ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אפי שריר
  חדשות • 03.03.2019
  הדילמה הסלולרית
  לפני כשבועיים נחסמו טלפונים ניידים בבתי הכלא רמון וקציעות, במסגרת פרויקט טכנולוגי שהוביל השר ארדן — במטרה למנוע מאסירים ביטחוניים לתקשר בעזרת טלפונים מוברחים עם ארגוני הטרור ולהכווין פיגועים • המהלך הוביל למחאה מתוחה של אסירי חמאס, ובצה"ל מזהירים מתסיסה שתבעיר את השטח: "העיתוי לא מתאים" • בכיר בשב"ס: "התנגדות תמוהה ואבסורדית"
  יוסי יהושוע

  במסגרת הניסיון של שירות בתי הסוהר להילחם בתופעת הטלפונים המוברחים לאסירים ביטחוניים, החלו לפני שבועיים בהפעלת מיסוך טכנולוגי שחוסם אפשרות של הוצאות וקבלת שיחות מטלפונים ניידים באגפים הביטחוניים בבתי הכלא רמון וקציעות. הבעיה: בדיונים שנערכו בימים האחרונים במערכת הביטחון בעקבות יישום הפרויקט הביעו בצבא התנגדות למהלך, מחשש שיוביל להסלמה.

   

  בהערכת המצב שהתקיימה ביום חמישי בקריה סוכם כי "לאור הנפיצות הכוללת אנחנו ממליצים להמתין בשלב זה עם הרחבת הפיילוט ולבחון מחדש את העיתוי ליישומו בעוד מספר חודשים בהתאם להתפתחויות". נציג צה"ל נימק זאת באירועים הנפיצים בעזה ובהר הבית, בבחירות שבפתח ובקיצוץ כספי הסיוע לרשות הפלסטינית. את המהלך יזם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, במטרה לחסום את הטלפונים הסלולריים המוברחים לאסירים ביטחוניים בבתי הכלא השונים ולצמצם את יכולתם לתקשר ללא פיקוח עם העולם החיצון ולמנוע הכוונת הפיגועים.

   

  הפיילוט החל בבתי הכלא רמון וקציעות לפני שבועיים ומאז אסירי חמאס מובילים שורה של צעדי מחאה ובכרוזים מפצירים בציבור הפלסטיני לתמוך במאבק: "זו שעת המבחן. זה הזמן לפתוח את הלב ולהוכיח את המחויבות כלפי האסירים. אל תותירו אותנו בשדה הקרב לבד. אנו חווים מתקפה חסרת תקדים, חייבים להיאבק בחזרה. הפכנו קלף מיקוח בבחירות זולות". אתמול אף פורסם ברשת "אל־קודס" כי האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל מתכננים להסלים את צעדיהם נגד שירות בתי הסוהר. גורמים במערכת הביטחון אמרו שהם רואים במהלך סיכון להתחממות השטח וטענו כי הם "תומכים עקרונית בפרויקט — אבל לא בעיתוי הנוכחי". הגורמים הביטחוניים טוענים כי הלחץ בבתי הכלא גובר, מתוך הבנה שהצלחת הפיילוט תוביל למהלך כולל באגפים ביטחוניים בבתי כלא נוספים — וארגוני הטרור יאבדו יכולת משמעותית.

   

  על פי הערכת המצב של שירות בתי הסוהר "מורגשת המתיחות בקרב האסירים הביטחוניים, אבל השב"ס מתמודד עם האתגר החשוב". גורם בכיר בשב״ס מסר כי "זהו פרויקט בעל חשיבות ביטחונית גדולה שכל גורמי הביטחון חיכו לו שנים. נסיגת צה"ל מהתמיכה ביישומו הדחוף תמוהה ואפילו אבסורדית. כל עיכוב בהתקנת החסמים עלול לעלות במחיר ביטחוני כבד".

   


  פרסום ראשון: 03.03.19 , 23:48