שבת 24 באוגוסט 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אלכס קולומויסקי
  חדשות • 10.02.2019
  רגע האמת
  כשאימת הסקרים המנבאים למפלגה מספר מנדטים חד־ספרתי מרחפת מעל, ילכו הבוקר מתפקדי העבודה לבחור רשימה לכנסת • 14 ח"כים מכהנים ינסו לשכנע את הבוחרים להחזיר אותם למשכן - בידיעה שככל הנראה רק שבעה מתוכם יזכו לעשות זאת
  יובל קרני | כתבנו לענייני מפלגות

  ערב פתיחת הקלפיות בפריימריז פירסם אמש יו"ר העבודה אבי גבאי סרטון שבו קרא למתפקדים לצאת ולבחור את נציגיהם לרשימת המפלגה לכנסת. "הכוח בידיים שלכם", הוא אמר למתפקדים – בניסיון להעיר אותם מהתרדמה שנראה כי אופפת את המפלגה, בעיקר עקב מצבה הקשה בסקרים.

   

  בעבודה מעריכים כי אחוזי ההצבעה היום יבטאו את אווירת הנכאים במפלגה סביב התייצבותה על מספר חד־ספרתי של מנדטים בסקרים, ויהיו נמוכים. המשמעות, לכאורה, היא הגדלת כוחם של הדילים ושל רשימות החיסול השונות שהופצו בימים האחרונים. קבוצות שונות במפלגה, כמו זו של ההסתדרות או זו של פעילים מרכזיים במגזר הקיבוצים, הפיצו רשימות מומלצים - שברבות מהן מופיעים הח"כים הבכירים כיום. לאור זאת, ההערכה היא כי מי שיכולים לצפות למספר רב של מצביעים הם איציק שמולי, שלי יחימוביץ', עמיר פרץ, סתיו שפיר ועמר בר־לב, ובמידה רבה גם מרב מיכאלי ורויטל סויד.

   

  אלא שהקרב צמוד, ועוגת השלל איננה כוללת פרוסות רבות. בסך הכל יש 44 מתמודדים בפריימריז בעבודה, מתוכם 14 ח"כים מכהנים שסיכוייהם להיבחר גבוהים יותר לכאורה. אלא שאפילו אם המפלגה תפתיע - ביחס לסקרים הנוכחיים, לפחות - ותזכה ב־10 מנדטים בבחירות, עדיין המשמעות היא שרק 7 ח"כים מכהנים יזכו לשוב למשכן, וזאת משום שהמקום הראשון שמור ליו"ר אבי גבאי, שאיננו ח"כ, והמקומות השני והעשירי שמורים לשריונים לבחירתו.

   

  1
  1

   

  מצב זה הוביל לכך שמתחת לפני השטח מתנהלים כמה מאבקים ייצריים ומסקרנים, כשהבולט שבהם הוא קרב היו"רים לשעבר, שלי יחימוביץ' ועמיר פרץ. השניים חלקו בעבר ברית פוליטית, אולם בשנים האחרונות הפכו ליריבים, וכך הפריימריז עבורם הוא גם תחרות אישית וקרב יוקרה שאולי יסמן אם יוכלו לחזור ולהתמודד בעתיד על ראשות המפלגה.

   

  קרב נוסף מתנהל מאחורי הקלעים בין גיבורי המחאה החברתית של קיץ 2011, איציק שמולי וסתיו שפיר. השניים נחשבים יריבים פוליטיים, למרות שכלפי חוץ הם מקפידים שלא להתבטא זה נגד זו. שמולי נחשב חזק ופופולרי מאוד בעבודה, והוא מכוון ליעד הגבוה ביותר: מס' 1 בפריימריז.

   

  1
  1
   

   

  מאבק נוסף מתנהל בין הח"כיות מרב מיכאלי ורויטל סויד, על מה שככל הנראה יהיה התואר האישה השלישית בצמרת המפלגה, אחרי יחימוביץ' ושפיר. וישנו גם קרב של איש אחד: ח"כ איתן כבל, שמנהל מאבק עיקש במטרה להיכנס לרשימת העבודה לכנסת חרף העימות המתוקשר שלו עם גבאי. כבל טוען כי הוא משלם מחיר פוליטי בעקבות מאבקו להחלפת גבאי, ומאשים: "הוא ואנשיו מפיצים נגדי רשימות חיסול".

   

  גבאי, מצידו, הדגיש שהחליט בסוף שלא לפרסם רשימת מומלצים אישית, אולם באופן סמוי לכאורה הוא דאג להבהיר כי הוא ממליץ על שישה מועמדים: שמולי, יחימוביץ', פרץ, שפיר, בר־לב ומיכאלי. תוצאות הפריימריז צפויות להתפרסם עוד הלילה סביב השעה 23:00 - מדובר בהצבעה ממוחשבת, ולכן הספירה לא תארך זמן רב כמו בליכוד - ולאחר מכן יידרש גבאי להחליט אם לממש את שני השריונים שניתנו לו בעשירייה הראשונה. בכירים בעבודה העריכו כי הוא ינצל את השריונים רק אם יצליח לגייס לרשימה דמות חיצונית יוצאת דופן, ואם לא - הוא יעדיף לבטל את השריונים וכך לקדם את הנבחרים מקום אחד או שניים למעלה, וכך גם לרכך מעט את הביקורת הפנימית נגדו במפלגה.

   


  פרסום ראשון: 10.02.19 , 23:07