ראשון 26 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 15.03.2019
  בלי שום הכנה
  שתי הרקטות ארוכות הטווח ששוגרו מרצועת עזה לעבר גוש דן תפסו את מערכת הביטחון בהפתעה • מערכת צבע אדום פעלה ושלחה מאות אלפי אזרחים אל המרחבים המוגנים - אבל הרקטות לא יורטו על–ידי מערכות ההגנה, ורק במזל נפלו בשטחים פתוחים • גם בחמאס וגם בג'יהאד האיסלאמי הכחישו כי הם אחראים לשיגור, אך מפקדות אירגוני המחבלים פונו מחשש לתקיפה ישראלית • ראש הממשלה והצמרת הביטחונית דנו אמש בתגובה אפשרית
  יוסי יהושוע

  הסלמה דרמטית בעימות שבין ישראל לאירגוני המחבלים ברצועת עזה: שתי רקטות כבדות וארוכות טווח שוגרו אמש, במפתיע, לעבר תל-אביב - ירי ראשון מסוגו מאז מבצע צוק איתן. איש לא נפגע במישרין מנפילת הרקטות, אך כמה בני אדם לקו בבהלה או נפצעו באורח קל ביותר מנפילה כאשר רצו למקום מחסה. בעזה נערכה אמש הנהגת החמאס למענה משמעותי מצד ישראל, ודווח כי מפקדות הארגון פונו.

   

  ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, ערך אמש התייעצות ביטחונית בקריה. בהתייעצות השתתפו הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, ראש המל"ל מאיר בן–שבת, ראש השב"כ נדב ארגמן ובכירי מערכת הביטחון. בהתייעצות דנו בתגובה אפשרית למתקפת הרקטות. אמש דווח כי ראש החמאס כבר נערכים לתקיפה ישראלית, ומיהרו להורות על פינוי מפקדות.

   

  לשני ארגונים ברצועה רקטות ארוכות טווח: לחמאס ולג'יהאד האיסלאמי. שניהם לא לקחו אחריות על האירוע החריג. חמאס הודיע למצרים כי לא הוא ביצע את הירי. כך גם הג׳האד האיסלאמי. משלחת בכירי המודיעין המצרי שנכנסה בצהריים לרצועת עזה בניסיון להביא לרגיעה בין ישראל לחמאס יצאה מהרצועה (ראו עמ' 4). עזיבת המשלחת עשויה להעיד על היתכנות של תקיפת תגובה ישראלית.

   

  אמש, מעט אחרי השעה 21:00 בערב, החרידו אזעקות את גוש דן. לא היתה כל התרעה מוקדמת לשיגור, שתפס את מערכת הביטחון בהפתעה מוחלטת. השיגורים זוהו על ידי מערכות ההתרעה השונות. מערכת צבא אדום הופעלה, ואזעקות נשמעו בבת–ים, תל–אביב, רמת–גן, בני ברק, גבעתיים, גבעת שמואל, חולון, אזור ובראשון לציון. מאות אלפים מיהרו לתפוס מחסה באזורים מוגנים או במ"מדים.

   

  כעבור שניות נשמעו פיצוצים עזים. ככל הידוע אמש, הרקטות נפלו בשטחים פתוחים ולא גרמה לנזק. בדקות שאחרי נפילת הרקטות הופץ ברשתות החברתיות סרטון שבו נראו, לכאורה, שני מיירטים כשהם משוגרים ופוגעים במטרתם. הדבר גרם לבלבול רב, לאור העובדה שבצה"ל הודיעו כי לא בוצע כל יירוט. ככל הנראה, הסרטון לא צולם אתמול אלא במהלך צוק איתן, לפני חמש שנים. בצה"ל שבו והדגישו אמש כי לא שוגרו טילים מיירטים לעבר הרקטות. דובר צה"ל, תת–אלוף רונן מנליס, אמר: "כרגע אנחנו מתמקדים בשני מאמצים - אחד להבין מי ביצע את הירי, כי אנחנו עוד לא יודעים. מאמץ שני - הערכות המצב במטה הכללי. הירי הפתיע אותנו, לא היה מידע מקדים".

