ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הממצא | צילום: AP
  חדשות • 10.02.2019
  המחבל הגיע עם סכין ורצח את אורי
  כוחות הביטחון סגרו את המעגל במהירות: בעקבות ממצא בזירת הרצח של אורי אנסבכר ז"ל, חשפה המשטרה: הרוצח הוא עראפת ארפאעיה מחברון שישב בעבר בכלא הישראלי על עבירות ביטחון • השב"כ הצליח לאתר במהירות את מקום המסתור שבו שהה, ולוחמי הימ"מ תחת מטר מטענים, אבנים ובקבוקי תבערה נכנסו בליל שבת לרמאללה ועצרו אותו במבנה נטוש • ראש הממשלה, נתניהו: "ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו"
  אלישע בן קימון, ישי פורת, אליאור לוי ואיתמר אייכנר

  כבר שלשום בצהריים, בסיום הבדיקות שנערכו במכון לרפואה משפטית באבו כביר, ידעו ביחידה המרכזית של משטרת ירושלים את זהותו של המחבל, שרצח את הצעירה אורי אנסבכר (19) ז"ל, ערב קודם לכן ביער בעין יעל.

   

  חוקרי המעבדה לזיהוי פלילי (מז"פ) של המשטרה איתרו בזירת הרצח ראיה, ככל הנראה די.אן.איי, שבהשוואתו למאגר הדי.אן.איי של שירות בתי הסוהר נמצאה התאמה: ערפאת ארפאעיה (29) פלסטיני תושב העיר חברון, שהיה כלוא בעבר בישראל בשל עבירות ביטחון שונות.

   

  ברגע שנחשפה זהות המחבל, החל המרוץ סביב השעון לאיתורו. פרטיו של ארפאעיה הועברו לשירות הביטחון הכללי, שהחל מיד בהפעלת אמצעים שונים, אנושיים וטכנולוגיים, לאיתור מקום הימצאו.

   

  שלשום, ליל שבת, סמוך לשעה תשע בערב התקבלה בשב"כ אינדיקציה, לפיה ארפאעיה שוהה במסגד ג'מאל עבד אלנאסר בעיר אל־בירה, שצמודה לרמאללה.

   

  צילום: שב"כ
  צילום: שב"כ

   

   

  משימת המעצר הוטלה על כוחות הימ"מ, שנכנסו לתוך רמאללה ואל־בירה בשעה 21:30, כאשר הרחובות עדיין הומי אדם. ייתכן שמדובר בלקח מהמרדף אחר המחבל, שביצע את הפיגוע באזור התעשייה ברקן, שבמהלך המצוד אחריו "דילג" ממקום מסתור אחד למשנהו.

   

  כוחות ימ"מ, מגובים בלוחמי מג"ב איו"ש, שסיפקו להם מעטפת הגנה היקפית, נכנסו לעיר ונתקלו בהפרות סדר קשות מצד התושבים, שהבעירו צמיגים והשליכו מטעני חבלה, בקבוקי תבערה ואבנים כלפי כלי הרכב שבהם נעו הכוחות.

   

  לוחמי הימ"מ נכנסו למסגד, סרקו אותו אך לא מצאו בו את ארפאעיה ויצאו כלעומת שבאו. כשעה לאחר מכן התקבל מידע נוסף: ארפאעיה שוהה במבנה נטוש, סמוך לאותו מסגד.

   

  שוב נכנסו כוחות הימ"מ בפעם השנייה באותו ערב לאזור רמאללה־אל־בירה, והגיעו לבית המדובר. כלב תקיפה ששלחו הלוחמים נכנס אל תוך הבית ואיתר את ארפאעיה בתוכו, ואז נכנסו לוחמי הימ"מ אל הבית. ללא שימוש בירי וללא כל התנגדות מצד ארפאעיה, הוא נעצר והועבר לחקירת השב"כ.

   

  המצוד
  המצוד

   

   

  קרוב לחצות, מיד לאחר מעצרו של ארפאעיה נסעו נציגי המשטרה ליישוב תקוע, שבו מתגוררת משפחתה של אנסבכר, והודיעו להם: 'תפסנו את החשוד ברצח בתכם'.

   

  הרוצח, ארפאעיה, הוא פלסטיני שמזוהה עם חמאס, שבא ממשפחה בעלת קשרים מובהקים בחמאס. הוא מתגורר בשכונת אבו סנינה בחברון - שכונה שמרביתה מזוהה עם חמאס.

   

  מחקירתו של ארפאעיה בשב"כ, עולה כי בבוקר יום חמישי שעבר הוא יצא מביתו בחברון כשברשותו סכין ועשה את דרכו לכיוון הכפר בית ג'אלה. הוא צעד לכיוון היער, שם הבחין באורי אנסבכר ז"ל, תקף ורצח אותה. "חקירת החשוד נמצאת בעיצומה, ובמסגרתה נחקר גם המניע לרצח", נמסר אתמול מהשב"כ. "על יתר פרטי החקירה קיים צו איסור פרסום".

   

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שיבח אמש את כוחות הביטחון על לכידתו המהירה של ארפאעיה. "אני מברך את כוחות השב"כ והימ"מ שתוך שעות ספורות לכדו את הרוצח המתועב, שרצח את אורי אנסבכר ז"ל", אמר נתניהו. "ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו ונבוא עמו חשבון. בשמי ובשם עם ישראל אני מבקש להביע תנחומים למשפחת אנסבכר ולחזק אותם ביגונם הכבד".

   

  נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר: "בשמי ובשם עם ישראל, אני מבקש להודות לכוחות הביטחון, על זרועותיהם כולן, על לכידת המחבל השפל והנבזה אשר ביצע את הרצח הנורא של אורי אנסבכר ז"ל. לא נרכין ראשנו ולא נרפה במאבק הבלתי מתפשר נגד הטרור. נרדוף את המבצעים והמסייעים לו עד אשר נשיגם ונמצה איתם את הדין בכל מקום בו ינסו להסתתר מפנינו. גם הערב נשלח תפילותינו לנחמה למשפחת אנסבכר, ולבית תקוע כולו, על זיו העלומים שנקטף ביד מקוללת, על החלל הגדול שהותירה אורי טובת הלב ונדיבת הנפש, בלכתה".

   

  לאחר הרצח יזם שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, פגישה דחופה עם אנאטוליו נדונג מבא, שגריר גינאה המשוונית באו"ם, שמכהן החודש כנשיא מועצת הביטחון של האו"ם, ודרש שהמועצה תגנה בפומבי את מעשה הטרור בירושלים.

   

  בעקבות הרצח קרא אמש שר החינוך ויו”ר הימין החדש, חבר הקבינט המדיני־ביטחוני נפתלי בנט, לראש הממשלה להפעיל את החוק לקיזוז כספי טרור שעבר בקריאה שלישית בחודש יולי 2018 אך טרם הופעל.

   

  בנט מסר: “מדובר ברצח מהמחרידים ומהמזעזעים שידענו. המחבל הפלסטיני המתועב שרצח את אורי אנסבכר הי”ד, צפוי להתחיל לקבל משכורת חודשית של כ־20,000 שקלים בתוך ימים אחדים. המחבלים הפסיקו לפחד. ברגעים אלו מכינים המחבלים את הרצח הנורא הבא של יהודים, כי הם יודעים שהם צפויים ל’אקזיט’ כלכלי של משכורת להם ולמשפחתם לכל החיים”.