שני 16 בספטמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: רויטרס
  חדשות • 05.03.2019
  על סף פיצוץ
  בישראל מבקשים להימנע מעימות עם הפלסטינים בכל מחיר ערב הבחירות, אך לא בטוח שבצד השני יש מי שמקשיב • פיגוע הדריסה בבנימין והעלייה המדאיגה בהפרחת בלוני הנפץ מעזה בימים האחרונים מעידים: מדיניות ההכלה הישראלית לא רק שלא אפקטיבית — אלא גם עלולה להזיק
  יוסי יהושוע

  שרשרת האירועים הביטחוניים האחרונים בכלל הגזרות מעלה חשש כי למרות המאמצים שעושה ישראל להימנע כמעט בכל מחיר מעימות בזירה הפלסטינית ערב הבחירות — נראה כי אנחנו בפתחו.

   

  מספר משתנים משפיעים על הזירה. עזה תחילה: ברצועה נרשמת עלייה בהיקף האירועים, הן בהטרדות הליליות שחווים תושבי העוטף על הגדר — לרבות הנחת וזריקת מטענים היוצרים מטרד ומסכנים את הכוחות — והן בעלייה בהיקף שיגורי בלוני הנפץ לעבר היישובים. חמאס לא מסתפק בבלוני תבערה ומרכז מאמץ בבלוני נפץ בכמויות הולכות וגדלות. עד כדי כך, שהם חייבו את צה"ל להגיב בהתאם.

   

  הר הבית. ההתפרעות במתחם לפני שבועיים | צילום: אי־פי
  הר הבית. ההתפרעות במתחם לפני שבועיים | צילום: אי־פי

   

  לכן נרשמו גם בימים האחרונים מספר תקיפות אוויריות, לא רק בלילות אלא באמצע היום. בשלב זה, במסגרת המדיניות הישראלית המכילה, הן מתבצעות לעבר עמדות ריקות של חמאס ונראות כניסיון לסמן וי. כך, למשל, קרה גם אמש כשמסוקי צה"ל תקפו עמדות תצפית של חמאס בדרום הרצועה בתגובה לשיגור בלוני נפץ. זמן קצר לפני כן שוגרו בלוני נפץ לעבר ישראל וזר בלונים נפל בסמוך לבתי אחד היישובים במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים או נזק. אם נשארים בזירת עזה: ב־30 בחודש זה יצוין יום השנה לתחילת צעדות השיבה לעבר הגדר. ההערכה היא שעד תאריך זה תירשם עלייה בטרור העממי ומובן שבאותו יום צפויות הפגנות ענק אשר אמורות לאתגר את צה"ל ערב הבחירות בישראל.

   

  גבול עזה. המהומות על הגדר בסוף השבוע | צילום: אי־פי־אי
  גבול עזה. המהומות על הגדר בסוף השבוע | צילום: אי־פי־אי

   

  גם בגזרת יהודה ושומרון השטח מתחמם. פיגוע הדריסה אתמול לפנות בוקר בגוש אמונים מערבית לרמאללה, חריג במאפייניו: ברכב הדורס היו שלושה מחבלים פלסטינים — ולא אחד. לפי צה"ל והשב"כ הם היו מעורבים קודם לכן בהשלכת בקבוקי תבערה בכביש 433. מפקד פלוגה ולוחם מג"ב נפצעו בפיגוע, יתר הכוח הגיב כנדרש — וחיסל שניים מהמחבלים. השלישי נעצר. במקביל, התרחשו אתמול עימותים בין כוחות הביטחון למפגינים פלסטינים בגזרת בית־אל.

   

  ההסלמה בגדה מגיעה על רקע הקיצוץ האמריקאי בסיוע לפלסטינים ובצל ההחלטה הישראלית לקזז כחצי מיליארד שקל מכספי המסים המיועדים להגיע למשפחות המחבלים הזוכים לתמיכת הרשות.

   

  גם בבתי הכלא המתיחות גוברת: כפי שנחשף אתמול ב"ידיעות אחרונות" יש מחלוקת בין הצבא לשר לביטחון פנים גלעד ארדן בנוגע לפרויקט מיסוך הטלפונים הסלולריים בבתי הכלא בהם כלואים האסירים הביטחוניים. המהלך מעורר את זעם האסירים, שמנסים להפעיל את ההנהגה בעזה וביהודה ושומרון על מנת להתסיס את השטח בתגובה כדי לשנות את ההחלטה.

   

  בתי הכלא. אסירים ביטחוניים פלסטינים | צילום: אפי שריר
  בתי הכלא. אסירים ביטחוניים פלסטינים | צילום: אפי שריר

   

  עמדת צה"ל, שהוצגה ביום חמישי, קוראת לעצור את המהלך באופן זמני מחשש להסלמה. אך לא בטוח שהיא נכונה, גם אם בסופו של דבר תתממש אזהרתם: החלטת ארדן מוצדקת, שכן לאותם מחבלים בכלל אסור להכניס טלפונים. ומשכך עשו — ברור כי הם מכוונים פעילות טרור מתוך כותלי בית הסוהר, ולכן יש לעצור זאת ולא לשדר רפיסות.

   

  נדמה בתקופה האחרונה שבצה"ל ובשב"כ ממהרים להביע חששות ולשגר אזהרות כמעט בכל הזדמנות על מנת לחוש "מכוסים" ואולי להימנע מלקיחת אחריות. זו מסתמנת כתגובה בעייתית: תפקידם לספק ביטחון ולא רק אזהרות מפני חשש להסלמה או הערכות שאנו עומדים בפני עימות. בשביל זה לא צריך את צה"ל, המידע הזה מספיק גלוי. אסור לשדר לצד השני חולשה. על הרמטכ"ל הטרי אביב כוכבי, שכינס אתמול את בכירי הצבא לדון במצב, להחליט לא רק מהו ניצחון — אלא גם לממש אותו אם וכאשר יתבקש לכך.

   

  בהכנת הידיעה השתתף מתן צורי

   

  שאריות בלון הנפץ שהתפוצץ באזור אשכול, אתמול | צילום: בראל אפרים
  שאריות בלון הנפץ שהתפוצץ באזור אשכול, אתמול | צילום: בראל אפרים