. איזו אמא עושה דבר כזה? אחרי שנתיים האמא הזאת הייתה אחראית על מסיבה והם החליטו להחרים את הבת שלי, כי אמא שלה תדרוש מזון טבעוני לכל השכבה. מה, אני מטומטמת? וההורים נתנו לזה יד. הלכתי למנהלת ודיברתי איתה, היא אמרה שזה עצוב נורא, אבל אין לה מה לעשות כי זה מחוץ לבית הספר. הסיפור הזה שבר אותי. ואמרתי לעצמי, 'אני יכולה להזיז קירות בטון אבל אני לא מצליחה לעזור לבת שלי'. חודשיים לא ישנתי".

   

  סיפרת בעבר שלא אהבת לדבר עם יורם זק כשהוא היה בחדר האח הגדול.

   

  "נכון, לא אהבתי לדבר עם יורם. לא יכולתי לסבול את זה שכולם מאוהבים בו. ראיתי תסמונת סטוקהולם מול העיניים. אתה שבוי, לגמרי מרצון, וכולם התאהבו בו. זה מאוד עיצבן אותי. אין לי שום טענות ליורם, רק לא אהבתי שמלקקים לו. אבל אני מאוד לא מכבדת את ההתנהלות של קשת. אני מאוד לא סומכת עליהם. אני זוכת 'האח הגדול', יצאתי משם, ושום דבר. לא קשת, לא מאקו. חודשיים אחרי הזכייה הגעתי ושאלתי, 'מה הולך? אני הזוכה שלכם'. אמרו לי, אחד הבכירים שם, את אחד המשפטים המכוערים שאמרו לי בחיים, 'את מכירה את המושג 15 דקות תהילה?' אמרתי שכן. אז הוא ענה, 'זה באמת נכון, הם עברו'. ממש הרגשתי שרוצים להעלים אותי, זו הייתה התחושה ואני יכולה להבין את זה. כלכלית שווה להם להעלים אג'נדה טבעונית. ואז יצאתי משם ואמרתי, 'אני אראה לו מה זה דקות תהילה! אני אוכיח לו שיש גם 90 שעות לתהילה!"

   

  את אמא שלך היה לך קשה לשכנע לעבור לטבעונות?

   

  "רועי שיכנע אותה. חמש שנים אני מדברת איתה, וככה־וככה־וככה, ואמא שלי איבדה ילד, תינוק שנפטר בן חודשיים בבית, היא עברה את הטראומה הזאת. והייתי אומרת לה, 'מה, את לא מצליחה להזדהות?' לא משנה כמה ניסיתי, זה לא עבד. רועי, בפעם הראשונה שנכנס אליה הביתה יום אחד הוא אמר לה, 'יונה, מה זה כל התרופות האלה? את יודעת שאת יכולה להעיף את כולן אם רק תשני את התזונה שלך?' היא הסתכלה עליו, פתחה את המקרר, שפכה את החלב. וזהו. התבאסתי מאוד כשלא הצלחתי לשכנע אותה. כי היא גם אישה מאוד טובה, היא לימדה אותי נתינה".

   

  אז מי שאוכל בשר הוא מבחינתך אדם רע?

   

  "תלוי מה הידע שלו לגבי התעשייה. כי גם אני אכלתי בשר פעם. מאוד אהבתי לאכול בעלי חיים".

   

  anna-b@yediot.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 22.01.19 , 00:18
  yed660100