yed300250
הכי מטוקבקות
  האם תרופה גנרית באמת יעילה כמו התרופה המקורית? | צילום: שאטרסטוק
  זמנים בריאים • 14.02.2019
  האם תרופה גנרית באמת יעילה כמו התרופה המקורית?
  בשנים האחרונות נוטות קופות החולים להחליף את התרופות המקוריות המנופקות למבוטחים, בחלופה הגנרית הזולה יותר, מה שמעלה חשש בקרב המבוטחים מפני יעילות התרופה הגנרית. איך מאשרים תרופה גנרית, איך יודעת חברת התרופות כי היא באמת יעילה והאם תוכלו "להילחם" כדי לקבל את התרופה המקורית?
  ד"ר איתי גל

  את האירוע הזה כמעט כל מי שנקלע לבית המרקחת עם מרשם מכיר: אתם ממתינים לתרופה שלכם, והרוקח מפתיע ומנפק את התחליף הזול ‑ התרופה הגנרית. בשנים האחרונות מרבית התרופות המקוריות, בעיקר היקרות שבהן, מוחלפות על ידי קופות החולים לתרופה הגנרית, החוסכת לכיס קופות החולים המצויות בגירעון ענק של מיליוני שקלים בשנה.

   

  אבל מעבר להיבט הכלכלי העושה חסד עם הקופות, המבוטחים מלאים בחששות שמא התרופה הגנרית אינה זהה לתרופה המקורית. ולא רק המטופלים: אחד הסקרים שנערך בקרב כ־300 רופאים ופורסם בכתב העת "הרפואה", מצא כי שלושה מתוך ארבעה רופאים סבורים שיש הבדל בין התרופות ומעדיפים לרשום לבני משפחתם את התרופה המקורית. רק כחמישית מהרופאים השיבו כי לדעתם אין כלל הבדל בין התרופות.

   

  הסקר גילה גם מתיחות בין גישת הקופות ‑ לנפק תרופות גנריות, לבין רצון הרופא: מחצית מהרופאים אמרו כי ביקשו מהנהלת הקופה שהמטופלים שלהם ימשיכו לקבל תרופה מקורית ולא תרופה גנרית. כשנשאלו הרופאים באלו תרופות לדעתם יש הבדל בין המקור לגנריקה, 29 אחוז ציינו את התרופות סותרות החומצה, 28 אחוז ציינו את התרופות לטיפול ביתר לחץ דם, 24 אחוז ציינו תרופות פסיכיאטריות ושמונה אחוזים ציינו כי קיים הבדל בין אנטיביוטיקות מקוריות לתחליף הגנרי.

   

  אז מה ההבדל בין הגנריקה לתרופת מקור, כיצד מאושרות החלופות הזולות, והאם הן יעילות כמו תרופת המקור?

   

   
  |
  |

   

   

  מהי תרופה גנרית?

  מדובר בחלופה זולה שמייצרות חברות תרופות המחקות את התרופה המקורית, לאחר שפג הפטנט עליה. ברוב מדינות העולם תוקף הפטנט על תרופות הוא 20 שנים, כך שלאחר תקופה זו יכולה חברה מתחרה לייצר את אותה תרופה, בשם אחר. דוגמאות לגנריקות שכיחות: האנטיביוטיקה מוקסיוויט (למול תרופת המקור מוקסיפן), קונצרטה לטיפול בהפרעות קשב וריכוז (התרופה המקורית היא ריטלין), נוגד הדיכאון אסציטלופרם (מול תרופת המקור ציפרלקס), והתרופות תרים או סילדנפיל לטיפול בבעיות זִקפה (למול המקור ‑ ויאגרה).

   

  התרופה הגנרית על פי הגדרתה, חייבת להיות בעלת אותה השפעה קלינית מבחינת יעילות ובטיחות כמו התרופה המקורית. עם זאת, ייתכנו הבדלים בחומרים הבלתי־פעילים המרכיבים כל תרופה וייתכן הבדל בצבע, בטעם, בצורה, בחיי המדף ובאריזה.

   

  האם לרוקח מותר לנפק תרופה גנרית במקום המקורית שרשם הרופא?

