yed300250
הכי מטוקבקות
  השר נפתלי בנט | צילום: אלכס קולומויסקי
  ממון • 26.01.2019
  משרד החינוך מציע למשקיעים: שימו את כספכם על הציונים במגזר הבדואי
  18% מהתלמידים ברהט ניגשים לבגרות במתמטיקה ברמה מוגברת • אם עד שנת 2022 השיעור יעלה ל–27% - אולי תרוויחו מיליוני שקלים • הדרך: השקעה באג"ח החברתית הראשונה שהשיק משרד החינוך, שאמורה לצמצם את אי–השוויון
  תמר טרבלסי חדד

  לראשונה בעולם ישמשו איגרות חוב בהיקף של 15 מיליון שקל להגדלת שיעור בוגרי מתמטיקה ברמה של ארבע וחמש יחידות לימוד במגזר הבדואי. לא הגיעו ליעד? המשקיעים יפסידו את כל כספם. משרד החינוך, עיריית רהט ו־Social Finance Israel) SFI), הכריזו על השקת אג"ח חברתית ראשונה מסוגה בעולם — להגדלת מספר בוגרי מתמטיקה ברמה מוגברת כאמצעי לצמצום אי־שוויון חברתי שתיושם ברהט.

   

  הצלחת הפרויקט תימדד בהגדלת מספר התלמידים המשלימים את לימודיהם ברמות 4 ו־5 יחידות בגרות במתמטיקה בבתי הספר התיכוניים ברהט. לדברי שר החינוך נפתלי בנט, "איגרת חוב חברתית היא סטארט־אפ חברתי וחינוכי שבכוחו להעצים את השכבות החלשות".

   

  הפיילוט של התוכנית יתחיל בעיר רהט, שלדברי בנט "בה הצמיחה המשמעותית ביותר בלימודי מתמטיקה הודות לתוכנית 'לתת חמש', אבל יש עוד דרך לעשות. לימודי המתמטיקה כשלעצמם הם לא המטרה, אלא כלי לעתיד כלכלי ואקדמי איתן יותר".

   

  יעדי התוכנית
  יעדי התוכנית

   

  שיעור הניגשים לרמות 4 ו־5 יח"ל ברהט עומד על 16% והיעד שנקבע בסיום לשנת 2022 הוא 27%. הממוצע הארצי ברמה של 4 ו־5 יחידות לימוד עומד על 36%.

   

  שיעורים, תגבורים ושעות לימוד

   

  הכלי שנבחר כדי להתמודד עם האתגר הוא איגרת חוב חברתית: כלי חברתי־פיננסי המבוסס על עיקרון של תשלום לפי הצלחה. משקיעים חברתיים מממנים תוכניות המנסות לתת מענה אפקטיבי לבעיות חברתיות, תוצאות התוכניות נמדדות ורק אם הושגו התוצאות החברתיות, בהתאם לסיכום הנקבע מראש, תוחזר ההשקעה למשקיעים החברתיים. האג"ח פותחה על ידי Social Finance Israel בתמיכת קרן טראמפ, שמימנה את מחקר ההיתכנות עבור הפרויקט. הפרויקט ילווה במדידה, הערכה ומשוב מתמיד.

   

  התוכנית תכלול חיזוק מיומנויות בשפה העברית כדי לסייע להם להתמודד עם לימוד מתמטיקה ולהשתלב בהשכלה הגבוהה ובתעסוקה איכותית. השיעורים יתקיימו בקבוצות קטנות והתלמידים יקבלו תגבורים ושיעורים פרטניים, תינתן תוספת של שש שעות שבועיות במתמטיקה ובעברית. כמו כן, יתקיימו פעילויות להגברת המוטיבציה של התלמידים, הרצאות וסיורים לחשיפה לאקדמיה ולתעשייה המתקדמת, וכן חיבור ההורים והסביבה הקרובה למטרות התוכנית.

   

  הפרויקט ייושם בקרב תלמידי כיתות י' למשך שלוש שנים בשלושה מחזורי לימודים.

   

  תוצאות התוכנית יימדדו בהשוואה לבנצ'מארק (נקודת ייחוס), שנבנה על בסיס נתוני העבר של מספר הנבחנים בלימודים מוגברים במתמטיקה.

   

  תשואה מרבית של 13%

   

  על פי התוצאות, ובהתאם לעמידה ביעדים שנקבעו מראש (27% ניגשים עד שנת 2022), יבוצע החזר למשקיעים על ידי משרד החינוך. לצורך המחשה, אם שיעור הניגשים ירד ל־10%, המשקיעים יפסידו 15 מיליון שקלים. אם יגיעו לשיעור של 20% ניגשים - יפסידו כ־80% מההשקעה.

   

  אם תהיה עמידה ביעד של 27%, משרד החינוך יחזיר למשקיעים את ההשקעה של 15 מיליון השקלים - וכן תשואה של עד 13%, התשואה המרבית האפשרית בפרויקט זה. שיפור מעבר ליעד לא יזכה את המשקיעים בתשלום נוסף.

   

  מנתוני משרד החינוך עולה ש־348 תלמידים ברהט (34% מבוגרי י"ב בשנת 2017) לא למדו כלל מתמטיקה, 521 תלמידים (51%) ניגשו לשלוש יחידות, 117 (11.5%) ניגשו לארבע יחידות ורק 38 תלמידים (3.71%) ניגשו לחמש יחידות.

   

  מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, אמר כי ההשקעה ברהט מהווה נדבך נוסף בפעולות האסטרטגית שמקדם המשרד בצמצום הפערים והגדלת סיכוייהם של בוגרי מערכת החינוך הבדואית להיכנס בשערי ההשכלה הגבוהה ולהשתלב בשוק התעסוקה.

   

  ירון נוידרפר | צילום: עמית שעל
  ירון נוידרפר | צילום: עמית שעל

   

    

  מנכ"ל Social Finance Israel, ירון נוידרפר, מעריך כי האג"ח תסייע לאוכלוסייה הבדואית לשבור את מעגל אי־השוויון. לדבריו, השקעה חברתית בהשכלה, המנוהלת בדרך של השגת תוצאות מדידות, היא "אחד המפתחות לחברה ישראלית צודקת ומשגשגת יותר".

   

  הסיכון מאוד גבוה, מודה נוידרפר, "אך יש כאן הזדמנות לאפשר לתלמידי רהט לממש את הפוטנציאל שלהם - שאינו שונה מהפוטנציאל של תלמידים מרעננה ומתל־אביב - על ידי התאמה תרבותית והנגשה נכונה".

   

  מהי אג"ח חברתית?

   

  כלי חברתי־פיננסי המבוסס על עיקרון של תשלום לפי הצלחה. המשקיעים מממנים תוכניות שמנסות לתת מענה אפקטיבי לבעיות חברתיות. רק אם הושגו התוצאות החברתיות תוחזר ההשקעה למשקיעים החברתיים

   


  פרסום ראשון: 26.01.19 , 18:59
  yed660100