ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  "אבא שלי גילה את הגת והתנקה בזכותו מסמים קשים". אביגדור מלחי בשדות הגת שלו
  24 שעות • 30.03.2019
  כך הפכה ישראל לספקית גת למסיבות באירופה
  מעצרם של הצעירים הישראלים בשדות התעופה באירופה לאחר שהבריחו גת למדינות שבהן הצמח אינו חוקי — חשף את היקף התופעה. ליאור אוחנה יצאה לגלות מה עבר על צמח הגת המסורתי מהימים שבהם היה בשימוש אצל תימנים בלבד, ונחשפה לתעשיית סמים קשים הכוללת כדורים ומשקאות מעוררים שמופקים מעלי הצמח, וזוכים לפופולריות במסיבות טבע ברחבי העולם
  ליאור אוחנה, איריס ליפשיץ קליגר

  איתי מלחי, בן 28, מכיר את צמח הגת מהיום שנולד. משפחתו מנהלת את אחד מבתי העסק הגדולים בארץ, "גת אביגדור", משווקת שקיות עם עלי גת לסופרמרקטים ולעסקים פרטיים מחיפה ועד אילת, ועם הלקוחות הקבועים שלהם נמנים גם סלבס כמו אייל גולן, ישי לוי, דודו אהרון, אסף אטדגי ורוסלנה רודינה.

   

  משלוח גת שנתפס במכס | צילום: רשות המיסים
  משלוח גת שנתפס במכס | צילום: רשות המיסים

   

  מלחי הצטרף לאבא שלו אביגדור ולאחיו אופק בן ה־31, שמנהל את המפעל בפועל. האגדה מספרת כי במו ידיו חרש האב אביגדור את השדות הסמוכים לרחובות, ובחר בדרך החקלאית יוצאת הדופן הזאת, מאז שהתנקה מסמים. "החברה שלנו אימפריה בתעשיית הגת", אומר איתי בעודו אוחז בעלי הגת וממשש אותם בהנאה. "הצמח הזה הביא לגמילה לא רק של אבא שלי, אלא של עוד רבים נוספים".

   

  אייל גולן
  אייל גולן

   

  כבר עשר שנים שמלחי לומד את פלאי הצמח. הוא יודע שלא גילה את התרופה לגמילה מסמים קשים, אך עבורו הגת הוא יותר מצמח של זקנים־תימנים. יש בו "כוחות מרגוע", הוא אומר, ומוסיף: "אבא שלי היה מאגיסט בצבא וסבל מטראומות קשות. הוא ישב המון שנים בכלא והיה מכור לסמים קשים. עד לפני עשר שנים הוא נכנס ויצא ממכוני גמילה ללא פתרון ממשי, ואז הוא גילה את הגת והקים את המפעל".

   

  דודו אהרון
  דודו אהרון

   

  היה ביקוש לצמח?

   

   

  "בטח. לאבא שלי תמיד היה ראש עסקי חריף, והוא קלט שהיחידים שמכירים את הגת אלו התימנים הזקנים שלעסו את הצמח בזמן שלמדו תורה. אז הוא פתח את זה לעוד מגזרים, ומאז נוספו עוד ועוד חקלאים. כולם כבר מבינים שלצמח הזה יש סגולות מיוחדות; ישי לוי כבר לא יעשה סמים כי הוא לועס גת, גם אייל גולן קונה מאיתנו ולועס לפני שהוא עולה להופעה. המון שחקני כדורגל לועסים לפני משחק, דוגמניות מספרות שהן לועסות להנאתן, אסף אטדגי אורח קבוע שלנו, דודו אהרון, מושיק גלאמין וכמובן הפרויקט של רביבו שכל הקליפים שלהם מלווים בהמון שקיות גת".

