שני 01 ביוני 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אביגיל עוזי
  חדשות • 27.01.2019
  עיניים של אמא
  אביעד שיבר, סטודנט למדעי המחשב בטכניון, פיתח עם חבריו לפקולטה "עין ביונית" שתסייע לאמו העיוורת להיזהר ממכשולים בדרך
  איתן גליקמן

  בימים אלה נערך בטכניון בחיפה יריד הפרויקטים השנתי של הפקולטה למדעי המחשב. בין 43 הפרויקטים שפיתחו הסטודנטים ושמוצגים ביריד יש אחד בעל משמעות מיוחדת: מי שפיתח אותו הוא אביעד שיבר (28) במטרה לסייע לאמו העיוורת, כרמלית (52), לנווט את דרכה בקלות מבלי להיתקל במכשולים.

   

  שיבר, סטודנט בשנה השלישית ללימודיו, פיתח את הפרויקט עם שניים מחבריו לפקולטה, שחר שלו בת ה־23 ועודד רייצס (25). הפרויקט, שזכה לשם "עין ביונית", בנוי מהתקן שמורכב על רגלו של העיוור ומחגורה שאותה הוא חוגר למותניו. גלי קול, שנשלחים מהתקן בנעל, מזהים מרחק מעצמים שונים בשטח ואז שולחים רטט לחגורה, שמורה לעיוור לאיזה צד עליו לפנות כדי להימנע מפגיעה.

   

  לפני כמה ימים הגיעו שיבר ושני שותפיו לפרויקט לבית אמו של שיבר בהוד־השרון ונתנו לה לבחון אותו בעצמה. "זה פשוט נפלא", התרגשה האם תוך כדי הניסוי. "כל חיי קיוויתי שמישהו ימציא משהו שיוכל לסייע לעיוורים כמוני, שלא יצטרכו להסתייע רק בכלב נחייה כמו שיש לי. המכשיר הזה, שצמוד לי עכשיו לרגל, יכול ממש לשנות לעיוורים את החיים".

   

  "כל הזמן חשבתי איך אוכל לסייע לאמי עם העיוורון שממנו היא סובלת", אמר שיבר. "אני שמח שיחד עם שחר ועודד פיתחנו את ההתקן שיוכל להקל על אמא בחיי היומיום. כלב הנחייה הוא פתרון טוב, אבל יש דברים שהוא לא מזהה. הפיתוח שלנו עוזר למשתמש לנווט באמצעות הרטט".

   

   
  צילום: אביגיל עוזי
  צילום: אביגיל עוזי

   

   

  הפרויקט הוא כרגע ברמת אב־טיפוס בסיסי, אבל שיבר ושני חבריו מבטיחים: "נמשיך לפתח את המוצר כדי לעזור לציבור העיוורים ולקויי הראייה לנווט בצורה בטוחה יותר".

   


  פרסום ראשון: 27.01.19 , 23:26
  ידיעות אחרונות