  החלפה גנרית הוכרה בחקיקה בשנת 1999 בתיקון שבוצע לפקודת הרוקחים, שבו הובהר כי לרוקח ניתנה סמכות לבצע את ההחלפה על פי שיקול דעתו המקצועי, בתנאי שהתרופה החלופית מאושרת לשיווק וקיימת זהות מהותית בין התרופה המחליפה לתרופה המקורית, בהרכב החומרים הפעילים, בחוזק, בדרך המתן ובפעילותם הרפואית. אבל אם נתן הרופא הוראה מפורשת לנפק את התרופה המקורית בלבד, לא רשאי הרוקח לבצע את ההחלפה.

   

  האם החלפת תרופות מקור לגנריקה קיימת בכל העולם?

  מדיניות החלפה גנרית דומה נהוגה גם במדינות מערב אחרות כמו אוסטרליה, שוודיה ארה"ב ומדינות רבות נוספות. באיחוד האירופי, המליץ הוועד המנהל כבר בשנת 1992 להתיר לבתי מרקחת ואף לעודד אותם לנפק את התרופה הזולה ביותר, אלא אם הרופא רושם התרופה התנגד להחלפה.

   

   

  עד כמה תרופה גנרית חוסכת כסף למערכת הבריאות או למטופל?

   

  על פי הערכות בארה"ב, נחסכים בשנה לפחות עשרה מיליארד דולר בשל החלפה גנרית. בחישוב פר חולה, התרופה הגנרית חוסכת למטופל מדי שנה בין 45 ל־68 דולר על הטיפול בתרופה. החלופה הגנרית מאפשרת גם נגישות גבוהה יותר לתרופה בזכות הוזלתה והפניית חלק מתקציב הבריאות למטרות אחרות, בשל הכסף הרב שנחסך בזכות התרופות הזולות יותר. הגנריקה גם מעודדת את חברות התרופות ליצור תרופות ופיתוחים חדשים, על רקע הירידה ברווחיהם מהתרופה שנוצרו לה חלופות.

   

  איך יודעים שהתרופה הגנרית באמת עובדת?

  על פי חוק, משרד הבריאות מאשר תרופה גנרית רק לאחר שבוצעו ניסויים קליניים לבדיקת יעילותה ובטיחותה, במעבדה מוכרת ובעלת מוניטין. בישראל יש כמה מעבדות כאלה, בעיקר בבתי חולים. על פי דרישת משרד הבריאות, רמת הזמינות הביולוגית של התרופה הגנרית תהיה זהה לזו של התרופה המקורית. כלומר, שיעור ספיגת החומר הפעיל בגוף המטופל בתרופה הגנרית יהיה כמעט זהה לחלוטין לזו של תרופת המקור.

   

  האם מחקרים הוכיחו שתרופה גנרית אכן זהה בהשפעתה לתרופה המקורית?

  מחקרים רבים על תרופות שונות אישרו כי ההבדל הממוצע בספיגת החומר הגנרי למול התרופה המקורית הוא כשלוש וחצי אחוזים. המחקרים גם הראו כי לא נצפה הבדל משמעותי בתגובות החולים בין תרופה גנרית לתרופה מקורית.

   

  אחת הדוגמאות המובהקות לבטיחות של התרופה הגנרית, בוצעה בחלופות הגנריות של התרופה נוגדת הקרישה וורפרין. כל שינוי, ולו הקטן ביותר בהרכב התרופה, גורם להשפעה דרמטית על החולה ולשינויים ניכרים בפעילות מערכות קרישת הדם, שעלולים לגרום לסכנת חיים. למרות זאת, תוצאות מחקרים רבים במדינות שונות מעידות על כך שהחלופות הגנריות פעלו באופן זהה לתרופה המקורית. המחקרים גם שללו תופעות לוואי קשות או שינוי איזון הטיפול אצל הרוב המוחלט מהמטופלים.

   

  מחקרים נוספים הראו את יעילות התרופה אומפרזול לטיפול בכיב קיבה על המטופלים, בהשוואה לתרופה המקורית. גם כאן נצפתה יעילות דומה בין התרופה הגנרית לתרופות המקור. בדיקות גם בחלופה הגנרית אלנדרונט לטיפול בבריחת סידן (אוסטאופורוזיס), הראו כי אין הבדל בינה לבין תרופות המקור.