   

  אביגדור מארח את ישי לוי בעסק המשפחתי
  אביגדור מארח את ישי לוי בעסק המשפחתי

   

  בין הצמח למשקה

   

  מלחי ואחרים מתעקשים על כך שהגת עשיר בברזל בוויטמין סי ובמרכיבים בריאותיים נוספים. אבל בשנים האחרונות הפך הגת מצמח פשוט ללעיסה, לאחד הסמים הפופולריים במסיבות טבע ובמועדונים. בימים שבהם כולם מדברים על לגליזציה של הקנאביס — הגת זוכה לכותרות שליליות בעקבות המוצרים השונים שמופקים מעלי הצמח, אשר אינם חוקיים: משקה ממריץ, כדורי בליעה המוכרים כ"חגיגת" ועוד. רחוק מהצמח הסימפתי שמשווקים בחנויות.

   

  הדברים הפכו לכל כך בעייתיים, עד כדי כך שבשבועות האחרונים נעצרו כמה וכמה ישראלים בשנות העשרים לחייהם, בשדות התעופה בגרמניה, בדנמרק ובטורקיה, לאחר שהשלטונות מצאו אצלם עשרות קילוגרמים של צמח הגת. משרד החוץ זיהה את הסכנה ומיהר לפרסם הודעה המזהירה את הצעירים הישראלים שאינם מודעים לסכנות הטמונות בהברחת גת למדינות אירופה, שבהן הצמח אינו חוקי. "צעירים מבריחים עלולים להסתבך במעצר, העמדה לדין, בישיבה בכלא ותשלום קנסות כבדים", נכתב בהודעה.

   

   

  משה פרץ
  משה פרץ

   

  אז איך הפך הגת מצמח לעיסה מסורתי לסם המבוקש אצל צעירים במסיבות טבע, ובמקביל גם ללהיט הדיאטה החדש בקרב נשים?

   

  "בגת יש חומר שנחשב לסם מסוכן גם בישראל וגם בעולם, והוא נקרא קאתינון", מסבירה סגן ניצב דנה זוננפלד, ראש מעבדת סמים ארצית בחטיבת הזיהוי הפלילי של משטרת ישראל. "הוא מאוד דומה לאמפטמינים בהשפעות. ב־2005 התחילה תופעת ה'חגיגת' בסמי הפיצוציות, והקפסולות הראשונות הכילו קאתינון. הוא אמנם היה סינתטי, אבל זה בדיוק אותו החומר שנמצא בעלי הגת".

   

  אז איך הגת עדיין חוקי אצלנו בעוד שבמדינות אירופה לא?

   

  "בארץ ידוע שתימנים משתמשים בגת, ובגלל זה הצמח נהיה נורמטיבי. באירופה לעומת זאת אין את המסורת הזאת, ולכן הגת לא חוקי במדינות השונות. אחרי שנחשפה תופעת ה'חגיגת' בארץ, הקאתינון נאסר בחוק לפי פקודת הסמים הישראלית. כל דבר שמכיל קאתינון נחשב לסם, בין אם זה בכדורים או בנוזל. לכן, אם היו כותבים בפקודת הסמים רק קאתינון, הגת היה מיידית סם מסוכן. אלא שמשיקולים שלא קשורים בנו, החליטו לא להכניס אוכלוסייה נורמטיבית, לא עבריינית, שאינה משתמשת בסמים אך צורכת את הגת, למעגל הפשע. ולכן עלי גת מותרים בצורתם הטבעית בלבד. כל שאר החומרים נחשבים מסוכנים".

   

   

  את החומרים המסוכנים המופקים מהגת, מכירים היטב ברשות למלחמה בסמים. מיצים שונים הזמינים לכל דורש בפיצוציות ברחבי הארץ. לא תמצאו אותם במקררים הראשיים אך בהחלט אפשר להשיג אותם בדלפק האחורי. בשנים האחרונות נכנסו לתמונה גם דילרים ומשפחות פשע. מיץ הגת הפך כל כך פופולרי שאפשר למצוא אותו אפילו באפליקציית הטלגרם, ובהקלדה פשוטה בגוגל על "משקה גת" עולות עשרות תוצאות המציעות את המשקה במשלוחים עד הבית, עם תפריט מלא של שלל המוצרים והמחירים שלהם. כך, למשל, תוכלו לקנות חצי ליטר משקה גת ב־85 שקלים, לא כולל משלוח.

