שני 16 בספטמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הבניין. החשודים נעצרו בדירה בבניין זה ברחוב דוד המלך בנתניה
  חדשות • 04.03.2019
  הג'וב הצרפתי
  מישהו עוד יעשה על זה סרט: כנופייה מתוחכמת של נוכלים, שפעלה מדירה בנתניה ומיאכטה בנמל אשדוד, הצליחה להוציא במרמה יותר מ־10 מיליון אירו מארגונים צרפתיים • הם התחזו לבכירים בממשלה בפריז וביקשו מראשי הארגונים כסף לצורך שחרור חיילים צרפתים שנפלו בשבי דאעש • שלושת החשודים, שנעצרו בתום חקירה משולבת בשתי המדינות, מכחישים כל קשר
  אלי סניור

  אחת מכנופיות ההונאה המתוחכמות ביותר שפעלו בישראל בשנים האחרונות נלכדה בשבוע שעבר, בפעילות משותפת של היחידה הכלכלית בלהב 433 ומשטרת צרפת. עד כה נעצרו שלושה מאנשי הכנופייה שהשתמשו בדירה בנתניה וביאכטה בנמל אשדוד כדי להפיל בפח עמותות וארגונים שונים, בתואנה שהם מנסים להביא לשחרור חיילים צרפתים שנפלו בשבי דאעש בסוריה ובמלחמה במאליתוך שהם מתחזים לשר החוץ ולשר הביטחון של צרפת. בדרך זו הם הוציאו במרמה סכום של כ־10 מיליון אירו.

   

  "עוקץ הפרזידנט", קראו לחקירה במשרדי היחידה הכלכלית בלהב 433 כאשר קיבלו את הנתונים ממקביליהם הצרפתים. על פי המידע שאספו הצרפתים, בחודשים האחרונים נפלו מספר ארגונים ועמותות קורבן לתרמית, שגרמה להם להוציא מיליוני אירו, כל אחד, לטובת "שחרור" החיילים הצרפתים משבי ארגוני הטרור. הצרפתים הצליחו לזהות כי בסיס הפעילות של מבצעי ההונאה הוא בישראל, אבל לא ידעו לזהות את חברי הכנופייה.

   

  היאכטה. לפי החשד, שיחות ההונאה בוצעו מהיאכטה שעגנה בנמל אשדוד
  היאכטה. לפי החשד, שיחות ההונאה בוצעו מהיאכטה שעגנה בנמל אשדוד

   

  בשלב הזה נכנסו לפעולה חוקרי היחידה הכלכלית שהחלו באיסוף מודיעין ועלו על חבורה של שלושה חשודים בעלי אזרחות צרפתית וישראלית ששכרו מספר דירות בנתניה, ומחזיקים ברשותם גם יאכטה בנמל אשדוד. כאשר החלו לעקוב אחריהם התברר כי השלושה ביצעו הונאה מושלמת, תוך שהם פורטים על עצב רגיש בחברה הצרפתית: גורלם של החיילים שנפלו בשבי ארגוני טרור.

   

  חברי הכנופייה הצטיידו בפרטים של עמותות וארגונים שפועלים למען חיילים צרפתים ויצרו עימם קשר כדי להוציא את הכספים במרמה. במקרה אחד קיבל ראש עמותה טלפון ממי שהציג את עצמו כגורם בכיר בלשכת שר החוץ הצרפתי. נאמר לו כי השר עצמו מבקש לשתף אותו במידע סודי ביותר, ולבקש את סיועו בהצלת חיי חיילים חטופים בסוריה. בשלב מסוים הוצע לראש העמותה לשוחח עם "השר", אולם אז הודיע "השר" כי הוא חושש לדבר בטלפון לא מאובטח.

   

   

  השיטה עבדה באופן מושלם. לראשי הארגונים נאמר כי בגלל החשש של ממשלת צרפת לקיים דיאלוג ישיר עם ארגוני טרור ולשלם להם דמי כופר — הם פנו אליהם על מנת שהם יעבירו את הכסף לחוטפים. "אתם מצילים חיי אדם, אבל חשוב לשמור על דיסקרטיות מלאה", הזהירו המתחזים. הם גם הבטיחו להחזיר את הכסף לארגון זמן קצר לאחר שהסכום המבוקש יועבר לחשבונות החוטפים בחו"ל.

   

  לא היה גבול לתחכום של הנוכלים. ראשי הארגונים קיבלו במיילים ובפקסים "מסמכים סודיים" עם הלוגו של משרדי הממשלה בפריז, ששיכנעו אותם כי מדובר בפרויקט ממלכתי דחוף להצלת חיים, ובכל פעם העבירו למעלה ממיליון אירו לחשבון בנק שמספרו נמסר להם — בדרך כלל בסין. לחברי הכנופייה שם לקח כמה שעות להוציא את הכסף מחשבון הבנק ולהיעלם.

   

  במקרה נוסף, "שר הביטחון" הצרפתי התקשר לארגון אחר וביקש סכום של כמיליון אירו כדי לשחרר חיילים שנשבו במלחמה במאלי. בסך הכל הצליחה הכנופייה להוציא במרמה כ־10 מיליון אירו.

   

  בסוף השבוע נערכה פשיטה על דירה ברחוב דוד המלך בנתניה, ונעצרו שלושה מחברי הכנופייה בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובהלבנת הון. בדירה נמצאו מחשבים ומסמכים מזויפים שקשרו את השלושה להונאה. פשיטה נוספת נערכה על היאכטה שעגנה בנמל אשדוד. כל אותה העת עמדו שוטרי היחידות המיוחדות ואנשי המודיעין בצרפת בקשר צמוד עם השוטרים הישראלים. מעצרם של החשודים הוארך כבר פעמיים. סניגוריהם, עורכי הדין קובי סודרי וירון לונדון, הכחישו בבית המשפט את החשדות נגדם.

   

  בצרפת חוששים שהפרשה המביכה עלולה לגרום לנזקים נוספים. בימים האחרונים ביצעו הצרפתים פעולות אבטחה שונות והעבירו מסרים לבעלי תפקידים בכירים בשגרירויות בעולם הערבי בנוגע לאפשרות שיקבלו פניות דומות מהנוכלים.

   


  פרסום ראשון: 04.03.19 , 23:46