רביעי 23 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: עמית שעל
  חדשות • 13.03.2019
  סמים הכל על השולחן
  פייגלין עולה בסקרים, מבהיר שאיננו בכיס של נתניהו או של גנץ ומכריז כי יצטרף רק למי שיקדם לגליזציה • המשמעות: ייתכן שהדרך לכיסא ראש הממשלה תעבור דרך הכשרה חוקית של צריכת סמים קלים • “אפקט פייגלין”, פרויקט מיוחד: מה עמדת המפלגות הבולטות בנושא הלגליזציה
  יובל קרני, מורן אזולאי, עמיחי אתאלי, קובי נחשוני ושחר חי

  הזינוק בסקרים בשבועות האחרונים של "זהות" בראשות משה פייגלין הפך את הסמים הקלים לאחד הנושאים החמים של מערכת הבחירות הזו – ובתסריט מסוים, לנושא שיכול להכריע את זהות ראש הממשלה הבא.

   

  השוויון בין גושי הימין והשמאל־מרכז בסקרים הנוכחיים עשוי להפוך את פייגלין ללשון המאזניים ביום שאחרי הבחירות. אם "זהות" תצליח אכן לעבור את אחוז החסימה, היא תחזיק בידיה 4 או 5 מנדטים – ולמרות הזיהוי הטבעי בין פייגלין לבין הימין, יו"ר זהות כבר הבהיר כי הוא איננו בכיס של בנימין נתניהו או של בני גנץ, וכי יצטרף רק לממשלה שתבטיח לגליזציה של סמים קלים. המשמעות: ביום שאחרי הבחירות, ייתכן מאוד שלא ניתן יהיה להרכיב ממשלה בלי התחייבות ללגליזציה.

   

  הודעתו של פייגלין הובילה חלק מהמפלגות לנסות למנוע זליגת קולות אל "זהות". זה ככל הנראה המקור להבטחתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בימים האחרונים לבחון ולשקול את נושא הלגליזציה, וזהו ככל הנראה גם המקור לווידוי שהשמיע אתמול יו"ר העבודה אבי גבאי על כך שעישן בעבר מריחואנה בעצמו. אולם מהן העמדות של כלל המפלגות הבולטות בנושא? יצאנו לבדוק.

   

  בליכוד ובכחול לבן מתלבטים

   

  לצד התייחסותו של יו"ר הליכוד נתניהו לנושא, בליכוד הקפידו להבהיר אתמול כי כבר בקדנציה הנוכחית הוא איפשר גידול קנאביס ליצוא והרחיב את השימוש בקנאביס רפואי למי שנזקקו לכך. עם זאת, במפלגת השלטון נמנעו מלהתחייב לכאן או לכאן בנושא הלגליזציה, לא בעד ולא נגד.

   

  עמדה זהה נשמעה אתמול גם מכיוון המפלגה שמאיימת לגזול מהליכוד את תואר מפלגת השלטון – רשימת כחול לבן, שמאחדת בשורותיה את בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי. ברשימה לא הסכימו להתחייב לתמיכה בלגליזציה, ורק הדגישו את תמיכתם במצב הקיים של אי־הפללת משתמשים. "כחול לבן תתמוך בהמשך המדיניות המבוקרת של אי־הפללה", נמסר. "נעודד את המחקר, הפיתוח והייצור בתחום הקנאביס הרפואי".

   

  מפלגות השמאל תומכות

   

  בהתאם לווידוי של גבאי, מפלגת העבודה הציגה תמיכה רשמית בלגליזציה. "ישראל יכולה וצריכה להתקדם לעבר לגליזציה של קנאביס”, נמסר, “ולאפשר צריכה אישית באופן חוקי ומפוקח". במרצ, לצדם, הדגישו כי תמיכתם הרשמית והמוצהרת בלגליזציה החלה עוד ב־2003. יו"ר המפלגה תמר זנדברג הבהירה אתמול כי צריך “לשנות את המציאות ההזויה שבה מכירת קנאביס נחשבת לפשע מאורגן".

   

  בנט, שקד וליברמן עמומים

   

  בימין החדש של נפתלי בנט ואיילת שקד סירבו להביע תמיכה גורפת. "אנו בעד לגליזציה של חומרים שלא מסכנים את בריאות הציבור ובעד לאפשר צריכה של מה שלא ייפגע בבני נוער ויסכן את בריאותם, את עתידם ואת עצם חייהם", נמסר. "הקביעה מה בטוח היא קביעה מקצועית רפואית, ולא פוליטית".

   

  גם בישראל ביתנו של אביגדור ליברמן, שמדשדשת בסקרים ובחלקם מביטה על פייגלין מלמטה, סירבו לפרסם עמדה חד־משמעית. "מדובר בסוגיה רצינית”, נטען, “וזו טעות לבחון אותה דרך פריזמה של בחירות".

   

  כחלון ולוי־אבקסיס תומכים

   

  כולנו של משה כחלון מסרה כי היא תומכת בלגליזציה, "באופן שקול ומפוקח, ובהתאם ליישומה במדינות אחרות בעולם". תמיכה כזו הגיעה גם ממפלגה נוספת שמנופפת בדגל החברתי, גשר של אורלי לוי־אבקסיס. "אנו מאמינים שאין להפליל את מי שצורכים קנאביס באופן אישי", נמסר. "יש להסדיר את השימוש של הקנאביס לצריכה עצמית".

   

  באיחוד מפלגות הימין מתנגדים

   

  הרשימה המאחדת את הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית לא יכולה הייתה להיות נחרצת יותר. "נגד מוחלט", נמסר. "לגליזציה היא הצפת הרחובות בסמים. זה הרסני ומסוכן. אי־הפללה כבר קיימת, ויש היגיון בלא להפוך מאות אלפי אזרחים לעבריינים פליליים".

   

  הרשימות החרדיות לא תומכות

   

  מיהדות התורה נמסר שהמפלגה מתנגדת ללגליזציה של כל סם, וכי היא תומכת בהקלת התנאים והביורוקרטיה למשתמשים בקנאביס רפואי. בש"ס, מנגד, סירבו להתייחס לנושא.

   

  הרשימות הערביות חלוקות

   

  בחד"ש הסבירו שהרשימה המשותפת עם תע"ל טרם גיבשה מצע משותף - אולם הם עצמם תומכים בלגליזציה. "אנו מתנגדים למדיניות שהופכת אנשים בוגרים ונורמטיביים לעבריינים בעיני החוק", נמסר. לעומת זאת, רשימת רע"מ־בל"ד הבהירה כי היא מתנגדת ללגליזציה, גם אם תומכת במדיניות הנוכחית והקלה על צרכני הקנאביס הרפואי.