   

  "כל מי שרוצה להשיג מיץ גת, פשוט נכנס לאינטרנט. יש אתרים מלאים שאפשר להתקשר ולהזמין, זה לא משהו שמסתירים אותו", מסביר יניב, מגדל גת מהצפון. "אם זה היה סם מסוכן היו אוכפים את החוק, אבל זה הפך להיות חוק בלי שיניים, אף אחד לא מפחד ממנו. יש יותר מ־700 משפחות שמוכרות באופן חוקי גת בארץ ומתפרנסות מזה, ובגלל התחרות נהיה מאוד קשה להתפרנס".

   

  גם ע', חלקאי שמגדל גת בצפון הארץ ומפחד להזדהות בשמו, מסביר את הבעיה באי־אכיפת החוק. עד היום הוא זוכר איך נדקר בצווארו על ידי משפחות פשע, רק משום שהחליט לייבא גת מאתיופיה. "לפני חודשיים ניסו לרצוח אותי עם סכין כשהייתי בדרך לשדה התעופה", הוא מספר בפחד. "אבל אני ממש לא הראשון. ירו כבר על סוחר אחר לפני שנתיים, ולפני ארבע שנים זרקו רימון לבית של סוחר גדול נוסף. אנחנו היינו בתוך עסק הגת לגידול העלים בלבד, ובן רגע מצאנו את עצמנו בעסק של עבריינים. אני הפסקתי כבר לייבא גת מאתיופיה. אני לא בנוי למריבות כאלו".

   

  מה אתה חושב על מעצר הצעירים הישראלים באירופה?

   

   

  "אני מכיר את דרך העבודה שלהם עוד לפני שהם בכלל עלו לכותרות. הצעירים שנתפסו הם לא העניין פה בכלל. ברגע שמשהו הופך לא חוקי, הוא שווה הרבה יותר כסף. כי כשיש ביקוש, המחיר עולה. באירופה אפשר למכור גת באלף שקל לקילו, כשבארץ העלות היא חצי מהסכום. לדעתי אחת הסיבות שבגללה אסרו את הכנסת הגת לחו"ל, היא המהגרים הלא־חוקיים. יש המון מהגרים באירופה והם אוהבים עלי גת. הם רגילים לצמח במדינות שמהן הם באו. באירופה רוצים לדכא אותם. אז ארגוני פשע מנצלים ילדים טובים שרוצים להתפרנס, ומשדלים אותם להבריח עלים. אני מכיר אנשים שעשו מיץ גת בבית, והמשטרה ישר קפצה עליהם. אם הייתי עבריין אף אחד לא היה מתעסק איתי. ככה המדינה עובדת. לא כולם כמוני מוותרים בשביל שקט".

   

  זה גם משפיע על הגידול בארץ?

   

  "בטח, משפחות פשע הבינו את הכוח הכלכלי שאפשר לייצר מזה והתחילו לייבא כמות עצומה של גת. הם משווקים את זה באירופה, מייבאים לארץ ומוכרים עלי גת, והכל באישור משטרת ישראל. הבעיה היא שהם מפתחים קרטלי סמים ממש, משתלטים על השוק של החקלאים הפשוטים ומאיימים על חייהם. הפכו את הפשטות בלעיסת גת לעסק ענקי של סמים לכל דבר ועניין, והמשטרה לא אומרת להם מילה ומפחדת להתעסק איתם. אני מתחנן שמישהו יעזור לי ולחברים שלי עם האיומים על חיינו, אבל אין לנו למי לפנות, לכן החלטנו לקחת צעד אחורה. המצב שלנו קשה מאוד".

