רביעי 29 בינואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  עודד שלום
  חדשות • 30.03.2019
  אי אפשר לנצח בעזה
  עודד שלום

  חבל שדווקא עכשיו, בזמן מערכת בחירות, לא קם איש מהמתמודדים ואומר את האמת: את חמאס בעזה אי אפשר לנצח.

   

  מדובר בארגון טרור הנופל מאיתנו בכל פרמטר צבאי ולמעשה אין בכלל מקום להשוואה. צה"ל מצויד בטכנולוגיה הכי עדכנית וחדשנית שיש. כוחות האוויר, היבשה והים שלנו יכולים להמטיר אש מדויקת וקטלנית ולהחריב עד היסוד את כל הרצועה, לעשות זאת מרחוק, בלחיצת כפתור. ועדיין, את חמאס אי אפשר לנצח. זו האמת. הווייטקונג חיכו לאמריקאים בג'ונגלים בוייטנאם ובמשך שנים הפנטגון הזרים עוד ועוד כוחות אל תוך שדה הקרב, מאות אלפי חיילים, וזה לא עזר להם לנצח. הווייטקונג נטמעו בתוך האוכלוסייה, ניצלו את תנאי השטח לטובתם אבל בראש ובראשונה הם נלחמו על הבית שלהם ועל אידיאולוגיה, על דרך חיים. הסדרה "מלחמת וייטנאם" (ששודרה בכאן 11 ונמצאת גם בנטפליקס), היא חומר צפייה חובה לפוליטיקאים שמברברים עכשיו על עזה.

   

  כניסה לרצועה משולה לכניסה לג'ונגלים של וייטנאם. העדיפות של צה"ל תעלם בתוך סבך המנהרות שחמאס חפר. חמאס לא ירים דגל לבן. אולי יבקש הפסקת אש כעבור פרק זמן. ישראל שתעמוד תחת מתקפת טילים בלתי פוסקת ואבדות בנפש וברכוש, תסכים. זה יהיה שידור חוזר של "צוק איתן" ושל המבצעים שקדמו לו. זו האמת.

   

  עושה רושם שנתניהו, שנוהג בזהירות בהפעלת הכוח ברצועה, מבין זאת היטב. יאמר לזכותו שהוא היחיד מבין כל יריביו הפוליטיים שלא עוסק בתסריטים הזויים בסגנון "תנו לצה"ל לנצח". אולם מאידך אין לו האומץ לעשות מעשה של מנהיג. לומר את האמת. כמו שרון בזמנו שרקם את תכנית ההתנתקות ורתם במנהיגותו את דעת הקהל. ההתנתקות בסופו של דבר הייתה תכנית לא בשלה, בלי אופק אסטרטגי. טוב שיצאנו מהרצועה, חבל שזה נעשה כפי שזה נעשה, בלי תיאום עם הרשות הפלסטינית. מנהיג עם אומץ צריך לקום ולומר לעם שאת עזה אי אפשר לנצח. אי אפשר לנצח מפריחי בלונים ועפיפונים ואי אפשר לנצח לוחמי גרילה שמתחבאים במבוכים של מחילות ומנהרות. חמאס רוצה לשלוט ועם חמאס צריך לדבר. לא במזוודות של מזומנים אלא באמצעות מצרים ומדינות המפרץ. לתת להם לנשום. להגיע לסיכום על תהדייה לפרק זמן של שנים. לתת לרצועה להבנות, בבניינים רבי קומות, בתשתיות, במיזמים של תעשייה וכלכלה. לא נגיע לשלום עם חמאס אבל אפשר יהיה לחיות לצידו. מאזן האימה יהיה הדדי, כמו מול חיזבאללה. זה גורלנו בשכונה הזו, לנצח נחייה על חרבנו. צה"ל ימשיך להצטייד ולבנות את כוחו. את אגרוף המחץ הזה לא נרפה. הוא לנצח יהיה מוכן להכות מכת מוות באויבנו. אבל בעזה, צריך לומר ביושר, לא ננצח. נכה אותם, נהרוס, נחריב, נהרוג, אבל לא נחזור לסמטאותיה. כל בר דעת מבין זאת אבל אף אחד לא מישיר מבטו לציבור ואומר את האמת הפשוטה הזו. זו מנהיגות אמיתית וכרגע לא נראה שיש לנו מנהיג אמיתי. ¿

   

   


  פרסום ראשון: 30.03.19 , 23:42
  ידיעות אחרונות