שישי 19 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  ריבים קטנוניים. ויס
  7 לילות • 10.04.2019
  שתפו בכל הכוח
  הפעילות של עיתונאים כמו סגל ודרוקר ברשתות החברתיות עושה להם רק נזק
  אבי שושן

  פעם עמית סגל היה מושא לקנאה של כל עיתונאי מקומי בזכות מאות אלפי העוקבים שלו ברשתות החברתיות. מנהלי הערוצים אף דרשו מכל עיתונאי צעיר לפתוח פרופיל כדי לחזק את פעילותו ברשתות החברתיות. 'תהיו סגל', הם אמרו. אולי הם קיוו שהקרבה הבלתי אמצעית לכתבים תביא את הגולשים גם למסך. אבל רגע אחרי מערכת הבחירות מהמכוערות שידענו, כשהתקשורת סובלת מחוסר אמון בולט, מנכ"לי חברות החדשות צריכים לחשב מסלול מחדש.

   

  זה לא שהעלייה של הרשתות החברתיות בקרב עיתונאים הביאה בעצמה לאובדן אמון הציבור. אבל המרחב שהרשתות החברתיות יצרו הביא גם את העיתונאים הבכירים ביותר להתנהלות בעייתית, שהשפעותיה מחלחלות גם אל מהדורות שמונה בערב. במו ידיהם הם פוגעים במקומות עבודתם - ובסופו של דבר במקצוע עצמו.

   

  הדוגמה הבולטת ביותר היא הבעת עמדות אישיות. לא בטוח שהשיח על הדעות הפוליטיות של סגל, נדב איל או דנה ויס, למשל, היה כה סוער אם הם עצמם לא היו משחררים רסן בטוויטר. ואם כבר שיחררו שם, אז למה לא להשתחרר, קצת יותר בכל פעם, גם מול המצלמות?

   

  ברגע שעיתונאים מצייצים ללא פילטרים, נגררים לקרבות בוץ אישיים עם מסוקרים או עמיתים, ואף חוסמים גולשים - אותו קהל שאמור לצפות בהם על המסך - כבר יש בעיה. רביב דרוקר מתעמת עם אילה חסון, סגל וברק רביד מעליבים קרובי משפחה, ויס מצלמת את יאיר נתניהו ועוד מסננת "ילד קקות" - אלה דברים שאף מקום עבודה לא צריך לעודד.

   

  עיתונאי לא באמת יכול להפריד בין החשבון שלו לבין תפקידו, שדורש ממנו לשמור על פאסון ולהיות אובייקטיבי, שקול ולא מתנשא. הוא לא יכול להיכנס לוויכוחים קטנוניים עם גולשים בטוויטר ואז להתהדר בממלכתיות בטלוויזיה. המצב נהיה גרוע יותר במקרי קיצון, כשעצם הפוסט הופך להיות חדשות: מה שהתחיל מפליטת מקלדת מתנפח מעבר לממדיו המקוריים. אין לו, או לערוץ שבו הוא עובד ונלחם על כל פיסת רייטינג, את הפריבילגיה הזאת.

   

  הפעילות של העיתונאים ברשת הפכה מנכס לנטל על הערוצים המסחריים, ונתנה עוד דחיפה לעבר אובדן אמון הציבור בתקשורת. כדי לשקם את מעמד העיתונאי, עליו קודם כל צריך להבין שהוא לא הסיפור. גם אם זה יביא פחות לייקים.

   


  פרסום ראשון: 10.04.19 , 20:27