   

   

  "סכנה של ממש"

   

   

  לא קשה במיוחד להכין את מיץ הגת בבית. כל אחד שיש לו שיח יכול לגרוס את עלי הגת בבלנדר בבית, לסנן במסננת עדינה, להוסיף רק מים וסוכר, ויש לו מיץ מוכן לשתייה. הואיל וכל משקה כזה מצריך הרבה מאוד עלים, כמות הקאתינון גבוהה במיץ והמשקה גורם להשפעות שליליות, לטענת הרופאים.

   

  "מדובר בחומר מעורר שממריץ את מערכת העיכול, ולכן יש אנשים שמתחילים את השימוש בו כחומר משלשל או כחומר שמזרז פעילות מעיים במטרה לא לספוג מזון", מסבירה ד"ר פנינה דורפמן, מנהלת השירות הפסיכו־אונקולוגי במרכז דוידוף בבילינסון. "אנחנו נתקלים בלא מעט מקרים של בנות הסובלות מהפרעות אכילה, ומשתמשות בגת. בנוסף, יש כאמור את הטרנד שתפס חזק — לעיסת גת כפעילות חברתית, שהמטרה העיקרית שלה היא להמריץ".

   

  מה הבעיה בלהמריץ? אנשים שותים קפה כדי להתעורר.

   

  "בגת יש חומר שנקרא אלקלואידים, הוא שנספג בתוך הגוף ופועל במוח. החומר הזה גורם בין היתר לתחושה של אופוריה, מה שנקרא בפי הצעירים, 'תחושה של היי'. אלא שיש כאן סכנה של ממש — כתוצאה מהשינויים שעוברים משתמשים בגת, זה עלול לגרום להם להפרעה מוחית. החומר פועל במוח וגורם לתחושה של עוררות, של מרץ של 'היי', אבל זה יכול לעורר אצל צעירים מחלות נפש, כמו הפרעה דו־קוטבית של מאניה־דיפרסיה. הסכנה נשקפת בדרך כלל לצעירים בשנות העשרה ושנות העשרים, וזה גם קהל היעד של צרכני החומר הזה".

   

   

  מה לגבי האגדות על סגולות להתעוררות מינית בעקבות צריכת גת?

   

  "אגדות בלבד. אנשים לאט־לאט מתמכרים. הם לא מאמינים שהם יכולים להיות ערניים בלי הגת, ובכך נוצר מעגל של צריכה כפעילות חברתית של חומר, שבהגדרתו הוא סם. כך שמעבר להתעוררות מחלות נפשיות, ההמרצה הזו יכולה לעורר הפרעות כמו חרדה, ואילו הפסקת השימוש בגת יכולה להוביל להפרעות דיכאוניות ועוד".

   

  "אני ממש לא מסכים", טוען מלחי מנגד. "אנשים מדברים היום על לגליזציה של קנאביס, אבל אין צורך בה כשיש את הגת. הסגולות של הצמח מטורפות. אני חווה פחות 'סוטול', אני ממוקד וערני, אם תלעסי אותו בלילה לפני מבחן את תהיי ערנית. קחי את הריטלין לדוגמה. בתיכון היו לי הפרעות קשב, אז כמו כל ילד דחפו לי ריטלין. שש שנים חוויתי התפרצויות זעם ועצבים. הגת שיפר לי את הריכוז, והיה ממש כמו ריטלין טבעי. היום באים אלינו מלא סטודנטים זה עוזר להם בלימודים. יש קהילה גדולה של רוסים שבאים אלינו.

   

  איך אתה מסביר את זה שאנשים עדיין לא לועסים גת בברים או במסיבות, אבל בכל זאת מעדיפים לצרוך את הצמח הזה כמשקה לא חוקי?

   

   

  "פשוט כי זה פחות סקסי כצמח. ללעוס כמו גמל בבר נראה פחות טוב בעיני אנשים, ובגלל זה הלעיסה מאופיינת יותר בלעיסה בחבורות בבתים. אבל חבר'ה צעירים מכל העולם יושבים ללעוס וזה מזרים את האווירה, בדיוק כמו סם או משקה חריף. זה משחרר ביישנות למי שקשה לו להתבטא".

