{ }
רביעי 13 בנובמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: EPA
  24 שעות • 26.02.2019
  "מעולם לא חשבתי שאני אישה יפה, יש לי נטייה להרגיש מכוערת"
  בגיל 47 שרלוט גינסבורג סוף־סוף שלמה עם עצמה. "בתחילת הקריירה סבלתי נורא, לא אהבתי את מי שאני. עכשיו אני אומרת: 'או.קיי, גם אם אני בינונית, למי אכפת". אמיר קמינר פגש אותה לקראת עליית סרטה החדש "הבטחה עם שחר"
  אמיר קמינר, קאן

  השחקנית־זמרת הצרפתייה שרלוט גינסבורג, אחת הנשים היותר אמיצות, כנות ונועזות בתעשייה, משתדלת לא להיעזר במייק־אפ ובאיפור כבד. לא על השטיח האדום, ולפעמים אפילו לא על המסך. אבל בצילומי סרטה "הבטחה עם שחר", בו היא מגלמת את נינה, אמו של הסופר הנודע רומן גארי, היא נאלצה להידרש לשירותי מחלקת האיפור — בעיקר כיוון שהעלילה נפרשת על פני כמה עשורים.

   

  "כששיחקתי את נינה המבוגרת, נדרשו ארבע שעות של הכנות, איפור כבד והתקנת תוספות שיער וזה בהחלט היה כיף", סיפרה כשנפגשנו על גג מלון בריביירה הצרפתית.

   

  גינסבורג בת ה־47 חושפת שסצנות הזקנה הן אלה שהכי ריגשו אותה, "בגלל שבסופו של היום אתה מסיר את האיפור וחוזר להיות צעיר בבת אחת. כשחקנית את חושבת פעמים רבות על הפיגורה שלך, והאם ישנת טוב או רע, והאם יצלמו אותך טוב ואיך תהיה התאורה, גם אם את לא משחקת דמות שנבחנת לפי קריטריונים של יופי. מעולם לא חשבתי שאני אישה יפה, ויש לי נטייה להרגיש מכוערת. ב'הבטחה עם שחר' היה חשוב להוסיף לי קמטים ושאר סימני גיל והזדקנות. הם עזרו לי להיכנס לדמות. העור שלי היה כמו דף ציור עליו בנינו את הדמות שלי, וזה היה תענוג גדול".

   

  "הבטחה עם שחר" שמגיע אלינו מחר, מסתמך על ספרו האוטוביוגרפי של גארי, שכבר זכה ב־1970 לעיבוד קולנועי (בו כיכבו אסי דיין ומלינה מרקורי). הביוגרפיה של גארי משופעת דרמות — הוא נולד בווילנה לשחקנית יהודייה רוסייה ולאב שלא היה בתמונה, גדל בוורשה ובצרפת, לחם כטייס במלחמת העולם השנייה, עשה קריירה כדיפלומט בשירות משרד החוץ הצרפתי, הפך לסופר מוערך, ועשה כותרות אחרי שנודע שהוא פירסם ספרים כמו "כל החיים לפניו", תחת השם הבדוי אמיל אז'אר. ב־1980 התאבד ביריית אקדח.

   

  מתוך הסרט "הבטחה עם שחר" | צילום: בות ערן סינמה
  מתוך הסרט "הבטחה עם שחר" | צילום: בות ערן סינמה

   

   

  "הבטחה עם שחר" מתמקד בקשר המורכב והמרתק של גארי עם אמו השאפתנית, הדוחפת והחונקת, וגינסבורג מעידה שבתור אמא לשלושה, היא התחברה במיוחד לתפקיד. "הסרט הוא מחווה לאהבת אם. נינה היא אמא מאוד אובססיבית והאהבה שלה מאד כפייתית. נינה מוכנה לעשות הכול למען ההצלחה של בנה והכתיבה את הגורל שלו. היא לא מוותרת לו, כשהוא מודיע לה שהוא רוצה להיות צייר - יש לה רעיונות ברורים לגבי עתידו: היא רוצה שהוא יהיה סופר ושגריר. נינה הניחה את היסודות לעיסוקים של בנה ומה שמעניין זה שהוא לא התווכח ולא התנגד. לעיתים הוא התמרד מעט, אבל לא היה לו ספק שזה מה שהוא צריך לעשות בחייו. השאלה רק האם זו הדרך הנכונה לגדל ילד. התשובה שלי היא: 'לא, לגמרי לא!', אבל אני אוהבת את הדמות הזו. בעצם אני מגינה עליה, מבינה אותה ולא שופטת אותה".

   

  "הבטחה עם שחר" גם אפשר לגינסבורג, בתם של השחקנית הבריטית ג'יין בירקין והזמר־שחקן הצרפתי־יהודי סרג' גינסבורג המנוח, להתחבר לשורשים היהודיים שלה. "אמא שלי אמנם לא יהודייה ולכן לפי ההלכה אני לא נחשבת יהודייה, ולא התגיירתי, אבל היום זה לא חשוב כל כך - יותר חשוב מה אתה מרגיש", מכריזה גינסבורג. "אני ממש מוצאת את עצמי נמשכת ליהדות, מה גם שאיוון אטאל, בן זוגי ואבי ילדיי, הוא יהודי שנולד בישראל".

   

  גינסבורג גם נעזרה במורשת המשפחתית לבנות את התפקיד שלה. "כשניגשתי לעבוד על הדמות של נינה, מיד חשבתי על סבתא ואבא שלי. אולי לא הייתה להם מערכת יחסים כל כך מורכבת כמו לגארי ולאמא שלו, אבל היו הרבה דברים משותפים. גם במשפחה שלי, אנשים היגרו לצרפת מרוסיה בגלל שהם נרדפו כיהודים".

   

  באפריל הקרוב תצא גינסבורג לסיבוב הופעות עם שיריה. "בתחילת הקריירה סבלתי נורא, כי לא אהבתי את עצמי, ואולי הרצונות שלי היו גדולים מדי. במשך הרבה שנים חשבתי גם שאני לא יכולה לכתוב מילים לשירים, בגלל הצל של אבא שלי", מגלה גינסבורג. "זה פשוט היה בלתי אפשרי. עכשיו אני חושבת: 'או.קיי, גם אם אני בינונית, למי אכפת מזה'. אני לא מנסה להיות הוא".

   

   


  פרסום ראשון: 26.02.19 , 20:01