   

  נוי בנעים, תושבת רמת–גן סיפרה אתמול: "זה היה מבעית. עזבתי את הכל ורצתי לחדר מדרגות. כל תושבי הבניין היו בהיסטריה, זה בא משום מקום. עכשיו החלטתי לישון אצל חברה שגרה לא רחוק ממני, כי לה יש ממ"ד".

   

  אור כהן מתל–אביב, ששהתה בקניון איילון בזמן האזעקה, סיפרה: "מדדתי נעליים, וברגע אחד זרקתי הכל ורצתי למרחב המוגן יחד שאר הלקוחות בקניון. במרחב המוגן חלק מהאנשים היו בטוחים שזה תרגיל. אף אחד לא האמין".

   

  שי ארבל, אב לשניים מגבעתיים סיפר על רגעי החרדה: "הוצאתי את התינוק מהמיטה ואשתי תפסה את הבן הגדול ופשוט טסנו לחדר מדרגות. הילד שאל המון שאלות, הוא מאוד נבהל ושאל אם יש מלחמה, עניתי לו שלא. אני מקווה שנתתי לו תשובה נכונה".

   

  "שמעתי את האזעקה אבל לא האמנתי שזה אמיתי. חשבתי שאולי הרוחות שורקות. אבל מהר מאוד הבנתי שזה אמיתי. אספתי את הילדה הקטנה ואת הילד הגדול ורצנו לממ״ד הקומתי״, סיפרה אמש יעל מראשון לציון. יעל מספרת כי ברגע שנכנסה למרחב המוגן, נשמעו הפיצוצים. "שמעתי שני בומים חזקים, שהרגישו לי כמו שתי נפילות".

   

  ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, הגיע אמש למוקד העירוני בעיר והרגיע את התושבים המבוהלים שהתקשרו. גם ראש עיריית בת ים צביקה ברוט וראש עיריית חולון מוטי ששון הודיעו לתושבים, כי לפי הנחיות פיקוד העורף יש להמשיך בשגרה תוך שמירה על עירנות. "לאחר שיחה עם פיקוד העורף הנחיתי את החברה ליבטחון ואת סגל החירום בעירייה להגביר מוכנות לפעולה ככל שנדרש", אמר אתמול קינסטליך. "אנחנו פותחים את המקלטים כאמצעי זהירות ומוכנות בלבד".

   

  בהכנת הידיעה השתתפו קורין אלבז אלוש ומאיר תורג'מן

   

   

  רקטת הפאג'ר

  יכולת דיוק בינונית, טווח של עד 75 ק"מ ומשקל של כמעט 500 ק"ג | הרקטה האיראנית של ארגוני הטרור

    

  מה זה:

  רקטות הפאג'ר, רקטות כבדות הנפוצות בשימוש חמאס, ג'יהאד וחיזבאללה, היו מהאיומים העיקריים שנגדם פותחה מערכת כיפת ברזל. משוגרת לעבר ישראל מאז 2006.

   

  המקור:

  איראן היא זו שהעבירה את הרקטה הכבדה לידי ארגוני הטרור, לאחר שפיתחה אותה בשנות ה־90 בסיוע צפון־קוריאה.

   

  הטווח:

  לרקטה שני דגמים: פאג'ר 3 ‑ לטווח של כ-45 ק"מ, ופאג'ר 5 ‑ לטווח של כ־75 ק"מ. רקטה בטווח הזה שוגרה אתמול לגוש דן.

  חמאס פיתח יכולת לייצר בעזה גרסה משלו לפאג'ר־5, המכונה M75.

  רקטת הפאג'ר אינה מדויקת, אולם עם משקל של כ־400 ק"ג וראש קרבי במשקל של כ־90 ק"ג, היא יכולה לגרום נזקים משמעותיים למבנים אזרחיים.

   

  התשובה:

  בזכות מידע מודיעיני מדויק הצליח חיל האוויר בפתיחת מלחמת לבנון השנייה להשמיד את רוב רקטות הפאג'ר של חיזבאללה. אולם הארגון הצליח לשגר חלק מהרקטות לעומק שטח ישראל, שטרם הצטיידה אז במערכת יירוט רקטות.

  במבצע עמוד ענן ב-2012 ובצוק איתן ב-2014 כבר יירטה כיפת ברזל חלק מרקטות הפאג'ר ששיגר חמאס לאזור המרכז, לגוש דן ולירושלים.

   

  אודי עציון