   

  אליהו נגר מראש העין, הוא ספרן ותיק באוניברסיטה. נגר מכיר הגת לא מהיום, ומבחינתו מדובר בטקס חברתי מוקפד לפרטי פרטים. תחילה הוא אוכל ארוחה מזינה, שותה מספיק נוזלים ורק לאחר מכן, לועס את עלי הגת, רצוי תוך כדי קריאת פרשת השבוע או בזמן סמול טוק על אירועי היום.

   

  "זה תופס לך את הפה וזה לא אסתטי אתה נראה כמו עז", מזהיר נגר בהומור, "אבל זה נותן רוגע, אפשר לשבת לקרוא שעות, זה מעורר. אני עושה תה ומכניס את העלים בתה. אני אוהב ללמוד הרבה, אז בשבתות, בעיקר בקיץ, אני מרשה לעצמי. זה לא נותן תחושה של סוטול כמו של גראס אבל זה ממקד אותך, יש שיגידו כמו סמים אחרים לא חוקיים".

   

  מה אתה חושב על ענייני המעצרים של הצעירים והשתלטות משפחות פשע על הייבוא?

   

  "אסור לטעות, גת נחשב חוקי אם משתמשים בו כעלים בלבד. שר הבריאות אסר את זה במשקאות, ויש מדינות שזה אסור לגמרי בכל צורה. אבל העלים לא חוקיים בארץ רק בגלל התימנים — יש לי חברים בני 19 שכל יום חמישי מעשנים נרגילה ולועסים גת. יש קבוצות שנפגשות לראות מונדיאל ומחסלים חבילות במקום לעשן סיגריות או לפצח גרעינים, ויש גם הרבה אשכנזים תל־אביבים שמבקשים שאביא להם במיוחד מראש העין את הזן המשובח ביותר שיש, רק כי הם שמעו שזה הדבר הבא".

   

  גת זה עסק יקר?

   

  "כל חבילה עולה 50 שקל ויש אנשים שקונים על בסיס קבוע. כמובן שהרוב לא מדווחים במס הכנסה כי הם מגדלים עצמאית, לבד בבית שלהם, ומוכרים ברחבי העיר עם הרכבים שלהם. החבילה הקטנה מספיקה לאדם לשעתיים־שלוש. מי שאוהב ומכור לזה מוציא 400־500 שקל לערב".

   

  אתה יכול להעיד על כוח הגברא של הצמח?

   

  "אני לא יודע להגיד על עצמי", הוא צוחק, "אבל יש בדיחה תימנית שאומרת שיהיה לילה טוב לאישה שהבעל שלה לעס גת".

   

   

  לא רק כוח גברא

   

  מקורו של צמח הגת אינו ידוע בדיוק. הסברה הרווחת היא שהוא גדל בראשיתו, לפני אלפי שנים, באתיופיה, ומשם הועבר לתימן במאה ה־15. במהרה הוא התפשט בארצות שונות באפריקה בהן אריתראה וסומליה, והפך למנהג מסורתי בקרב קהילות רבות. במצרים הקדומה הגת נחשב כמאכל אלוהי, בעל יכולות מיסטיות ורפואיות. כיום בארץ, קיימים שתי קטגוריות עיקריות של גת: הגת הישראלי שנקרא 'בייב' (babe), וגת ה'אקס־פי' (ex-p), שהוא צמח חזק יותר ויוקרתי יותר.

   

  "יש גם אקס אר (ex-r), המקבילה המעודנת שלו", מסביר מלחי. "אנחנו מייבאים גם מאתיופיה גת חבשי, השיח קטן ורך יותר, והטעם עז ומר".

   

  לועסים את זה כמו מסטיק?