   

  כאשר מדווחות תופעות לוואי כלשהן, ניתנת הוראה להפסקת שיווק התרופה. התופעה התרחשה בישראל כשדווקא תרופת המקור אלטרוקסין, גרמה לתופעות לוואי קשות והידרדרות של החולים, לאחר שהחברה שינתה את הפורמולציה בתרופה. בהסדר פשרה שנקבע בחודש שעבר, נקבע כי חברת "פריגו" תפצה את נפגעי האלטרוקסין בסכום של 46 מיליון שקל.

   

  למרות הבטיחות של התרופה הגנרית, אתם בטוחים שהיא לא עובדת כמו המקורית. מה לעשות?

  ראשית, יש לדווח על כל תופעת לוואי שאתם חושדים בה כתוצאה מהשימוש בתרופה לרופא המטפל, וגם לחברה היצרנית, דרך מוקד שירות הלקוחות שלה. בתוך כך, יש לדווח למשרד הבריאות בטופס שבאתר המשרד על תופעות הלוואי שחשתם. כאשר מצטברות עוד ועוד עדויות על תופעות לוואי כתוצאה משימוש בתרופה כלשהי, שוקל משרד הבריאות האם להוריד את התרופה מהמדפים עד לסיום בדיקתה.

   

  הרוקח "דחף" לכם תרופה גנרית, למרות שרשומה התרופה המקורית. מה לעשות?

  אם רשם הרופא את התרופה המקורית על המרשם, אתם זכאים לדרוש אותה מהרוקח והוא אינו רשאי לסרב, אלא אם התרופה אינה נמצאת במלאי בית המרקחת. במקרה כזה, תצטרכו לגשת לבית מרקחת אחר שבו יש מלאי של התרופה הגנרית. אם התרופה הגנרית כבר אינה נמצאת על המדפים (תופעה שמתרחשת לאחרונה בתרופות רבות, בשל העדפת הקופות לרכוש חלופות זולות), תצטרכו לדון בהמשך הטיפול התרופתי מול הרופא שלכם.

   

  בשורה התחתונה – האם תרופה גנרית בטוחה?

  החלפה גנרית מבוססת על כלים מדעיים מבוקרים, ועל פי כל הידע שהצטבר בעולם הרפואה בעשורים האחרונים, היא בטוחה למטופלים. עוד ועוד ארגונים בעולם מעודדים להעדיף את החלופה הגנרית, הזולה יותר גם לארגוני הבריאות וגם למטופל עצמו. כך או כך, אם התרופה הגנרית (או המקורית) אינן מביאות לשיפור הנדרש, או שמופיעות תופעות לוואי חריגות שאינן מופיעות על העלון לצרכן, יש לפנות מיד לרופא. •

   

  דוקטור, מה אתה לוקח?

  שאלנו רופאים: האם אתה רושם לך או לבני משפחתך תרופות מקור או גנרי?

   

  ד"ר עמית, מומחה לרפואה פנימית: "בדרך כלל אעדיף תרופות מקור. אין סיבה טובה במיוחד אם להיות כן. אם לא ניתן לרשום את תרופת המקור, אני לא מחולל מהומות ולוקח או רושם גנריקה".

   

  ד"ר אורי, מומחית לרפואת משפחה: "תרופות מקור אני רושמת רק במקרה של תרופות ותיקות כמו ריטלין, ציפרלקס או ליפיטור. בשאר המקרים, אני רושמת את התרופה הזמינה".

   

  ד"ר אסף, מומחה לרפואת ילדים: "אני בוחר את התרופה הגנרית כי למעשה מדובר באותה גברת, בשינוי אדרת".

   

  ד"ר ענת, מומחית לרפואת משפחה: "חלק מהתרופות אני בוחרת בתרופה המקורית. למה? כנראה בגלל סטיגמות, או הרגל".

   

  ד"ר יוגב, מומחה לרפואה פנימית: "אני רושם את מה שזמין במלאי באותו רגע, גם לעצמי וגם לקרוביי".

   

  ynetmail@gmail.co.il

   

  הכותב הוא מומחה ברפואת ילדים וכתב הבריאות של ynet

   


  פרסום ראשון: 14.02.19 , 19:02
  yed660100