   

  "ממש לא. לוקחים עלה ומכניסים בתוכו עוד עלה ועוד עלה, מגלגלים לקומץ ואז מכניסים לפה ומאחסנים בצד אחד של הלחי. משאירים את הגולה הזו בפה וכל פעם סוחטים את העלים נגד השיניים כמו מסחטה טבעית. וכשהגולה מתייבשת מוציאים ומכניס עוד עלה. אחרי כמה שעות, כשזה מתייבש, זורקים ומכינים חדש. בתימנית זה נקרא 'תחזינה', לאחסן את הגת בפה".

   

  אבל מעבר לחברותה, מעידים המשתמשים כי הגת מעורר אצלם תחושה של משפחתיות. יניב, בן 48, החליט לחזור למקורות ולהקים מפעל לגת בצפון. "הגת תמיד היה ברקע", הוא מספר, "חזרתי למשפחה. אני לועס את הגת ויודע מה המעלות שלו. הטענה שזה דומה לסמים, זה בולשיט אחד גדול".

   

  תוך כדי שאנחנו משוחחים יניב עונה לשיחה בנייד, ואומר ללקוח מעבר לקו: "קח עשרה קילו, תקבל מתנה".

   

  מתנה?

   

  "זהו נוהג קבוע להביא מתנות ללקוחות הקונים יותר מעשרה קילו".

   

  הוא יליד אבן יהודה, סבא רבא שלו ואבא שלו גידלו גת. אחרי שהוא סיים את השירות הצבאי למד מנהל עסקים. עם הזמן גילה שהמקום אליו הוא שייך זו האדמה. "מי שגדל על האדמה ורגיל לריח האדמה, חייב לחזור לאדמה", הוא אומר. "חזרתי לגדל גת כי זה בא מהמשפחה. נהיה יותר ביקוש ובגלל זה היום מייבאים מאתיופיה. זה מפריע למגדלים בארץ. אני הראשון שהביא גת חבשי לארץ ב־2002 מאתיופיה. את הגת הרגיל, המקומי, סבא רבא שלי התחיל לגדל ב־48' והוא היה ראשון המגדלים. בשנת 2000 הקמתי את 'גת מהצפון', העסק שלי למכירת גת, ואני מגדל באזור זיכרון כי התנאים שם טובים לגידול גת. אני מוכר לכל הארץ, לנקודות מכירה כמו קיוסקים, סופרים ובסטות. יש לי סופרים מאילת עד ירושלים שעובדים איתי".

   

  ומי הלקוחות שלך?

   

  "הרבה סטודנטים שהתחילו לצרוך את זה בכמויות. הבסיס של הגת היה ללעוס וללמוד תורה בגלל זה נותן ריכוז ומרגיע. אני לועס כל היום וזה לא משפע עליי. אבל במשקה יש ריכוז גבוהה יותר מהחומרים הפעילים בעלי הגת, וזה אסור. מאותה סיבה שאסור לבלוע כדורי קפה".

   

  איתי, אתה יכול להפריך או לאשש את השמועות על כוח הגברא שהגת נותן?

   

  "לא רק לגברים, אלא גם לנשים. אני יכול להגיד לך שזה עושה חשק, אבל לגבי כושר אונות, אני לא בטוח. זו סטיגמה. אבל בתאכלס, זה פשוט מהנה. זה לא מוצר שאתה נזרק ממנו על הרצפה. יש דברים יותר זולים ויותר נגישים מהגת. הערך שלו רפואית הוא חיובי מאוד ואנחנו פחות רוצים לשווק אותו בתור סם, כי לא בזה מדובר. אני למשל, לא לועס באופן קבוע. אבל אני אוהב את זה מאוד וזה עושה לי טוב, זה מראה כמה הצמח לא ממכר. רק אם יש לי מבחן או לחץ של עבודה, זה משחרר אותי. איפה תמצאי היום משהו טבעי שמצליח להרגיע ולשחרר בעולם הלחוץ שלנו".

   


  פרסום ראשון: 30.03.19 , 20:57